اشتباهات رایج در نگهداری تراریوم

اشتباهات رایج در نگهداری تراریوم

اشتباهات رایج در نگهداری تراریوم و جلوگیری از آن‌ها

تراریوم‌ها یا باغ شیشه‌ای، گزینه مناسبی برای طراحی دکوراسیون خانه با گیاهان هستند. این نوع از طراحی و کاشت گیاه می‌تواند باعث بوجود آوردن محیط طبیعی کوچکی در خانه یا محل کار شما شود. تراریوم‌ها نیاز به نگهداری زیادی نخواهند داشت. و نیاز به توجه کمتری نسبت به گیاهان آپارتمانی خواهند داشت. برخی در نگهداری تراریوم مشکلاتی دارند که باعث نابودی باغ شیشه‌ای کوچک خود می‌شوند. ما در این مطلب قصد داریم به بررسی اشتباهات رایج در نگهداری تراریوم بپردازیم. و راه‌هایی برای کاهش ریسک از بین رفتن آن‌ها معرفی کنیم.

باغ شیشه‌ای یا تراریوم
باغ شیشه‌ای یا تراریوم

نور بیش از حد

بیشتر گیاهان مناسب تراریوم به نور شدیدی نیاز نخواهند داشت. اگر باغ شیشه‌ای خود را در معرض نور مستقیم یا شدید خورشید قرار دهید، می‌تواند مانند ذره‌بین عمل کرده و کل گیاهان شما بسوزند. دمای داخل تراریوم به سرعت بالا خواهد رفت. و قبل از اینکه شما متوجه شوید، مانند سونا شده و گیاهان می‌سوزند. بیشتر گیاهان نمی‌توانند این حرارت را تحمل کنند. پس بهتر است تراریوم خود را دور از تابش مستقیم خورشید قرار دهید.

نور کمتر از حد

در حالی که قرار دادن باغ شیشه‌ای یکی از اشتباهات رایج در نگهداری تراریوم محسوب می‌شود، بیشتر گیاهان به حداقل نوری برای بقا نیاز خواهند داشت. اگر در تامین نور مناسب برای گیاهان خود با مشکل مواجه هستید، می‌توانید از نور مصنوعی استفاده کنید. البته قرار دادن تراریوم در نزدیکی پنجره نیز گزینه مناسبی محسوب می‌شود. ولی به شرطی که نور غیرمستقیم باشد.

نزدیکی تراریوم به منبع گرمایشی

یکی از اشتباهات رایج در نگهداری تراریوم قرار دادن آن در نزدیکی رادیاتور، بخاری و سایر وسایل گرمایشی است. این کار به سرعت گیاهان شما را از بین خواهد برد. به دلیل بسته بودن محیط نگهداری گیاهان نسبت به گلدان، دما در این گلدان‌های شیشه‌ای به سرعت بالا می‌رود. این عامل باعث از بین رفتن گیاهان خواهد شد.

رشد بیش از حد گیاهان

اجازه ندهید گیاهان تراریوم شما رشدی علفی داشته باشند. شما باید گیاهان مختلف و سایر المان‌های دکوری را داخل گلدان شیشه‌ای خود قرار دهید. برای نگهداری سالم و شاداب تراریوم، باید به آن‌ها رسیدگی کنید. هر از چند گاهی، هرس را انجام دهید و شاخه‌های اضافی آن‌ها را جدا کنید. می‌توانید حتی به هرس ریشه گیاهان نیز بپردازید.

خارج کردن سریع گیاهان بیمار و خشک شده

اگر گیاهان داخل تراریوم شما بیمار شده یا مرده‌اند، به سرعت آن‌ها را خارج کنید. تا گیاهان دیگر را آلوده نکنند. این کار را با دقت انجام دهید و از ابزار مناسب استفاده کنید. استفاده از ابزار مناسب باعث می‌شود به ریشه سایر گیاهان صدمه نزنید. یک گیاه مناسب با سایز ایده‌آل انتخاب و جایگزین گیاه از بین رفته کنید.

کثیف بودن شیشه

یکی از اشتباهات رایج در نگهداریی تراریوم کثیف نگهداری گلدان است. هر چند وقت یکبار، شیشه تراریوم خود را از داخل و بیرون تمیز کنید. اگر شیشه کثیف باشد، نور مناسبی به گیاهان نخواهد رسید. از یک تکه کاغذ روزنامه مرطوب یا پارچه استفاده کنید. هرگز از مواد شیمیایی تمیز کننده استفاده نکنید. این مواد شیمیایی باعث آسیب زدن به گیاهان خواهد شد.

آبیاری بیش از حد

بسیار محتمل است که تراریوم را بیش از حد آبیاری کنیم. یکی از راه‌ها برای جلوگیری از آبیاری بیش از حد، اسپری کردن آب به جای ریختن آب است. اگر آبیاری بیش از حد انجام شود، می‌توانید آب اضافی را به وسیله پارچه جذب کنید.

دیش گاردن
دیش گاردن

کوددهی و تغذیه بیش از حد

بیشتر گیاهان مناسب برای باغ شیشه‌ای به کود نیاز نخواهند داشت. شما می‌خواهید گیاهانی کامپکت و زیبا داشته باشید و رشد آن‌ها را کنترل کنید. پس باید از تغذیه آن‌ها خودداری کنید. اگر تغذیه گیاهان انجام شود رشد آن‌ها بیشتر شده و از حالت طبیعی خود خارج می‌شوند.

انتخاب اشتباه گیاهان

یکی از اشتباهات رایج در نگهداری تراریوم، انتخاب گیاهان نامناسب است. اگرچه اکثر گیاهان می‌توانند در تراریوم زندگی کنند، این مهم است که گیاهانی انتخاب کنیم که مناسب برای تراریوم هستند. اگر از تراریوم‌های بسته نگهداری می‌کنید، گیاهانی مناسب هوای مرطوب برگزینید. همچنین، گیاهان شما باید نیازهای یکسانی داشته باشند. گیاهان مناسب نور کم معمولاً برای تراریوم‌ها گزینه مناسب‌تری هستند.

کاشت کاکتوس و ساکولنت در تراریوم بسته

امروزه دیده می‌شود بسیاری از فروشندگان گل و گیاه، و گل‌فروشی‌ها اقدام به کاشت کاکتوس و ساکولنت داخل گلدان شیشه‌ای می‌کنند. کاکتوس و ساکولنت عموماً در مکان‌های با نور زیاد زندگی می‌کنند. اگر این گیاهان را داخل باغ شیشه‌ای بکارید، رطوبت محیط آن‌ها بالا خواهد بود. این گیاهان در محیط‌های خشک زندگی می‌کنند. محیط مرطوب می‌تواند منجر به بروز بیماری‌های قارچی شود. این گیاهان مناسب برای تراریوم‌های رو باز هستند. مانند دیش گاردن‌ها. گردش هوای مناسب و عدم رطوبت محیط برای آن‌ها نیازی حیاتی است.

اشتباهات رایج در نگهداری تراریوم, باغ شیشه‌ای, تراریوم, نگهداری تراریوم

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
دلایل زرد شدن برگ فیکوس الاستیکا
نوشتهٔ بعدی
نگهداری مامیلاریا رودانتا