آبیاری بونسای

آبیاری بونسای

آبیاری بونسای و نکات مهم درباره زمان و نوع آبیاری

آبیاری بونسای یکی از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین قسمت‌ها در نگهداری بونسای است. اینکه چه زمانی درختچه ما نیاز به آب دارد به موارد مختلفی بستگی دارد. نوع گیاه ما، سایز گلدان آن، فصول مختلف سال، آب و هوای محیط نگهداری و مخلوط خاک آن از عوامل تاثیرگذار در آبیاری هستند. ما نمی‌توانیم بدون اینکه بدانیم نوع گیاه شما چیست نکات آبیاری آن را بیان کنیم. در اینجا می‌خواهیم، نکات عمومی که به شما کمک می‌کند گیاهی سالم‌تر داشته باشید را بگوییم. و اینکه چه زمانی معمولاً باید بونسای را آبیاری کرد.

آبیاری بونسای
آبیاری بونسای

چه زمانی باید بونسای را آبیاری کرد؟

همانطور که قبلاً اشاره کردیم فاکتورهای مختلفی در زمان آبیاری بونسای موثر هستند. و نمی‌توان زمان دقیق آن را مشخص کرد. شما باید گیاه خود را به دقت بررسی کنید و موارد زیر را در نظر بگیرید.

درختچه خود را زمانی آبیاری کنید که خاک آن کمی خشک شده است

مطمئن شوید زمانی آبیاری را انجام می‌دهید که خاک آن خیس نیست. ولی در عین حال اجازه خشک شدن کامل خاک را نیز ندهید. می‌توانید با فرو بردن انگشت خود به اندازه یک ‌سانتی‌متر در خاک میزان رطوبت آن را اندازه بگیرید. اگر کمی خشک به نظر رسید، می‌توانید گیاه خود را آبیاری کنید. به مرور زمان زمان آبیاری درختچه خود را متوجه خواهید شد.

هرگز آبیاری را از روی زمان‌بندی برای تمام گیاهان انجام ندهید

باید درختچه بونسای خود را به تنهایی زیر نظر بگیرید. تا بتوانید متوجه زمان آبیاری آن شوید. از آبیاری همزمان تمام گیاهان خود در یک زمان مشخص خودداری کنید.

از خاک مناسب برای گیاه خود استفاده کنید

نوع خاکی که استفاده می‌کنید در زمان آبیاری بونسای نقش مهمی دارد. بیشتر بونسای‌ها در خاکی حاوی پومیس و سنگ‌ریزه و پیت ماس زندگی می‌کنند. هنگام آبیاری باید بیشتر میزان آب از گلدان آن خارج شود. جمع شدن آب و خیسی بیش از حد خاک باعث جلوگیری از رسیدن اکسیژن به ریشه‌ها خواهد شد.

اینکه در چه زمانی از روز گیاه خود را آبیاری کنیم مهم نیست. برخی کارشناسان پیشنهاد می‌دهند که از آبیاری گیاه با آب سرد زمانی که خاک گرم است و آفتاب می‌تابد خودداری کنیم. اگرچه این را باید در نظر بگیرید که به محض خشک شدن خاک باید آن را آبیاری کرد و زمان فاکتور مهمی نیست.

بونسای
بونسای

چگونگی آبیاری بونسای

هنگامی که متوجه شدید خاک بونسای شما کمی خشک شده است و درختچه شما نیاز به آبیاری دارد، مطمئن شوید که آب به تمامی قسمت‌های ریشه گیاه می‌رسد. آبیاری را به آرامی و تا جایی ادامه دهید که آب از سوراخ‌های کف گلدان بیرون آید. و این کار را یکبار دیگر در چند دقیقه بعد نیز انجام دهید.

آب را به شدت روی خاک گیاه نریزید. این کار را با استفاده از یک وسیله مناسب انجام دهید تا خاک بیرون از گلدان نریزد. اگر نگهداری بونسای خود را در داخل خانه انجام می‌دهید، می‌توانید برای آبیاری بونسای آن را داخل سینک ظرفشویی قرار دهید. بهترین آبی که برای گیاه مناسب است آب باران است.به این دلیل که آب باران مواد شیمیایی افزودنی ندارد. ولی اگر دسترسی به آن ندارید، می‌توانید از آب لوله‌کشی استفاده کنید. برای این کار آب را جوشانیده و اجازه دهید دمای آن به دمای محیط نگهداری گیاه شما برسد.

عوامل موثر در آبیاری بونسای

گردش هوا و باد

باد می‌تواند بخار آب از سطح خاک را سرعت ببخشد. این را نیز به یاد داشته باشید، بادهای شدید در هوای گرم، سرعت خشک شدن و نیاز آبیاری گیاه را افزایش خواهد داد. عموماً نباید گیاه خود را در مکان‌های با وزش باد شدید قرار دهیم. این کار به خصوص در زمستان می‌تواند باعث یخ‌زدگی گیاه ما شود. همچنین در این شرایط درخچه ما نمی‌تواند آب مورد نیاز را جذب کند. ساقه‌ها و برگ‌ها به از دست دادن آب ادامه می‌دهند. شما باید بونسای خود را از باد شدید محافظت کنید. یعنی اگر گیاه خود را در خارج از خانه نگهداری می‌کنید، شرایط آن را بررسی کنید.

نور خورشید

نور خورشید می‌تواند گیاه شما و گلدان آن را گرم کند. در نتیجه بخار آب بیشتر خواهد شد و رطوبت داخل خاک کاهش خواهد یافت. اگر در مناطق گرم و خشک هستید، باید هنگام تابش شدید آفتاب به گیاه مکان آن را جابه‌جا کنید. اگر خاک گیاه شما هنگام تابش نور خورشید خشک می‌شود، آبیاری بونسای را باید با دقت بیشتری انجام دهید. از خشک شدن خاک جلوگیری کنید.

دمای محیط و رطوبت

دمای محیط نیز می‌تواند به از دست دادن آب گیاه سرعت ببخشد. و این در زمانی که آفتاب حضور ندارد نیز صادق است. دمای بالاتر از ۲۶ درجه سانتی‌گراد در زمان حضور خورشید در آسمان، به معنی آبیاری بونسای است. زیرا در این دما خاک به سرعت خشک خواهد شد.

بالا بودن رطوبت محیط نیز بخار آب را کاهش می‌دهد. این کار باعث می‌شود خاک دیرتر خشک شود. بالا بردن رطوبت نقش حیاتی و مهمی در سیکل آبیاری گیاه خواهد داشت.

آبیاری بونسای, بونسای

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری اچینو فوسالو
نوشتهٔ بعدی
آبیاری گیاه زاموفیلیا