خاک مناسب کاکتوس و ساکولنت

خاک مناسب کاکتوس و ساکولنت

خاک مناسب کاکتوس و ساکولنت چه خاکی است؟ کدام بستر برای کاشت کاکتوس مناسب است؟

در این مقاله کاکتوس ایران درباره خاک مناسب کاکتوس و ساکولنت صحبت می‌کند. همچنین در مورد بهترین و مناسب‌ترین خاک کاکتوس و اینکه چه خاکی بخریم یا اینکه چگونه آن را در خانه درست کنیم نیز صحبت می‌کنیم. همچنین درمورد استریلریزه کردن خاک کاکتوس و مواد مورد نیاز برای ساخت آن اشاراتی خواهیم داشت. این نکته را در نظر داشته باشید که انواع مختلف کاکتوس‌ها خاک مورد نیاز و مختص خود را می‌خواهند و شما موارد عمومی را در این مقاله می‌توانید بخوانید.

 

مخلوط خاک کاکتوس
مخلوط خاک کاکتوس

آیا باید خاک مناسب کاکتوس یا ساکولنت خود را بخریم یا بسازیم؟

اگر شما تازه کار هستید سعی کنید خاک را خودتان بسازید. مشکلی که در خاک‌های آماده است این مورد است که برای هر نوع گیاهی مناسب نیستند. اگر این پتانسیل را در خود می‌بینید که در آینده کلکسیونر کاکتوس شوید، خاک را خودتان از ابتدا درست کنید.

در اکثر مواقع، اگر مخلوط خاک خود را برای کاکتوس یا ساکولنت خود درست کنید ارزان‌تر از خرید آن برای شما تمام خواهد شد. این که شما گیاهان مختلفی دارید و خاک مناسب هر یک را خودتان درست می کنید خیلی خوب است.

ولی اگر تصمیم به خرید مخلوط خاک آماده گرفته‌اید، از اینکه آن خاک برای مجموعه انواع کاکتوس‌های شما مناسب است (جنگلی، صحرایی و …) اطمینان حاصل کنید. این فکر خوبی است که اگر تعداد کاکتوس‌های زیادی ندارید از خرید خاک آماده بهره بگیرید.

اگر خاک را خودتان درست کنید خواهید دید که نتیجه بهتری حاصل می شود و این در رشد و سلامت گیاه شما مشهود است.

بافت خاک برای کاکتوس خیلی مهم است

انواع مختلف کاکتوس نیاز‌های متفاوتی از خاک برای رشد دارند. محیط رشد تقریباً یکی است، ولی در مخلوط‌های خاک کاکتوس‌های صحرایی، جنگلی و غیره تفاوت‌هایی وجود دارد.

جدا از مواد اختصاصی خاک، کاکتوس‌ها نیاز به ترکیب خاک مختص به خود دارند. این خیلی مهم است که خاک مناسب کاکتوس و ساکولنت سبک و پوک باشد. به خصوص وقتی مرطوب می‌شود و گیاه خود را آبیاری می‌کنید. خاک کاکتوس باید بتواند سریع خشک شود و هوا در آن جریان داشته باشد.

به طور طبیعی اکثر کاکتوس‌های صحرایی در خاکی با شرایط نیتروژن کم رشد می‌کنند. مقدار زیاد نیتروژن در رشد کاکتوس تاثیر کمی دارد.

کاکتوس شما در حالت رشد سریع، ساقه نازک و باریک و خارهای ضعیف دارند.

علی رقم اشاره غیر علمی برخی از همکاران به مخلوط کردن کودهای دامی با خاک، خاک گیاه نباید دارای هرگونه کودی باشد. که باعث رشد قارچ‌ها در اطراف ریشه‌های کاکتوس شما شود و آن‌ها در مقابل بیماری‌ها ضعیف باشند. همانطور که گفته شد هرگز از کودهای طبیعی علی رقم توصیه برخی کانال‌های مجازی و وب سایت‌ها برای گیاه خود استفاده نکنید.

مخلوط خاک کاکتوس
مخلوط خاک کاکتوس

اهمیت اندازه PH خاک کاکتوس

تقریباً اکثر کاکتوس‌ها به خاکی اسیدی برای رشد و ادامه حیات نیاز دارند. برخی انواع کاکتوس‌ها نیاز به اسیدی بودن خاک بیشتر نیازمندند. معمولاً شما نیاز به این دارید که از اسیدی بودن خاک گیاه و PH آن در رنج ۵-۶ اطمینان حاصل نمایید. در نوع Epithelantha، یا کاکتوس دکمه‌ای، باید خاک کمی خاصیت قلیایی و با PH حدود ۶.۵ باشد.

ولی معمولاً هر خاکی که دارید با PH کمتر از ۴ و یا بیشتر از ۷، ۷.۵ است که باعث از بین رفتن گیاه می‌شود. این نوع از مخلوط خاک برای گیاه خوب نیست. اگر شما بخواهید سطح PH این خاک را بالا ببرید می‌توانید کمی پیت ماس به آن اضافه کنید.

ولی نکته اینکه، پیت‌های مختلفی در بازار از نظر نوع وجود دارند و برخی از آن‌ها دارای خاصیت اسیدی بودن بیشتری نیز نسبت به بقیه هستند. پس نیاز به این دارید که پیت را بتدریج به خاک گیاه اضافه نمایید و میزان PH خاک را اندازه‌گیری نمایید.

بهترین عناصر معمول برای ساخت مخلوط خاک کاکتوس

پیت

یکی از عناصر اصلی در تهیه خاک کاکتوس می‌باشد. پیت خاک کاکتوس را دارای خلل و فرج بیشتری می‌کند. تنها عیب آن این است که باعث عدم مرطوب شدن سریع خاک می‌شود.

پرلیت

این عنصر برای این به کار می‌رود که هوا در خاک ساده‌تر به حرکت درمی‌آید. پرلیت به سادگی در اکثر فروشگاه‌های گل و گیاه پیدا می‌شود. این عنصر همچنین باعث می‌شود آب در خاک گیاه به آسانی حرکت کند.

شن و ماسه

این عنصر کمک می‌کند که خاک ما داراری خاصیت عبور هوای بیشتری داشته باشد. و در نتیجه هنگام آبیاری گیاه کمک می‌کند مخلوط خاک سریع‌تر خشک شود.

مخلوط خاک گیاه

شما همچنین به این مخلوط نیاز دارید که با سایر عناصر ذکر شده بیامیزید.

خاک رس

این عنصر این امکان را به مخلوط شما می‌دهد که سریع خشک شود و به حرکت آب در تمام سطح خاک کمک می‌کند. این را می‌توانید به جای شن و ماسه استفاده نمایید ولی دقت داشته باشید که باید خاک پخته شده باشد. (تهیه آن اگر مشکل بود از همان شن و ماسه استفاده نمایید.)

ذغال

این عنصر باعث می‌شود ناپاکی‌ها و آلودگی‌ها به خاک شما نفوذ نکنند و یک تصفیه کننده به حساب می‌آید.

حالا چگونه خاک مناسب کاکتوس و ساکولنت خانگی درست کنیم؟

شما برای تهیه خاک باید بدانید نوع کاکتوس شما چیست، صحرایی یا جنگلی است. (مختص جاهای خشک یا مرطوب می‌باشد)

ولی به طور معمول از این خاک برای هرگونه از کاکتوس می‌توانید استفاده نمایید:

ماسه، پرلیت و پیت را به نسبت (۰.۵:۱:۱) مخلوط نمایید و کمی ذغال خرد شده به آن‌ها اضافه کنید. خوب مخلوط نمایید که خاک یکدستی درست شود. می‌توانید برای تقویت خاک گیاهانتان از کمی پودر پوسته تخم مرغ یا استخوان استفاده نمایید.

قبل از کاشت و اضافه کردن این مخلوط به گلدان خود حتماً از کمی سنگ‌ریزه درشت‌تر در کف گلدان خود استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که مخلوط خاک شما از سوراخ‌های کف گلدان کم‌تر خارج شوند. همچنین به زه‌کش خاک گلدان شما کمک خواهد کرد.

مخلوط خاک کاکتوس
مخلوط خاک کاکتوس

سنگ‌های تزئینی برای گلدان کاکتوس

شما همچنین می‌توانید کمی سنگ تزئینی برای سطح خاک گلدان خود در نظر بگیرید. ولی از اینکه آب در زیر آن‌ها اشباع نشود و آب را در خاک گلدان نگه ندارند اطمینان حاصل نمایید. وقتی از سنگ‌های تزئینی استفاده می‌کنید معمولاً بهتر است آبیاری را از زیر گلدان کاکتوس انجام دهید.

قبل از استفاده از مخلوط خاک کاکتوس آنرا ضدعفونی نمایید.

همانطور که قبلاً هم بحث شد کاکتوس‌ها گیاهان بسیار حساسی هستند. براحتی باکتری‌ها و میکروارگانیزم‌ها می‌توانند در رشد و زندگی آن‌ها تاثیر گذار باشند.

این کار بیشتر در حالتی اتفاق می‌افتد که مخلوط خاک را شما به صورت آماده تهیه کرده‌اید. اگر این خاک آلوده باشد می‌تواند باعث مرگ گیاه شما شود یا حتی گیاهان دیگر شما را نیز آلوده نماید.

پس بهتر است خاک مناسب کاکتوس و ساکولنت خود را قبل از مصرف حتماً ضدعفونی نماییم. برای این‌کار روش‌های مختلفی است.

یکی از راه های استریلریزه کردن مخلوط خاک گیاه، با حرارت است

برای این کار می‌توانید مخلوط خاک خود را در ظرفی ریخته و آب را به آن طوری اضافه کرده که تا بالای خاک آب بایستد. و سپس آن‌را برای مدتی روی گاز با شعله کم قرار دهیم. این تکنیک را Bain-Marie نیز می‌نامند. اینکار را ادامه دهید تا دمای آب به نقطه جوش یعنی ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد برسد.

معمولاً بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه اینکار زمان می‌برد که البته بسته به میزان آب دارد. بعد از به جوش آمدن آب، گاز را خاموش کنید و اجازه دهید که به همان صورت خنک شود. و سپس مخلوط خام را از آب خارج کرده و اجازه دهید خشک شود و سپس از آن استفاده کنید.

استفاده از قارچ‌کش

دیگر روش برای استریلریزه کردن خاک مناسب کاکتوس و ساکولنت استفاده از قارچ‌کش است. در این روش خاک را درون ظرفی پلاستیکی ریخته و به آن آب اضافه نمایید تا سطح روی خاک با آب پر شود. سپس بسته به میزان خاک خود به آن قارچ کش اضافه نمایید و آن‌را به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه رها کنید. بعد از این مدت خاک را از مایع جدا کرده و اجازه دهید کمی خشک شود و سپس از آن استفاده نمایید.

همانطور که مشخص است خاک یکی از عوامل مهم و موثر در رشد و سلامت کاکتوس و ساکولنت شما دارد. دیگر عواملی مانند گلدان کاکتوس، آبیاری صحیح کاکتوس، نور مناسب برای آن می‌تواند در سلامت و رشد آن تاثیر گذار باشد.

خاک کاکتوس و ساکولنت, خاک مناسب ساکولنت, خاک مناسب کاکتوس

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
گلدان کاکتوس
نوشتهٔ بعدی
نور و دمای مناسب کاکتوس