انواع کاکتوس اپونتیا

انواع کاکتوس اپونتیا

آشنایی با انواع کاکتوس اپونتیا به همراه عکس

اپونتیا (Opuntia) یا گلابی خاردار دارای بیش از ۹۰ گونه مختلف است. این کاکتوس خاص با ظاهری غیرعادی دارای گل‌های زیبایی است. سه ایالت بزرگ آمریکا که مهد پرورش این کاکتوس هستند تگزاس، نیومکزیکو و آریزونا هستند. خبر خوب اینکه انواع کاکتوس اپونتیا تقریباً در هر نوع آب و هوایی زندگی می‌کنند. در طول زمان بسیاری از انواع این کاکتوس فراموش شدند. بسیاری از انواع اپونتیا دارای نام‌های مختلفی هستند. برای مثال گونه‌ای در نیومکزیکو هست که در ایالت آریزونا به نام دیگری شناخته می‌شود.

در این مطلب ما به معرفی انواع کاکتوس اپونتیا، مستندات تاریخی، گیاه شناسی و مطالعات درباره کاکتوس گلابی خاردار و تفاوت‌ها و شباهات این گیاهان خواهیم پرداخت. این مطلب با دقت زیاد تهیه شده و توسط گروهی از کارشناسان به تائید رسیده است. ولی در هر صورت همیشه جایی برای یادگیری مطالب جدید باقی می‌ماند. می‌توانید با گذاشتن نظرات خود در پایان همین مطلب ما را در کامل کردن مطالبمان یاری کنید. بسیاری از انواع هیبرید اپونتیا در طبیعت یافت می‌شود که ما فقط انواع رایج این گیاه را توضیح خواهیم داد.

بهترین انواع کاکتوس اپونتیا کوچک برای نگهداری در محیط زندگی ما کدام است؟

اپونتیا سایموچیلا
اپونتیا سایموچیلا
اپونتیا سایموچیلا

سایموچیلا (Opuntia Cymochila) یکی از انواع کاکتوس اپونتیا است. در بسیاری از مناطق پدهای این کاکتوس بین ۶ تا ۱۰ سانتی‌متر طول خواهند داشت. این کاکتوس دارای خارهای فراوانی است که از آئروسل‌های موجود روی پدها بیرون آمده‌اند. حدوداً ۵ خار در مرکز و یک یا دو خار به جهات مختلف بیرون آمده‌اند. این خارها معمولاً مات هستند. ولی دارای رنگی قهوه‌ای نیز هستند. در برخی از مناطق این خارها تیره‌تر هستند. پدهای این کاکتوس در فصول استراحت و رکود کاکتوس، در زمستان و در هنگام خشکی چروکیده می‌شوند. و دوباره در بهار و تابستان جان می‌گیرند. گل‌های این کاکتوس دارای اندازه‌ای بین ۶ تا ۸ سانتی‌متر هستند. آن‌ها معمولاً زرد رنگ و دارای مرکزی قرمز هستند. گل‌ها ممکن است به رنگ صورتی یا قرمز نیز باشند.

اپونتیا فراگیلیس
اپونتیا فراگیلیس
اپونتیا فراگیلیس

فراگیلیس (Opuntia Fragilis) یکی از انواع کاکتوس اپونتیا با اندازه‌ای بسیار کوچک است. این کاکتوس از انواع گیاه است که در مقابل سرما مقاومت خوبی خواهد داشت. در برخی نوع Debreczyi را به اشتباه فراگیلیس می‌نامند. انواع هیبرید این نوع نیز در مناطق کوهستانی یافت می‌شود. هر کدام از پدهای این کاکتوس یک تا سه سانتی‌متر طول دارند. و خارهایی به اندازه‌ای گاهی بزرگ‌تر از پدهای خود خواهند داشت. ساقه‌های این کاکتوس به راحتی از هم جدا می‌شوند. گل‌های فراگیلیس عموماً بزرگ و زرد یا کرم رنگ هستند. گیاهان بالغ معمولاً دارای ساقه‌ای چوبی در قسمت پایین گیاه خواهند شد. گیاهان بزرگ دارای صدها پد هستند.

 

اپونتیا هیومیفوسا
اپونتیا هیومیفوسا
اپونتیا هیومیفوسا

اپونتیا هیومیفوسا (Opuntia Humifusa) یکی از انواع کاکتوس اپونتیا رایج است. این کاکتوس بیشتر در نواحی ویرجینیا و آتلانتیک یافت می‌شود. به خصوص در کنتاکی و کارولینای شمالی. متوجه شدن تفاوت هیومیفوسا با انواع Cespitosa و Mesacantha و Lata مشکل است. هیومیفوسا دارای خار نیست، ولی سایر موارد هستند. گل‌های این کاکتوس دارای رنگ زرد روشن هستند که ۲ تا ۳ سانتی‌متر هم قطر خواهند داشت. در برخی از انواع هیومیفوسا گل‌ها رنگی نارنجی یا کرم دارند.

 

اپونتیا ماکروریزا
اپونتیا ماکروریزا
اپونتیا ماکروریزا

کاکتوس اپونتیا ماکروریزا (Opuntia Microrhiza) یکی از انواع کاکتوس اپونتیا کوچک است. این گیاه به تنهایی تا ۴۰ سانتی‌متر در ارتفاع رشد خواهد داشت. ماکروریزا در مناطق مختلف جغرافیایی یافت می‌شود. این کاکتوس در نیومکزیکو و یوتا در تگزاس و کلرادو فراوانی دارد. این نوع از اپونتیا معمولاً با نوع Pottsii اشتباه گرفته می‌شود. ساقه‌های این کاکتوس در زمستان چروکیده می‌شوند. معمولاً یک تا سه خار از آئروسل‌های موجود روی پدهای این نوع اپونتیا بیرون می‌آیند. خارها معمولاً مات هستند و برخی سفید نیز می‌باشند. گل‌های این کاکتوس زرد رنگ و در مرکز آن‌ها رنگ نارنجی یا قرمز رنگ است. میوه این کاکتوس سبز، نارنجی یا قرمز است و مزه‌ای ترش دارد. این میوه‌ها بین ۲ تا ۳ سانتی‌متر طول و یک و نیم تا دو سانتی‌متر قطر دارد. معمولاً این میوه‌ها دارای خار نمی‌باشند.

 

اپونتیا فائکانتا
اپونتیا فائکانتا

 

اپونتیا فائکانتا

اپونتیا فائکانتا (Opuntia Phaeacantha) یکی از انواع کاکتوس اپونتیا است که بسیار محبوب و فراوانی زیادی دارد. این نوع از گلابی خاردار در ساقه کمی با اپونتیا کامانچیا متفاوت است. پدهای این کاکتوس معمولاً در زمستان خم می‌شوند. گل‌های فائکانتا نیز دارای گلبرگ‌های زرد رنگ و در مرکز قرمز هستند. که طول ۵ تا ۷ سانتی‌متری دارند. ولی در برخی مناطق رنگ این گل‌ها متفاوت است. این گل‌ها ممکن است در رنگ‌های کرم، نارنجی و صورتی یا قرمز نیز باشند. میوه این گیاه قرمز و طولی به اندازه سه تا چهارونیم سانتی‌متر دارند. مرکز میوه این گیاه دارای رنگ قرمز کم رنگ یا صورتی و شیرین است. بذر این کاکتوس نیز بین ۴ تا ۵ میلی‌متر قطر دارد و در میوه آن موجود است.

آئروسل اپونتیا فائکانتا به اندازه ۲ تا ۵ سانتی‌متر است که رنگ آن قهوه‌ای است. خارهای این گونه اپونتیا دو عدد از مرکز آئروسل هیتند و یک خار هم بالای آن‌ها وجود دارد. خارهای پایینی معمولاً سفید رنگ هستند و ۲ تا ۳ سانتی‌متر نیز طول خواهند داشت.

اپونتیا پلی کانتا
اپونتیا پلی کانتا
اپونتیا پلی کانتا

کاکتوس اپونتیا پلی کانتا (Opuntia Polyacantha) یکی از انواع کاکتوس اپونتیا می‌باشد که بومی نواحی کوهستانی مکزیک و آمریکاست. تا کنون حدود ۷ نوع مختلف از این کاکتوس شناخته شده است. یکی از انواع شناخته شده این کاکتوس اپونتیا پلی کانتا رودانتا می‌باشد. گل‌های این گونه معمولاً زرد رنگ هستند. ولی به رنگ نارنجی، سورتی یا قرمز نیز هستند.

اپونتیا پوسیلا

 

اپونتیا پوسیلا

گیاه اپونتیا پوسیلا (Opuntia Pusilla) از انواع اپونتیاست که در سواحل آتلانتیک فراوانی دارد. ساقه‌های این کاکتوس صاف و بیضی شکل هستند. ساقه‌های این کاکتوس قطعه قطعه وو شکننده هستند. خارهای آن به تعداد یک تا چهار عدد از هر آئروسل بیرون آمده‌اند. ولی برخی از آئروسل‌ها دارای خار نیستند. گل‌های اپونتیا پوسیلا زرد رنگ هستند. و میوه‌های آن قرمز-بنفش و کوزه مانند هستند. بذر این کاکتوس تیره رنگ و قطری به اندازه ۴ تا ۶ میلی‌متر دارد. نگهداری اپونتیا پوسیلا بسیار آسان است و در مقابل سرما نیز مقاومت خوبی خواهد داشت.

بهترین انواع کاکتوس اپونتیا بزرگ برای نگهداری در محیط زندگی ما کدام است؟

اپونتیا آلتا

 

اپونتیا آلتا

آلتا (Opuntia Alta) یکی از انواع کاکتوس اپونتیا با ابعادی بزرگ است. برخی از انواع این کاکتوس دارای ۳ تا ۴ متر طول نیز هستند. این گلابی خاردار درخت مانند، معمولاً دارای یک تنه اصلی است که نیم متر طول دارد. ساقه‌های این کاکتوس یکنواخت و بیضی شکل هستند. خارهای این کاکتوس زرد رنگ و یک تا یک و نیم سانتی‌متر طول دارند. این نوع اپونتیا دارای گل‌هایی به رنگ لیمویی-زرد است که کمی کوچک‌تر از نوع Lindheimeri هستند. برخی از این گل‌ها به رنگ سبز-زرد نیز هستند.

اپونتیا کاکاناپا الیسیانا
اپونتیا کاکاناپا الیسیانا

کاکاناپا الیسیانا (Opuntia Cacanapa Ellisiana) یکی از انواع غول پیکر اپونتیاهاست. این کاکتوس معمولاً به اندازه دو تا دو و نیم متر می‌رسد. قطر ساقه اصلی این کاکتوس ۱۶ سانتی‌متر است. کاکاناپا ظاهری بزرگ و رنگ ساقه‌های آن سبز-آبی است. این کاکتوس به شکل یک درخت رشد کرده و ساقه‌های زیادی دارد. قطر این ساقه‌ها به ۲۰ سانتی‌متر خواهد رسید و شکلی بیضی و تخم‌مرغی دارند. خارهای این کاکتوس به طول ۳ تا ۵ سانتی‌متر و به رنگ‌های زرد، قهوه‌ای-قرمز و قهوه‌ای هستند. خارها کرو هستند و از آئروسل‌ها بیرون آمده‌اند. آئروسل‌های برخی از انواع کاکتوس اپونتیا کاکاناپا دارای خار نیستند. گل این کاکتوس نیز زرد یا سبز رنگ است.

اپونتیا کلروتیکا
اپونتیا کلروتیکا
اپونتیا کلروتیکا

گیاه اپونتیا کلروتیکا (Opuntia Chlorotica) یکی از انواع کاکتوس اپونتیاست که از ادغام سه گونه Chlorotica، Sanat-rita و Gosselliniana است. این کاکتوس تا ارتفاع دو تا دو و نیم متر می‌رسد و دارای ساقه اصلی به قطر ۲۰ تا ۳۰ سانتی‌متر است. این گیاه به سمت بالا رشد می‌کند. ساقه‌های این کاکتوس کروی شکل هستند که معمولاً تا ۲۰ سانتی‌متر در قطر هم می‌رسند. خارهای این گیاه زرد رنگ هستند و یک تا سه سانتی‌متر طول خواهند داشت که از آئروسل‌ها بیرون آمده‌اند. گلچیدهای این گیاه در برخی از انواع بالغ به اندازه ۲ سانتی‌متر در طول خواهند رسید. این کاکتوس دارای گل‌هایی به رنگ زرد است که تا اندازه ۶ سانتی‌متر هم می‌رسند.

اپونتیا انگلمانی
اپونتیا انگلمانی
اپونتیا انگلمانی

کاکتوس اپونتیا انگلمانی (Opuntia Engelmannii) یکی از انواع کاکتوس اپونتیا با سایزی بزرگ است. این کاکتوس در برخی از موارد با Valida، Discata و Orbiculata اشتباه گرفته می‌شود. این کاکتوس دارای ساقه‌هایی بیضی شکل است. که طولی به اندازه ۲۰ تا ۳۰ سانتی‌متر و قطری بین ۱۵ تا ۲۵ سانتی‌متر دارند. در شرایط ایده‌آل نگهداری این ساقه‌ها متراکم رشد می‌کنند. این ساقه‌ها دارای رنگ سبز مات هستند. برخی از اپونتیاها در زمستان به رنگ صورتی یا بنفش در می‌آیند. خارهای این کاکتوس سفید، قهوه‌ای یا زرد رنگ هستند. برخی از این خارها کرو هستند. یک تا دو خار یا در برخی ۶ خار از آئروسل‌ها بیرون آمده‌اند.

اپونتیا فیکوس ایندیکا
اپونتیا فیکوس ایندیکا

 

اپونتیا فیکوس ایندیکا

فیکوس ایندیکا (Opuntia Ficus-Indica) یکی از انواع کاکتوس اپونتیاهاست که معمولاً دارای خار نیستند. فیکوس ایندیکا دارای تنه‌ای چوبی مانند است. این گیاه با انواع Tomentods، Streptacantha، Hypiacantha، Megacantha و Leucotricha اشتباه گرفته می‌شود. این گیاه بومی آمریکا نیست. و بومی نواحی کشور مکزیک است. این کاکتوس دارای میوه شیرینی است. میوه این کاکتوس برای بیش از ۹۰۰۰ سال خوراک مردم بوده است.

اپونتیا لیندیمری
اپونتیا لیندیمری

لیندیمری (Opuntia Lindheimeri) یک اپونتیا غول پیکر و دارای ارتفاعی حدود ۳ متر است. این گیاه دارای ساقه‌های بیضی شکل است که اندازه هرکدام به ۳۰ سانتی‌متر در بلندی و پهنا خواهد رسید. این گیاه دارای یک تا پنج خار زرد رنگ است که از آئروسل‌های آن بیرون می‌آید. مرکز این خارها قرمز یا قهوه‌ای رنگ و بلندی آن‌ها به ۸ سانتی‌متر هم می‌رسد. گل‌های اپونتیا لیندیمری به رنگ زرد، نارنجی یا قرمز هستند. این گل‌ها ۵ تا ۸ سانتی‌متر طول دارند. میوه این نوع اپونتیا به رنگ بنفش یا قرمز-بنفش است. که ۳ تا ۷ سانتی‌متر قطر و بدون خار است. این میوه شیرین و آبدار است.

انواع اپونتیا, کاکتوس اپونتیا

مطلب را به اشتراک بگذارید

۵ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • دست شما درد نکنه مطلب خوبی بود

  پاسخ
 • نهال را کجا میشود تهیه کرد

  پاسخ
  • با سلام خدمت شما علاقه‌مند گرامی،
   نهال چه گیاهی؟ کاکتوس‌ها دارای نهال نیستند. هرگونه از این گیاه را می‌توانید از فروشگاه‌های کاکتوس و ساکولنت تهیه کنید و برای تکثیر از قلمه آن‌ها استفاده نمایید.

   پاسخ
 • سلام
  برای احداث باغ کاکتوس در مناطق گرم و خشک و کم آب ، مقاومترین گونه کاکتوس به شرایط سخت کم آبی کدام گونه است؟
  آیا امکان دارد بعد از کاشتن یک گونه مقاوم به کم آبی ، گونه های میوه دار یا علوفه‌ای را روی آن پیوند زد؟
  در بیابان زدایی چطور میتوان از این گیاه بهره برد ؟

  پاسخ
  • کاکتوس ایران
   آبان ۳, ۱۴۰۲ ۹:۰۰ ق٫ظ

   با سلام خدمت شما علاقه‌مند گرامی،
   با توجه به تعدد انواع کاکتوس‌های بیابانی و جنگلی، امکان کاشت انواع مختلف کاکتوس‌های بیابانی در مناطق گرم و خشک وجود دارد. انواع این گیاه که بتوان به خوبی پیوندی را روی آنها پیاده کرد، مشخص هستند و به اصطلاح به این کاکتوس‌ها کاکتوسهای پایه می‌گویند.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
خاک اسیدی و افزایش اسیدیته خاک
نوشتهٔ بعدی
حلقه شدن برگ فیکوس الاستیکا