مشکلات کنتیا پالم

مشکلات کنتیا پالم

آشنایی با مشکلات کنتیا پالم و روش‌های مقابله با آن‌ها

کنتیا پالم یکی از گیاهان آپارتمانی رایج و زیبا محسوب می‌شود. این در حالیست که باید نیازهای گیاه خود را دانسته و برای نگهداری آن شرایط مناسبی فراهم کنید. این مطلب رایج‌ترین مشکلات نگهداری کنتیا پالم را به شما آموخته و راه‌های مقابله و رفع آن‌ها را بیان خواهد کرد. یکی از رایج‌ترین مشکلات کنتیا ناشی از آبیاری بیش از حد است. ولی نور نامناسب هم یکی از عوامل مشکل ساز محسوب خواهد شد. هر دو این موارد باعث از بین رفتن شادابی گیاه خواهند شد. زرد شدن برگ یا پیدا شدن نقاط روی آن‌ها در بیشتر مواقع نشانه بروز مشکل برای گیاه است.

گیاه کنتیا من چه مشکلی دارد؟

هنگامی که کنتیا را خریداری و به خانه می‌آورید، گیاهی سلامت و شاداب است. ولی این آسان نیست که بتوانید آن را در این حالت نگه دارید. باید شرایط مناسب نگهداری آن را در خانه فراهم کنید. باید گیاه را زیر نظر گرفته و در صورت مشاهده اولین نشانه‌های بیماری به مقابله با آن بپردازید. با آشنایی با نحوه نگهداری کنتیا می‌توانید به خوبی از آن مراقبت کرده و گیاهی شاداب داشته باشید. در این مطلب با عوامل آسیب رسان به سلامتی گیاه آشنا خواهیم شد.

مشکلات کنتیا
مشکلات کنتیا
 • دلایل قهوه‌ای شدن برگ کنتیا یا قهوه‌ای شدن لبه برگ‌ها
 • دلایل زرد شدن برگ کنتیا
 • دلایل افتادگی و پژمردگی برگ کنتیا
 • چگونگی تشخیص سریع آفات و از بین بردن آن‌ها
 • آبیاری بیش از حد، تشخیص، جلوگیری و رفع این مشکل رایج
 • نور نامناسب

قهوه‌ای شدن برگ کنتیا

قهوه‌ای شدن برگچه یا برگ و ساقه گیاه نشانه بسیاری از مشکلات کنتیا پالم است. حتی وقتی یک برگ از گیاه قهوه‌ای شود. برگ‌های با سن بیشتر قهوه‌ای شده و از بین می‌روند و جای خود را به برگ‌های جوان خواهند داد. این چرخه چند هفته به طول می‌انجامد. این موضوع نرمال است و نشانه مشکل خاصی نیست. اگر قهوه‌ای شدن برگ گسترش پیدا کرد، یا گیاه شما دارای نقاط قهوه‌ای رنگ شد، نشانه ایجاد مشکل برای گیاه است.

دلایل قهوه‌ای شدن برگ های کنتیا
نور مستقیم بیش از حد

نور زیاد می‌تواند باعث قهوه‌ای شدن قسمت‌هایی یا لبه برگ کنتیا شود. نگهداری کنتیا در محیط خانگی باعث عادت گیاه به محیط‌های با نور کمتر خواهد شد. و هنگامی که گیاه در نور مستقیم خورشید قرار می‌گیرد، باعث سوختگی برگ آن خواهد شد. مطمئن شوید گیاه را در مکانی قرار می‌دهید که نور غیرمستقیم و مناسب دریافت کند. نور مستقیم اندک و صبحگاهی یا هنگام بعد از ظهر مشکلی را برای گیاه ایجاد نخواهد کرد.

کوددهی و تغذیه بیش از حد

افراط در کوددهی گیاه یکی دیگر از موارد است که باعث مشکلات کنتیا پالم است. این مورد هم باعث قهوه‌ای شدن لبه یا قسمتی از برگ خواهد شد. کنتیا پالم نیازی به کوددهی آنچنانی نخواهد داشت. و زیاده‌روی در این کار باعث آسیب رساندن به گیاه خواهد شد. در بهار و تابستان یکبار کوددهی برای گیاه کفایت می‌کند.

کمبود پتاسیوم

این مشکل باعث قهوه ای شدن قسمت‌هایی از برگ یا ایجاد نقاط نارنجی روی آن خواهد شد. اگر گیاه شما تا به حال کود داده نشده است، از این مشکل رنج می‌برد.

کنتیا پالم
کنتیا پالم
بیماری ها

اگرچه کنتیا گیاهی مستعد دچار شدن به بیماری نیست. برخی مواقع بیماری‌های قارچی می‌توانند باعث بروز نقاط قهوه ای روی برگ‌ها شوند. بیشتر این بیماری‌ها به شکل نقاط سیاه یا قهوه‌ای نامنظم روی برگ ایجاد خواهند شد. این مهم است که به سرعت گیاه را قرنطینه کرده و تمام برگ‌های دچار بیماری را جدا کنید.

مشکلات ناشی از آبیاری اشتباه

هم آبیاری بیش از حد و هم آبیاری اندک باعث قهوه‌ای شدن برگ کنتیا خواهند شد. این معمولاً در ابتدا باعث قهوه‌ای شدن لبه برگ می‌شود. ولی به سایر نقاط سرایت خواهد کرد. نشانه‌های آبیاری بیش از حد کنتیا برخی مواقع شبیه به آبیاری اندک است. باعث افتادگی برگ‌ها و قهوه‌ای شدن لبه برگ خواهد شد. هر دو این موارد در ادامه مطلب مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

قهوه ای شدن لبه برگ کنتیا

در قسمت‌های مختلف این مطلب به طور جداگانه به یکی از رایج‌ترین مشکلات کنتیا پالم اشاره کردیم. ولی این را باید بدانیم که قهوه‌ای شدن لبه برگ کنتیا بیشتر به دلیل کمبود رطوبت محیط است. رطوبت مناسب برای این گیاه بالای ۵۰ درصد است.

می‌توانید از مواردی که به بالا رفتن رطوبت محیط گیاهان کمک می‌کند استفاده کنید. استفاده از یک زیرگلدانی که داخل آن سنگ‌ریزه و آب است، نگهداری دسته‌جمعی گیاهان یا استفاده از رطوبت‌ساز می‌تواند باعث بالا رفتن رطوبت محیط گیاه شود. اگر محیط آشپزخانه، دستشویی یا حمام شما نور مناسب را دارد نیز می‌توانید گیاه را در این مکان‌ها قرار دهید. به هیچ وجه توصیه نمی‌شود که گیاه را غبارپاشی کنید. این کار باعث بالا رفتن رطوبت برای مدت زمان اندک و ممکن است باعث بیماری شود.

رطوبت اندک محیط گیاه باعث قهوه‌ای شدن لبه برگ گیاه خواهد شد. بالا بودن دمای محیط نگهداری گیاه، آبیاری اندک یا حتی آبیاری بیش از حد از عوامل دیگر هستند. شما باید به خوبی وضعیت گیاه را زیر نظر بگیرید که بتوانید مشکلات کنتیا پالم خود را به سرعت متوجه شوید.

زرد شدن برگ گیاه کنتیا پالم

عموماً زرد شدن برگ کنتیا نشانه آبیاری بیش از حد است. ولی بسیاری از عوامل دیگر هستند که باعث زرد شدن برگ می‌شوند. این مهم است که گیاه را به خوبی بررسی کرده و نشانه‌های مشکل را بررسی کرده و به سرعت آن را برطرف کنید.

آفاتی نظیر عنکبوت قرمز، پولک و شپشک آردالود باعث بروز نقاطی زرد روی برگ خواهد شد. زرد شدن غیرمعمول برگ گیاه نشانه بروز مشکل برای گیاه است. توجه کنید که هر دو سمت برگ را بررسی کنید. همچنین کل ساقه را بررسی کنید تا از عدم وجود آفات مطمئن شوید. شپشک و حشره پولک به راحتی قابل تشخیص خواهند بود. کنه قرمز اما آفتی بسیار کوچک است که به راحتی قابل تشخیص نیست.

برخی اوقات زرد شدن برگ گیاه کنتیا در اثر شرایط نوری گیاه است. نور بیش از حد باعث زرد شدن برگ خواهد شد. ولی نه زردی روشن، بلکه سوختگی و قهوه‌ای شدن برگ خواهد شد. هنگامی که نور شدید باشد، کلروفیل در برگ بیش از حد خواهد شد و رنگ سبز برگ را به زرد تبدیل خواهد کرد.

افتادگی برگ گیاه کنتیا

کنتیا پالم گیاهی است که به سمت بالا رشد می‌کند. این باعث خواهد شد که طی مرور زمان این برگ‌ها شروع به افتادگی اندکی کنند. افتادگی برگ‌ها معمولاً به دلیل اشتباه در انتخاب گلدان یا آبیاری اندک نیز است. اگر گلدان گیاه خود را به تازگی تعویض کرده‌اید، ممکن است تا مدتی برگ‌ها حالت افتادگی پیدا کنند. در این حالت باید صبر کرد تا ریشه‌های تازه بوجود آیند و گیاه خود را ریکاوری کند. اگر برگ‌های کنتیا شما افتادگی دارد، وضعیت آن‌ها را از نظر قهوه‌ای یا زرد شدگی نیز بررسی کنید. افتادگی به ندرت در شرایط معمول رخ می‌دهد. اگرچه، این مشکل در شرایط رشد بیش از حد این مورد رخ می‌دهد.

آفات کنتیا پالم

اگر در مراحل ابتدایی متوجه آفات گیاه خود نشوید اثرات مخربی را روی آن خواهد داشت. و باعث مشکلات کنتیا پالم شما خواهد شد. هر وقت می‌خواهید کنتیا را آبیاری کنید، آن را بررسی کنید. نشانه‌های مشکلات گیاه را بررسی نمایید. هر دو سمت برگ‌ها و ساقه را بررسی نمایید.

کنتیا پالم
کنتیا پالم

اولین نکته‌ای که در مواجه با آفات باید انجام داد، قرنطینه و جدا کردن آن از گیاهان دیگر است. این کار باعث می‌شود، گیاهان دیگر شما دچار آفت نشوند. در هر صورت اگر آفتی روی گیاه مشاهده کردید:

 • تا جایی که می‌توانید آفات را به صورت فیزیکی از گیاه خود جدا کنید. از یک پارچه نخی تمیز استفاده کرده و آن‌ها را تمیز کنید.
 • با الکل ایزوپروپیل، یا صابون دفع آفات تمام نقاط گیاه را اسپری کنید.
 • این کارها را هر سه تا چهار روز یکبار انجام دهید تا ۱۰۰ درصد آفات از بین بروند.
 • گیاه را برای مدت چند هفته در قرنطینه نگه دارید تا مطمئن شوید شرایط آن عادی شده است.
 • هرگز برگ‌ها را تا ریکاور شدن کامل گیاه قیچی نکنید. بریدن بیش از حد برگ به گیاه استرس وارد کرده و آن را ضعیف‌تر خواهد کرد.

آبیاری بیش از حد کنتیا پالم

یکی از مشکلات رایج کنتیا پالم که بسیاری از علاقه‌مندان با آن درگیر هستند، آبیاری بیش از حد گیاه است. اگر برگ‌های گیاه زرد یا لبه آن‌ها قهوه‌ای می‌شود، و آبیاری بیش از حد نکرده‌اید، ایراد از آبیاری اندک هم می‌تواند باشد. می‌توانید با بوی غیر طبیعی که از سطح خاک بیرون می‌آید، یا عدم رشد گیاه متوجه این مشکل شوید. آبیاری بیش از حد یک مشکل بزرگ محسوب می‌شود. به این دلیل که گیاه در خاک غرق در آب دچار پوسیدگی ریشه خواهد شد. بدون ریشه سالم، گیاه شما به سرعت واکنش نشان خواهد داد.

به دلیل کمبود گردش هوا و نور در محیط خانگی و سرعت اندک تبخیر آب به خصوص در زمستان این مشکل رایج است. انتخاب گلدان بزرگ و عمیق نیز در پیدایش این مشکل نقش مهمی دارد. بنابراین باید به تمامی این موارد در جلوگیری از بروز مشکل برای گیاه خود توجه کنید.

دلایل پوسیدگی و مشکلات ناشی از آبیاری بیش از حد

مشکلات کنتیا پالم فقط در اثر فواصل زمانی کوتاه آبیاری رخ نمی‌دهد. بلکه، به دلایل مختلفی خواهد بود. در ادامه با برخی از این دلایل مهم آشنا می‌شویم:

 • گلدان بزرگ: کاشت گیاهی کوچک در گلدان بزرگ و زیاد بودن خاک گلدان یکی از دلایل بروز مشکلات کنتیا پالم است. بعد از آبیاری گیاه نمی‌تواند تمام آب را در مدت زمان مناسب جذب کند. بنابراین خاک برای مدت طولانی خیس می‌ماند. این موضوع باعث پوسیدگی ریشه‌ها خواهد شد. استفاده از جنس گلدان مناسب نیز در میزان خیسی خاک موثر است.
 • نور اندک: نور کم باعث کاهش نیاز کنتیا به آب خواهد بود. آب با سرعت کمتری از سطح خاک بخار خواهد شد. این عوامل باعث خیس ماندن خاک برای مدت طولانی‌تری خواهند شد. محیط روشن و نور غیرمستقیم می‌تواند از ریسک دچار شدن گیاه شما به پوسیدگی توسط این عامل جلوگیری نماید.
 • زه‌کشی نامناسب: اگرچه کنتیا نیاز به خاکی مرطوب دارد، از خاک خیس متنفر است! اگر زه‌کشی خاک مناسب نباشد، و گلدان دارای سوراخ‌های خروج آب نباشد، باعث پوسیدگی ریشه‌ها خواهد شد.
 • دمای اندک: اگر گیاه خود را در محیطی با دمای اندک نگهداری می‌کنید، سرعت تبخیر آب از گلدان کم شده و در نتیجه خاک برای مدت بیشتری خیس می‌ماند. خیسی بیش از حد خاک نیز باعث پوسیدگی می‌شود.

چگونه گیاهی که دچار مشکل آبیاری بیش از حد شده را درمان کنیم؟

درمان آبیاری بیش از حد گیاه بسته به این است که تا چه حدی گیاه دچار مشکل شده است. در هر صورت، اگر فکر می‌کنید گیاه شما دچار پوسیدگی ریشه شده است، یا شادابی خود را از دست داده، بهترین کار خارج کردن گیاه از گلدان و مشاهده و بررسی ریشه‌هاست. پیشنهاد می‌شود، ریشه‌های ناسالم و پوسیده را با استفاده از قیچی ضدعفونی شده جدا کرده و گیاه را در گلدانی با خاک تمیز و زه‌کشی مناسب بکارید.

در بیشتر موارد پوسیدگی شدید، امکان بازیابی گیاه نیست. ولی می‌توانید با سرعت عمل و نگهداری مناسب گیاه را نجات دهید. چندین ماه به طول خواهد انجامید تا گیاه شما مجدداً رشد کند. پس اگر گیاه شما زنده ماند، کمی صبر داشته باشید تا خود را بازیابی کند.

آبیاری کمتر از حد

آبیاری اندک نیز باعث قهوه‌ای شدن لبه برگ گیاه، افتادگی آن‌ها و خشکی برگ‌های قدیمی‌تر خواهد شد. این گیاه علاقه به آبیاری در زمانی دارد که نصف سطح روی خاک خشک شده باشد. شما باید آبیاری را طوری انجام دهید که آب از سوراخ کف گلدان بیرون آید. همچنین آب اضافی زیر گلدانی را باید تخلیه کنید. در غیر این صورت باعث بروز مشکلات کنتیا پالم خواهد شد.

این آسان نیست که بفهمیم گیاه چه زمانی به آبیاری نیاز خواهد داشت. بنابراین، بررسی شرایط و محل قرارگیری گیاه نقشی موثر در زمان مناسب آبیاری خواهند داشت. یکی دیگر از دلایل بروز مشکل ناشی از آبیاری اندک، این است که آب کمی در هر آبیاری به گیاه خود می‌دهید. فقط سطح خاک را خیس می‌کنید و آب لازم به تمام ریشه‌ها نمی‌رسد.

گیاه کنتیا
گیاه کنتیا

نور نامناسب یکی از عوامل موثر در مشکلات کنتیا پالم

بیشتر علاقه‌مندان فکر می‌کنند، آبیاری مهمترین بخش در نگهداری سلامتی گیاهان آپارتمانی است. ولی از نظر من نور نقش حیاتی‌تری دارد. کنتیا نیاز به محیطی روشن با نور غیرمستقیم در محیط خانه خواهد داشت. هنگامی که نور کمتر از حد یا بیشتر شود باعث بروز مشکلات خواهد شد.

شرایط محل قرار گیری گیاه خود در محیط خانه را بررسی نمایید. پیشنهاد می‌شود، گیاه را در روشن‌ترین نقطه خانه خود قرار دهید که بتواند نور غیرمستقیم فراوانی دریافت نماید. نور نباید شدید باشد. در غیر این صورت باعث سوختگی برگ‌ها خواهد شد. می‌توانید آن را در نزدیکی پنجره جنوبی خانه خود با نور فیلتر شده توسط پرده قرار دهید.

در فصول مختلف صال و با حرکت خورشید می‌توانید گیاه را در جهات مختلف در خانه جابه‌جا کنید. تا بتواند نور مناسب را دریافت کند. نور اندک نیز باعث مشکلات کنتیا پالم خواهد شد. رشد آن را کند خواهد کرد. همچنین باعث بالا رفتن ریسک پوسیدگی و سایر بیماری‌ها خواهد شد.

چگونه کمک کنیم گیاه ما از بین نرود؟

قبل از هر کاری، باید دلیل مشکلات کنتیا پالم خود را متوجه شده باشید. همیشه بدون دریافتن دلیل اصلی مشکل نمی‌توانید به گیاه خود کمک کنید. این را به خاطر داشته باشید که برای مثال عوامل مختلفی باعث قهوه‌ای شدن برگ گیاه خواهند شد. بنابراین تمام شرایط را برای پیدا کردن دلیل اصلی در نظر بگیرید. اگر نتوانید به خوبی دلیل مشکل گیاه را تشخیص دهید، امکان بازگردانی گیاهتان به شرایط مناسب نیست. پس مهمترین کمک به گیاه در ابتدا دریافت دلیل مشکل و سعی در رفع علت آن است.

در این مقاله سعی کردیم شما را با مشکلات کنتیا پالم آشنا کنیم. اگر از از خواندن این مطلب رضایت داشتید می‌توانید آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. همچنین در پایین همین مطلب می‌توانید، نظرات و سوالات خود را مطرح نمایید.

بیماری های کنتیا, زرد شدن برگ کنتیا, مشکلات کنتیا, نگهداری کنتیا

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
هیومیک اسید و فواید آن
نوشتهٔ بعدی
تعویض گلدان گیاهان آپارتمانی