کنه قرمز و راه‌های مبارزه با آن

کنه قرمز

آشنایی با کنه قرمز (عنکبوت قرمز) و راه‌های مقابله

کنه قرمز (عنکبوت قرمز) یک آفت است. هنگامی که گیاهی به این آفت آلوده شود، می‌تواند به سرعت گیاهان دیگر را آلوده کند. متاسفانه خلاص شدن از دست این آفت بسیار مشکل است. برخی اوقات مجبور به از دست دادن و دور اناختن گیاهی به دلیل آلودگی آن به این آفت خواهیم شد. دقت کنید، بهترین راه برای خلاص شدن از این آفت در شرایط حاد، گذاشتن گیاه در کیسه‌ای در بسته و انداختن آن به سطل زباله است.

شناسایی کنه قرمز

این آفات بسیار کوچک هستند و مشاهده آن‌ها مشکل است. برای شناسایی این آفت، باید آثار آن را در گیاه خود دنبال کنید. یکی از نشانه‌های آلودگی گیاه به این آفت، نقاط خال مانند روی برگ‌ها است. این آفت رنگ‌های مختلفی دارد و از رنگ قرمز تا قهوه‌ای روشن یا زرد و حتی سبز هستند.

مراحل مبارزه با عنکبوت قرمز

کنه قرمز
کنه قرمز

همانند بسیاری از آفات گیاهان، پیشگیری و رعایت شرایط نگهداری گیاه بهتر از مواجه شدن با این آفت است. آفت بیشتر مساوی است با تخم بیشتر و سخت شدن کنترل آن. اولین مرحله مبارزه استفاده از اسپری کردن بافشار آب روی گیاه است. سعی کنید آلودگی‌ها را به طور کامل و فیزیکی از گیاه پاک کنید. حتماً دقت کنید که سطح زیرین برگ را نیز اسپری کنید.

هنگامی که گیاه شما خشک شد، با استفاده از صابون دافع حشرات گیاه را اسپری کنید. برای گیاهان بزرگ‌تر اسپری کردن تمام قسمت‌های گیاه مشکل‌تر است. به خصوص برای سطح زیرین برگ. ولی سعی خود را در اسپری تمام قسمت‌ها انجام دهید. صابون دافع حشرات نسبت به آفت‌کش‌های شیمیایی ارجحیت دارد. به این دلیل که اگر گیاه خود را در آپارتمان نگهداری می‌کنید، سموم شیمیایی می‌تواند برای انسان و حیوانات خانگی مضر باشد.

بعد از اسپری صابون دافع حشرات، می‌توانید از روغن چریش برای مقابله با این آفت استفاده کنید. نکته منفی این روغن بوی آن است که ممکن است برخی دوست نداشته باشند. که می‌تواند روی سطوح مبل و دیوار خانه بماند.

ادامه دادن مقابله

به این کار برای هر ده روز یک‌بار ادامه دهید تا بتوانید از شر این آفت خلاص شوید. ممکن است تخم‌های این آفت هنوز روی گیاه شما باشند. همچنین هنگام اسپری گیاه خاک را هم اسپری کنید.

هیچ‌گاه نمی‌توان به صورت قطعی گفت کنه قرمز به طور کامل از روی گیاه پاک شده است. در صورت از بین رفتن آن‌ها گیاه به حالت عادی خود بازگشته و سلامت خود را پیدا می‌کند. می‌توانید مقابله با این آفت را در زمستان شروع کرده و برای بهار گیاه خود را به خارج از منزل منتقل کنید.

جلوگیری از هجوم عنکبوت قرمز

همانطور که گفته شد، پیشگیری از درمان بهتر است. قبل از خرید گیاه، حتماً آن را بررسی کنید. عدم وجود نقاط روی برگ‌ها و ساقه‌ها را دنبال کنید. اگر کوچک‌ترین آلودگی مشاهده کردید از خرید آن و گیاهان اطرافش صرف نظر کنید. همچنین، کنه قرمز محیط‌های خشک و با هوای راکد را دوست دارد. پس رطوبت محیط نگهداری گیاه خود را حفظ کنید.

آفت کاکتوس و ساکولنت, آفت گیاهان آپارتمانی, کنه قرمز

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
شپشک آردآلود و راه‌های مبارزه با آن
نوشتهٔ بعدی
نگهداری بونسای برای مبتدیان