دلایل زرد شدن برگ فیکوس الاستیکا

دلایل زرد شدن برگ فیکوس الاستیکا

دلایل زرد شدن برگ فیکوس الاستیکا چیست؟

اگر مشاهده کردید برگ گیاه فیکوس الاستیکا شما در حال زرد شدن است، احتمالاً یک جای کار ایراد دارد. در این مطلب می‌خواهیم به دلایل زرد شدن برگ فیکوس الاستیکا اشاره کنیم. و راه حل‌هایی برای رفع این مشکل به شما ارائه دهیم. دلایلی که در ادامه قصد داریم به آن‌ها اشاره کنیم، شامل آبیاری بیش از حد، کمبود آبیاری، تغییرات ناگهانی نوری و دمایی، پر شدن گلدان از ریشه، بالارفتن سن گیاه و آفات است. این نکته از همه مهم‌تر است که ابتدا بدانیم مشکل از کجاست تا بتوانیم آن را برطرف کنیم.

برای بسیاری از علاقه‌مندان گل و گیاه این سوال همیشه مطرح می‌شود که چه عاملی باعث زرد شدن گیاه آن‌ها شده است. ابتدا به بررسی عوامل قابل مشاهده که به راحتی مشخص می‌شوند خواهیم پرداخت. آیا زرد شدن برگ مربوط به تمام قسمت‌ها است یا برگ‌های پایینی؟ آیا فقط لبه برگ‌ها زرد شده است یا تمام آن؟

هنگامی که بتوانید دلیل را به خوبی متوجه شوید، می‌توانید از گیاه خود محافظت کنید. در ادامه به شرح دلایل زرد شدن برگ فیکوس الاستیکا خواهیم پرداخت.

زرد شدن برگ فیکوس
زرد شدن برگ فیکوس

دلایل زرد شدن برگ فیکوس الاستیکا

آبیاری بیش از حد

گیاه الاستیکا علاقه‌ای به ماندن در خاک خیس را ندارد. و ما این را متوجه نمی‌شویم تا برگ آن شروع به زرد شدن کند. آیا می‌دانستید که یکی از مهمترین و معمول‌ترین دلایل زرد شدن برگ فیکوس الاستیکا آبیاری بیش از حد است؟ بسیاری از عوامل هستند که ریسک آبیاری بیش از حد گیاه را بالا خواهند برد. این عوامل شامل، انتخاب گلدان نامناسب، نداشتن سوراخ‌های زه‌کشی مناسب و خاک با قابلیت گردش هوای نامناسب هستند.

در مورد گلدان با سوراخ زه‌کشی نامناسب، این نکته را باید گفت که آب اضافی نمی‌تواند از گلدان خارج شود. در نتیجه خاک خیس به پوسیدگی ریشه منجر شده و در نهایت باعث زرد شدن و ریزش برگ فیکوس خواهد شد. اگر خاک گیاه شما نیز نامناسب باشد و قابلیت گردش هوای مناسبی نداشته باشد، به راحتی خیس می‌ماند. این هم در نتیجه به پوسیدگی ریشه منجر خواهد شد و برگ گیاه را زرد می‌کند.

روش‌های ساده برای جلوگیری از آبیاری بیش از حد

اگر برگ‌های گیاه شما به تازگی شروع به زرد شدن کرده است، شانس موفقیت شما در توقف آن بسیار بالاست. در این مواقع، پیشنهاد می‌شود آبیاری گیاه را متوقف کرده تا خاک گیاه کاملاً خشک شود. سپس مراحل زیر را دنبال کنید.

 • مطمئن شوید که آب اضافی بعد از هر آبیاری از کف گلدان خارج می‌شود و ریشه‌ها در آب باقی نمی‌مانند.
 • مطمئن شوید خاک گیاه دارای قابلیت عبور هوا را دارد و دارای زه‌کشی مناسبی است.
 • اگر احساس کردید که ریشه گیاه شروع به پوسیده شدن کرده است، بهترین کار تعویض گلدان بعد از جدا کردن ریشه‌های پوسیده است.

همانطور که گفته شد یکی از اصلی‌ترین دلایل زرد شدن برگ فیکوس الاستیکا اشتباه در آبیاری است. بهترین راه برای اینکه بدانیم گیاه ما به آب نیاز دارد یا خیر، بررسی چند سانتی‌متر از سطح خاک آن است. می‌توان انگشت خود را در خاک فرو برده و میزان رطوبت آن را متوجه شویم.

آبیاری کم‌تر از حد

همانند آبیاری بیش از حد، آبیاری کم‌تر حد یکی از دلایل زرد شدن برگ فیکوس الاستیکا است. اگر گیاه شما کم‌تر از حد مورد نیازش رطوبت داشته باشد، برگ‌های افتاده خواهد داشت. در نتیجه طولانی شدن این مورد، برگ گیاه زرد خواهد شد. پس اگر برگ گیاه خمیده یا افتادگی داشت، به دلیل کمبود رطوبت و کمبود آبیاری است. معمولاً در این حالت ابتدا برگ‌های جوان‌تر شروع به زرد شدن و افتادگی خواهند کرد. برگ‌های بالایی گیاه در لبه خود زرد خواهند شد.

زرد شدن برگ فیکوس
راه حل ساده برای رفع مشکل آبیاری کم‌تر از حد گیاه

یکی از راه حل‌های مشخص برای رفع مشکل آبیاری کم‌تر از حد فیکوس الاستیکا آبیاری زمان به زمان آن است. این نوع آبیاری به موارد زیادی بستگی دارد. برای مثال، اگر فصل زمستان است، گیاه شما به آبیاری‌های با فواصل کم مانند تابستان نیاز ندارد. این برای الاستیکایی که در گلدان بزرگ هم نگهداری می‌شود، صادق است. این گیاه به آبیاری کم‌تری نیاز خواهد داشت. به این دلیل که خاک در گلدان بزرگ دیرتر خشک خواهد شد. سایر فاکتورها مانند رشد گیاه، میزان رطوبت محیط، گرشد هوا و غیره در میزان آب مورد نیاز فیکوس موثر هستند.

پس متوجه شدیم که یکی از دلایل زرد شدن برگ فیکوس الاستیکا آبیاری کم‌تر از نیاز آن است. شما باید گیاه خود را مدتی زیر نظر داشته باشید. با بررسی چند هفته‌ای گیاه می‌توانید نیازهای آن را به خوبی متوجه شوید.

تغییرات ناگهانی نور

تغییرات ناگهانی نور محیط گیاه یکی از دلایل زرد شدن برگ فیکوس الاستیکا است. هنگامی که گیاه فیکوس الاستیکایی را خریداری و در مکانی از خانه خود قرار می‌دهید، به شرایط نوری آن محیط عادت می‌کند. و تغییرات ناگهانی نور می‌تواند برای آن ناراحت کننده باشد. چه نور محیط به طور ناگهانی کم و چه بیشتر شود نتیجه‌ای ناخواسته رخ خواهد داد. شما شاهد زرد شدن برگ‌های فیکوس خواهید بود.

این به این دلیل است که گیاه شما می‌خواهد خود را با شرایط جدید وفق دهد. تغییر مکان گیاه به محیط کم نورتر باعث تلاش گیاه به عادت کردن به محیط جدید می‌شود. تمام برگ‌ها شروع به زرد شدن خواهند کرد و می‌ریزند. برعکس، اگر گیاه یکباره به مکانی انتقال یابد که نور بیشتری دریافت کند، باعث سوختگی برگ‌ها خواهد شد.

راه حل ساده برای رفع مشکل نور

گیاه فیکوس الاستیکا بهترین رشد خود را در مکانی با نور بسیار و غیرمستقیم خواهد داشت. پس اگر قصد دارید مکان گیاه را به محیطی پرنور تغییر دهید، دقت کنید محیط جدید نور مناسبی داشته باشد. این را نیز باید دقت داشته باشید که بتدریج این کار انجام شود. تغییرات ناگهانی نور و دمای محیطی گیاهان آپارتمانی می‌تواند به گیاه شما آسیب بزند.

رشد بیش از حد ریشه‌ها

یکی از دلایل زرد شدن برگ فیکوس الاستیکا مربوط به ریشه گیاه است. گاهی گلدان گیاه فیکوس شما پر از ریشه می‌شود. ریشه‌ها رشد بیشتری خواهند داشت و تمام فضای گلدان را دربر می‌گیرند. این مشکل فقط باعث کمبود منابع آبی و تغذیه‌ای گیاه نخواهد شد. بلکه در رشد آن نیز تاثیرگذار است. هنگامی که گیاه شما آب و مواد معذی لازم را نتواند دریافت کند برگ‌های آن زرد می‌شود و می‌ریزد.

زرد شدن برگ فیکوس
زرد شدن برگ فیکوس
راه حل برای رفع مشکلات ناشی از رشد ریشه

گیاه فیکوس الاستیکا رشد نسبتاً سریعی دارد. این مهم است که وضعیت ریشه‌ای گیاه بررسی شود. و در صورت نیاز گلدان گیاه تعویض شود. باید مطمئن شد که گلدان جدید گیاه سوراخ‌های زه‌کش مناسبی برای خارج شدن آب از گلدان دارد. و باید ریشه‌های پوسیده و خراب را از گیاه به دقت جدا کرد. همچنین بعد از تعویض گلدان نباید گیاه خود را کوددهی کنید.

تغییرات ناگهانی دما

یکی دیگر از دلایل زرد شدن برگ فیکوس الاستیکا تغییرات ناگهانی دما است. برعکس انسان‌ها که علاقه به نشستن جلوی شومینه و بخاری در زمستان و در مسیر بادی خنک در تابستان شایع است، فیکوس الاستیکا به این تغییرات دمایی واکنش مناسبی نخواهد داشت. گیاه شما دچار استرس خواهد شد. و در نتیجه برگ‌های آن زرد می‌شود و می‌ریزد.

رفع مشکل و جلوگیری از تغییرات دمایی

دمای ایده‌آل برای نگهداری فیکوس الاستیکا، دمایی بین ۱۰ تا ۲۹ درجه سانتی‌گراد است. گیاه خود را در مکانی قرار دهید که دمایی بین این دو دما را داشته باشد. هرگز گیاه خود را در نزدیکی وسایل گرمایشی و سرمایشی قرار ندهید. و رطوبت مورد نیاز آن را تامین کنید.

آفات

از دیگر دلایل زرد شدن برگ فیکوس الاستیکا آفات هستند که به سادگی قابل تشخیص هستند. بیشتر آفات مکنده می‌توانند باعث صدمه به گیاه شوند. در نتیجه آفات نقاط زردی روی برگ‌ها نمایان خواهد شد. مهم است که گیاه خود را زیر نظر داشته باشید و مشکل اصلی گیاه را متوجه شوید. اگر آفاتی را روی گیاه خود مشاهده کردید باید به سرعت آن را از گیاهان دیگر خود جدا کنید. و برای رفع آفات اقدام نمایید.

بالا رفتن سن گیاه

همیشه نباید نگران زرد شدن برگ گیاه فیکوس الاستیکا خود شوید. اگر همه موارد را رعایت کرده‌اید و مشکلی نمی‌بینید، و برگ‌های پایینی گیاه زرد می‌شوند، این به دلیل بالا رفتن سن گیاه است. این یک پدیده طبیعی است و نباید نگران بود. برگ‌های پایین گیاه با رشد قسمت‌های بالای آن زرد شده و می‌ریزند.

نکته پایانی

اگر برگ‌های فیکوس الاستیکا شما زرد شد، شما باید برای آن زمان بگذارید. چند روز گیاه خود را مورد بررسی دقیق قرار دهید تا مشکل را پیدا کنید. بیشترین و محتمل‌ترین مشکل آبیاری اشتباه گیاه است. پس اول آن را بررسی کنید. گیاه، خاک، گلدان و عوامل دیگر را نیز بررسی کنید. اگر مشکل گیاه خود را پیدا نکردید می‌توانید در قسمت دیدگاه پرسش خود را مطرح کنید.

زرد شدن برگ فیکوس الاستیکا, فیکوس الاستیکا, نگهداری فیکوس

مطلب را به اشتراک بگذارید

۱۴ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • باسپاس ازپاسخگویی شما به مشکلات محیط زیست آیا تغییر محل فیکوس وتعویض گلدان ، امکان وارد شدن شوک به ان را باعث میشود ،درحالیکه درشرایط قبلی وفعلی گیاه در کنار پنجره ودارای نورغیر مستقیم هست ؟ ازپاسخ شما قدردانی میشود .

  پاسخ
  • کاکتوس ایران
   بهمن ۳, ۱۴۰۱ ۹:۱۲ ق٫ظ

   با سلام خدمت شما علاقه‌مند گرامی،
   تغییر مکان گلدان گیاه در صورت تغییر یکباره شرایط ممکن است باعث ایجاد استرس به هر گیاهی شود. استرس باعث زردی و ریزش برگ خواهد شد. در صورتی که گلدان و خاک گیاه را تعویض کنید باید گلدان را در مکان قبلی خود قرار دهید تا از ریسک بروز استرس به فیکوس شما کاسته شود.
   با تشکر

   پاسخ
  • درود بر شما ،الان گیاه من برگهای پایینی رو از دست داره و فقط چند برگ در بالاش مونده ،آیا امکانش هست که دوباره در پایین هاش برگ جدید دربیاره ؟

   پاسخ
   • با سلام خدمت شما علاقه‌مند گرامی،
    ریزش برگ‌های فیکوس الاستیکا به احتمال زیاد از آبیاری بیش از حد یا کمبود نور محیطی گیاه است. انتخاب گلدان اشتباه نیز تاثیرگذار است. امکان برگدهی از قسمت پایین وجود ندارد. ولی در صورت ایده‌آل بودن شرایط و ایجاد بستر مناسب می‌تواند ساقه جدید از قسمت پایین تولید کند.

    پاسخ
 • باسلام امروز یکی از برگ های پایینی فیکوس من زرد شده ۶ روز یکبار بهش آب دادم و البته الان حدود یک ماهه که به خونه جدید آوردمش میشه لطفا راهنمایی بفرمایید زهکشی گلدان هم خوبه و کنار پنجره گذاشتمش

  پاسخ
  • با سلام خدمت شما علاقه‌مند گرامی،
   زرد شدن یک عدد از برگهای پایین فیکوس نشانه مشکل حادی نمی‌تواند باشد و طبیعی است. در صورت زرد شدن برگ‌های بیشتر گیاه ممکن است به دلیل اشتباه در آبیاری، نور یا گلدان گیاه باشد.

   پاسخ
 • سلام ممنون از مطالب خوبتون
  من ۱ سال و نیمه یه گلدان گل فیکوس دارم
  الان توی اسباب کشی هستم گلدون فیکوس رو با ماشین شخصی جابه جا کردیم
  اول برگهای بالاش سوخت
  الانم که کم کم همه برگهاش زرد و پرمرده شون و چندتا چندتا داره میوفته
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • با سلام خدمت شما علاقه‌مند گرامی،
   دلیل زرد و قهوه ای شدن برگهای بالایی و ریزش آنها به علت ازدیاد در آبیاری و انتخاب اشتباه گلدان های بزرگ و عمیق است. ریشه های گیاه را بررسی فرمایید و ریشه های سیاه و لهیده را از گیاه با وسیله‌ای تیز و تمیز جدا کنید. فیکوس را در گلدانی مناسب با خاک تازه و زه‌کش خوب بکارید و آبیاری را هنگامی انجام دهید که خاک گلدان خشک شده باشد.

   پاسخ
 • سلام ممنون از مطلب خوبتون فیکوس من برگهاش خمیده شده و تقریبا برگهای بزرگ و پایینش زرد شده چه نوع آبی برای آبیاریش مناسبتر؟ من بیشتر آب مونده و یا آبی که از اسپیلت میچکه را جمع میکنم و به گل ها آب میدم آیا آب مناسبی هست یا نه محل زندگی من اطراف تهران هست

  پاسخ
  • با سلام خدمت شما علاقه‌مند گرامی،
   برای آبیاری گیاهان به هیچ وجه از آب کولر گازی برای آبیاری گیاه خود استفاده نکنید. آب مقطر یا آب دستگاه‌های سرمایشی دارای املاح مورد نیاز گیاه نیست و هیچ منبعی برای تامین نیازهای گیاهان ندارد. آب مناسب برای آبیاری آب جوشیده لوله‌کشی یا آب باران است که به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت در دمای محیط بماند. زرد شدن و خمیده شدن برگ فیکوس به دلایل مختلف می‌تواند باشد. که احتمال انتخاب گلدان نامناسب و پوسیدگی گیاه از همه بالاتر است. بنابراین ریشه‌ها را بررسی و در آبیاری گیاه خود دقت کنید.

   پاسخ
 • سلام ممنون از پاسخگوییتون چطور میتونم فیکوس را قلمه بزنم

  پاسخ
  • با سلام خدمت شما علاقه‌مند گرامی،
   برای آشنایی با روشهای تکثیر فیکوس الاستیکا مطلب نگهداری فیکوس الاستیکا را مطالعه فرمایید.

   پاسخ
 • سلام. نزدیک به دوماه ۱ گلدان بزرگ فیکوس داریم بعد الان دو هفته است برگ هاش رو به پایین اومده و یه سری برگ هاش هم رگه های زرد داخلش ایجاد شده و میریزه. باید چیکارش کنم؟؟؟

  پاسخ
  • کاکتوس ایران
   مهر ۸, ۱۴۰۲ ۸:۳۵ ق٫ظ

   با سلام خدمت شما علاقه‌مند گرامی،

   گلدان بزرگ و عمیق، آبیاری اشتباه و نور اندک از جمله عوامل زردی و ریزش برگ فیکوس الاستیکا محسوب می‌شود. موارد ذکر شده را بررسی و به سرعت جهت رفع موارد اشتباه عمل کنید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری ساکولنت مرواریدی
نوشتهٔ بعدی
اشتباهات رایج در نگهداری تراریوم