نگهداری کاملیا ژاپنی

نگهداری کاملیا ژاپنی

معرفی کامل و نحوه نگهداری کاملیا ژاپنی (Camellia Japonica)

فوق‌العاده و جذاب دو کلمه‌ای هستند که برای تشبیه این گیاه زیبا می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. برای دهه‌ها، کاملیا که اصلیتی آسیایی دارد، در میان پرورش‌دهندگان محبوبیت خاصی داشت. با کمی صبر و حوصله می‌توان نگهداری کاملیا ژاپنی را انجام داد. و در زمستان آن را ترغیب به گلدهی کرد. این گیاه از خانواده درختان چای است و یک تا هفت متر هم رشد می‌کند. رنگ برگ‌های این گیاه در قسمت بالا به رنگ سبز تیره و دارای برگ‌هایی به رنگ سبز روشن‌تر در قسمت پایینی گیاه است. رنگ گل‌های گیاه سفید، قرمز و صورتی است و زیبایی خاصی خواهند داشت.

شما بدون داشتن کاملیا ژاپنی در باغچه خود نمی‌توانید تصوری از یک طراحی باغچه ژاپنی یا چینی داشته باشید. این گیاه همیشه سبز همانطور که گفته شد تا هفت متر هم رشد خواهد داشت. و با گلدهی که می‌کند زیبایی دو چندانی به باغچه شما می‌دهد. به دلیل مقاومت کم این گیاه در مقابل سرما، مشکل است که در تمام طول سال بتوان آن را در محیط بیرونی نگهداری کرد. با کمی تخصص و بکارگیری تکنیک، می‌توان این گیاه را در محیط‌های بیرونی در تمام سال نگهداری کرد.

کاملیا ژاپنی

مکان مناسب نگهداری کاملیا ژاپنی

با داشتن شاخ و برگ‌های فراوان و همیشه سبز این گیاه به طور مداوم می‌تواند گلدهی کند. برای نگهداری کاملیا ژاپنی باید نیازهای نوری آن را فراهم کنید. و در مکانی درست در باغچه یا گلدان خارج از خانه نگهداری کنید. این گیاه نیاز به مکانی روشن دارد تا بتواند به تولید غنچه و گل بپردازد. در طول تابستان می‌توان گیاهان با سن بیشتر را در نور مستقیم خورشید قرار داد. این به این معنیست که می‌توانید گیاه خود را در مکانی مراقبت کنید که نور فراوان و نیمه سایه را داشته باشد. در طول فصل سرما و زمستان اشعه خورشید ممکن است به برگ‌ها صدمه وارد نماید. مکانی گرم‌تر برای گیاه خود فراهم کنید. و آن را از وزش باد محافظت کنید.

کاملیا ژاپنی در مقابل دمای پایین محیط مقاومت اندکی دارد. این گیاه نمی‌توان در مقابل دماهای پایین‌تر از صفر درجه برای طولانی مدت دوام بیاورد. نگهداری کاملیا ژاپنی در زمستان کمی چالش برانگیز است. می‌توانید محیط و خاک نگهداری آن را خشک نگهداری کنید. اگر در گلدان از گیاه مراقبت می‌کنید می‌توانید آن را در زمستان به محیطی گرم‌تر منتقل نمایید. مکانی روشن، و خنک در زمستان البته می‌تواند به گلدهی آن کمک کند. دمایی بین ۱۲ تا ۱۵ درجه سانتی‌گراد برای گلدهی آن مفید باشد و گیاه را تا ۵ هفته گلدار کند.

آبیاری و تغذیه کاملیا ژاپنی

بعد از پایان زمان گلدهی گیاه در زمستان، نگهداری کاملیا ژاپنی کمی متفاوت است. نباید ریشه‌های گیاه ما خشک شود. در طول این مدت باید همواره خاک گلدان مرطوب و یا باغچه را آبیاری کرد. آب مناسب برای این گیاه هم آب باران و آب بدون کلر است. ولی کم پیش می‌آید که بتوان این نوع آب را همیشه در دسترس داشت. پس می‌توانید از آب جوشیده هم دمای محیط گیاه استفاده کنید. هنگامی که سطح خاک گیاه خشک می‌شود، آن را آبیاری کنید. در پاییز و زمستان با سرد شدن هوا این میزان کاهش می‌یابد. اگر گلدان گیاه شما برای مدتی غرق در آب بماند باعث بروز بیماری‌های به گیاه شما خواهد شد. پوسیدگی یکی از این بیماری‌هاست. برای جلوگیری از این مشکل باید سوراخ‌های زه‌کش گلدان باز باشند. آبیاری را در اوایل صبح و یا بعد از ظهر انجام دهید.

برای تشویق گیاه به رشد و گلدهی بیشتر می‌توانید از کودهای مخصوص گیاه گلده استفاده کنید. این کار را از اواخر زمستان تا اواسط تابستان می‌توانید انجام دهید. این گیاه به کودهایی با مقادیر زیاد نیتروژن نیاز خواهد داشت. از کوددهی زیاد به گیاه خود پرهیز کنید. اشتباه در تغذیه گیاه می‌تواند به عدم گلدهی آن منجر شود. برای نگهداری کاملیا ژاپنی می‌توانید از نصف مقدار توصیه شده روی بسته‌بندی کود استفاده کنید. در زمستان و پاییز به گیاه خود کود ندهید. و در زمان‌های ذکر شده هر ماه یکبار تغذیه را انجام دهید.

 

کاملیا ژاپنی
کاملیا ژاپنی

خاک مناسب کاملیا ژاپنی

بهترین بستر برای نگهداری کاملیا ژاپنی، مخلوط خاکی با میزان PH پایین است. این گیاه همچنین نباید در خاکی بماند که برای مدت زیادی خیس بماند. خاک باید بتواند آب را به سرعت از خود عبور دهد. خاک آزالیا می‌تواند مناسب باشد. و نیازهای گیاه را برطرف کند. می‌توانید از مخلوط یک قسمت کمپوست، یک قسمت خاک گلدان و خاک رس استفاده کنید.

نگهداری کاملیا ژاپنی در زمستان

همانطور که قبلاً اشاره شد، این گیاه در مقابل سرمای زیاد مقاومت کمی دارد. گیاهان بالغ تا دمای منفی ۸ درجه را البته می‌توانند تحمل کنند. ولی گیاهان جوان‌تر به دمای بیشتری نیاز دارند. برای در نگهداری کاملیا ژاپنی در زمستان، می‌توان آن را به محیط گرم‌تری منتقل کرد. یا اگر در باغچه آن را نگهداری می‌کنید، می‌توانید روی گیاه را با استفاده از یک کیسه شفاف بپوشانید. آبیاری گیاه را در فصول سرد باید کاهش داد. و از کوددهی به آن پرهیز کرد.

بیماری‌ها و آفات گیاه کاملیا ژاپنی

این گیاه آسیایی ممکن است دچار بیماری‌ها و آفاتی شود. آفت پولک می‌تواند جذب این گیاه شود. در مواجهه با این آفت می‌توانید به صورت فیزیکی به حذف آن‌ها بپردازید. البته برخی از مشکلات دیگری نیز در نگهداری کاملیا ژاپنی هستند که ممکن است با آن‌ها روبرو شوید. نرم شدن برگ گیاه یا پوسیدگی غنچخ گل‌های آن ممکن است به دلیل اشتباه در نگهداری گیاه باشد. اگر غنچه گل کاملیا از داخل دچار پوسیدگی شد، به دلیل بروز آفت از داخل است. و باید به سرعت قسمت آلوده را از آن جدا کرد.

نگهداری کاملیا ژاپنی

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
تکثیر ساکولنت از طریق برگ
نوشتهٔ بعدی
نگهداری پیتوس در آب