نگهداری گیاه آگلونما

نگهداری گیاه آگلونما

معرفی کامل نحوه نگهداری گیاه آگلونما در خانه

گیاه آگلونما (Chinese Evergreen) ، گیاه همیشه سبز چینی هم نامیده می‌شود، یک گیاه بسیار مناسب برای دکوراسیون با فراوانی گونه و در انواع ظاهر می‌باشد. این گیاه یکی از محبوبترین گیاهان آپارتمانی با فراوانی رنگ از سبز تیره تا نقره ای و برخی با لکه‌های قرمز پرورش داده می‌شود. نگهداری گیاه آگلونما بسیار آسان است و یک گیاه کم توقع محسوب می‌گردد.

آگلونما یک گیاه کند رشد، جذاب و یگ گیاه شاخ و برگدار زیبا است. گیاه آگلونما بزرگ، باریک و با برگهای زیبا روی ساقه‌های کوتاه است. بهتر از همه اینکه این گیاه آفتاب و نور کامل را دوست ندارد، پس یک گزینه مناسب برای نگهداری در محیط‌های با نور متوسط است و نگهداری گیاه آگلونما در نزدیکی پنجره‌ای در منازل و محیط‌های اداری با نور متوسط امکان‌پذیر است. سایز گیاه بالغ آگلونما بین ۲۵ سانتی‌متر تا یک متر و نیم هم می‌رسد. نور این گیاه بسته به نوع آن از کم به متوسط متغیر است و نیاز به خاک با زه‌کشی مناسب دارد و خاکی که زود خشک شود.

چگونگی رشد گیاه آگلونما

کارشناسان در این مورد دارای اختلاف نظراتی هستند که نگهداری گیاه آگلونما آسان است یا سخت؟ ولی در مجموع، اگر چند نکته و قانون را دنبال کنید نگهداری از آن آسان است. آنهایی که دارای رنگ هستند به نور بیشتری نیاز دارند. اگر بدانید چگونه نیاز‌های گیاه آگلونما را رعایت کنید مشکلی در نگهداری گیاه نخواهید داشت. قانون اول که باید به یاد داشته باشید این است که در نگهداری این گیاه دمای محیط را گرم و رطوبت محیط را حفظ کنید.

آگلونما شکلاتی
آگلونما شکلاتی

نور و دمای مناسب نگهداری گیاه آگلونما

گونه سبز تیزه گیاه را می‌توانید در نزدیک پنجره با نور کم نگهداری کنید، در حالیکه گونه های رنگارنگ آن به نور بیشتری نیاز دارند. هیچ گونه‌ای از این گیاه را زیر نور مستقیم آفتاب نگهداری نکنید. زیرا نور مستقیم موجب سوختگی برگ‌ها و در نهایت از بین رفتن گیاه شما می‌شود. این گیاه در محیط طبیعی زندگی در قسمت‌های نیمه سایه در زیر سایه درختان استوایی زندگی می‌کند.

آگلونما نسبت به سرمای هوا حساس است. نگهداری گیاه آگلونما نباید در مکان‌هایی با دمای کمتر از ۱۵ درجه سانتی‌گراد انجام شود. بهترین دما برای نگهداری آن دمایی بین ۱۸ تا ۲۶ درجه سانتی‌گراد است.

خاک مناسب نگهداری گیاه آگلونما

نگهداری گیاه آگلونما باید در خاکی با زه کشی مناسبی انجام شود. البته این خاک باید بتواند مقادیر کمی از آب را در خود ذخیره کند تا خاک کمی مرطوب بماند. در هر صورت، بعد از هربار آبیاری باید آب اضافی در زیر گلدانی گیاه را خارج کنید تا از احتمال پوسیدگی ریشه‌های گیاه جلوگیری نمایید. خاک با پایه پیت‌ماس با پرلیت برای آگلونما پیشنهاد می‌شود. ولی می‌توانید از کمی خاک ارکیده هم به مخلوط خاک گیاه اضافه کنید. خاک این گیاه باید کمی اسیدی باشد و میزان PH 5.6 تا ۶.۵ برای آن مناسب است.

آبیاری و رطوبت مناسب گیاه آگلونما

این گیاه تا حدودی نسبت به آبیاری کم مقاوم است. ولی نباید اجازه داد که برای مدت طولانی خاک گیاه خشک بماند. بهترین حالت در نگهداری گیاه آگلونما این است که نباید اجازه دهیم در بین دو آبیاری بیش از ۲۵ تا ۳۰ درصد از خاک آن خشک شود. در محیط طبیعی زندگی این گیاه، رطوبت به اندازه کافی بالا است و این به گیاه امکان را می‌دهید که رطوبت را از محیط پیرامون خود دریافت کند. می‌توانید هر از چند گاهی گیاه را غبار پاشی کنید یا اینکه با قرار دادن سنگ ریزه در زیرگلدانی و ریختن آب به طوری که با گلدان در تماس نباشد این کار را انجام دهید تا سطح رطوبت را بالا ببرید.

هرگز گیاه خود را زیر دستگاه‌های سرمایشی یا گرمایشی قرار ندهید. کولرهای گازی رطوبت هوا را می‌گیرند و این گیاه نسبت به خشکی هوای محیط حساس است. همچنین اگر نگهداری گیاه آگلونما در نزدیکی دستگاه‌های گرمایشی صورت گیرد منجر به خشکی گیاه می‌شود.

آگلونما نقره ای (Silver bay)
آگلونما نقره ای (Silver bay)

کوددهی و تغذیه گیاه آگلونما

برای اینکه گیاه خود را تغذیه نمایید می‌توانید از نصف میزان توصیه شده روی بسته‌بندی کود خریداری شده استفاده کنید. گیاه خود را می‌توانید با کودهای گرانول و یا کود مایع در فصول رشد یکبار در سال کوددهی نمایید . از دادن کود به گیاه در فصول سرد پاییز و زمستان بپرهیزید.

گلدان و تعویض گلدان آگلونما

گیاه آگلونما برای رشد و نمو بهتر نیازمند تعویض گلدان هر دو سال یکبار است. اینکار به شما کمک هم می‌کند که با استفاده از جدا سازی ریشه گیاه خود را نیز تکثیر کنید. سایز گلدان گیاه را متناسب با آن در نظر بگیرید و از انتخاب گلدان های عمیق و بزرگتر بپرهیزید.

تکثیر گیاه آگلونما

این گیاه معمولاً توسط نگهدارندگان خانگی تکثیر نمی‌شود. ولی همانطور که گفته شد اگر نگهداری گیاه آگلونما را انجام می‌دهید می‌توانید، از تقسیم بوته این گیاه هنگام تعویض گلدان برای تکثیر گیاه استفاده کنید. البته استفاده از قلمه نیز برای تکثیر و پرورش آگلونما انجام می‌شود. این روش معمولاً راحت‌ترین راه برای پیدایش گیاهی جدید است.

سمی بودن آگلونما

مراقب میوه گونه A.Crispum این گیاه باشید. اگر در خانه سگ یا گربه خانگی و یا کودک دارید بهترین کار این است که از گیاه دوری کنید و مراقب میوه کوچک قرمز این گیاه باشید.

گوناگونی گیاه آگلونما

گیاه آگلونما پیوندهای مختلفی خورده است تا گونه‌هایی با برگ‌های جذاب تولید شود. گونه A.Commutatum گستردگی زیادی دارد و در دسترس است، در دو نوع سبز و نقره ای آن. سبز خالص نوع A.Modestum به ندرت دیده می‌شود. سایر گونه‌های گیاه آگلونما شامل A.Pictum ، A.Silver queen و A.Pseudobracteatum هستند.

نگهداری گیاه آگلونما, نگهداری گیاهان آپارتمانی

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری گیاه سیکلامن
نوشتهٔ بعدی
نگهداری لیتوپس