خاک اسیدی و افزایش اسیدیته خاک

خاک اسیدی

خاک اسیدی چیست؟ چگونه میزان اسیدی بودن خاک را افزایش دهیم؟

اسیدی بودن خاک با بررسی و آزمایش خاک، بافت خاک (یا شرایط فیزیکی) و حاصلخیز بودن آن از خاک‌های خنثی و آلکالاین تعیین می‌شود. درجه اسیدی بودم یا قلیایی بودن خاک نقش بسیار مهمی در سلامت بسیاری از گیاهان دارد. اسید و قلیا دو عنصر متضاد هستند. و اگر با هم مخلوط شوند، همدیگر را خنثی می‌کنند و خاکی خنثی حاصل خواهد شد. یکی از اسیدهای معروف سرکه است. آهک یا لیمو هم از قلیا‌های معروف است. ترکیبی از آهک و اسید استیک سرکه در خاک هستند. خاک اسیدی حاوی مقدار بیشتر کربنیک، هیومیک و سایر اسیدهاست که خیلی قابل لمس و درک نیستند.

خاکی که حاوی عناصر زیر است همیشه اسیدی خواهد بود. و خاک‌های حاوی صدف و ماسه خنثی هستند یا کمی حالت قلیایی خواهند داشت.

کوارتز

گرانیت

گنایس

میکا

اندازه‌گیری PH خاک
اندازه‌گیری PH خاک

چگونه میزان PH خاک را اندازه‌گیری کنیم؟

شرایط خاک به سختی قابل حدس زدن است. و نمی‌توان به راحتی متوجه شد که آیا بستر کاشت گیاه ما برای آن مناسب است یا خیر. برای اینکه متوجه شویم خاک اسیدی است یا قلیایی و یا حتی خنثی می‌توانیم از دستگاه تست PH خاک استفاده کنیم. این کار ساده‌ترین روش برای اندازه‌گیری میزان اسیدیته خاک است.

میزان PH خاک نشان دهنده چیست؟

اندازه PH خاک نشان دهنده این است که مهندسین اشاره و تمرکز روی هیدروژن دارند. اندازه و رنج آن از ۱ تا ۱۴ نامگذاری شده است. ۷ به معنی خنثی و بالاتر از آن به معنی قلیایی بودن و پایین تر از آن به معنی اسیدی بودن خاک است. این اندازه‌گیری‌ها در برخی موارد باید دقیق‌تر باشد. به همین منظور مقداری از خاک را برای تست به آزمایشگاه‌ها می‌فرستند.

چگونه PH خاک را تغییر می‌دهیم؟

در این قسمت متوجه می‌شویم که چگونه خاک را قلیایی یا اسیدی کنیم. برای داشتن خاکی اسیدی از خاک قلیایی یا خنثی، یا بالا بردن اسیدیته آن مواد شیمیایی را می‌توان به خاک اضافه کرد. سولفات آلومینیوم، سولفور یا اسید تانیک از جمله مواردی هستند که برای این کار استفاده می‌شوند. سولفات آلومینیوم باید با دقت استفاده شود. استفاده از سولفور نیز خطرناک است. ولی از تانیک اسید می‌توان به میزان یک قسمت در ۵۰ لیتر آب استفاده کرد. برای مصارف خانگی بهتر است از مواد ارگانیک و ایمن استفاده نمود. موارد زیر برای درست کردن خاک اسیدی استفاده می‌شوند.

پیت (Peat Moss)

خاک برگ یا چوب بلوط

خاک اره

گوشت میوه ( باقی مانده میوه خشک)

قهوه (قهوه تازه اسیدس است در حالیکه دانه قهوه سوخته خنثی است)

خرده چوب

تمام موارد بالا می‌توانند به بالا رفتن میزان اسیدیته خاک کمک کنند.

بهترین روش‌های بالا بردن اسیدیته خاک

این سوال مهم ممکن است برای شما هم پیش بیاید که مواد اسیدی طبیعی و ارگانیک که مثال زده شد، برای اسیدی کردن خاک بهتر از موارد شیمیایی هستند. خاک‌های این چنینی که برای گیاهان استفاده می‌شوند، سبک، سست، دارای مواد ارگانیک بیشتر و مرطوب هستند. یکی از آسان‌ترین روش‌های بالا بردن اسید همانطور که گفته شد استفاده از پیت ماس است. این کار برای باغچه‌های کوچک به خوبی کار می‌کند. به سادگی می‌توانید بین ۲ تا ۵ سانتی‌متر از خاک را بوسیله پیت‌ماس پوشش دهید.

یک راه دیگر آبیاری گیاه برای چندین بار به همراه ۲ قاشق غذاخوری سرکه در یک گالن آب است. این یکی از بهترین روش‌ها برای تنظیم PH خاک گیاهانی است که در گلدان نگهداری می‌شوند. کودهای دارای اسید نیز برای بالابردن اسیدیته می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند.

مواد اسیدی، به میزان مناسب با توجه به طبیعت گیاه می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند. خاک‌های ضعیف، را می‌توان با برداشتن چند سانتی‌متر از سطح گلدان و ریختن موارد ذکر شده اسیدی کرد. استفاده از یک قسمت پیت یا خاک برگ، به همراه ماسه می‌تواند مخلوط و بستری مناسب برای گیاهان علاقه‌مند به این نوع از خاک درست کند.

اسیدی کردن خاک, خاک

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
گرانترین گیاهان آپارتمانی
نوشتهٔ بعدی
انواع کاکتوس اپونتیا