نگهداری آلوئه آریستاتا

نگهداری آلوئه آریستاتا

معرفی کامل و نحوه نگهداری آلوئه آریستاتا

آلوئه آریستاتا (Aloe Aristata) یک ساکولنت با برگ‌های متفاوت است. این گیاه به نام‌های دیگری هم شناخته می‌شود. Lace Aloe، Guinea-Fowl Aloe و Torch Plant از اسم‌های دیگر آن هستند. نام علمی و درست این گیاه البته Aristaloe Aristata است که بیشتر به همان نام آلوئه آریستاتا معروف شده است. این گیاه بیشتر شبیه به خانواده هاورتیاها است تا خانواده آلوئه. ولی ساکولنتی از خانواده آلوئه‌ها محسوب می‌شود. آریستاتا مانند یک غنچه با برگ‌های سبز تیره رشد می‌کند و دارای خارهای نرم سفید در لبه برگ‌ها است. این گیاه بومی نواحی جنوب آفریقاست و از گیاهان گلده محسوب می‌شود. در ادامه به شرایط نگهداری آلوئه آریستاتا خواهیم پرداخت و با آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

سایز و رشد گیاه آلوئه آریستاتا

این گیاه بسیار مقاوم است و البته رشد کندی دارد. برگ‌های آریستاتا به شکل مثلثی کشیده و به صورت غنچه رشد خواهند کرد. برگ‌ها حالت گوشتی دارند و دارای نقاطی سفید-زرد با دندانه‌هایی از خار در لبه‌های خود هستند. این گیاه اندازه بسیار بزرگی پیدا نخواهد کرد و از دسته گیاهان کامپکت است. گل‌های آن در اوایل تابستان پدید می‌آیند. گل این گیاه به رنگ قرمز- نارنجی است و رایحه خاصی ندارد.

آلوئه آریستاتا
آلوئه آریستاتا

نور و دمای مناسب نگهداری آلوئه آریستاتا

بهترین محیط برای نگهداری آلوئه آریستاتا محیطی با نور کامل خورشید و هوای گرم است. این ساکولنت محیط‌های خشک را می‌پسندد. نیاز به نور زیاد نیست و باید از گیاه در مقابل نور مستقیم خورشید محافظت شود. اگر این گیاه را در خارج از خانه نگهداری می‌کنید، مکانی را انتخاب کنید که گیاه شما نور کامل ولی غیرمستقیم دریافت کند. برای نگهداری آریستاتا در داخل خانه، پنجره شرقی یا غربی بهترین مکان برای آن محسوب خواهد شد.

دمای مناسب برای این گیاه همان دمای معمول خانه است. هنگامی که آریستاتا را در خارج از خانه نگهداری می‌کنید، مراقب هوای سرد باشید. اگر دما از ۱۰ درجه سانتی‌گراد کم‌تر شود، باید گیاه را به داخل خانه منتقل کنید. بهترین دما برای این گیاه می‌تواند دمایی بین ۱۵ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد باشد.

آبیاری و تغذیه آلوئه آریستاتا

در طول فصول رشد این گیاه از بهار تا پاییز آبیاری را به طور منظم انجام دهید. در این فصول می‌توانید به صورت ماهیانه یکبار گیاه خود را تغذیه کنید. البته باید میزان کودی که به آن می‌دهید، نصف مقدار توصیه شده روی بسته‌بندی باشد. هنگام نگهداری آلوئه آریستاتا در آبیاری زیاده‌روی نکنید. در حالیکه گفتیم آبیاری را منظم انجام دهید، این را نیز به خاطر داشته باشید که ساکولنت‌ها در مقابل خشکی مقاوم هستند. پس برای آبیاری اجازه دهید حداقل دو سوم سطح خاک در بین دو آبیاری خشک شده باشد.

در زمستان نیز نباید گیاه را آبیاری کرد. فقط اندازه‌ای به آن آب دهید که از خشکی مفرط خاک جلوگیری و کمی مرطوب شود. حتماً دقت داشته باشید که روی برگ‌های گیاه آب نریزید. آبیاری باید به نحوی باشد که اطراف خاک گیاه را آب بریزید. اگر آب روی برگ‌ها به خصوص در فصول سرد ریخته شود، احتمال بروز پوسیدگی افزایش خواهد یافت.

آلوئه آریستاتا
آلوئه آریستاتا

 

خاک مناسب و تعویض گلدان آریستاتا

برای رشد مناسب و نگهداری آلوئه آریستاتا نیاز به تعویض گلدان سالیانه در اوایل بهار است. از مخلوط خاک کاکتوس و ساکولنت با زه‌کشی بسیار مناسب نیز می‌توانید برای آن استفاده کنید. اگر تصمیم به ساخت خاک گیاه در منزل گرفتید، باید خاکی با پایه ماسه و زه‌کش مناسب درست کنید. برای این کار می‌توانید از مخلوط سه قسمت خاک معمولی و یک قسمت ماسه، پرلیت یا پومیس استفاده کنید. تعویض گلدان این گیاه نیز دارای مراحل خاصی نیست. یک گلدان مناسب و به تناسب گیاه خود در نظر گرفته و با دقت گیاه خود را به آن منتقل کنید. هنگام تعویض گلدان می‌توانید برگ‌های خشک و از بین رفته گیاه خود را جدا کنید.

تکثیر گیاه آلوئه آریستاتا

بهترین و آسان‌ترین روش برای تکثیر آریستاتا استفاده از پاجوش‌های گیاه است. پاجوش‌ها را به آسانی می‌توان از گیاه مادر جدا کرد. این کار در بهار هنگام تعویض گلدان باید انجام شود. گیاهان کوچک روییده در اطراف آلوئه مادر را از گیاه جدا کنید. اگر این پاجوش‌ها اندازه‌ای شده باشند که شبیه به یک غنجه مانند گیاه مادر رشد کنند بهتر است. این پاجوش‌ها را می‌توانید در مخلوطی از خاک کاکتوس و ساکولنت بکارید.  این پاجوش‌ها باید از نور مستقیم خورشید در امان باشند. و آبیاری آن‌ها باید به طور معمول انجام شود. بعد از گذشت چند هفته، می‌توانید رشد جدید را مشاهده کنید. در این هنگام نگهداری آلوئه آریستاتا را به طور معمول انجام دهید.

بیماری‌ها و آفات گیاه آلوئه آریستاتا

اصلی‌ترین مشکل و بیماری در نگهداری آلوئه آریستاتا، پوسیدگی، شپشک آردآلود و پولک هستند. پوسیدگی معمولاً به دلیل آبیاری بیش از حد بروز پیدا خواهد کرد. درمان پوسیدگی تقریباً غیرممکن است. و معمولاً باعث از بین رفتن کل گیاه می‌شود. در صورتی که از این گیاه در خانه نگهداری می‌کنید، مقدار آبی که به گیاه می‌دهید را کاهش دهید. برای مبارزه با آفاتی نظیر شپشک آردآلود و پولک می‌توان از یک پارچه آغشته به الکل استفاده و به صورت فیزیکی آن‌ها را از بین برد.

آلوئه, نگهداری آلوئه, نگهداری آلوئه آریستاتا

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
گلدان مناسب و اهمیت آن در سلامت گیاهان
نوشتهٔ بعدی
تفاوت گیاه کالاتیا و مارانتا