نگهداری پیتوس در آب

نگهداری پیتوس در آب

چگونگی نگهداری پیتوس در آب و آشنایی با این گیاه مفید

پیتوس (Epipremnum Aureum) یک گیاه آپارتمانی زیبا، با برگ‌های قلب مانند و سبز است. یکی از انواع معمول و محبوب این گیاه پیتوس طلایی است. این گیاه دارای برگ‌هایی سبز با حاله‌ای از رنگ طلایی و کرم رنگ می‌باشد. آیا می‌دانستید که پیتوس یکی از گیاهان آپارتمانی است که به راحتی می‌تواند در آب رشد کند و تکثیر شود؟ پیتوس یک گیاه با شرایط نگهداری آسان است. نگهداری پیتوس در آب بسیار آسان است و در ادامه با برخی مطالب آشنا خواهیم شد. چگونه پیتوس را در آب تکثیر کنیم؟ تا چند وقت می‌توان پیتوس را در آب نگهداری کرد؟ و چه کودی می‌توانیم برای پیتوس استفاده کنیم؟

تکثیر یک روش برای پرورش گیاه جدید است. این کار آسان است و به راحتی می‌توان آن را انجام داد. برای تکثیر پیتوس، شما به یکی از قسمت‌های ریشه، برگ، ساقه و یا ریزوم گیاه نیاز دارید. شما می‌توانید با استفاده از قلمه ساقه آن را در آب یا خاک ریشه‌دار کنید و این بستگی به گیاه شما دارد. هنگامی که این کار را با موفقیت انجام دهید، خودتان از نتیجه کار لذت خواهید برد.

پیتوس در آب
پیتوس در آب

آیا نگهداری پیتوس در آب منطقی است؟

گیاهی مانند پاپیتال در خاک خوشحال است. اگر شرایط برای آن محیا باشد، به سرعت رشد و از کنترل شما خارج خواهد شد. ولی اگر یک پیتوس طلایی را در ظرف آبی نگهداری می‌کنید، نیاز به کود خاص، مراقبت خاص یا نگرانی بابن خاک و سوراخ زه‌کشی گلدان نخواهید داشت. بالاتر از همه این‌ها، این گیاه سرعت رشد بالایی نخواهد داشت. که به معنی امکان مدیریت شاخ و برگ و جهت‌دهی به رشد گیاه را خواهید داشت. پس می‌توان گفت که نگهداری پیتوس در آب امری منطقی است.

موارد مورد نیاز

شما باید این را به خاطر داشته باشید که اکثر گیاهان برای بقا و رشد نیاز به خاک خواهند داشت. و آب و مواد مغذی را از خاک دریافت خواهند کرد. پس، تا جایی که بتوانید این موارد را برای گیاه خود فراهم کنید نیازی به کاشت در خاک نخواهد داشت. و می‌توان در آب از گیاه نگهداری کرد. تا جایی که بتوانید مواردی نظیر نور مناسب و مواد مغذی را فراهم کنید، نگهداری پیتوی در آب امکان‌پذیر است. این گیاه حتی در نقاط دور تر از پنجره‌های خانه هم می‌تواند به زندگی خود ادامه دهد. پس شما برای این کار به برخی موارد نیاز خواهید داشت. یک ظرف برای ریختن آب. آب شهری که ۲۴ ساعت در محیط خانه قرار گرفته باشد. و کود مایع برای رساندن مواد مغذی به گیاه.

چگونه پیتوس را در آب نگهداری کنیم؟

اکنون می‌دانیم که می‌توان پیتوس را در آب پرورش داد. برای نگهداری پیتوس در آب باید ساقه‌ای سالم و بدون برگ زرد و قهوه‌ای انتخاب کرد. این قلمه حداقل دارای دو تا سه بند باشد. برگ‌های قسمت پایین بند را جدا کنید. این مهم است که برگی در زیر آب نماند و مزاحم ریشه‌های جدید نشود. در برخی از موارد مشاهده خواهید کرد که برخی از پیتوس‌ها در کنار بند‌های خود برجستگی‌هایی قهوه‌ای رنگ دارند. که آن‌ها همان ریشه‌های هوایی گیاه هستند. این ریشه‌های هوایی در اب شروع به رشد خواهند کرد.

قلمه گرفته شده از گیاه را می‌توانید در ظرفی که در آن آب ریخته‌اید قرار دهید. و مطمئن شوید که حداقل یک یا دو بند از قلمه داخل آب قرار گرفته است. همچنین باید قلمه گرفته شده حداقل دارای دو برگ باشد. که بتواند رشد خود را به سرعت ادامه دهد.

چه میزان زمان لازم است تا پیتوس در آب دارای ریشه شود؟

ظرف قلمه پیتوس خود را باید در مکانی با نور غیرمستقیم در خانه قرار دهید. ریشه‌ها از بند‌های گیاه نمایان خواهند شد و این امر بعد از گذشت یک تا دو هفته قابل مشاهده است. می‌توانید بعد از آن قلمه را داخل خاک بکارید و یا آن را در همان ظرف آب پرورش دهید. اگر تصمیم به نگهداری پیتوس در آب دارید، باید یک کود مایع مناسب برای تغذیه گیاه خود انتخاب کنید. هر ۴ تا ۶ هفته یکبار می‌توانید آن را تغذیه کنید.

میزان کود مورد استفاده بستگی به دستورالعمل روی بسته‌بندی آن دارد و ظرفی که پیتوس خود را در آن قرار دادید. در هر صورت، بیشتر از چند قطره استفاده نکنید. همیشه تغذیه اندک بهتر از تغذیه بیش از حد گیاه است. بهترین مکان برای مراقبت از آن در نزدیکی پنجره شمالی خانه است. نور مستقیم نباید به گیاه بتابد. به خصوص در تابستان. همچنین باید برای نگهداری پیتوس در آب هر یک هفته در میان آب ظرف را با آب تازه تعویض کنید.

پیتوس در آب
پیتوس در آب

چگونه پیتوس خود را در آب سالم نگهداری کنید؟

برای نگهداری پیتوس در آب باید نکاتی را رعایت کنید. مطمئن شوید که آب ظرف نگهداری گیاه را هر چند مدت تعویض می‌کنید. بهترین حالت بعد از یک تا دو هفته است. ریشه‌های پیتوس برای بقا نیاز به اکسیژن خواهند داشت. و با تعویض آب می‌توان آن را تامین کرد. تغذیه گیاه نیز ضرورت دارد. استفاده از کودهای مایع با کیفیت می‌تواند گیاه شما را سالم نگهداری کند. می‌توانید از محلول آب و کود استفاده کنید. این کار را بعد از مدت چند روز که آب از ظرف تبخیر شد می‌توانید انجام دهید. ظرف گیاه خود را پاکیزه نگه دارید. اگر جرم گرفته است آن را تمیز کنید و سپس پیتوس خود را به آن منتقل نمایید.

اگر می‌توانید از ظروف شیشه‌ای رنگی استفاده کنید که بتواند میزان نور عبوری را کاهش دهد و از رشد خزه و جرم جلوگیری شود. این گیاه می‌تواند در آب شهری زندگی کند ولی آبی که دارای کلر است می‌تواند برای آن مضر باشد. ۲۴ ساعت قبل از تعویض آب باید آن را درون محیط خانه قرار دهید. از کودهای جامد و خشک استفاده نکنید. کودهای مایع به راحتی جذب ریشه‌های گیاه شده و مواد مغذی مورد نیاز پیتوس را فراهم خواهند کرد.

پیتوس در خاک سریع‌تر رشد خواهد کرد یا در آب؟

اگر موارد تغذیه‌ای برای نگهداری پیتوس در آب را رعایت کنید. مطمئناً در آب سرعت رشد بیشتر خواهد بود. ولی با این حال در صورت فراهم کردن شرایط محیطی و نگهداری آن در خاک، رشد گیاه به مراتب سریع‌تر هم خواهد شد. کمی زمان لازم است که گیاه شما به مکان جدید و شرایط آن عادت کند. اگر قبلاً آن را در خاک نگهداری می‌کردید طبیعتاً زمان نیاز است تا بتواند به زندگی در آب عادت کند. ممکن است در این مدت، یک یا دو برگ از آن هم زرد شود. بهتر است اگر گیاه را در آب نگهداری می‌کنید اجازه دهید همیشه در همان محیط به زندگی خود ادامه دهد.

نگهداری پتوس, نگهداری پیتوس, نگهداری پیتوس در آب

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری کاملیا ژاپنی
نوشتهٔ بعدی
نگهداری کالانکوا