گیاهان مناسب آپارتمان با نور کم

گیاهان مناسب آپارتمان با نور کم

گیاهان مناسب آپارتمان با نور کم

آیا در منزل خود نقاطی دارید که از نورگیر مناسبی برخوردار نیست؟ آیا علاقه‌مند به نگهداری گیاهان آپارتمانی در خانه خود هستید؟ ما در این مطلب به معرفی چند تا از گیاهان مناسب آپارتمان با نور کم که می‌توان آنها را نگهداری کرد می‌پردازیم. اگر در خانه‌ای زندگی می‌کنید که نور مستقیم خورشید زیادی به آن وارد نمی‌شود، یا دنبال راه حلی برای زیبا سازی محیط اداره خود که نور و پنجره‌ای ندارد می‌گردید، حتماً باید گیاهانی انتخاب کنید که در این شرایط نوری بتوانند رشد داشته باشند. در حالیکه تمامی گیاهان برای رشد به مقداری نور نیازمند هستند، برخی از آنها در نورهای غیرمستقیم و لامپ‌های فلورسنت هم می‌توانند به رشد خود ادامه دهند. در ادامه به بررسی چند گیاه مناسب برای محیط‌های با این شرایط می‌پردازیم.

دراسینا
دراسینا

 

دراسینا

اولین گیاه مناسب آپارتمان با نور کم گیاه دراسینا (Dracena) می‌باشد. این گیاه به نور زیادی نیاز ندارد ولی رطوبت برای نگهداری آن نیاز است که از این رو یک گیاه آپارتمانی مناسب برای محیط خارجی هم محسوب می‌شود. شما برای نگهداری این گیاه نیاز به آبیاری منظم آن و غبارپاشی برگ‌ها برای تامین رطوبت در محیط‌های داخلی خشک نیاز دارید.

 

شامادورا الگانس
شامادورا الگانس

 

شامادورا الگانس

گیاه بعدی که برای محیط‌های آپارتمانی و اداری مناسب است، گیاه شامادورا الگانس (Parlor Palms) است که یکی از محبوب‌ترین از انواع پالم برای نگهداری در منزل است. این گیاه یک گزینه مناسب برای مکان‌هایی است که نور زیادی ندارند. اگر می‌خواهید این گیاه گل‌های زرد رنگ و کوچک خود را نمایان کند، باید برای آن کمی نور فراهم کنید.

 

سانسوریا
سانسوریا

 

سانسوریا

گیاه دیگری که از جمله گیاهان مناسب آپارتمان و نور کم می‌توان از آن نام برد، گیاه سانسوریا (Snake Plant) است. این گیاه مناسب آپارتمان امروزه مورد توجه بسیاری از علاقه‌مندان به پرورش گیاهان آپارتمانی قرار گرفته است. برای نگهداری آن نیاز چندانی به نور نیست و در محیط با نور کم می‌توان از آنها مراقبت نمود. این گیاه هوای سرد را نمی‌پسندد و نباید در مواقع سردی هوا از آن در محیط‌های خارجی مراقبت نمود. این گیاه از خانواده ساکولنت‌ها است و می‌تواند شرایط کم آبی را نیز تحمل کند. طبق تحقیقات ناسا، سانسوریا یکی از گیاهانی است که به تصفیه هوای منزل و محیط‌های بسته نیز کمک خواهد کرد. برای آشنایی بیشتر با نحوه نگهداری گیاه سانسوریا می‌توانید به مطلب ما در این مورد مراجعه کنید.

 

 

کالاتیا
کالاتیا

 

کالاتیا Calathea

گیاه بعدی که مورد توجه بسیاری از پرورش‌دهندگان قرار گرفته است، گیاه کالاتیا است که به نام گیاه طاووس (Peacock Plant) هم شناخته می‌شود که دارای برگ‌های زیبا و نگهداری آسان است. این گیاه نیاز بسیار کمی به نور دارد، ولی رطوبت خاک را می‌پسندد. از آنجایی که کالاتیا یک گیاه استوایی است، محیط‌های گرم را دوست دارد و بهترین عملکرد را در این محیط‌ها خواهد داشت و در هر نقطه‌ای در خانه می‌توان از آن نگهداری کرد. از این رو یک گیاه مناسب آپارتمان محسوب خواهد شد.

 

 

 

بروملیادس
بروملیادس

 

بروملیادس

گیاه بعدی که مناسب برای نگهداری در محیط آپارتمان با نور کم است، بروملیادس (Bromeliads) است. این گیاه می‌تواند در محیط با نورهای مصنوعی به رشد و زندگی خود ادامه دهد، این گیاه را می‌توان در مکان‌هایی بدون پنجره و مرطوب مانند حمام و دستشویی نیز نگهداری کرد. برگ‌های این گیاه مانند فنجان می‌باشند و به آن کمک می‌کنند تا آب مورد نیاز گیاه را در خود نگهداری کنند.

 

 

گندمی
گندمی

 

گندمی

گندمی (Spider Plant) یک گیاه مناسب برای محیط‌های با نور کم محسوب می‌شود، این گیاه یک گزینه مناسب برای علاقه‌مندانی است که مکانی با نور کم دارند. در واقع، نور مستقیم خورشید می‌تواند منجر به آسیب دیدن برگ‌ها و سوختن آنها شود. این گیاه را معمولاً در گلدان‌های آویز و سبدی شکل نگهداری می‌کنند. همچنین از دیگر مزایای نگهداری آن می‌توان به تمیزی هوای محیط منزل اشاره کرد.

 

اسپاتیفیلیوم
اسپاتیفیلیوم

 

 

اسپاتی فیلوم

گیاه اسپاتی فیلوم (Peace lily) در محیط‌های بدون نور مستقیم خورشید به خوبی رشد می‌کند. در واقع نور مستقیم خورشید می‌تواند باعث آسیب رسیدن به برگ‌های آن شود. از این رو می‌توان از آن به عنوان یک گیاه مناسب آپارتمان با نور کم اشاره کرد. اسپاتی فیلوم علاقه زیادی به آبیاری زیاد دارد، ولی باید به زه‌کشی مناسب خاک آن دقت نمود.

 

گیاه پرسیاوشان
گیاه پرسیاوشان

 

پرسیاوشان

گیاه بعدی که برای نگهداری در محیط‌های با نور کم مناسب است گیاه پرسیاوشان (Maidenhair Fern) است که در مکان‌های با نور غیرمستقیم و سایه بهترین عملکرد را خواهد داشت. البته برای رشد بهتر و سلامت گیاه باید رطوبت مورد نیاز آن را تامین کرد. برگ‌های این گیاه خاصیت دفع آب را دارند، پس اگر در محیط‌های بیرونی از آن مراقبت می‌کنید نگران آسیب رسیدن به آنها در هوای بارانی نباشید.

 

 

لاکی بامبو
لاکی بامبو

 

لاکی بامبو (Lucky bamboo)

اگر به انواع گیاهان بونسای علاقه‌مند هستید، لاکی بامبو می‌تواند نظر شما را برای نگهداری در محیط منزل به خود جلب کند. این گیاه نیاز چندانی به نور مستقیم خورشید برای ادامه حیات خود نخواهد داشت و از این رو یک گیاه مناسب آپارتمان محسوب می‌شود. همچنین می‌توانید از این گیاه در خاک  و یا به طور مستقیم در آب نگهداری کنید. که امروزه در بسیاری از محیط‌های اداری برای زینت بخشیدن به محیط کاری از لاکی بامبو در گلدان‌های شیشه‌ای پر از آب نگهداری می‌کنند.

 

 

گیاه سرخس
گیاه سرخس

 

سرخس برگ شمشیری

از سرخس برگ شمشیری (Sword Fern) که یک گیاه سرسخت و مقاوم محسوب می‌شود، در محیط‌های با نور کم نگهداری می‌کنند. این گیاه نیاز زیادی به نور خورشید ندارد و اگر در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد برگ‌های آن آسیب دیده و از بین می‌روند. این گیاه برای شادابی به خاکی با زه‌کشی مناسب و کمی اسیدی دارد. همچنین برای رشد سلامت و خشک نشدن آن نیاز است رطوبت محیط نگهداری گیاه بسیار بالا باشد. از این رو می‌توانید، با استفاده از غبارپاشی برگ‌ها یا قرار دادن دستگاه بخور در اطراف گیاه، رطوبت مورد نیاز آن را تامین کنید. همچنین می‌توانید اگر یک پنجره در حمام یا دستشویی خود دارید، از این گیاه در این مکان‌ها استفاده نمایید.

 

 

فیلودندرون برگ قلبی
فیلودندرون برگ قلبی

 

فیلودندرون برگ قلبی

گیاه فیلدندرون برگ قلبی (Heart-Leaf Philodendron) یک گیاه مناسب برای نگهداری در انواع آپارتمان و محیط‌های اداری می‌باشد. مخصوصاً در مکان‌هایی که دارای تعداد زیاد پنجره نمی‌باشند. این گیاه به هیچ وجه نور مستقیم خورشید را دوست ندارد، و متعلق و بومی نواحی بارانی است. این گیاه علاقه زیادی به رطوبت خاک دارد و کمی رطوبت برای رشد آن نیاز است.

 

انجیر چسب
انجیر چسب

 

انجیر چسب

گیاه انجیر چسب (Climbing Fig) یک گزینه مناسب برای نقاط تاریک و بدون نور منزل شما محسوب می‌شود که می‌تواند به دیوارها و سطوح مختلف بچسبد و رشد خود را ادامه دهد. این گیاه طول زیادی را پیدا خواهد کرد و به نور بسیار کن و آب کم نیازمند است. از این رو می‌توان از آن به عنوان یک گیاه مناسب آپارتمان برای نگهداری و پرورش نام برد.

 

آگلونما
آگلونما

 

آگلونما

مطمئناً یکی از گیاهان محبوب و شناخته شده در بین علاقه‌مندان به گل و گیاه، آگلونما (Chinese Evergreen) یا گیاه همیشه سبز چینی محسوب می‌شود. این گیاه دوست داشتنی را می‌توان امروزه در بسیاری از خانه‌ها و محیط‌های اداری دید. انواع مختلف این گیاه با رنگ برگ‌های بسیار متنوع و زیبا امروزه در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است که باتوجه به نیاز کم نوری این گیاه می‌توان آن را یک گزینه مناسب به عنوان یکی از گیاهان مناسب آپارتمان با نور کم نام برد. البته در انواع این گیاه که دارای برگ‌های با رنگ مختلف هستند، نور بیشتری مورد نیاز است. شما می‌توانید برای آشنایی کامل با نحوه نگهداری آگلونما به مطالب دیگر ما مراجعه نمایید.

 

پیتوس طلایی
پیتوس طلایی

 

پیتوس یا پوتوس طلایی

پیتوس یا پوتوس طلایی (Golden Pothos) یکی از گیاهان معمول و رایج برای نگهداری در محیط‌های آپارتمانی و به خصوص اداری محسوب می‌شود. این گیاه را می‌توان در مکان‌های گوناگونی از منازل نگهداری کرد. از آنجایی که پیتوس گیاهی است که به نرو چندانی برای رشد نیاز ندارد، از آن به عنوان یک گیاه مناسب آپارتمان نام می‌برند. ساقه بلند این گیاه، آن را به عنوان گزینه‌ای مناسب برای نگهداری در گلدان‌های آویز تبدیل کرده است. همچنین طبق تحقیقات ناسا، یکی از گیاهان مناسب برای تصفیه هوا نیز محسوب می‌شود.

 

 

برگ عبایی
برگ عبایی

 

برگ عبایی

گیاه برگ عبایی (Cast Iron Plant) یک گیاه مناسب برای نگهداری در انواع مختلف مکان با نورهای گوناگون است. بنابراین اگر در منزل خود مکانی دارید که نور غیرمستقیم به آنجا می‌رسد، می‌توانید از این گیاه در آن نقطه نگهداری کنید. این گیاه، بسیار کم توقع است و در انواع خاک می‌توان از آن مراقبت نمود. رشد برگ عبایی کمی کندتر از سایر گیاهان آپارتمانی است ولی نگهداری آن در گلدان باعث بوجود آمدن جوانه‌های برگ تازه در اطراف شده و گلدانی پرپشت و زیبا را به شما ارائه می‌دهد.

 

 

 

پپرومیا
پپرومیا

 

پپرومیا

پپرومیا (Peperomia) یکی از گیاهان مناسب آپارتمان با نور کم محسوب می‌شود. در هر مکانی با نور معمولی اتاق می‌توان از این گیاه نگهداری کرد. تابش نور مستقیم خورشید به برگ‌های این گیاه باعث سوختن برگ‌های پپرومیا خواهد شد. برای نگهداری این گیاه نیاز است، خاک گیاه همواره مرطوب باشد و رطوبت محیط نگهداری آن هم مناسب بماند.

 

مارانتا لئوکونرا
مارانتا لئوکونرا

 

مارانتا لئوکونرا (Maranta Leuconeura)

گیاه مارانتا لئوکونرا (Prayer Plant) یک گزینه فوق‌العاده برای نگهداری در مکان‌های با نور کم است. در واقع برگ‌های این گیاه در شرایط با نور زیاد و مستقیم خورشید چروکیده شده و دچار سوختگی خواهند شد. برای نگهداری مارانتا نیاز به خاکی با زه‌کشی مناسب و مرطوب و نگهداری گیاه در مکانی با رطوبت مناسب است. به دلیل دارا بودن برگ‌های بسیار زیبا امروزه مارانتا به یک گیاه مناسب آپارتمان با نور کم تبدیل شده است.

 

نخل مرداب
نخل مرداب

 

نخل مرداب

گیاه نخل مرداب (Umbrella Palm) یک گیاه با نیاز کم مراقبی است که می‌تواند در مکان‌هایی که نور کم طبیعی دارد رشد کند. مراقبت از این گیاه مستلزم دارا بودن محیطی مرطوب است. خاک گیاه همیشه باید خیس باشد و معمولاً گلدان آن را در یک لگن دارای آب قرار می‌دهند.

 

 

جگن
جگن

 

جگن

گیاه جگن (Japanese Sedge) یک گیاه تزئینی است که نیاز چندانی به نور ندارد. از این رو یک گیاه مناسب آپارتمان محسوب خواهد شد. این گیاه نیاز به خاکی غنی، مرطوب و به مالچ برای سطح خاک برای محافظت از ریشه‌ها آن نیازمند است.

 

 

سیکاس رولوتا
سیکاس رولوتا

 

 

سیکاس رولوتا

گیاه سیکاس رولوتا (Japanese Sago Palm) دارای برگ‌های پر مانند است که در محیط خانه و بغچه قابل نگهداری است. این گیاه می‌تواند در محیط با نور کم خورشید هم رشد کند. ولی نیاز به خاکی با زه‌کشی مناسب خواهد داشت تا سالم بماند.

 

 

 

می‌توانید سوالات و نظرات خود را در پایین همین نوشته بیان کنید. همچنین می‌توانید این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

گیاهان مناسب آپارتمان, گیاهان مناسب نور کم

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
کوددهی و تغذیه کاکتوس
نوشتهٔ بعدی
شپشک آردآلود و راه‌های مبارزه با آن