شپشک آردآلود و راه‌های مبارزه با آن

شپشک آردآلود

آشنایی با شپشک آردآلود و راه‌های مبارزه با این آفت

شپشک آردآلود به شکل یک آفت با بدنه نرم، کوچک و با شاخک‌های بسیار کوچک و کرکی مانند سفید روی برگ‌ها و ساقه‌های گیاهان ما نمایان می‌شود. این آفت یکی از بیماری‌های رایج در نگهداری گیاهان داخل آپارتمان محسوب می‌شود. آن دسته از این آفات که قابل مشاهده هستند، نوع ماده آن می‌باشند. آن‌ها بسیار کوچک با پاهایی ریز در اطراف بدن و نسبت به نوع دارای دو شاخک در انتها هستند. شپشک‌های نر بال‌های کوچکی دارند و بسیار به ندرت روی گیاهان دیده می‌شوند. نوع معمول این آفت شپشک‌ها با دم بلند (Pseudococcus Longispinus) و شپشک مرکبات (Planococcus citri) هستند. کنترل کردن و مبارزه با هر دو نوع آن‌ها مشابه است.

شپشک آردآلود جز دسته حشرات پولک‌دار هستند. آن‌ها باعث بروز مشکلاتی با مکیدن شیره گیاه میزبان خواهند شد. همانند بسیاری از آفات، شپشک سریع تکثیر می‌شود. با گذشت زمان، اثرات مخرب آن‌ها باعث زرد شدن برگ‌ها و ریزش آن‌ها خواهد شد. آن‌ها همچنین می‌توانند به گل‌ها، میوه‌ها و سبزیجات نیز آسیب برسانند.

شپشک آردآلود
شپشک آردآلود

چگونگی مبارزه با شپشک آردآلود

همانند بسیاری از آفات، بهترین راه کنترل و مبارزه با این آفت دفع کردن آن است. گیاهان سالم و نیرومند کم‌تر مورد هجوم این آفت قرار می‌گیرند. یک قانون اصلی این است که مطمئن شوید شرایط نگهداری گیاه شما رعایت شده و گیاه سالم است. همیشه پیشگیری بهتر از درمان است.

شستن شپشک آردآلود

برای آلودگی‌هایی که هنوز گسترش پیدا نکرده‌اند می‌توان از فشار آب استفاده کرد. با استفاده از اسپری کردن بافشار آب می‌توانید آلودگی را از گیاه خود پاک کنید.

 

 

صابون دافع حشرات

صابون دافع حشرات یکی دیگر از راه‌های مبارزه است که امروزه می‌توان آن‌را از فروشگاه‌های گل و گیاه تهیه کرد. می‌توانید با استفاده از مایع شستشو ظروف بدون رایحه و مخلوط آن با آب نیز به مبارزه با شپشک آردآلود بپردازید. مایع را با آب به میزان یک قاشق چی‌خوری در یک لیتر آب مخلوط کرده و روی گیاه اسپری کنید.

روغن چریش (Neem Oil)

این روغن از درخت چریش گرفته می‌شود. استفاده از آن باید با توجه به برچسب روی بسته‌بندی محصول انجام شود. علاوه بر استفاده این ماده بعنوان دافع آفات می‌توان از آن برای رفع بیماری‌های قارچی نیز استفاده کرد. این ماده برای استفاده و مبارزه با آفات سبزیجات و میوه مناسب است و به سلامتی انسان آسیبی نمی‌رساند.

اسپری حشره‌کش دست‌ساز

این اسپری همه‌کاره در مجله Organic Gardening توضیح داده شده است که می‌تواند به طور طبیعی ساخته شده و از آن برای کنترل آفات استفاده کرد. برای درست کردن آن، یک حبه سیر، یک پیاز کوچک و یک قاشق چایخوری فلفل قرمز را با مخلوط کن بهم بزنید. یک‌چهارم لیوان آب به آن اضافه کرده و حسابی مخلوط کنید و یک ساعت به آن استراحت دهید. به مخلوط خود یک قاشق مایع ظرفشویی اضافه کردو و آن را از صافی بگذرانید تا مایع رقیقی بدست آورید. مخلوط را داخل اسپری ریخته و به گیاه آلوده اسپری کنید. می‌توانید این مخلوط را به مدت یک‌هفته هم برای استفاده داخل یخچال نگهداری کنید.

بسیاری از آفت‌کش‌های قوی هستند که برای مبارزه با شپشک آردآلود می‌توان استفاده کرد. برای مثال: Cryptolaemus Montrouzieri و Leptomastix Dactylopii. ولی در هر صورت استفاده از این آفات‌کش‌های قوی می‌تواند صدماتی را برای انسان و حیوانات خانگی درپی داشته باشد. استفاده از آفت‌کش‌های شیمیایی برای استفاده در خانه پیشنهاد نمی‌شود. استفاده از آفت‌کش‌هایی نظیر این‌ها برای مصارف صنعتی و گلخانه‌ای است.

این را نیز به یاد داشته باشید، عدم مبارزه و از بین بردن شپشک آردآلود تا مدت دو تا سه هفته می‌تواند منجر به از بین رفتن گیاه شما شود. حتماً قبل از گسترش آن آلودگی را از گیاهان آپارتمانی و یا کاکتوس و ساکولنت خود پاک کنید.

آفات کاکتوس, آفات گیاهان آپارتمانی, شپشک آردآلود

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
گیاهان مناسب آپارتمان با نور کم
نوشتهٔ بعدی
کنه قرمز و راه‌های مبارزه با آن