هیومیک اسید و فواید آن

هیومیک اسید

هیومیک اسید چیست؟ فواید آن برای گیاهان آپارتمانی چیست؟

هیومیک اسید از یک ماده معدنی و مواد طبیعی درست شده است. آنالیز عناصر این ماده میزان زیاد کربن و اکسیژن (۵۰% و ۴۰%) را نشان می‌دهد. این ماده همچنین عناصر هیدروژن (حدود ۵۰%)، نیتروژن (حدود ۳%)، فسفر و سولفور (هر دو کمتر از ۱%) را دارا می‌باشد. این ماده از مولکول‌هایی با سایز بزرگ تشکیل شده است. هیومیک اسید معدنی از مناطق مختلفی استخراج می‌شود.

هیومیک اسید چگونه کار خود را انجام می‌دهد؟

با تغذیه خاک با میزان مناسب این ماده معدنی، به بازیابی عناصر مختلف موجود در آن کمک می‌کنیم. Mg، Ca، Fe و مواد آلی دیگر مهم‌ترین نقش را در هیومیک اسید دارند. این ماده معدنی با مکانیزمی خاص باعث باقی ماندن این عناصر در خاک گیاهان خواهد شد. این ماده همچنین باعث رفع مسمومیت آهنی خاک خواهد شد. تحقیقات نشان می‌دهد، آهن خاک با استفاده از این ماده آلی رشد نمی‌کند. این ماده برای گیاهان بسیار حیاتی و مهم است و در سلامتی و رشد گیاهان آپارتمانی شما تاثیر مستقیمی خواهد داشت.

فواید هیومیک اسید
فواید هیومیک اسید

فواید هیومیک اسید برای گیاهان

این ماده باعث رشد مواد مغذی خاک خواهد شد. قدرت تحمل گیاه در برابر خشکی را افزایش خواهد داد و باعث جوانه زنی بذر گیاهان خواهد شد. هیومیک اسید، یک ماده مناسب برای تقویت ریشه‌های گیاهان است. این ماده معدنی باعث در دسترس قرار گرفتن عناصر و کودهای مورد استفاده برای گیاهان ما می‌شود. از داخل خاک موجب ایجاد گردش هوای مناسب خواهد شد. همچنین PH خاک را پایین نگه داشته و نزدیک به خنثی می‌کند. تمام این موارد باعث رشد و سلامتی گیاهان آپارتمانی خواهد شد. برای سالیان زیادی این ماده توسط کشاورزان استفاده شده است. لیست فواید این عنصر بسیار زیاد است و امکان مطرح کردن آن در مقاله‌ای به این کوتاهی نیست. در قسمت بعد ۵ مورد از فواید مهم هیومیک اسید را شرح خواهیم داد.

 

۱- افزایش قدرت جذب مواد مغذی توسط گیاه

یکی از نکات قابل توجه و فواید مهم هیومیک اسید بالا رفتن قدرت جذب مواد مغذی توسط گیاه است. این مورد باعث کمک به خاک برای دارا بودن مواد مغذی خواهد کرد. و این نکته قابل توجه این ماده آلی در مقایسه با سایر کودها محسوب می‌شود. بدون این ماده معدنی، برخی از مواد مغذی که توسط کودها فراهم می‌شوند، در دسترس گیاه قرار نخواهند گرفت. بنابراین شما با خرید آن‌ها پول خود را هدر داده و باعث در خطر قرار گرفتن سلامت گیاه خود خواهید شد. پس این ماده هم برای سلامت و هم برای رشد بهتر گیاه مهم است. دو روش توسط این عنصر برای بالا رفتن قدرت جذب مواد غذایی بکار گرفته می‌شود. یکی از طریق برگ‌ها و دیگری از طریق خاک.

از طریق خاک

این ماده آلی مواد غذایی را بیشتر در دسترس خاک قرار خواهد داد. یعنی چه؟! با مکانیزمی که این عنصر در خاک گیاهان ایجاد می‌کند، باعث شارژ شدن عناصری مانند منیزیوم، کلسیوم، آهن و سایر مواد مورد نیاز در خاک خواهد شد. این موارد با استفاده از این ماده در خاک آزاد شده و در دسترس ریشه‌های گیاه قرار می‌گیرد.

از طریق برگ‌ها

هیومیک اسید فقط برای خاک مفید نیست. این ماده برای برگ‌ها هم فایده خواهد داشت. این عنصر برای نفوذپذیری سلول‌های گیاهان حیاتی است. هنگامی که سلول‌ها دارای نفوذپذیری بیشتری باشند، مواد مغذی بسیار راحت‌تر در دسترس گیاه قرار خواهند گرفت.

۲- کاهش سموم

این عنصر فقط باعث در دسترس قرار گرفتن مواد مغذی نمی‌شود. همچنین باعث جلوگیری از جذب مواد سمی توسط گیاه می‌شود. این جلوگیری باعث بالا رفتن کیفیت خاک گیاه خواهد شد. و باعث سلامتی و شادابی گیاه خواهد شد.

فواید هیومیک اسید
فواید هیومیک اسید
۳- بالا رفتن قابلیت نگهداری آب

هیومیک اسید دارای یک قابلیت منحصر به فرد است که باعث باقی ماندن آب در خاک خواهد شد. در دنیایی که آب و هوا دائماً در حال تغییر است، این برای اکوسیستم بسیار با اهمیت خواهد بود. بار منفی این عنصر یون‌های مثبت را جذب خواهد کرد که در مولوکول‌های آن هستند. مولکول‌های آب به آرامی از مولکول‌های هیومیک فاصله خواهند گرفت. به اکسیژن از دست داده آب می‌پیوندند. این فرآیند باعث کاهش تبخیر آب به مقدار تقریبی ۳۰% خواهد شد.

۴- بهبودی رشد میکروبی

یکی از موارد قابل توجه و مهم هیومیک اسید، تاثیر آن در جمعیت میکروبی خاک است. دانشمندان اهمیت بالای میکروب‌های مفید در خاک را دریافته‌اند. و بسیاری از جمعیت باکتری‌ها در خاک‌های ضعیف و ناشی از سموم است. این عنصر آلی از دو روش جمعیت میکروبی خاک را افزایش می‌دهد. اول، فراهم کردن منابع کربن که منبع اصلی تغذیه میکروب‌هاست. دوم، فراهم کردن شرایط ساکن شدن عناصر کوچک. پس این ماده وظیفه تغذیه میکروب‌ها و محافظت از آن‌ها را نیز انجام خواهد داد.

۵-بهبود ساختار کلی خاک

اگرچه هیومیک اسید دارای نکات منفی نیز است. ولی موارد مهم و مثبت آن بیشتر است. هیومیک داراری مولکول‌هایی بزرگ است. این عامل باعث قابلیت پیوستگی تمام اجزا خاک خواهد شد. که برای رشد و سلامتی ریشه‌ها و میکروب‌ها مفید است. این ماده باعث از بین رفتن نمک خاک خواهد شد. بالا رفتن سلامت گیاه باعث مقاومت بیشتر در مقابل استرس و رشد بهتر و سلامتی خواهد شد.

زمان و میزان استفاده از هیومیک اسید

بهار و پاییز بهترین زمان برای تغذیه گیاه توسط هیومیک اسید است. در زمان ابتدایی صبح و قبل از تابش مستقیم نور خورشید این کار را انجام دهید. نیازی به تغذیه چندباره گیاه نیست. یک تا دو بار در سال برای هر گیاه داخل گلدان کافیست. زیاده‌روی در تغذیه گیاه آسیبی جدی به آن وارد نخواهد کرد. فقط شما پول خود را دور ریخته‌اید. زیرا گیاه به میزان نیاز خود از آن استفاده خواهد کرد.

فواید هیومیک اسید

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری ابلمانیا
نوشتهٔ بعدی
مشکلات کنتیا پالم