نگهداری آنتوریوم پلومانی

نگهداری آنتوریوم پلومانی

معرفی جامع و نحوه نگهداری آنتوریوم پلومانی در خانه

آتوریوم پلومانی دارای برگ‌های موج‌دار و براقی است که زیبایی خاصی را به محیط پیرامون خود می‌بخشد. شرایط نامناسب نگهداری آنتوریوم پلومانی باعث افتادگی برگ‌ها و از دست رفتن طراوت این گیاه زیبا خواهد شد. برای رشد و مراقبت این گیاه نیاز به ۶ تا ۸ ساعت نور غیرمستقیم خواهد داشت. دمایی بین ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد دمایی مناسب و رطوبت بین ۷۰ تا ۸۰ درصد از نیازهای این گیاه محسوب می‌شوند. خاکی اسیدی و با زه‌کشی مناسب، آبیاری هفتگی و کودهای دیرآزادشونده در طول فصول رشد به شادابی آن کمک خواهند کرد.

با رعایت موارد مراقبتی و شرایط مناسب نگهداری، می‌توانید زیبایی فوق العاده‌ای را به محیط خانه خود با این گیاه فراهم کنید. نام آنتوریوم پالومانی از شخصی به نام Timothy Plowman گرفته شده است. این گیاه در سال ۱۸۷۲ توسط James Veitch & Sons هنگام مسافرت به کاستاریکا کشف شده است.

آنتوریوم پلومانی
آنتوریوم پلومانی

نور و دمای مناسب نگهداری آنتوریوم پلومانی

همانطور که در ابتدای مطلب گفته شد، برای نگهداری آنتوریوم پلومانی نیاز به ۶ تا ۸ ساعت نور غیرمستقیم در طول سال است. دمای مناسب هم همانطور که گفتیم دمایی بین ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد است. بنابراین اگر نمی‌توانید این شرایط را برای گیاه در خانه خود فراهم نمایید، از خریداری آن خودداری کنید. بسیاری از فروشندگان گل و گیاه در بازار این نکات را به علاقه‌مندان نمی‌گویند. و فقط جهت فروش گیاهان خود با دادن اطلاعات اشتباه به مشتریان هزینه گزافی را روی دست ایشان می‌گذارند.

در صورت نامناسب بودن نور و دما پلومانی شرایط استرسی را متحمل خواهد شد. نور و دمای زیاد می‌تواند به کم رنگ شدن، زرد شدن و سپس قهوه‌ای و لوله‌ای شدن برگ آنتوریوم بیانجامد. قهوه‌ای شدن لبه و حاشیه برگ در نگهداری آنتوریوم پلومانی نیز به همین دلیل است.

نور و دمای اندک می‌تواند باعث زرد و قهوه‌ای شدن، افتادگی برگ‌ها، توقف و علفی شدن رشد آن بیانجامد.

تنظیم نور و دمای مناسب آنتوریوم پلومانی در خانه
 • برای نگهداری آنتوریوم پلومانی در طول پاییز و زمستان با فاصله بیشتری از پنجره شمالی و دستگاه‌های گرمایشی قرار دهید.
 • در بهار و تابستان نگهداری آنتوریوم پلومانی خود را در نزدیکی پنجره جنوبی یا شرقی خانه انجام دهید.
 • به طور منظم دمای محیط گیاه را با دماسنج انجام دهید.
 • برای نگهداری آنتوریوم پلومانی در تابستان از قرار گرفتن گیاه در معرض گرمای شدید و نور مستقیم محافظت نمایید. در زمستان هم از یخ زدگی آن جلوگیری کنید.

آبیاری و رطوبت مناسب آنتوریوم پلومانی

برای نگهداری آنتوریوم پلومانی نیاز به خاکی مرطوب، همچنین رطوبت پیرامون گیاه است. در بهار و تابستان، آبیاری آنتوریوم را به صورت هفتگی انجام دهید. البته هنگامی که خاک گلدان خشک شده باشد. رطوبت محیط گیاه را نیز با استفاده از روشهای افزایش رطوبت محیط گیاه بالا ببرید. آبیاری بیش از حد یا کم‌تر از حد، باعث آسیب رساندن به برگ‌های گیاه خواهد شد. اگرچه آنتوریوم پلومانی در مقابل رطوبت زیاد مقاوم است، کمبود رطوبت محیط در نگهداری آنتوریوم پلومانی باعث آسیب جدی به ان خواهد شد.

علائم آبیاری اندک

تحلیل رفتن رنگ برگ‌ها از سبز به قهوه‌ای، خشکی و چروکیدگی از علامتهای کمبود آبیاری در گیاه است.

علائم آبیاری بیش از حد

تغییر رنگ برگ از سبز به قهوه‌ای همانند آبیاری اندک، لهیدگی و شل شدن برگ‌ها و پوسیدگی ریشه.

آنتوریوم پلومانی
آنتوریوم پلومانی
نشانه‌های کمبود رطوبت گیاه

از نشانه‌های کمبود رطوبت محیط نگهداری آنتوریوم پلومانی ریزش برگ، کند شدن رشد و کوچک شدن سایز برگ‌ها می‌باشد. اگر می‌خواهید آنتوریوم شما از آثار عوارض آبیاری و رطوبت نامناسب درامان باشد، موارد زیر را رعایت کنید:

 • قبل از آبیاری با انگشت خود میزان رطوبت سطح خاک گلدان را بررسی نمایید.
 • هنگام تعویض گلدان گیاه نشانه‌های پوسیدگی ریشه را بررسی کنید.
 • درون زیرگلدانی سنگ‌ریزه و آب بریزید تا رطوبت مورد نیاز گیاه تامین شود. می‌توانید از سایر روشهای بالابردن رطوبت محیط نیز استفاده نماییئ.
 • آبیاری گیاه را صبح انجام دهید تا در طول روز بتواند از آن تغذیه کند.

خاک و تغذیه آنتوریوم پلومانی

برای نگهداری آنتوریوم پلومانی علاوه بر اینکه خاک باید دارای زه‌کشی مناسبی باشد، باید دارای عناصری باشد که بتوانند رطوبت مناسب، همچنین موارد مغذی (NPK) مورد نیاز گیاه را برای ادامه رشد فراهم کند. PH خاک این گیاه باید ۵.۵ تا ۶.۵ باشد. همچنین کودهای دیرآزاد شونده NPK در بهار و تابستان باید برای آن استفاده شوند. در طول زمان، خاک مواد مغذی خود را از دست خواهد داد. گیاه با کمبود مواد مغذی مواجه خواهد شد. این را هم دقت کنید که ازدیاد کوددهی باعث آسیب رساندن له گباه شما خواهد شد.

خاک سنگین، باعث باقی ماندن آب درون خاک و پوسیدگی ریشه خواهد شد. استفاده از خاک نامناسب در نگهداری آنتوریوم پلومانی همچنین باعث عدم رسیدن اکسیژن مناسب به ریشه‌ها خواهد بود. استفاده بی‌رویه از کودها نیز باعث رسوب در خاک گیاه شده و لبه برگ‌های گیاه قهوه‌ای خواهد شد. کمبود کود نیز باعث تغییر رنگ برگ‌ها، رشد علفی، گلدهی کمتر گیاه خواهد شد.

با رعایت نکات زیر می‌توانید گیاه خود را در مقابل عوارض ناشی از استفاده خاک نامناسب و کوددهی حفظ کنید:

 • در شرایطی که خاک گیاه غرق آب است، با استفاده از خلال دندان و ایجاد سوراخهایی در خاک گردش هوای مناسبی را ایجاد کنید.
 • گلدان را از روی زیرگلدانی جدا کرده و آب آن را خارج کنید.
 • گلدان را در مکانی با نور زیاد قرار دهید تا خاک خشک شود.
 • از پرلیت یا ماسه برای بالارفتن زهکشی خاک استفاده کنید.
 • اگر خاک گلدان شما بوی ماهی یا گندیدگی می‌دهد، خاک را تعویض کنید.
 • برای از بین بردن رسوب ناشی از کوددهی، با استفاده از آب تصفیه شده ۴ تا ۵ بار خاک را بشویید.
 • از یک چهارم میزان توصیه شده کود برای نگهداری آنتوریوم پلومانی خود استفاده نمایید. تا از سوختگی ناشی از کوددهی بیش از حد جلوگیری شود.
آنتوریوم پلومانی
آنتوریوم پلومانی

تعویض گلدان آنتوریوم پلومانی

تعویض گلدان این گیاه باید زمانی انجام شود که ریشه‌ها از کف گلدان بیرون آمده‌اند. تقریباً می‌توان گفت هر دوسال یکبار نیاز به تعویض گلدان پیدا خواهد شد. برای نگهداری آنتوریوم پلومانی بهتر است از گلدانهای سفالی استفاده کنید. اندازه این گلدانها نباید بیش از ۴ الی ۵ سانتی‌متر از گیاه شما بزرگتر باشد. همچنین دقت کنید عمق زیاد گلدان باعث پوسیدگی آن خواهد شد. از نشانه‌های نیاز گیاه به تعویض گلدان می‌توان به خارج شدن ریشه از سوراخهای کف گلدان اشاره کرد. برای این کار باید یک تا دو روز قبل‌تر اقدام به آبیاری گیاه کنید.

تمام خاک بین ریشه‌ها را تمیز کنید. یک گلدان مناسب و متناسب با سایز گیاه خود انتخاب نمایید. ریشه‌ها را با خاک مناسب بپوشانید و یک هفته در مکانی نیمه سایه گلدان را نگهداری کنید تا خود را ریکاور کند.

میزان رشد پلومانی

پلومانی یک گیاه استوایی است که ارتفاعی در حدود یک و نیم تا دو متز هم پیدا خواهد کرد. این گیاه نسبتاً بزرگ با برگهای سبز تیره و براق خود که اندازه آنها تا ۲ دو متر هم می‌رسد جلوه زیادی دارد. لبه برگ‌های این گیاه دارای موجهای زیبایی است. به همین دلیل به آن گیاه امواج عشق هم می‌گویند. رعایت فاکتورهای نگهداری آنتوریوم پلومانی می‌تواند به رشد آن در محیط خانه کمک کند. تامین شرایط محیطی مانند طبیعت زندگی آن نقش مهمی در رشد گیاه خواهد داشت. به خصوص رطوبت، نور، آبیاری و دمای محیط.

رشد برگهای این گیاه از اوایل بهار تا اواخر تابستان خواهد بود. گلهای آن به رنگهای سبز-بنفش یا بنفش-صورتی خواهد بود. البته که رنگ گلها متفاوت است.

تکثیر آنتوریوم پلومانی

امکان تکثیر پلومانی از طریق قلمه برگ، تقسیم بوته و کاشت بذر ممکن است. قلمه برگ و تقسیم بوته این گیاه از کاشت بذر بسیار متداول‌تر است.

تکثیر از طریق قلمه برگ

مطمئن ترین روش و درصد موفقیت بیشتر در تکثیر گیاه از طریق قلمه برگ گیاه امکان‌پذیر است. ابتدا، می‌توان قلمه را در آب ریشه‌دار کرد، سپس آن را درون خاک کاشت.

ابتدا برگی سالم از گیاه را انتخاب کنید و آن را از قسمت انتهایی با وسیله‌ای که با الکل ضدعفونی کرده‌اید جدا کنید. انتهای قلمه را به پودر هورمون ریشه‌زا آغشته کرده و به مدت ۶ تا ۸ ساعت درون یک بطری شیشه‌ای در مکانی با نور غیرمستقیم قرار دهید. درون بطری آب بریزید. برای هر قلمه یک ظرف انتخاب کنید. روی ظرف را با یک پلاستیک شفاف بپوشانید.

البته باید آن را همراه یک دستگاه رطوبت‌ساز درون یک محفظه قرار دهید. هر سه تا پنج روز آب بطری را تعویض کنید. بعد از گذشت ۲ تا ۴ هفته ریشه‌ها نمایان خواهند شد. می‌توانید آن را درون یک گلدان با خاک مناسب به عمق ۴ تا ۵ سانتی‌متر بکارید. هر روز قلمه را بررسی کرده و بعد از بوجود آمدن اولین برگ تازه کوددهی را آغاز نمایید. سپس نگهداری آنتوریوم پلومانی را مانند قبل انجام دهید.

تکثیر از طریق تقسیم بوته

ریشه یک آنتوریوم پلومانی بالغ می‌تواند به راحتی جدا شده و چند گیاه جدید برای شما تولید کند. این کار باید در خاک و در بهار انجام شود.یک تا دو روز قبل از انجام این کار گیاه را آبیاری نمایید. گیاه را به آرامی از گلدان خارج نمایید. سیستم ریشه گیاه را از سیستم مرکزی به آرامی و با دقت جدا کنید. ریشه‌های بالغ و قوی گیاه حالت چوبی پیدا کرده‌اند.

آن را با دقت و به همراه چند برگ گیاه می‌توانید از گیاه مادر جدا نمایید. بوته جدید را در گلدانی مناسب بکارید. چند سانتی‌متر که از خاک خشک شد، اقدام به آبیاری گیاه کنید. بعد از گذشت چند هفته و مشاهده اولین نشانه‌های رشد نگهداری آنتوریوم پلومانی خود را مانند گذشته انجام دهید.

در این مطلب سعی کردیم تمام نکات مربوط به نگهداری آنتوریوم پلومانی را که از وب سایت مرجع ترجمه شده است را در اختیار شما قرار دهیم. می‌توانید سوالات و نظرات خود را در پایان همین مطلب با ما درمیان بگذارید. همچنین می‌توانید مطلب را با دوستان علاقه‌مند خود به اشتراک بگذارید.

آنتوریوم پلومانی

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری بنجامین آمستل
نوشتهٔ بعدی
نگهداری گیاه قاشقی