نگهداری فیلودندرون امپریال

نگهداری فیلودندرون امپریال

راهنمای جامع آشنایی و نحوه نگهداری فیلودندرون امپریال

فیلودندرون امپریال (Philodendron Imperial) یک گیاه آپارتمانی فوق‌العاده زیبا است. با برگ‌های پهن، صاف و براق خود در محیط خانه دلربایی خواهد کرد. از آنجایی که این گیاه بسیار محبوب و در دسترس است، در ادامه شرایط نگهداری آن را برای شما بازگو خواهیم کرد. در مجموع نگهداری فیلودندرون امپریال نیازمند محیطی روشن و با نور غیرمستقیم، خاکی با زه‌کشی مناسب و رطوبت معمولی است. هنگامی باید به آبیاری گیاه پرداخت که سطح روی خاک خشک شده باشد. بهترین دما برای آن دمایی بین ۱۶ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد است. گردش هوای مناسب نیاز دارد و نیازمند تغذیه اندکی در تابستان و بهار است.

گیاه فیلودندرون امپریال دارای دو نوع سبز و قرمز است که شرایط نگهداری آن‌ها یکسان است. همچنین شبیه به گیاه فیلودندرون پرینس و کونگو نیز هست.

فیلودندرون امپریال قرمز
فیلودندرون امپریال قرمز

نور مناسب نگهداری فیلودندرون امپریال

این گیاه زیبا در محیط‌های روشن و با نور غیرمستقیم بهترین رشد را خواهد داشت. برای نگهداری فیلودندرون امپریال در خانه باید آن را در نزدیکی پنجره قرار دهید. ولی دقت کنید نور مستقیم به آن نتابد. تابش مستقیم نور آفتاب باعث آفتاب سوختگی برگ‌ها خواهد شد. اگر گیاه شما نور مناسبی دریافت نکند، رشدش متوقف خواهد شد. و ریسک بروز و ابتلا آن به انواع مختلف بیماری‌های حاصل از آبیاری بیش از حد افزایش می‌یابد. اگر گیاه شما بعد از گذشت ماه‌ها برگ جدیدی می‌دهد به دلیل کمبود نور محیط نگهداری آن است.

در صورت کمبود نور محیط گیاه رشدی علفی پیدا خواهد کرد. ساقه نازک شده و مقاومت کمی خواهد داشت. برگهای جدید گیاه نیز کوچک خواهند شد. در نتیجه بهترین مکان برای نگهداری فیلودندرون در خانه در نزدیکی پنجره‌ای است که بتواند نور غیرمستقیم را در طول روز دریافت کند.

آبیاری مناسب فیلودندرون

آبیاری نکته مهم بعدی در نگهداری این گیاه است. میزان مناسب آبیاری در سالم ماندن گیاه شما بسیار مهم است. آبیاری مناسب به همراه گردش هوای مناسب برای خاک گیاه نقش مهمی در سالم ماندن آن خواهد داشت. برای آبیاری باید اجازه دهید تقریباً نصف خاک گلدان گیاه شما خشک شده باشد. انگشت خود را در خاک فرو برده و میزان رطوبت را بسنجید. اگر به خیسی خاک گیاه خود شک دارید آبیاری را انجام ندهید.

از آبیاری فیلودندرون امپریال در زمان‌بندی مشخص خودداری کنید. ولی هر چند روز یکبار خاک را بررسی کنید. اگر آبیاری گیاه بیش از حد انجام شود، موجب بروز بیماری‌های پوسیدگی خواهد شد. هنگام هر بار آبیاری گیاه دقت کنید، به تمام قسمت‌های خاک گیاه شما آب برسد. آبیاری را تا حدی انجام دهید که آب از سوراخ‌های زه‌کش کف گلدان بیرون بیاید. سپس آب اضافی زیرگلدانی را خالی کنید.

حتماً دقت داشته باشید گلدان مناسب گیاه شما دارای سوراخ‌های زه‌کش به اندازه کافی باشد. اینکه از سایز گلدان مناسب با سوراخ‌های زه‌کش مناسبی استفاده می‌کنید بسیار مهم است. و ریسک ابتلا گیاه شما به بیماری را کاهش خواهد داد.

چه نوع آبی برای فیلودندرون مناسب است؟

آب شهری برای این گیاه مناسب است. برگ‌های این گیاه نیز به میزان فلوراید و املاح آب شهری حساس نیستند. در هر صورت، اگر تمام شرایط نگهداری فیلودندرون امپریال را رعایت کرده‌اید ولی لبه برگ‌های گیاه قهوه‌ای شده است، باید از آب باران یا جوشیده شده استفاده کنید.

فیلودندرون امپریال
فیلودندرون امپریال

خاک مناسب و تعویض گلدان فیلودندرون

خاک با زه‌کش مناسب برای گیاه بسیار حیاتی است. خاک سنگین، با زه‌کش ضعیف مشکلاتی برای گیاه بوجود خواهد آمد. باید از خاکی استفاده کرد که بتواند گردش هوای مناسب برای ریشه‌ها را بوجود آورد. ولی باید در عین حال میزان مناسب رطوبت را نیز باید در خود نگهداری کند. بهترین مخلوط خاک با ترکیب ۵۰ درصد خاک مناسب گیاهان آپارتمانی و ۵۰ درصد پرلیت یا ماسه به دست خواهد آمد.

خاک بعد از مدتی زه‌کشی خود را از دست خواهد داد و باید با دقت این را بررسی کنید. در این زمان باید به تعویض گلدان و خاک گیاه پرداخت و زه‌کش آن را بازسازی کرد.

باید برای تعویض گلدان اجازه داد گیاه رشد خود در گلدان قبل را کرده باشد. معمولاً هنگامی تعویض گلدان را انجام می‌دهند که ریشه‌ها از کف گلدان بیرون آمده باشند. گلدان جدید انتخابی شما باید یک سایز از گلدان قبلی بزرگ‌تر باشد. بزرگ بودن بیش از حد گلدان موجب خیس ماندن خاک و پوسیدگی خواهد شد.

رطوبت مورد نیاز فیلودندرون امپریال

در حالیکه این گیاه نسبت به رطوبت اندک محیط نسبت به بسیار از گیاهان دیگر مقاوم است، بهترین محیط برای نگهداری آن محیطی با رطوبت ۴۰ الی ۵۰ درصد است. اگر رطوبت محیط بسیار کم باشد، لبه برگ‌های آن خمیده و قهوه‌ای می‌شوند. بهترین راه بررسی رطوبت محیط و تنظیم آن است. می‌توانید از یک رطوبت‌سنج برای گیاه خود استفاده کنید. برای بالا بردن رطوبت محیط گیاه نیز از یک دستگاه بخور استفاده کنید.

نگهداری گیاهان به صورت دسته‌جمعی نیز می‌تواند به بالا رفتن رطوبت محیط آن‌ها کمک کند. همچنین می‌توانید با استفاده از یک زیرگلدانی که داخل آن را سنگ‌ریزه و آب ریخته‌اید رطوبت مورد نیاز آن را تامین کنید. دقت داشته باشید آب نباید با کف گلدان در تماس باشد.

دمای مناسب فیلودندرون امپریال

بهترین دما برای نگهداری گیاه فیلودندرون امپریال همان دمای معمول خانه است. در واقع دمایی بین ۱۶ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد برای آن مناسب است. رشد گیاه شما در دماهای پایین‌تر از این بازه متوقف خواهد شد. پس بهتر است دما را کمی برای گیاه خود بالا ببرید. دمای زیر ۱۰ درجه سانتی‌گراد باعث آسیب رسیدن به گیاه خواهد شد. اصلی‌ترین صدمه در دماهای پایین‌تر یا بالاتر می‌واند به قهوه‌ای شدن یا زرد شدن برگ‌ها منجر شود. حتماً دقت داشته باشید از قرار دادن گیاه در نزدیکی وسایل گرمایشی و سرمایشی خودداری کنید.

فیلودندرون امپریال
فیلودندرون امپریال

تغذیه و کوددهی گیاه فیلودندرون

تغذیه فیلودندرون نقشی اساسی در سلامت و رشد گیاه دارد. ولی ازدیاد آن هم می‌تواند منجر به آسیب گیاه شود. استفاده از کودهای NPK 20-20-20 در طول بهار و تابستان به فاصله هر چهار هفته یکبار توصیه می‌شود. از نصف مقدار توصیه شده روی بسته بندی کود برای گیاه خود استفاده کنید. روش دیگر تغذیه گیاه استفاده از کمپوست کرم است. هنگام تعویض گلدان می‌توانید از ورمی‌کمپوست به میزان ۱۰ درصد از خاک استفاده کنید. این مقدار به طور طبیعی برای یک تا دو سال گیاه کافی است.

قهوه‌ای شدن لبه برگ گیاه ممکن است نشانه تغذیه بیش از حد باشد. کود بیش از حد در خاک رسوب می‌کند و باعث ایجاد سوختگی در برگ‌ها خواهد شد. برخی اوقات مجبور هستیم به همین دلیل گلدان گیاه خود را تعویض کنیم. یا با آبیاری خاک گیاه به اندازه‌ای که آب از زیر گلدانی جاری شود خاک را بشوییم.

تکثیر گیاه فیلودندرون امپریال

بهترین روش برای تکثیر گیاه فیلودندرون امپریال قلمه ساقه است. هنگامی که نگهداری فیلودندرون امپریال را در خانه انجام می‌دهید، می‌توانید از آن قلمه بگیرید. این مهم است که ساقه مورد استفاده حداقل دارای یک بند باشد. اگر دارای ریشه هم باشد که بهتر است. فیلودندرون جوان به صورت کامپکت است و بین بندهای آن فاصله اندکی وجود دارد. این کار را برای گرفتن قلمه از گیاه سخت خواهد کرد. گیاه بالغ را به مراتب آسان‌تر می‌توان تکثیر کرد. می‌توانید قلمه گیاه را به صورت مستقیم داخل خاک بکارید. یا آن را داخل بطری آب قرار دهید تا ریشه‌دار شود. ریشه‌دار شدن ساقه ممکن است چند هفته زمان نیاز داشته باشد.

روش بهتری و موفقیت‌آمیزتر در تکثیر گیاه ریشه‌دار کردن قلمه در آب است. ولی ریسک انتقال گیاه ریشه‌دار به گلدان را هم به همراه خواهد داشت.

مشکلات و بیماری‌های گیاه فیلودندرون امپریال

چرا گیاه فیلودندرون من از بین می‌رود؟

بیشترین دلیل از بین رفتن گیاه فیلودندرون امپریال پوسیدگی ریشه است. این به دلیل آبیاری بیش از حد، زه‌کشی نامناسب و سایز یا نوع گلدان و دمای سرد اتفاق می‌افتد. نور دریافتی گیاه، آبیاری و نوع خاک انتخابی هم نقشی اساسی در سلامتی گیاه خواهند داشت.

علت زرد شدن برگ‌های فیلودندرون چیست؟

آبیاری بیش از حد یکی از دلایل اصلی زرد شدن برگ گیاه است. البته به طور معمول با رشد گیاه ممکن است برگ‌های پایینی زرد شوند. وجود نقاط زرد روی برگ و زرد شدن کامل و بتدریج برگ از عوامل آبیاری بیش از حد است.

از دیگر دلایل زرد شدن برگ‌ها، نور شدید، استرس تغییر مکان و تغییرات آب و هوایی است.

قهوه‌ای شدن لبه برگ گیاه فیلودندرون از چیست؟

نقاط قهوه‌ای روی برگ و لبه آن نشانه کمبود آبیاری و رطوبت است. در هر صورت آبیاری بیش از حد نیز می‌تواند منجر به این مشکل شود. استرس، تغذیه نامناسب و گردش هوای نامناسب از دیگر عوامل هستند.

آفات

در نگهداری فیلودندرون امپریال معمولاً با مشکلی مواجه نخواهید شد. ولی ممکن است شپشک آردآلود، حشره پولک یا کنه قرمز به گیاه شما هجوم آورند. باید روی برگ‌ها را بررسی کنید. اگر سوراخ یا نقاط زرد روی آن‌ها مشاهده کردید، ممکن است دلیل وجود آفت باشد. در صورت مشاهده آفت به سرعت گیاه خود را قرنطینه کنید. به صورت فیزیکی آلودگی‌ها را تمیز کنید. می‌توانید از روغن چریش یا موارد دیگر با آفت مقابله کنید.

فیلودندرون, نگهداری فیلودندرون امپریال, نگهداری گیاهان آپارتمانی

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
خاک مناسب بونسای
نوشتهٔ بعدی
نگهداری اچینوپسیس سابدنوداتا