نگهداری اچینو فوسالو

نگهداری اچینو فوسالو

معرفی جامع و نحوه نگهداری اچینو فوسالو یا استنو کاکتوس

اچینو فوسالو (Echinofossulo)، استنو کاکتوس یا کاکتوس مغز یک گیاه خاص و زیباست. نام علمی این کاکتوس استنوکاکتوس (Stenocactus Multicostantus) و از دسته کاکتوس‌های گرد محسوب می‌شود. این گیاه با نقش‌هایی که روی بدنه دارد، شبیه به مغز است. فوسالو بومی نواحی مکزیک و دارای ۱۰ گونه مختلف است. با بالارفتن سن گیاه، نقوش روی آن برجسته شده و شکل واقعی خود را پیدا خواهند کرد. در ادامه مطلب به بررسی شرایط نگهداری اچینو فوسالو خواهیم پرداخت و با نام‌های دیگر آن نیز آشنا می‌شویم.

اچینو فوسالو دمایی بین منفی ۷ تا مثبت ۱۰ درجه ‌سانتی‌گراد را ترجیح می‌دهید. گیاه را می‌توان داخل گلدان خارج از محیط خانه نیز نگهداری کرد. این کاکتوس در مقابل وزش باد حساس است و بهتر است هنگام نگهداری در خارج از خانه در مکانی محافظت شده باشد. نور محیط بیرونی نیز برای آن مفید است و می‌توان آن را برای دریافت نور مناسب در محیط بیرونی نگهداری کرد.

آبیاری مناسب استنو کاکتوس

اچینو فوسالو
اچینو فوسالو

همانند سایر کاکتوس‌ها، کاکتوس مغز (Brain Cactus) در محیط طبیعی رطوبت مورد نیاز خود را از محیط اطراف خود تامین می‌کند. برای آبیاری اچینو فوسالو باید اجازه دهید خاک گیاه شما در بین دو آبیاری به طور کامل خشک شده باشد. بسته به سایز گیاه و گلدان آن، در طول فصول گرم به طور طبیعی می‌توان هر ۱۰ روز یکبار آن را آبیاری کرد. هنگام نگهداری اچینو فوسالو در زمستان، باید آبیاری را کاهش داد. می‌توان هر سه تا چهار هفته یکبار در طول فصول سرد آبیاری کمی انجام داد. این کاکتوس همانند سایر هم خانواده‌های خود به خیس ماندن خاک حساس است. پس حتماً اجازه خیس ماندن خاک به خصوص در فصول سرد را ندهید.

راهنمای آبیاری کاکتوس‌ها تقریباً برای همه گیاهان صدق می‌کند. ولی این را نیز به خاطر داشته باشید هر گیاه نیازهای منحصر به فرد خود را دارد. شرایط محیط رشد گیاه تعیین کننده نیازهای گیاه خواهد بود. پس برای زمان‌بندی آبیاری سخت‌گیر نباشید. در عوض، با بررسی و زیر نظر گرفتن گیاه و خشکی خاک گیاه متوجه زمان آبیاری آن شوید.

هر کاری که در آبیاری انجام می‌دهید، از غبارپاشی و اسپری آب به گیاه خودداری کنید. بسیاری از علاقه‌مندان فکر می‌کنند، کاکتوس آب کمی نیاز دارد. و این اشتباه را مرتکب می‌شوند که از روش اشتباه آبیاری با اسپری استفاده کنند. کاکتوس‌ها علاقه به آبیاری کامل دارند. و باید خاک آن‌ها کاملاً خشک شده باشد تا آبیاری انجام شود.

نور مناسب نگهداری اچینو فوسالو

در محیط طبیعی زندگی استنو کاکتوس، مابین صخره‌ها زندگی می‌کند. این گیاه با این کار خود را در مقابل تابش نور شدید آفتاب محافظت می‌کند. نگهداری اچینو فوسالو در خانه مستلزم داشتن محیطی با نور مناسب و زیاد است. اگر می‌خواهید آن را در خانه نگهداری کنید باید کاکتوس خود را در مکانی قرار دهید که بیشترین نور را بتواند دریافت کند. نور فلورسنت یا لامپ‌های معمولی نمی‌توانند نور مورد نیاز استنو کاکتوس را فراهم کنند. در صورتی که کاکتوس خود را در خارج از خانه نگهداری می‌کنید، هنگامی که دما به پایین‌تر از منفی ۷ درجه سانتی‌گراد می‌رسد، آن را به داخل خانه منتقل کنید.

خاک مناسب استنو کاکتوس مولتی کاستاتوس

این کاکتوس را می‌توان در اکثر خاک‌ها پرورش داد. ولی همانطور که اکثر کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها به خاک با زه‌کش مناسب نیاز دارند، برای نگهداری اچینو فوسالو نیاز به خاکی است که بتواند به سرعت خشک شود. این مهم است که وقتی کاکتوسی را در داخل خانه نگهداری می‌کنید، از مخلوط خاکی استفاده کنید که به سرعت رطوبت را از دست بدهد. مخلوط خاک کاکتوس و ساکولنت برای نگهداری استنو کاکتوس مناسب است. دقت داشته باشید، سوراخ‌های کف گلدان گیاه را بررسی کنید. برای مدتی باید گیاه را زیر نظر داشت. و خاک آن را بررسی کنید. اگر خاک گیاه شما دیرتر خشک می‌شود، باید به مخلوط خاک سنگ‌ریزه اضافه کنید.

برای انتخاب گلدان مناسب نگهداری اچینو فوسالو نیز دقت کنید. گلدان‌های پلاستیکی اگر از گیاه خارج از خانه مراقبت می‌کنید مناسب هستند. زیرا این گلدان‌ها گرما را به سرعت جذب نمی‌کنند. می‌توانید برای نگهداری استنو کاکتوس در داخل خانه از گلدان‌های سفالی نیز استفاده کنید.

استنو کاکتوس
استنو کاکتوس

 

تعویض گلدان اچینو کاکتوس فوسالو

تعویض گلدان را در صورت نیاز انجام دهید. از تعویض گلدان‌های مکرر بپرهیزید و این کار را در فصول گرم انجام دهید. برای تعویض گلدان کاکتوس خود، باید مطمئن شوید خاک گلدان خشک شده باشد. خاک‌های اطراف ریشه گیاه را باید تمیز کنید. همچنین ریشه‌های مرده و پوسیده را نیز جدا کنید. بعد از گذشت یک هفته تا ده روز از کاشت گیاه در گلدان جدید، می‌توانید آن را آبیاری کنید. در نگهداری اچینو فوسالو و سایر کاکتوس‌ها دقت کنید و تعویض گلدان بیهوده و با عجله انجام ندهید. این کار باعث بروز استرس به ریشه‌ها و از بین رفتن گیاهان شما خواهد شد.

تغذیه و کوددهی استنو کاکتوس

عموماً برای نگهداری اچینو فوسالو نیازی به تغذیه و کوددهی مکرر گیاه نیست. در طول فصول رشد، گیاه را با استفاده از کودهای مخصوص کاکتوس و ساکولنت تغذیه کنید. این کار را می‌توانید یک یا دوبار در کل فصل رشد انجام دهید. از تغذیه و کوددهی گیاه در زمستان و زمان استراحت و رکود گیاه پرهیز کنید.

تکثیر اچینو کاکتوس فوسالو

اچینو فوسالو به راحتی از طریق بذر قابل تکثیر است. برای کاشت بذر باید در اواخر زمستان اقدام کنید.

انواع مختلف اچینو کاکتوس فوسالو

تمامی انواع استنو کاکتوس‌ها داراری ظاهری شبیه به مغز و اکثر گونه‌ها کوچک و گرد هستند. برعکس بسیاری از انواع کاکتوس، اچینو فوسالو معمولاً به صورت تنها و تک است و پاجوشی تولید نمی‌کند. شرایط نگهداری اچینو فوسالو با انواع مختلف یکسان است. در اینجا به برخی از انواع آن اشاره می‌کنیم

Stenocactus Crispatus

این نوع از فوسالو دارای خارهای بلند و فراوان است. این خارها بدنه شیاردار گیاه را پوشانده‌اند. گل‌های این کاکتوس به رنگ سفید یا صورتی با مرکز تیره است. این نوع از استنو کاکتوس می‌تواند پاجوش تولید کند.

Stenocactus Phyllacanthus

همانطور که قبلاً گفته شد، نگهداری اچینو فوسالو در تمامی انواع یکسان است. این نوع از استنو کاکتوس گل‌های زرد کوچکی تولید می‌کند. یک گیاه تنها است و دارای خارهای سفت و پاجوشی تولید نخواهد کرد.

Stenocactus Coptonogonus

یکی از انواع محبوب و معروف اچینو فوسالو است با شیارهای صاف و خارهای کوتاه و محکم. گل این کاکتوس سفید است و شبیه به شکل شیپور است.

اگر می‌توانید شرایط نگهداری اچینو فوسالو را در خانه یا آپارتمان خود محیا کنید، می‌توانید خرید کاکتوس خود را از فروشگاه ما انجام دهید. همچنین سوالات و نظرات خود را می‌توانید در قسمت دیدگاه همین صفحه بیان کنید.

, ,

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری گیاه پپرومیا پیکولوباندا
نوشتهٔ بعدی
آبیاری بونسای
فهرست