نگهداری اچینوپسیس سابدنوداتا

نگهداری اچینوپسیس سابدنوداتا

معرفی کامل و نحوه نگهداری اچینوپسیس سابدنوداتا (Echinopsis Subdenudata)

اچینوپسیس سابدنوداتا به نام Easter Lily Cactus هم شناخته می‌شود. این کاکتوس خارهای کوچک و ریزی دارد که از آئروسل‌هایی بیرون می‌آید. این کاکتوس در بین علاقه‌مندان تازه‌کار و حرفه‌ای کاکتوس و ساکولنت محبوبیت خاصی دارد. نگهداری اچینوپسیس سابدنوداتا بسیار آسان است و گل‌های بسیار زیبایی می‌دهد. این کاکتوس می‌تواند گزینه مناسبی برای کلکسیون شما باشد. برای آشنایی با نحوه نگهداری این کاکتوس در خانه به ادامه مطلب توجه کنید.

سابدنوداتا بومی نواحی بولیوی است. و در نقاط کوهستانی و تپه‌های اطراف آن یافت می‌شود. برعکس اکثر کاکتوس‌ها که در مناطق کویری و خشک زندگی می‌کنند، سابدوناتا نیازمند آبیاری منظم در تابستان است. و از آنجایی که جز گیاهان استوایی است، به نور زیاد و خاک با زه‌کشی مناسب برای شاداب ماندن نیازمند است.

اچینوپسیس سابدوناتا
اچینوپسیس سابدوناتا

نور و دمای مناسب نگهداری اچینوپسیس سابدنوداتا

همانند بسیاری از کاکتوس‌ها، اچینوپسیس سابدنوداتا در مناطقی رشد می‌کند که نور فراوان خورشید تابیده می‌شود. این به این معنی است که باید برای نگهداری اچینوپسیس سابدنوداتا در خانه محیط روشنی تامین کرد. بنابراین در تابستان گیاه خود را در روشن‌ترین نقطه خانه قرار دهید. هرچه نور بیشتر باشد برای کاکتوس بهتر است. ممکن است نسبت به دکوراسیون خانه گیاه را در مکانی با نور کم قرار دهید. اگر این شرایط را دارید، این کاکتوس مناسب کلکسیون شما نیست.

در طول تابستان، باید کاکتوس را در نزدیکی پنجره جنوبی خانه قرار دهید. دمای بالا و هوای گرم برای کاکتوس شما مشکل‌ساز نیست. در طول زمستان هم باید گیاه شما بتواند نور مناسب خود را دریافت کند. این کاکتوس در هر دو دمای خنک و گرم می‌تواند زندگی کند. دمای پایین‌تر از ۱۰ درجه سانتی‌گراد در صورتی که خاک آن خشک باشد مشکلی برای آن بوجود نمی‌آورد.

این کاکتوس در زمستان وارد دوره رکود و استراحت خود می‌شود. بهتر است گیاه را در این زمان به مکانی خنک‌تر انتقال دهید. ولی نکته مهم این است که در دماهای پایین‌تر از صفر نباید قرار گیرد.

آبیاری صحیح سابدنوداتا

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که کاکتوس‌ها به آب اندکی نیاز دارند. و باید آن‌ها را طی ماه‌ها آبیاری نکرد. اگرچه این نظریه در برخی موارد صحیح است، برای نگهداری اچینوپسیس سابدنوداتا در طول فصل رشد باید آبیاری منظم انجام شود. در طول تابستان می‌توانید به محض خشک شدن خاک گیاه آن را آبیاری کرد. ممکن است این مقدار به یکبار در هفته نیز برسد. که البته آبیاری هر گیاه متناسب با محیط نگهداری آن تنظیم خواهد شد. در زمستان هنگامی که گیاه را به مکانی خنک‌تر انتقال می‌دهید، رشد آن متوقف خواهد شد. و این به این معنی است که باید آبیاری در این زمان متوقف شود.

در زمستان باید به اندازه‌ای گیاه را آبیاری کرد که خاک آن دچار خشکی مفرط نشود. آبیاری یکبار در ماه یا حتی کم‌تر در طول دوره استراحت کافی است. هرگز نباید اجازه داد آب در زیرگلدانی جمع شود یا اینکه خاک خیس بماند. خیسی بیش از حد خاک موجب پوسیدگی خواهد شد.

تغذیه و کوددهی اچینوپسیس سابدنوداتا

برای نگهداری اچینوپسیس سابدنوداتا نیاز به اندکی کود در فصول رشد است. برخی از منابع توصیه می‌کنند از کودهای با فسفر بالا استفاده کنیم. برخی دیگر به کودهای با پتاسیوم بالا اشاره می‌کنند. ولی توصیه می‌شود اگر این کاکتوس را در خانه نگهداری می‌کنید، از کودهای معمول کاکتوس و ساکولنت استفاده کنید. برای این کار می‌توانید، یکبار در ماه در فصول رشد گیاه را تغذیه کنید.

اچینوپسیس سابدوناتا
اچینوپسیس سابدوناتا

خاک و گلدان مناسب سابدنوداتا

همانند بسیاری از کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها، مهمترین نکته این است که کاکتوس ما در خاک خیس نماند. خیسی خاک همانطور که گفته شد باعث پوسیدگی خواهد شد. یک خاک سبک با زه‌کشی بالا گیاه شما را شاداب نگه خواهد داشت. می‌توانید از خاک مخصوص کاکتوس و ساکولنت استفاده کنید. برای اینکه زه‌کشی خاک شما بهتر شود، می‌توانید از پرلیت یا پومیس نیز استفاده کنید.

در مجموع خاک مناسب برای نگهداری اچینوپسیس سابدنوداتا شامل، ۴۰ درصد خاک کاکتوس، ۴۰ درصد پرلیت و ۲۰ درصد سنگ‌ریزه خواهد بود. اگرچه این مقدار قابل تغییر است. باید زه‌کشی خاک مناسب بوده و آب را به سرعت عبور دهد.

سوراخ‌های کف گلدان و انتخاب گلدان مناسب برای گیاه شما نیز از اهمیت بالایی برخوردار هستند. معمولاً گلدان‌های سفالی بهترین نوع گلدان برای نگهداری این گیاه هستند.

تکثیر اچینوپسیس سابدنوداتا

بیشتر انواع این کاکتوس هنگامی که به اندازه کافی بزرگ می‌شوند، جوانه‌هایی تولید می‌کنند. برخی از آن‌ها را می‌توانید از گیاه جدا کرده و در گلدانی جدا بکارید. باید بوسیله یک وسیله تیز و تمیز پاجوش را جدا کنید. برای چند روزی اجازه دهید قسمت بریده شده خسک شود. سپس آن را در خاکی مناسب با زه‌کشی بالا بکارید. هنگامی که ریشه‌های آن بوجود آیند، رشد گیاه آغاز خواهد شد. و از این زمان همان نکات قبلی نگهداری اچینوپسیس سابدنوداتا را باید رعایت کنید.

اچینوپسیس, نگهداری اچینوپسیس, نگهداری اچینوپسیس سابدوناتا

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری فیلودندرون امپریال
نوشتهٔ بعدی
نگهداری سانسوریا سامورایی