نگهداری گیاه فیکوس بنجامین

نگهداری گیاه فیکوس بنجامین

راهنمای جامع نگهداری گیاه فیکوس بنجامین

گیاه فیکوس (Ficus Benjamina) ناراحتی خود را با از دست دادن و ریزش برگ‌های براقش نشان می‌دهد. در واقع، این یک مکانیزم تدافعی برای گیاهان آپارتمانی است که ناراحتی خود را از شرایط موجود نشان دهند. این مطلب به شما نشان می‌دهد که چرا فیکوس بنجامین برگ‌های خود را از دست می‌دهد. این راهنمای نگهداری گیاه فیکوس بنجامین به شما نشان می‌دهد چگونه مشکلات گیاه خود را متوجه شوید و آن‌ها را رفع کنید.

فیکوس بنجامین
فیکوس بنجامین

معرفی فیکوس بنجامین

این درختچه بومی از خانواده فیکوس‌ها و بومی نواحی خط استوا، هند، چین، مالزی و استرالیا است. برگ‌های آن به رنگ‌های سبز تیره، سبز روشن یا سفید کرم و براق هستند. اندازه آن در داخل محیط‌های بسته به ۲۰۰ تا ۳۰۰ سانتی‌متر در ارتفاع می‌رسد.

این گیاه در تابستان می‌تواند گل‌های سفید یا زردی از خود تولید کند. که البته در نگهداری گیاه فیکوس بنجامین در داخل منزل گل دادن آن به ندرت اتفاق می‌افتد. دمای معمول و کمترین دمای نگهداری آن ۱۵ درجه سانتی‌گراد است و تمام قسمت‌های این گیاه برای حیوانات خانگی و کودکان سمی محسوب می‌شود.

 

نگهداری گیاه فیکوس بنجامین

دلایل مشخصی هستند که باعث می‌شوند برگ‌های گیاه دچار ریزش شوند. پس آنالیز شرایط گیاه مهم است. کاکتوس ایران به شما توضیح می دهد که چگونه شرایط این گیاه را به بهترین شکل فراهم نمایید.

محل نگهداری

جا‌به‌جایی ناگهانی یکی از دلایل اصلی ریزش برگ‌ها است

هنگامی که فیکوس بنجامین برگ‌های خود را از دست می‌دهد، این آسیب معمولاً به دلیل جا‌به‌جایی‌های ناگهانی به نقطه جدید است. این جا‌به‌جایی‌ها در برخی مواقع از کنترل ما خارج است. مثلاً نقل مکان کردن به منزل جدید یکی از عوامل است. در این مواقع، شما باید کمی صبر داشته باشید. بعد از چند هفته گیاه شما به جای جدید خود عادت می‌کند و ریزش برگ‌های آن متوقف می‌شود. این بالانس وقتی پیش می‌آید که شرایط نوری و دمایی گیاه فراهم باشد.

نکات تاثیرگذار در سلامت گیاه

مکانی با نور روشن و مناسب هنگام طلوع خورشید در ساعات شروع صبح برای گیاه خود انتخاب کنید.

رنگ برگ‌های این گیاه به شرایط نوری بستگی دارد. این گیاه همانطور که گفته شد باید در مکانی با نور غیرمستیم و روشن قرار بگیرد.

نور فیلتر شده هنگام تابش نور شدید خورشید مهم است. در صورت تابش نور شدید خورشید گیاه دچار آفتاب سوختگی می‌شود.

در تمام طول سال دما بالای ۱۵ درجه سانتی‌گراد باشد. دمای معمول اتاق برای نگهداری گیاه فیکوس بنجامین مناسب است.

درختچه فیکوس در بالکن خانه‌ها در تابستان مشکلی نخواهد داشت، البته بتدریج به نور خورشید عادت می‌کند. بعلاوه باید مطمئن شد که برگ‌های گیاه با آب سرد در تماس نباشند. نگهداری گیاه فیکوس بنجامین در مناطق گرم و خشک با آفتاب شدید بیرون از منزل پیشنهاد نمی‌شود.

 

فیکوس بنجامین
فیکوس بنجامین
خشکی موجب ریزش برگ‌ها می‌شود

با توجه به نظرات کارشناسان خشکی‌های گرم و یا سرد دومین دلیل ریزش برگ‌های گیاه است. اگر گیاه شما در نزدیکی یکی از پنجره‌های منزل قرار دارد، این پنجره در زمستان برای دریافت هوای تازه نباید باز شود. حتی برای چند ثانیه ممکن است بالانس برگ‌های این گیاه به هم بریزد و موجب ریزش آن‌ها شود. اگر گیاه شما کنار رادیاتور و وسایل گرمایشی هم قرار دارد این باعث ریزش برگ‌های آن می‌شود.

سرمای گلدان موجب ریزش برگ‌ها می‌شود

در بین دلایل معمول برای ریزش برگ‌ها، خاک سرد گیاه جایگاه سوم را دارد. اگر سوراخ‌هایی در خاک باشد که باعث رسیدن هوای سرد به ریشه‌ها شود، همچنین قرار گرفتن گیاه در نقاط سرد هم دلیل این امر می‌شود.

 

 

برای آبیاری این گیاه همیشه از آب ولرم استفاده نمایید و اگر از آب سرد استفاده کنید باعث آسیب رساندن به ریشه‌ها و در نهایت ریزش برگ بنجامین خود می‌شوید.

نور مناسب نگهداری بنجامین

برای نگهداری گیاه فیکوس بنجامین نیاز به محیطی روشن است. اگرچه نور بیش از حد می‌تواند منجر به پیدایش لکه یا سوختگی لبه برگ‌های گیاه شود. ولی باید محیطی روشن با نور غیرمستقیم را برای بجامین خود فراهم کنید. قرار دادن گیاه در نزدیکی پنجره جنوبی خانه می‌تواند نور مورد نیاز آن را تامین کند. البته باید در تابستان فاصله گلدان با پنجره را کمی افزایش دهید. یا با پرده توری نور مستقیم خورشید را فیلتر کنید. کمبود نور محیط بنجامین باعث از دست رفتن برگها خواهد شد. اگر گیاه شما دارای برگهای کمی است و بیشتر ساقه می‌بینید، به دلیل کمبود نور محیط آن است.

آبیاری گیاه فیکوس بنجامین

آب مورد نیاز فیکوس باید در حد معمول باشد. خیسی لایه خاک همانطور که خشکی آن خوب نیست برای گیاه مضر است. به این دلیل که هر دو آن‌ها موجب ریزش برگ‌ها می‌شوند. آبی که برای آبیاری گیاه استفاده می‌کنید بهتر است آب جوشیده باشد. آب را در ظرفی ریخته و به مدت ۲۴ ساعت در دمای محیط نگهداری گیاه قرار دهید، سپس آن را برای گیاه خود استفاده کنید.

هرکز گیاه را تا وقتی ۲ تا ۳ سانتی‌متر از لایه رویی خاک خشک نشده است آبیاری نکنید. آبیاری بیش از حد باعث بروز بیماری‌های ریشه‌ای و از بین رفتن فیکوس شما خواهد شد.

بعد از آبیاری آب زیر گلدانی گیاه را بعد از گذشت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه از آن خارج کنید.

رطوبت مورد نیاز فیکوس بنجامین

برای نگهداری گیاه فیکوس بنجامین در منزل و اینکه گیاه احساس خوبی داشته باشد، رطوبت باید بین ۵۰ تا ۷۰ درصد باشد. در شرایطی که هوا خشک باشد گیاه سبز شما قسمت اعظمی از برگ‌های خود را از دست خواهد دارد. به این دلیل که هوای خشک عملکرد گیاه را کاهش می‌دهد. به همین دلیل هم گیاه نباید کنار وسایل گرمایشی شما قرار داشته باشد. برای تامین رطوبت گیاه باید از یکی از روشهای افزایش رطوبت محیط گیاهان استفاده کرد. برای آشنایی با این روشها مطلب وب سایت در اینباره را مطالعه نمایید.

فیکوس بنجامین
فیکوس بنجامین
برای تامین رطوبت می‌توانید از راه‌های زیر استفاده کنید

قرار دادن بخور یا رطوبت ساز در مکان نگهداری گیاه می‌تواند موثر باشد.

قرار دادن زیر گلدانی با سایزی بزرگ‌تر از گلدان و ریختن آب و سنگ ریزه داخل آن. طوری که آب با کف گلدان در تماس نباشد. می‌تواند به تامین رطوبت گیاه کمک کند.

در زمستان، قرار دادن قابلمه آب روی رادیاتور یا شوفاژ در محل نگهداری گیاه می‌تواند رطوبت محیط را تامین کند.

اسپری آب ولرم و جوشیده روی برگ‌های گیاه به فاصله چند روز در هفته نیز موثر است.

همچنین می‌توانید اگر از گیاهان آپارتمانی دیگری در خانه خود نگهداری می‌کنید آن‌ها را به صورت دسته‌جمعی نگهداری کنید. این کار باعث می‌شود گیاهان بتوانند رطوبت یکدیگر را تامین کنند.

 

اگر برای مدت طولانی در زمستان از نور بی‌بهره هستید، ممکن است برگ‌های گیاه به دلیل نور کم ریزش داشته باشند. برای جلوگیری از آن، می‌توانید از نور مصنوعی برای گیاه استفاده کنید.

هرس فیکوس بنجامین

معمولاً گیاه شما به هرس نیاز پیدا نمی‌کند. ولی اگر دیدید برخی از شاخه‌های آن رشد بالایی داشته‌اند و گیاه شما را از حالت خود خارج کرده‌اند می‌توانید در بهار شاخه‌های بلند را کوتاه کنید. همچنین می‌توانید شاخه‌های مرده و خشک گیاه را جدا کنید.

در ذهن خود این را به خاطر داشته باشید که شیره سفید رنگ این گیاه سمی است. حتماً از دستکش هنگام هرس گیاه استفاده کنید.

هر ۳ یا ۴ سال در شرایط نگهداری گیاه فیکوس بنجامین ریشه‌ها سراسر گلدان را فرا می‌گیرند و روی رشد گیاه تاثیر دارند. تعویض گلدان نا به هنگام گیاه و زودتر از موعد روی ریزش برگ‌های آن تاثیر دارند.

لایه‌های خاک

از آنجایی که گیاه فیکوس کند رشد است، پیشنهاد می‌شود از خاکی استفاده شود که دارای ساختاری استوار است. این می‌تواند شامل مخلوط مساوی از مواد ارگانیک و غیرارگانیک باشد که می‌تواند استحکام و کافی بودن گردش هوا را برای ریشه‌ها را ضمانت کند. هرگز از مخلوط‌های خاک دارای پیت ماس استفاده نکنید.

بهترین خاک برای نگهداری گیاه فیکوس بنجامین، مخلوط خاکی از خاک برگ به همراه ماسه و پرلیت است که باعث ایجاد گردش هوای مناسب در اطراف ریشه‌ها و عبور آب خواهد شد.

گلدان فیکوس بنجامین

گلدان جدید باید از گلدان قبلی گیاه ۵ تا ۶ سانتی‌متر در قطر بزرگتر باشد. بعد از تعویض گلدان ریشه‌های این گیاه به سرعت رشد می‌کنند. زه‌کشی کف گلدان این گیاه برای خارج شدن سریع آب از کف گلدان مهم است.

بهترین زمان برای تعویض گلدان بنجامین در اوایل بهار است. ار آنجایی که فیکوس بنجامین برای سال‌ها در یک گلدان است، شکل گلدان را به خود گرفته است و برای خارج کردن آن باید بدون اینکه ریشه‌ها آسیب ببینند با چند ضربه این کار را انجام دهید.

نکات تعویض گلدان

در کف گلدان جدید از سنگ‌ریزه یا پوکه برای زه‌کشی استفاده کنید.

مخلوط خاک را یک لایه در گلدان بریزید.

گیاه را در گلدان قرار داده و با خاک گلدان را پر کنید.

هنگامی که خاک را در اطراف ریشه‌ها می‌ریزید به آرامی آن را فشار دهید. در آخر هم با آب ولرم گیاه را آبیاری کنید و در همام مکان قبلی قرار دهید. بعد از ۸ هفته از کمی کود مایع برای گیاه خود استفاده نمایید.

 

فیکوس بنجامین
فیکوس بنجامین

تکثیر گیاه فیکوس بنجامین

اگر در نگهداری گیاه فیکوس بنجامین گیاه شما برگ‌های خود را به دلایل آبیاری بیش از حد و یا کوددهی بیش از حد از دست داد، نجات گیاه ممکن نیست. در این مواقع می‌توانید درختچه بنجامین خود را اگر به موقع تکثیر کنید نجات دهید. می‌توانید از روش قلمه این کار را انجام دهید.

قسمت‌هایی از ساقه به طول ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر را جدا کنید.

برگ‌های قسمت انتهایی را جدا کنید.

مخلوط خاک مرطوب را به میزان دو سوم گلدان بریزید.

روی گلدان را با یک نایلون بپوشانید.

 

گلدان را در مکانی قرار دهید که کمی نور دریافت می‌کند، دمای اتاق باید گرم باشد و خاک باید همواره مرطوب نگهداری شود. هر روز هوادهی را انجام دهید. هر وقت ریشه‌ها بوجود آمدند برگ‌های گیاه هم شروع به رشد می‌کنند.

در این موقع می‌توانید نایلون را از روی گلدان بردارید. از آنجایی که رشد این گیاه آهسته است، این فرآیند می‌تواند هفته‌ها و یا ماه‌ها به طول انجامد.

آفات و بیماری‌های فیکوس بنجامین

هنگامی که گیاه شما مورد حمله آفات مکنده و گزنده قرار بگیرد، استراتژی گیاه ریزش برگ‌های آن است. در این مواقع، اگر آفات را مشاهده نمودید می‌توانید با استفاده از الکل اتانول با درصد بالا و پاک نمودن قسمت‌های آلوده، گیاه خود را درمان کنید.

در مجموع اگر شرایط نگهداری گیاه فیکوس بنجامین را همان طور که گفته شد رعایت کنید مشکل و آفت خاصی به گیاه شما آسیب نمی‌رساند. انواع دیگر گیاه فیکوس مانند فیکوس الاستیکا و فیکوس لیراتا شرایط نگهداری متفاوتی از این گیاه دارند.

نگهداری گیاه فیکوس, نگهداری گیاه فیکوس بنجامین, نگهداری گیاهان آپارتمانی

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری گیاه ارکیده پالانوپسیس
نوشتهٔ بعدی
نگهداری گیاه فیکوس لیراتا