کاکتوس چیست؟

کاکتوس چیست؟

کاکتوس چیست؟ اطلاعاتی برای مبتدیان

کاکتوس چیست؟ اگر شما علاقه‌مند به کاکتوس شد‌ه‌اید و دوست دارید یک کاکتوس یا حتی کلکسیونی از کاکتوس‌ها داشته باشید، ابتدا باید اطلاعاتی در مورد آن‌ها داشته باشید. ولی قبل از اینکه به دنیای کاکتوس‎ها برویم، اجازه دهید نکات بیشتری در مورد آنها بدانیم. کاکتوس ایران در این نوشته در مورد محیط زندگی کاکتوس‌ها، تفاوت بین کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها، درمورد نور، آب و سایر نیازهای کاکتوس‌ها صحبت می‌کند.

کاکتوس چیست؟ تفاوت بین کاکتوس و ساکولنت‌

تمام کاکتوس‌ها به خانواده‌ای از گیاهان به نام ساکولنت تعلق دارند. ساکولنت‌ها گیاهانی هستند که آب را در برگ‌ها و اندام‌های خود برای دوران کم آبی و گرما ذخیره می‌کنند تا زنده بمانند. کاکتوس‌ها رطوبت را دوست ندارند و گردش خوب هوا را ترجیح می‌دهند. یک نظریه هم وجود دارد که همه ساکولنت‌ها کاکتوس هستند. این را به یاد داشته باشید که این اصطلاح است و برای این است که ساده تر به ذهن سپرده شود. همه کاکتوسها ساکولنت هستند، ولی همه ساکولنت‌ها کاکتوس نیستند. برای مثال یک گیاه آلوئه‌ورا ساکولنت است ولی کاکتوس نیست.

کاکتوس
کاکتوس

 

تفاوت بین کاکتوس و ساکولنت چیست؟

فقط کاکتوس‌ها دارای هاله کرکی مانند هستند. این هاله‌ها نرم و کرکی مانند هستند و در محل رشد و بیرون آمدن تیغ‌ها، گلها، میوه‌ها و موی کاکتوس‌ها می‌باشند. در حالیکه برخی از ساکولنت‌ها دارای خار می‌باشند، کاکتوس نیستند به خاطر اینکه این هاله‌ها را ندارند. همه کاکتوس‌ها از همان ابتدا این هاله‌ها را دارا می‌باشند، از دو الی سه هفتگی. این حاله‌ها بخشی از گیاه هستند، مانند جوانه های درختان.

اکثر ساکولنت‌ها دارای برگ هستند، ولی همه کاکتوس‌ها دارای برگ نیستند. خارهای آنها با محیط زندگی آنها تطبیق پیدا کرده‌اند و به کاکتوس‌ها در از دست دادن کمتر آب در بیابان‌ها و محیط‌های گرم کمک می‌کنند. گل‌های کاکتوس‌ها نسبت به سایر ساکولنت‌ها خاص هستند. متوجه شدن اختلافات بین آنها می‌تواند به شناخت نوع کاکتوس کمک کند. تقریباً خواستگاه اکثر کاکتوس‌ها جنوب آمریکا و ایالات متحده آمریکا است و قبل از تجارت کاکتوس، به طور طبیعی فقط در این نواحی یافت می‌شدند.

خارهای کاکتوس‌ها اندام‌های مستقلی هستند

اگر بخواهید یکی از خارهای کاکتوس را جدا کنید، این کار به آسانی قابل انجام است. خار بدون آسیب رسیدن به بدنه کاکتوس قابل جدا شدن است. در برخی دیگر از انواع گیاهان، خارها از داخل پوسته گیاه رشد می‌کنند و اگر بخواهید آنها را جدا کنید به بدنه گیاه نیز آسیب می‌رسد.

در چه مکان‌هایی کاکتوس رشد می‌کند؟

محل زندگی اصلی کاکتوس‌ها ایالات متحده آمریکا و بیشتر نقاط جنوب آمریکا می‌باشند. در جنوب آمریکا کاکتوس‌ها در مکزیک، آرژانتین، بولیوی، پرو و سایر کشورها یافت می‌شوند. ولی فقط یک نوع از کاکتوس هست که در آفریقا یافت می‌شود. این کاکتوس Mistletoe یا Rhipsalis Baccifera نام دارد. این کاکتوس بومی آمریکا، آفریقا و سریلانکا می‌باشد.

چند نوع کاکتوس وجود دارد؟

کاکتوس‌ها نزدیک ۲۰۰۰ نوع و گونه هستند. اکثر آنها از ژن اپونتیا و کاکتویدها هستند. همچنین انواع پرسیکا و مایهونیا کاکتوس وجود دارند که تعداد کمتری دارند. آن‌ها کمتر شبیه به کاکتوس‌ها هستند، دارای برگ هستند و در مواقعی ساقه آنها گاهی دارای پوست است. می‌توانید برای آشنایی با انواع مختلف کاکتوس به وبلاگ ما مراجعه کنید.

کاکتوس پیوندی
کاکتوس پیوندی

 

آیا کاکتوس‌ها همیشه به آب نیاز دارند؟

البته که کاکتوس‌ها برای زنده ماندن به آب نیازمند هستند. اگرچه کاکتوس‌ها دارای خار هستند که به آنها در از دست دادن کمتر آب در محیط‌های زندگی گرم کمک می‌کند، آن‌ها برای زنده ماندن نیاز به آب دارند. کاکتوس برای رشد و گلدهی نیازمند آب می‌باشد، و آن‌ها همیشه در محیط‌های طبیعی از آب باران تغذیه می‌کنند. آبیاری کاکتوس‌ها به نوع، شرایط و محل نگهداری و همچنین فصول سال بستگی دارد. حتی کاکتوس‌ها در زمستان هم به آب نیاز دارند.

آیا کاکتوس‌ها به نور نیاز دارند؟

تا اینجای کار متوجه شدیم کاکتوس چیست. اکثر کاکتوس‌ها نور مستقیم و روشنایی را ترجیح می‌دهند. ولی همیشه استثنا هم وجود دارد. یکی از کاکتوس‌ها که نیاز به نور مستقیم ندارد و  نور فیلتر شده را دوست دارد کاکتوس کریسمس، یا Schlumbergera می‌باشد. برخی کاکتوس‌ها هم روشنایی را دوست دارند ولی نور غیر مستقیم می‌خواهند. تامین نور مناسب برای کاکتوس از عوامل مهم و تاثیر گذار در سلامت آن است.

آیا همه کاکتوس‌ها به یک نوع مراقبت نیاز دارند؟

خیر، همه این گیاهان به انواع مختلفی مراقبت مخصوص خود نیازمندند. این خیلی مهم است که ما بدانیم هر گیاه به چه نوع مراقبت نیاز دارد و این ما را در مراقبت از آنها کمک می‌‌کند. شناخت و دانستن انواع کاکتوس‌ها خیلی مهم است و این نکته‌ای است که ما را به یک کلکسیونر کاکتوس تبدیل می‌کند.

آیا کاکتوس میوه خوراکی تولید می‌کند؟

برخی از انواع این گیاه میوه تولید می‌کنند که خوراکی است و برخی برای حیوانات قابل خوردن است. بعضی از انواع محبوب میوه‌ها که گیاه تولید می‌کند میوه اپونتیا است. یکی دیگر از میوه‌های محبوب که توسط آن تولید می‌شود، میوه اژدها یا دراگون می‌باشد که توسط هیلوسرئوس یا پیتایا سفید تولید می‌شود.

آیا کاکتوس‌ها سمی هستند؟

خیر، سمی نیستند. برخی از گونه های این گیاه میوه‌های خوراکی تولید می‌کنند. صدمه‌ای که ممکن است شما در مواجه با کاکتوس به خود بزنید، از طریق خارهای آن می‌باشد. درحالیکه اکثر کاکتوس‌ها دارای خار هستند که می‌توانند شما را بگزند، برخی از انواع خارهای آنها می‌توانند آسیب‌های آزار دهنده‌ای به پوست شما برسانند و موجب بروز حساسیت و خارش پوست شما شوند.

برای مثال گیاه اپونتیا فقط دارای خار نیست، بلکه دارای خارهای سوزن مانند باریکی به نام Golchid هم هست. گلچیدها خیلی نازک هستند که هنگام برخورد با پوست درد ایجاد می‌کنند و بیرون آوردن آنها از پوست سخت است. این بخاطر این است که هنگام برخورد با پوست به راحتی از گیاه جدا می‌شوند.

آیا کاکتوس‌ها با دوام هستند؟

کاکتوس‌ها تقریباً با دوام هستند، ولی نابود نشدنی نیستند. تقریباً اکثر کاکتوس‌ها نیازمند نور مستقیم برای رشد و گلدهی هستند. شما باید از آبیاری بیش از حد آنها خودداری و خاک مناسب آنها را فراهم نمایید. ولی هر کاکتوس نیازمند مراقبت مختص به خود هست، پس شما باید برای زنده نگه داشتن آن از قوانین نگهداری آن گیاه پیروی کنید. تقریباً اکثر آنها در زمستان نیاز به استراحت دارند و با فرا رسیدن فصل سرما وارد دوران استراحت و رکود خود خواهند شد.

آیا کاکتوس گل می‌دهد؟

تا کنون متوجه شدیم کاکتوس چیست، آیا به نور نیاز دارد؟ و سمی است یا خیر؟ بله، همه کاکتوس‌ها گل می‌دهند، ولی این بستگی به محیط زندگی و شرایط نگهداری آنها و ژنتیک کاکتوس دارد. گل‌های کاکتوس‌ها در فصول گرم سال پدیدار می‌شوند، مانند بهار و تابستان. البته کاکتوس شما باید بالغ باشد تا گل دهد. همه کاکتوس‌ها متفاوت هستند و برخی زودتر از بقیه گل می‌دهند. بیشتر آن‌ها اگر نور کافی دریافت نکرده باشند گل نمی‌دهند. بعد از اینکه کاکتوس شما گل داد اگر شرایط مهیا باشد هر ساله گل خواهد داد. برای خواندن مطلب در مورد گلدهی این گیاه به مطلب گلدهی کاکتوس مراجعه کنید.

کاکتوس
کاکتوس

 

کاکتوس چگونه آب را نگه می‌دارد؟ کاکتوس‌ها به زندگی در بیایان عادت کرده‌اند

اول از همه اینکه کاکتوس‌ها دارای برگ‌ها و خار هستند که تطبیق پذیر هستند. خارها سطح کمتری نسبت به برگ‌ها اشغال می‌کنند، که این حجم آب از دست رفته را کاهش می‌دهد. دوم اینکه بیشتر کاکتوس‌ها دارای ریشه‌های بلندی هستند که آب را براحتی جذب می‌کنند. ساقه این گیاه هم نسبت به شرایط گرمی هوا بستگی دارد.

هنگام باران، ساقه‌ها می‌توانند آب بیشتری را جذب و برای فصول گرم سال ذخیره کنند. و تبخیر آب از سطح کاکتوس‌ها در آن در طول روز انجام می‌گیرد. به جای آن در هنگام شب از دست دادن آب به حداقل می‌رسد. خارهای این گیاه همچنین برای زندگی در کویر تطبیق یافته‌اند و از آنها همچنین در برابر خورده شدن محافظت می‌کنند.

کاکتوس چیست و چگونه عمل فتوسنتز را انجام می‌دهند؟

کاکتوس‌های دارای خارهای گوشتی به عمل فتوسنتز گیاه کمک می‌کنند. ولی برعکس سایر گیاهان، این گیاه هنگام فتوسنتز آب را حفظ می‌کند. فتوسنتز از تراوش دی‌اکسید‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کربن آغاز می‌شود، که از دست دادن آب را زیاد می‌کند. کاکتوس‌ها عادت کرده‌اند در شب فتوسنتز انجام دهند و پرزهای روی گیاه در طول روز از دست رفتن آب را کاهش می‌دهند.

آیا کاکتوس رشد آرامی دارد؟

اکثر کاکتوس‌ها زمان رشد کندی دارند. ولی این بدین معنی نیست که همه کاکتوس‌ها کم رشد هستند. اکثر آنها در محیط منزل تا ۱۵ سال یا بیشتر عمر می‌کنند ولی در محیط طبیعی زندگی می‌توانند بیشتر از ۱۰۰ سال به زندگی ادامه دهند.

آیا کاکتوسها به غذا نیاز دارند؟

حالا که متوجه شدید کاکتوس چیست، باید بدانیم آیا آنها به تغذیه هم نیاز دارند یا خیر؟ بله، شما باید گیاه خود را با کود با درصد پتاسیوم بالا تغذیه کنید. در اکثر مواقع این تغذیه یک بار در بهار و یکبار در اواسط تابستان و اوایل پاییز انجام می‌شود. برای آشنایی با نحوه صحیح تغذیه کاکتوس می‌توانید مطالب وب‌سایت ما را بخوانید.

آیا کاکتوس‌ها دارای جنسیت هستند؟

اکثر این گیاهان از طریق قلمه ساقه و یا بریدن جوانه ها و کاشتن آن‌ها قابل تکثیر هستند. ولی بدست آوردن بذر آن‌ها نیازمند گلدهی می‌باشد. و این کار با گرده افشانی با یک گل دیگر قابل انجام است. گلهای این گیاه هم دارای بخش مردانه و هم بخش زنانه از گیاه هستند. برای بدست آوردن بذر از گیاه، شما به یک قلمو نقاشی نیاز دارید که آنرا به گل یک گیاه و سپس گل دیگر تماس دهید تا عمل گرده افشانی انجام شود.

تفاوت کاکتوس و ساکولنت, کاکتوس, کاکتوس چیست؟

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری گیاه دراسینا مارگیناتا
نوشتهٔ بعدی
نگهداری گیاه شفلرا