گرد سفید روی برگ گل رز

گرد سفید روی برگ گل رز

دلایل وجود گرد سفید روی برگ گل رز چیست؟

با دقت به بوته گل‌های رز نگاه کنید. حتماً در برخی موارد گرد سفید روی برگ گل رز مشاهده کرده‌اید. این پودر سفید، بیماری قارچی کپک پودری است. کپک پودری یک مشکل رایج در میان گلخانه‌های پرورش گل و باغچه‌هاست. این بیماری می‌تواند بسیاری از گیاهان را دچار کند. ولی سبزیجات، گل رز، لیلاکس از جمله گیاهان مستعد هستند. اگر این مشکل را بدون کنترل رها کنید، می‌تواند باعث تضعیف و از بین رفتن بوته گل رز شما شود. کپک پودری به سرعت به سایر برگ‌ها و نقاط گیاه شما گسترش پیدا خواهد کرد. مهمترین مشکلی که پیش می‌آید هجوم این بیماری به غنچه گیاه است. با توجه به اینکه گل رز را به عنوان گیاه آپارتمانی نگهداری می‌کنند، در ادامه به دلایل بروز و راه‌های کنترل و جلوگیری از این مشکل می‌پردازیم.

کپک پودری
کپک پودری

گرد سفید روی برگ گل رز چیست؟

انواع مختلف کپک پودری وجود دارد که هر کدام گونه‌های مختلفی از گیاه را دچار خواهد کرد:

سیفی جاتی مانند: خیار، کدو طنبل، هندوانه، کدو، گوجه فرنگی، بادنجان، فلفل و گلهایی مثل: گل رز، لیلاکس و … از جمله گیاهانی هستند که به کپک پودری دچار می‌شوند. هنگامی که این بیماری گیاه را آلوده کند، گرد سفید رنگ به روی قسمت‌هایی از برگ گیاه می‌نشیند. گردش هوا و وزش باد می‌تواند این گرد را به سایر گیاهان انتقال دهد. در شرایط حاد، کپک پودری می‌تواند طعم میوه یا سبزیجات را نیز تغییر دهد. گرد سفید روی برگ گل رز نیز باعث کند شدن رشد و توقف شکوفه دهی خواهد شد.

دلایل بوجود آمدن کپک پودری چیست؟

یک نوع از قارچ به نام Sphaerotheca Pannosa var. Rosae از دلایل بوجود آمدن گرد سفید روی برگ گل رز و غنچه آن است. این بیماری به محیطی گرم و مرطوب و برگ‌های تازه گیاه نیاز دارد. هنگامی که این شرایط برای کپک پودری فراهم باشد به گیاه هجوم برده و آن را از بین می‌برند. این بیماری همانطور که گفته شد، باعث کندی و توقف رشد خواهد شد.

چگونه این بیماری را شناسایی کنیم؟

کپک پودری به شکل گچی و نقاطی روی برگ گل رز قابل مشاهده خواهد بود. این بیماری به سرعت به پشت برگ هم گسترش پیدا خواهد کرد. همچنین می‌توانید آن را روی ساقه و غنچه گل هم مشاهده نمایید. برگ گل رز خشک و زرد و حالت شکننده پیدا خواهد کرد. هرکدام از این نقاط سفید رنگ به تنهایی سطح برگ را مانند فرش می‌پوشانند. اگر این بیماری بدون کنترل و درمان بماند در طول فصل رشد گسترش پیدا خواهد کرد. غنچه گل رز از حالت خود خارج شده و خشک و از بین می‌رود.

کپک پودری
کپک پودری

چگونه بوجود آمدن نقاط سفید روی برگ گل رز را می‌توان کنترل کرد؟

جلوگیری همیشه بهترین راه برای مبارزه با این بیماری است. برخی از روش‌های پیشگیری از بوجود آمدن گرد سفید روی برگ گل رز روش‌های زیر وجود دارد:

  • از گونه‌هایی از گیاه نگهداری کنید که در مقابل بیماری‌ها مقاوم هستند
  • گیاه را در مکانی با نور مناشب قرار دهید. کپک پودری محیطی مرطوب و کم نور را می‌پسندد
  • گیاه را به خوبی جهت بوجود آمدن گردش هوای مناسب و کاهش رطوبت هرس کنید
  • هنگامی که روی برگ گل رز کپک پودری را مشاهده کردید، بلافاصله آن را جدا نمایید. سایر قسمتهای گیاه را با مواد قارچ کش غبارپاشی کنید. از محلول یک قاشق صابون رنده شده و جوش شیرین و آب نیز می‌توان استفاده کرد
  • برای مبارزه با این بیماری می‌توانید از قارچ‌کشهای طبیعی مانند، سولفور، روغن چریش و پتاسیوم بیکربنات استفاده نمایید

 

این را به یاد داشته باشید که جوش شیرین باعث آفتاب سوختگی خواهد شد. مهم است که آبیاری را قبل از استفاده از جوش شیرین انجام دهید. در طول روز و با وجود آفتاب نیز این کار را انجام ندهید. اگر با این کار بیماری از بین نرفت، قسمتهای آلوده گیاه را جدا کنید.

یکی از مشکلات شایع در این گل گرد سفید روی برگ گل رز است. هرگونه سوال و مشکلات خود را می‌توانید در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید. همچنین می‌توانید این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

کپک پودری, مشکلات گل رز

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
تقویت رشد کاکتوس
نوشتهٔ بعدی
چروکیدگی کاکتوس