نگهداری آستروفیتوم کاپری کورن

نگهداری آستروفیتوم کاپری کورن

معرفی کامل و نحوه نگهداری آستروفیتوم کاپری کورن

آستروفیتوم کاپری کورن (Astrophytum Capricorne) یک کاکتوس با پراکندگی زیاد در صحرای Chihuahuan در شمال مکزیک است که بارندگی در آن بسیار کم است (در حدود ۲۰ سانتی‌متر در سال). این مطلب توسط کاکتوس ایران نوشته شده و می تواند شما را در نگهداری آستروفیتوم کاپری کورن یاری کند.

این گیاه عموماً در محیط‌های آهکی در میان صخره‌ها و بوته‌های خار در محیط طبیعی رشد می‌کند.

این کاکتوس اسم معمول خود را از نوع و ظاهر خارها و پیچ‌های روی ساقه گیاه گرفته است که به آن کاکتوس شاخ بزی هم می‌گویند.

معرفی کاکتوس کاپری کورن

این کاکتوس یک گیاه تنها و گرد یا ستونی شکل با اشکال گوناگون در (خارها، پوست، رشد) و قابلیت انعطاف و رشد در محیط‌های گوناگون را دارد.

اگرچه گیاهان جوان دارای شکلی گرد می‌باشند، کم کم به شکل تخم مرغی و استوانه‌ای تا ارتفاع ۱.۲ متر و ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر قطر رشد می‌کنند.

این گیاه یک گیاه با ظاهری عجیب و در برخی گونه‌ها شکل خارها دارای پیچ می‌باشد که گاهی تعداد آنها به ۸ تا ۱۰ عدد بروی برآمدگی‌ها از بالا تا پایین کاکتوس می‌باشند.

خارها در برخی مواقع تا ۷ سانتی‌متر طول دارند و به رنگ‌های مختلف طوسی تا قهوه‌ای، پیچ‌دار و کرو یا صاف هستند.

آنها از محل‌های آئروسل‌های موجود روی برآمدگی‌های گیاه رویش می‌کنند.

بسته به سن گیاه خارها سخت‌تر و محکم‌تر می‌شوند ولی نسبتاً با فاصله بیشتر، استخوانی‌تر و شکننده‌تر می‌شوند.

پوسته بیرونی این کاکتوس از سبز تیره و روشن و با رگه‌های پشمی مانند سفید در برخی از انواع پوشانده شده است.

 

آستروفیتوم کاپری کورن
آستروفیتوم کاپری کورن

گلدهی آستروفیتوم کاپری کورن

گل این کاکتوس زرد رنگ با رگه‌های قرمز تیره در وسط می‌باشد.

فصل گلدهی این گیاه تابستان است. ولی فقط آستروفیتوم کاپری کورن‌های بالغ سه یا چهار ساله و بیشتر هستند که در شرایط مناسب رشد می‌توانند گل دهند.

گل‌ها از راس زوایای موجود روی گیاه و از وسط آرئولا ها رشد می‌کنند. در دمای گرم، آنها یک روز عمر دارند و در شرایط هوایی ایده‌آل آنها در روز بعد هم باز می‌شوند.

به این دلیل که آستروفیتوم کاپری کورن‌ها دارای خارهای بسیار تیز هستند، هنگامی که می‌خواهید آنها را جا به جا کنید حتماً از دستکش مناسب استفاده نمایید.

در مجموع نگهداری آستروفیتوم کاپری کورن آسان است و رشد آن کم است.

نور مناسب آستروفیتوم کاپری کورن

این گیاه یک کاکتوس صحرایی می‌باشد. بنابراین خورشید را دوست دارد و در نور مستقیم خورشید رشد مناسب‌تری خواهد داشت. در تابستان و در آفتاب مستقیم مراقب آفتاب سوختگی گیاه باشید.

اگر در منطقه ای زندگی می‌کنید که نور و حرارت شدیدی دارد برای نگهداری آستروفیتوم کاپری کورن در تابستان حتماً از گیاه در مقابل آفتاب سوختگی محافظت کنید.

برای نگهداری کاپری کورن‌ های جوان باید آنها را با نور غیر مستقیم تغذیه نمود.

با اندازه کم نور، رشد گیاه کم و شکل گیاه غیر معمول می‌شود.

دمای مناسب نگهداری آستروفیتوم کاپری کورن

دمای مناسب برای نگهداری آستروفیتوم کاپری کورن دمای معمول اتاق بین ۱۶ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد از بهار تا پاییز است.

برای فصل سرما و از انتهای پاییز تا اواخر زمستان که گیاه به دوره استراحت خود می‌رسد دمای بین ۷ تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد برای گیاه مناسب است.

همچنین رطوبت نرمال محیط داخلی برای این کاکتوس مناسب است. حتماً دقت کنید برای رشد سالم و مناسب گیاه گردش هوا مناسب نکته بسیار مهمی است.

آبیاری مناسب کاپری کورن

در طول فصل رشد گیاه اعتدال را در آبیاری گیاه رعایت فرمایید. ولی اجازه دهید در بین دو آبیاری سه چهارم مخلوط خاک خشک شود سپس گیاه را آبیاری کنید.

در طول دوره رکود و استراحت گیاه فقط در اندازه ای که خاک گیاه به طور کامل خشک نشود خاک را مرطوب نمایید.

آستروفیتوم کاپری کورن
آستروفیتوم کاپری کورن

 

تغذیه و کوددهی آستروفیتوم کاپری کورن

برای تغذیه این گیاه از کودهای مایع و رقیق در طول بهار و در انتهای تابستان هر چهار هفته یکبار می‌توان استفاده کرد.

این کاکتوس می‌تواند در خاک های ضعیف و بدون مواد مغذی هم زنده بماند پس از کوددهی بیش از حد به گیاه خودداری نمایید چون باعث صدمه خوردن و یا از بین رفتن گیاه شما می‌شود.

گلدان و تعویض گلدان

آستروفیتوم کاپری کورن بهترین رشد خود را در خاک‌هایی مخلوط از کمپوست به صورت یک قسمت ماسه و دو قسمت خاک معمولی هستند را دارد.

تا سه الی چهار سالگی کاکتوس هر ساله می‌توانید گلدان گیاه را تعویض نمایید. بعد از این مدت فقط در صورت لزوم گلدان تعویض شود.

مثلاً هر کاکتوس با قطر ۵ سانتی‌متر باید در گلدانی به قطر ۸ سانتی‌متر نگهداری شود. و تعویض گلدان هم حتماً در فصل بهار صورت پذیرد.

اگر ریشه‌ها در گلدان فعلی گیاه بزرگ شده و از سوراخ‌های کف گلدان بیرون زده است گلدان آن باید تعویض شود. در غیر اینصورت در همان گلدان و با خاک تازه کاشته شود.

قطعه های سنگ‌های بزرگتر و صخره‌ای مانند، در روی سطح خاک و در اطراف ساقه‌ها محیطی صحرایی را برای گیاه پدید می‌آورند.

نگهداری گیاه در خارج از منزل

به طور معمول گیاه را نباید خارج از محیط خانه نگهداری کرد و فقط در شرایطی این‌کار را انجام می‌دهند که محیط دارای شرایط کویری باشد.

مکان نگهداری کاپری کورن

آستروفیتوم کاپری کورن در مناطق با نور روشن و مناسب رشد و زندگی خوبی خواهد داشت. این گیاه در مقابل گرما مقاوم است ولی به گردش هوای مناسب احتیاج دارد.

این کاکتوس گرما را می پسندد و عموماً تا دمای ۵ درجه سانتی‌گراد را تحمل می‌کند. ولی کاکتوس در مقابل آفتاب سوختگی در شرایطی که خاک آن خشک باشد و گیاه محافظت شود می‌تواند زنده بماند.

برای مدت زمان کم این گیاه می‌تواند تا منفی ۷ درجه سانتی‌گراد را تحمل کند. فقط در نگهداری آستروفیتوم کاپری کورن آنرا از برف دور نمایید.

خاک مناسب کاپری کورن

از خاک آلکالاین با پایه لیمو با زه‌کشی بسیار مناسب برای جلوگیری از پوسیدگی در نگهداری آستروفیتوم کاپری کورن می‌توان استفاده کرد.

آستروفیتوم کاپری کورن
آستروفیتوم کاپری کورن

تکثیر آستروفیتوم کاپری کورن

این کاکتوس را می‌توان بوسیله بذر تکثیر نمود. بذر باید در خاک با پایه ماسه و با زه‌کشی بالا کاشته شود و اینکار را می‌توان در طول بهار و هنگامی که دمای محیط بین ۲۱ تا ۲۷ درجه سانتی‌گراد باشد انجام داد.

باید بذرها را با لایه ای نازک از سنگ‌ریزه پوشاند و از کف آن‌ها را آبیاری نمود تا از پدید آمدن قارچ در گلدان جلوگیری کرد.

برای دو هفته ابتدایی روی گلدان را با یک نایلون بپوشانید و رطوبت خاک را بالا نگه دارید. هر چند روز می‌توانید با استفاده از آب ولرم بذرها را اسپری کنید.

بیماری‌ها و آفات آستروفیتوم کاپری کورن

مانند سایر کاکتوس‌ها و بیشتر آن‌ها آبیاری بیش از حد و گردش هوای نامناسب در نگهداری آستروفیتوم کاپری کورن مخصوصاً هنگامی که دمای هوا سرد است و رطوبت بالا است منجر به بروز مشکلاتی برای گیاه خواهد شد.

کنه قرمز

کنه قرمز (عنکبوت قرمز) یکی دیگر از آفات این کاکتوس می‌باشد.

درمان کنه قرمز

با استفاده از آفت‌کش مناسب گیاه را سم پاشی کنید. این کار را در فواصل زمانی مناسب تا زمان از بین رفتن آن‌ها انجام دهید.

شپشک آردآلود

این بیماری ممکن است هنگام نگهداری آستروفیتوم کاپری کورن در اطراف ریشه‌های این کاکتوس هم بوجود آید. و می‌تواند مشکلاتی عمده را برای گیاه شما بوجود آورد.

درمان شپشک آرد آلود

گیاه به بررسی‌های منظم نیاز دارد. بهترین راه هم برای درمان آبیاری با استفاده از آفات‌کش هایی می‌باشد که پایه آنها Imidacloprid است.

پوسیدگی کاپری کورن

پوسیدگی یکی از بیماری‌هایی است که اگر آبیاری آستروفیتوم کاپری کورن درست انجام شود کم پیش می‌آید.

درمان پوسیدگی

گیاهان آسیب دیده را به سختی می‌توان نجات داد. تنها و بهترین راه پیشگیری از ابتلای گیاه به بیماری می‌باشد. آبیاری صحیح و زه کشی مناسب عواملی هستند که موجب جلوگیری از بیماری در این گیاه می‌شود. در کل همانطور که گفته شد نگهداری آستروفیتوم کاپری کورن کار سختی نیست و تنها نیازمند رعایت برخی قوانین است.

, ,

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
پیت ماس و فواید آن
نوشتهٔ بعدی
نگهداری مامیلاریا هانیانا
فهرست