تفاوت گیاه کالاتیا و مارانتا

تفاوت گیاه کالاتیا و مارانتا

تفاوت گیاه کالاتیا و مارانتا – آیا مارانتا همان کالاتیا است؟

گیاهان مارانتا و کالاتیا بسیار از لحاظ ظاهری و اسمی شبیه به هم هستند. این دو گیاه زیبایی خاصی را به محیط پیرامون خود می‌بخشند و از این جهت مورد توجه بسیاری قرار گرفته‌اند. این گیاهان آپارتمانی دارای برگ‌های زیبایی هستند که دارای خطوط و نقوش زیبایی نیز هستند. رنگ‌های گوناگون شکل خطوط و حتی برگ آن‌ها بسیار گوناگون و جذاب است. در حالیکه هر دو این گیاهان شبیه به هم هستند، ممکن است برخی آن‌ها را اشتباه بگیرند. این گیاهان از دو خانواده متفاوت هستند. که در ادامه به بررسی تفاوت گیاه کالاتیا و مارانتا خواهیم پرداخت.

کالاتیا و مارانتا
کالاتیا و مارانتا

آیا گیاه کالاتیا و مارانتا یکی هستند؟

هر کدام از این گیاهان دارای خانواده گوناگونی هستند. و هر دو از گیاهان استوایی به حساب می‌آیند. شباهت ظاهری آن‌ها ما را در شناخت هر یک گمراه خواهد کرد. هر دوی آنها را Prayer Plant یا گیاه دعاگو می‌گویند. ولی این اسم برای کدام گیاه مناسب‌تر است؟ این گیاهان هر دو از خانواده اصلی Arrowrootها هستند. مارانتا ولی به راستی، گیاه دعاگو نامیده خواهد شد. تفاوت گیاه کالاتیا و مارانتا از بسیاری از جهات مشخص است. گیاه مارانتا دارای رشدی کند و دارای رگه اصلی و آوندهای قرمز رنگ در روی برگ‌های خود است.  برگ گیاه کالاتیا اما روشن‌تر و با نقوش هم‌رنگ برگ است.

مارانتاها واقعاً گیاهان دعاگو هستند از آنجایی که هنگام روز برگ‌ها باز شده و در تاریکی برگ‌ها به سمت بالا خواهند رفت. که به این پدیده Nyctinasty گویند. این بزرگ‌ترین تفاوت گیاه کالاتیا و مارانتا است. کالاتیا در مقابل تغییرات نور خورشید و حرکت آن در آسمان عکس‌العمل کمی خواهد داشت. تعداد پراکندگی مارانتا بسیار کم‌تر از گیاه کالاتیا است.

تفاوت گیاه کالاتیا و مارانتا (برگ گیاه)

شکل برگ‌ها از دیگر تفاوت کالاتیا و مارانتا محسوب می‌شود. برگ گیاه مارانتا، تقریباً بیضی شکل است. در حالیکه برگ کالاتیا‌ها در انواع مختلفی هستند. بیضی، گرد و نیزه مانند. بسته به نوع گیاه شکل برگ آن متفاوت است. از دیگر تفاوت‌های این گیاهان، مقاومت بیشتر مارانتا نسبت به سرما است. کالاتیا مقاومت چندانی در برابر سرما نخواهد داشت. کالاتیا در دمای پایین‌تر از ۱۵ درجه آسیب‌پذیر است.

یکی دیگر از مواردی که تفاوت گیاه کالاتیا و مارانتا را رقم خواهد زد، شرایط متفاوت نگهداری هرکدام است. بیشتر انواع گیاه مارانتا، در گلدان‌های آویز رشد خواهند کرد. این گیاهان ساقه‌های خود را به شکل رونده گسترش خواهند داد. کالاتیاها به شکل بوته رشد می‌کنند. و رشد آن‌ها به سمت بالا خواهد بود. همچنین ذکر این نکته ضروری است که نگهداری گیاه مارانتا بسیار راحت‌تر از کالاتیا است.

نیازهای مشترک کالاتیا و مارانتا

هر دو این گیاهان نیاز به نور متوسط و غیرمستقیم خواهند داشت. نیاز مشترک دیگر این گیاهان به دلیل استوایی بودن محیط زندگی آن‌ها، رطوبت است. هرچه رطوبت محیط بالاتر باشد برای گیاه بهتر است. از لحاظ حساسیت گیاهان به نوع آب، باید از آب تصفیه شده استفاده کرد. آبی که دارای املاح باشد و آب شهری می‌تواند به گیاهان ما آسیب وارد کند. اگر می‌خواهید کالاتیا یا مارانتا خود را با آب شهری آبیاری کنید باید یک شبانه‌روز آب را در محیط خانه قرار دهید. آفات این دو گیاه نیز مشترک است. در مواقع بروز آفات باید با استفاده از پارچه الکلی به مقابله پرداخت. استفاده از آفت‌کش توصیه نمی‌شود.

برای فراهم کردن محیطی مناسب جهت نگهداری این گیاهان می‌توانید از یکی از روشهای افزایش رطوبت محیط استفاده کنید. این کار شادابی و لطافت خاصی را به گیاهان شما خواهد بخشید. همچنین از سوختگی و قهوه‌ای شدن لبه برگ آنها جلوگیری خواهد کرد.

تفاوت گیاه کالاتیا و مارانتا, کالاتیا, مارانتا

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری آلوئه آریستاتا
نوشتهٔ بعدی
نگهداری ملوکاکتوس زهنتری