نگهداری گیاه سیکلمن

نگهداری گیاه سیکلمن

معرفی جامع نحوه نگهداری گیاه سیکلمن

سیکلمن (Cyclamen) یک گیاه فوق‌العاده زیبا و دارای گل در پاییز و زمستان است. گیاه سیکلمن از خانواده پریمولاکائه می‌باشد و از انتهای پاییز تا اردیبهشت ماه گل می‌دهد. ارتفاع این گیاه از ۵ تا ۱۰ سانتی‌متر می‌رسد و به نور متوسط نیازمند است. خاک این گیاه باید سبک و دارای زه‌کشی مناسب باشد. اگر نگهداری گیاه سیکلمن به درستی انجام شود هر ساله برای شما گلدهی می‌کند.

خاک مناسب نگهداری گیاه سیکلمن

این گیاه در انواع مخلوط خاک رشد می‌کند و در خاک با PH بالا رشد بهتری دارد. خاک این گیاه باید دارای زه‌کشی مناسب و کمی اسیدی باشد. می توانید برای نگهداری گیاه سیکلمن از مخلوط خاک پیت‌ماس به همراه پرلیت و ماسه استفاده نمایید. حتماً دقت کنید همانطور که گفته شد خاک باید دارای زه‌کشی مناسبی باشد. سوراخ‌های کف گلدان نیز می‌توانند به عبور آب و خارج شدن آن از گلدان کمک کنند.

این گیاه دارای غده هایی است که آنها را در اواخر تابستان و اوایل پاییز در عمق ۳ تا ۴ سانتی‌متری سطح خاک می‌کارند. این کار می‌تواند در گلدان، یا محیط باغچه انجام شود و سطح خاک را با نایلون می‌پوشانند تا رطوبت خاک حفظ شود.

تکثیر گیاه سیکلمن

تکثیر گیاه سیکلمن ساده است. به راحتی می‌توان بذر این گیاه را از کپسول‌های آن خارج کرد و آن‌ها را در مخلوط آماده کاشت بذر کاشت. البته قبل از کاشت آنها باید به مدت چند ساعت بذر ها داخل آب ولرم قرار بگیرند.

نور و دمای مناسب نگهداری گیاه سیکلمن

سیکلمن
سیکلمن

 

نگهداری گیاه سیکلمن به نور متوسط تا زیاد البته غیر مستقیم احتیاج دارد. پس این گیاه را در محیط با نور زیاد در منزل خود قرار دهید. حتماً توجه داشته باشید از قرار دادن این گیاه نزدیک رادیاتور و یا بخاری یا هر منبع گرمایشی دیگر خودداری نمایید. دمای ایده آل این گیاه بین ۱۶ تا ۱۸ درجه سانتی‌گراد است. این گیاه همچنین هوای تازه و خنک را می‌پسندد و در گرما از بین می‌رود. اگر همه این شرایط برای گیاه سیکلمن فراهم باشد، گیاه شما قادر به گلدهی از اواسط پاییز تا اواخر خرداد ماه خواهد بود. به طور متناوب گل‌های از بین رفته و زرد را جدا کنید تا گیاه شما دارای گل‌های جدید شود. برای داشتن گیاهی شاداب و دارای گل هفته‌ای یکبار به گیاه خود کود دهید.

هنگام زمستان و زمانی که فصل رشد گیاه فرا می‌رسد، نور روشن و مناسب ولی غیر مستقیم برای گیاه فراهم کنید. در تابستان هنگامی که گیاه به دوره استراحت و رکود خود وارد می‌شود، بهتر این است نگهداری گیاه سیکلمن را در مکانی خنک‌تر و تاریک با گردش هوای بالا انجام دهید.

آبیاری مناسب گیاه سیکلمن

هنگامی که برگ‌های گیاه پدید می آیند دوره رشد گیاه آغاز شده است. هنگامی که سطح خاک گیاه تا چند سانتی‌متر خشک شد گیاه خود را آبیاری کنید. از ریختن آب روی برگ‌های گیاه خودداری کنید زیرا باعث پوسیدگی آن خواهد شد. از آبیاری بیش از گیاه خود خودداری کنید و در تابستان و فصل استراحت گیاه میزان و دفعات آبیاری را کاهش دهید. صبر کنید تا خاک گیاه در بین دو آبیاری خشک شده باشد و از جمع شدن آب در زیرگلدانی گیاه جلوگیری نمایید. معمولاً در محیط‌‌های داخلی دو بار در هفته آبیاری کافی می باشد به شرطی که زه کشی و خاک گیاه مناسب باشند و آب را در خود جمع نکنند.

با شروع پاییز گیاه از حالت استراحت و رکود خارج می شود و در ادامه پاییز گلدهی گیاه شروع خواهد شد، اگر که شرایط استراحت گیاه در تابستان فراهم شده باشد. برای این‌کار گیاه باید در محیط خنک و تاریک و خشک مانده باشد. به محض سردتر شدن هوا، معمولاً در اواخر پاییز و زمستان گیاه شروع به گلدهی می‌کند.

بیماری‏‌های گیاه سیکلمن و موارد تاثیرگذار روی گیاه

هنگام نگهداری گیاه سیکلمن ممکن است با مورد سوختگی برگ‌های گیاه برخورد کنید. سوختگی برگ‌های گیاه سیکلمن بدلیل قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور آفتاب و گرمای هوای محیط می‌باشد. از گیاه خود در مقابل تشعشعات خورشید محافظت کنید.

سیکلمن
سیکلمن

 

پژمرده شدن برگ‌های سیکلمن

اگر گیاه شما ناراحت بنظر می‌رسد و برگ‌های آن پژمرده شده است، این بدلیل آبیاری بیش از حد یا قرار گرفتن در محل گرما مثل وسایل گرمایشی است.

زرد شدن برگ‌های گیاه سیکلمن

این مشکل ممکن است بدلیل کمبود مواد غذایی موجود در خاک گیاه باشد گیاه سیکلمن خود را با کود مناسب و رقیق، کوددهی نمایید.

برگ‌های گیاه سیکلمن سوراخ شده است

هنگام نگهداری گیاه سیکلمن ممکن است شاهد سوراخ شدن برگ‌های گیاه باشید. این بدلیل وجود حشرات و آفت ها است. به این دقت داشته باشید که برگ‌ها و گل‌ها نباید زیاد مرطوب شوند. و همانطور که قبلاً هم گفته شد از ریختن آب روی برگ‌های گیاه خودداری نمایید.

برگ‌ها براقی خود را از دست داده‌اند

اگر این اتفاق افتاد گل‌های خشک شده را جدا کنید و به گیاه سیکلمن خود یکبار در هفته کود بدهید. دقت داشته باشید پیاز‌ها یا غده‌های این گیاه سمی هستند و از خوردن آن‌ها خودداری نمایید. در قسمتی از یونان از برگ این گیاه در پخت و پز استفاده می‌کنند.

,

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری گیاه شفلرا
نوشتهٔ بعدی
نگهداری گیاه آگلونما
فهرست