پیت ماس و فواید آن

پیت ماس

پیت ماس چیست؟ فواید آن برای گیاهان ما چه هستند؟

پیت ماس اسپگنوم (Peat Moss) اولین بار در دهه ۱۹۰۰ در دسترس باغداران قرار گرفت. از آن زمان، تحقیقات انقلابی در مسیر رشد گیاهان ایجاد کرد.

اسپگنوم ماس اساساً از کانادا آمده است. مزارع کدهای گیاهی حدود ۴۰ هزار هکتار از پیت‌ماس اسپگنوم برای ۹۰ درصد از مصارف باغی آمریکا را فراهم می‌کنند. و اما کاکتوس ایران در ادامه به بررسی این عنصر می‌پردازد.

پیت‌ماس چیست؟

پیت‌ ماس همچنین به نام مواد الیافی گونه اسپگنوم هم معروف است. هنگامی که خزه و سایر مواد زنده با یکدیگر تشکیل توده پیت را می‌دهند. هزاران سال به طول می‌انجامد تا پیت به فرم اصلی خود برسد.

پروسه تشکیل این ماده به صدها شاید هزاران سال نیاز دارد.  پرورش محصول پیت از محیط طبیعی نشات می‌گیرد، سپس توسط شرکت‌های مختلف و انجام فرآیند‌هایی روی آنها به بازار ارزه می‌گردد. پیتها شامل مواد ارگانیک و طبیعی مختلف در مراحل مختلف تجزیه می‌شوند.

نکته:

از آنجایی که پیت ماس یک منبع غیر قابل بازگشت است، انجمن گیاه شناسی شروع به تحقیقات درباره منابع قابل بازگشت است که بتواند نیاز به پیت را مرتفع نماید. این مواد قابل بازگشت از الیاف نارگیل کوکو کویر نام دارند. در حال حاضر تمام مواد مغذی و کیفیت پیت را دارا می‌باشند.

برای نگهدارندگان گیاهان خانگی، پیت ماس یکی از موارد ارگانیک و طبیعی عالی می‌باشد. از آنجایی که دیگر نیازی به مخلوط‌های بیشتری نیست. این نوع از خاک، آب را به خوبی در خود نگه می‌دارد و به باغبان این امکان را می‌دهد تا در نگهداری از گیاه و رساندن مواد مغذی به آن مدیریت بهتری داشته باشد.

از آنجایی که خاک گیاهدارای مواد مغذی فراوانی است، به شکل دهی و استقامت و دوام خاک کمک خواهد کرد. فروشگاه‌های گل و گیاه پیت ماس اسپگنوم را به صورت بسته بندی های مکعب شکل و یا بسته‌بندی شده فشرده به فروش می‌رسانند.

پیت ماس
پیت ماس

از پیت ماس برای چه منظور استفاده می‌شود؟

کشاورزان و باغداران اصولاً برای تصفیه خاک و به عنوان ماده طبیعی از پیت ماس استفاده می‌کنند. این ماده دارای PH اسیدی در اندازه مناسب برای گیاهانی مانند بلوبری و کاملیاس می‌باشد.

از آنجایی که این ماده بی‌فایده و متراکم نیست، یکبار استفاده از آن برای سالیان سال ماندگاری دارد. از طرف دیگر، کمپوست‌های طبیعی باید هر ساله تعویض شوند.

این ماده دارای میکروارگانیزم‌های مضر که در کمپوست‌های ضعیف زندگی می‌کنند نمی‌باشد.

به همین دلیل پیت یک انتخاب خوب برای انواع گیاه است.

کاشت بذر

شما می‌توانید از این خاک برای کاشت بذر استفاده نمایید، مخلوط خاک خود را درست کنید و کیفیت خاک خود را افزایش دهید.

برای پروژه‌های بزرگ، استفاده از کمپوست هزینه کمتری دارد. پیت اصلی کانادایی دارای قیمت بسیار گزافی در استفاده برای پروژه‌های بزرگ می‌باشد.

پیت ماس یکی از مواد در تهیه گلدان‌های پیت (گلدان‌های زیست فروپاشی) می‌باشد.

این مدل پیت ماسها محیط مناسبی برای کاشت بذر و رشد گیاه جدید می‌باشد. از این گذشته می‌توانید وقتی گیاه شما رشد کرد به همراه همین گلدان با جنس پیت، آنرا داخل گلدان جدید بکارید. اینکار از وارد شدن استرس به ریشه‌های گیاه نیز جلوگیری می‌نماید.

از پیت‌ماس در کشت زارهای سبزیجات نیز استفاده می‌کنند به خصوص برای گیاهانی نظیر گوجه‌فرنگی، توت‌فرنگی و بلوبری.

این ماده فیبر مانند مرده آب را به میزان مطلوبی برای تغذیه ریشه‌های گیاهان گوشتی تامین می‌کند. بعلاوه گیاهانی که به خاک‌های اسیدی علاقه دارند از PH پایین پیت ماسها بهره می‌برند.

این خاک آب را بیشتر از کمپوست نگهداری می‌کند. به همین دلیل، کشاورزانی که در محیط‌های با خاک ماسه‌ای و صخره‌ای کشاورزی می‌کنند، از این ماده برای افزایش بازدهی خاک استفاده می‌کنند.

مخلوط خاک پیت ماس در باغچه ها و زمین‌های کشاورزی از عوامل بیماری زا و علف‌های هرز نیز جلوگیری می‌کنند.

شرایط خاک و استفاده از پیت ماس

بسیاری از کارشناسان پیشنهاد می‌دهند که یک سوم خاک برای مصارف کشاورزی از این نوع خاک باشد. در مزارع سبزیجات، این خاک را در عمق ۳۰ سانتی‌متری هم استفاده و با خاک مخلوط می‌کنند.

از نوع خشک این ماده برای مصارف پزشکی و همچنین فتیله لامپ‌ها نیز استفاده می‌کنند. این ماده در زهکشی خاک در محیط‌های با خاک صخره ای نیز موثر می‌باشد و کمک می‌کند آب به مدت بیشتری در خاک بماند.

چگونگی استفاده صحیح از پیت ماس

اگرچه این ماده یک ماده تغذیه‌ای مناسب برای بسیاری از گیاهان است، کشاورزان نیاز به امتحان کردن آن دارند. استفاده از مقدار زیاد آن می‌تواند روی رشد گیاه تاثیر بگذارد.

همچنین برخی گیاهان به انواع مختلف این ماده واکنش بدی نشان می‌دهند.

از استفاده این ماده برای گیاهانی که به خاک اسیدی نیاز ندارند خودداری نمایید.

از پیت ماس برای باغچه و مزارع با خاک ضعیف استفاده کنید. در نتیجه میزان آب بیشتری را برای گیاه نگهداری می‌نمایید.

برخی تولید کنندگان این ماده برای اینکه قابلیت جذب آب آن را بالا ببرند از مواد شیمیایی استفاده می‌کنند. اینکار می‌تواند به گیاه شما آسیب برساند. حتماً مواد استفاده شده روی برچسب محصول خریداری شده را قبل از خرید مطالعه نمایید.

اگرچه این ماده می‌تواند رطوبت خوبی را در خود حفظ کند، هنگامی که خشک هستند به آرامی می‌تواند آب را جذب کند. بعلاوه قبل از استفاده آن در خاک حتماً آن‌ را مرطوب نمایید.

پیت ماس, فواید پیت ماس

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری افوربیا اوبسا
نوشتهٔ بعدی
نگهداری آستروفیتوم کاپری کورن