نگهداری گیاه پرنده بهشتی

نگهداری گیاه پرنده بهشتی

lمعرفی کامل و نحوه نگهداری گیاه پرنده بهشتی

تاریخچه گیاه پرنده بهشتی

گیاه پرنده بهشتی (Bird of Paradise) گیاه بومی سواحل شرقی جنوب آفریقاست که به طبیعت وحشی آفریقا متصل می‌گردد. این گیاه بدلیل شکل گلی که دارد گیاه ماهیخوار نیز نامیده می‌شود. ارتفاع این گیاه به ۲ متر هم می‌رسد. و قادر است وزن پرندگانی که برای تغذیه از نکتار این گیاه روی آن توقف می‌کنند را تحمل کند. این گیاه اولین بار در سال ۱۷۷۳ در اروپا دیده شد و به یک گیاه تزئینی در محیط‌های معتدل تبدیل شد. نگهداری گیاه پرنده بهشتی کار آسانی است و امروزه به یک گیاه آپارتمانی محبوب برای ادارات و محیط‌های خانگی تبدیل شده است.

گلدهی گیاه پرنده بهشتی چند بار در سال اتفاق می افتد. البته به شرطی که شرایط نگهداری آن فراهم باشد. این گیاه یک گیاه با عمر طولانی است و بعد از سه سال قادر به گلدهی است. هنگامی که گل می‌دهد برای سالیان سال زیبایی را برای شما به ارمغان می‌آورد.

گیاه پرنده بهشتی
گیاه پرنده بهشتی

ساختار گیاه پرنده بهشتی

همانطور که گفته شد به طور متوسط ارتفاع گیاه پرنده بهشتی به ۲ متر می‌رسد. این گیاه زمانی که گل می‌دهد دارای ظاهری شبیه به سر پرنده است. زمانی که به ارتفاع مناسب می‌رسد غلاف‌های از جنس سخت در اطراف خود تولید می‌کند که گریبانه نام دارد. این شبیه به منقار پرنده است و به شکلی قوی است که بتواند وزن پرندگان را تحمل کند.

هنگام گلدهی سه کاسبرگ نارنجی رنگ از گریبانه به همراه سه گلبرگ آبی رنگ که دارای شیره گل است بیرون می‌آید. برگ‌های آن انبوه و پهن هستند و گاهی تا ۲ متر طول و ۳۰ سانتی‌متر پهنا دارند.

خاستگاه این گیاه جنوب آفریقا و اسم علمی آن Strelitzia Reginae می‌باشد. هنگام نگهداری گیاه پرنده بهشتی در محیط‌های باز و طبیعت این گیاه به ارتفاع ۳ متر و در محیطهای بسته به ۱.۵ متر می‌رسد. همچنین این گیاه برای حیوانات خانگی مانند سگ و گربه به طرز خفیفی سمی است.

گلدهی گیاه پرنده بهشتی

هنگامی که گلدهی در اوایل بهار شروع می‌شود هر گیاه می‌تواند ۶ گل تولید کند. و هر گل مدت طولانی را می‌تواند زنده بماند و عمل گلدهی از اوایل بهار تا اوایل پاییز به طول انجامد. این گیاه برای گلدهی نیاز کمی به توجه دارد و تنها با نور و آبیاری کافی خوشحال می‌شود.

دمای مناسب نگهداری گیاه پرنده بهشتی

دمای مناسب برای گیاه پرنده بهشتی بین ۲۱ تا ۳۲ درجه سانتی‌گراد است. و دمای کمتر از ۱۳ درجه سانتی‌گراد را نیز برای مدت کوتاه تحمل می‌کند.

نور مناسب گیاه پرنده بهشتی

نور مناسب برای نگهداری گیاه پرنده بهشتی نور غیر مستقیم است. نور مستقیم و خیلی زیاد می‌تواند به گل‌های این گیاه صدمه وارد کند. در دمای بالای ۲۱ درجه سانتی‌گراد در نور مستقیم دچار آفتاب سوختگی می‌شود. بهترین مکان برای نگهداری این گیاه در منازل و محیط های بسته نزدیک پنجره‌‌های جنوبی جایی که گیاه بتواند میزان نور مورد نیاز خود را دریافت کند است.

آبیاری گیاه پرنده بهشتی

این گیاه در تابستان نیاز به آبیاری منظم دارد و نباید خاک آن خشک شود. و در فصول سرد باید اجازه داد تا کمی خاک گیاه خشک شود و سپس آن را آبیاری نمود. حتماً به این نکته توجه داشته باشید که از تجمع آب در زیر گلدانی جلوگیری گردد.

خاک مناسب گیاه پرنده بهشتی

گیاه پرنده بهشتی در هر خاکی قادر به زندگی است. می‌توانید برای نگهداری گیاه پرنده بهشتی از مخلوط خاکهای مناسب گیاهان آپارتمانی رایج در بازار استفاده کنید.

گیاه پرنده بهشتی
گیاه پرنده بهشتی

تعویض گلدان گیاه پرنده بهشتی

تعویض گلدان این گیاه در اواخر زمستان و هنگامی که ریشه‌های آن از کف گلدان خارج شده است نیاز است که آنرا به یک گلدان با سایز بزرگتر منتقل کرد. حتماً مراقبت شود که به گریبانه گیاه آسیبی وارد نشود. از آنجایی که ساقه‌های این گیاه ترد و شکننده هستند هنگام جابه‌جایی گیاه باید دقت لازم را بعمل آورید تا به آنها آسیب وارد نشود.

کوددهی و تغذیه گیاه پرنده بهشتی

کوددهی این گیاه در طول بهار و تابستان به صورت منظم و هر دو هفته یکبار با کود کامل گیاهان آپارتمانی باعث رشد و گلدهی آن و سلامتی گیاه می‌شود. و در فصول سرد زمستان و پائیز ماهی یکبار همین کار را انجام دهید.

تکثیر پرنده بهشتی

هنگام نگهداری گیاه پرنده بهشتی می‌توانید تکثیر آن را از طریق بذر و تقسیم بوته انجام دهید. این کار اگر از طریق بذر صورت بگیرد شاهد گلدهی گیاه بعد از رسیدن به سن ۳ سال و اگر از طریق تقسیم بوته صورت گیرد نباید انتظار داشت که در سال اول گیاه گل دهد.

,

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری بنفشه آفریقایی
نوشتهٔ بعدی
آبیاری کاکتوس
فهرست