نگهداری گیاه گل کاغذی

نگهداری گیاه گل کاغذی

معرفی کامل و نحوه نگهداری گیاه گل کاغذی (ماشین گلدهی)

اگر در منطقه‌ای با دمای معتدل زندگی می‌کنید و علاقه‌مند به داشتن گیاهی با گل‌های فراوان در اطراف خود هستید، گیاه گل کاغذی یکی از زیباترین و مناسب‌ترین آن‌ها است. بسته به گونه گیاه، می‌تواند در سایزها و با رنگ‌ گل‌های مختلفی رشد کند. در گلدان، باغچه‌ها و نزدیکی فنس‌ها یا دیوارهای باغچه شما این گل را می‌توان نگهداری کرد. حتی گیاه گل کاغذی به شکل بونسای یا درخت نیز می‌تواند زندگی کند. در ادامه این مطلب می‌خواهیم با نحوه نگهداری گیاه گل کاغذی آشنا شویم.

گل کاغذی
گل کاغذی

نور و دمای مناسب نگهداری گیاه گل کاغذی

برای نگهداری گیاه گل کاغذی نیاز به محیطی با نور زیاد و مستقیم خورشید است. حتی در تابستان می‌تواند نور مستقیم خورشید را تحمل کند و از گرمای آن لذت ببرد. هرچه نور بیشتری دریافت کند، گلدهی بیشتری خواهد کرد. این گیاه تقریباً با دریافت نور مناسب در همه ماه‌های سال به غیر از اوایل فصل بهار دارای گل خواهد بود. با سرد شدن دمای هوا از اواسط زمستان برگ‌ها و گل‌های گیاه ریزش خواهند کرد. ولی نگران نباشید. با گرم شدن هوا بتدریج گیاه شما دارای برگ‌های جدید شده و گل خواهد داد. این گیاه بدون نور نمی‌تواند زندگی کند. از این رو نمی‌توان آن را داخل خانه نگهداری کرد.

اگر منزل شما دارای حیاط یا بالکن است می‌توانید از زیبایی‌های این گل بی‌نظیر لذت ببرید. برای نگهداری گیاه گل کاغذی در زمستان و در گلدان باید روی گیاه را با یک کیسه شفاف بپوشانید تا از گزند سرمای هوا در امان بماند. همچنین نور مناسب را بتواند دریافت کند. ۶ تا ۸ ساعت نور در طول روز از شرایط ضروری برای شادابی و گلدهی گیاه است. از علل عدم گلدهی گل کاغذی، عدم دریافت نور مناسب است.

گل کاغذی در دماهای هوایی متفاوتی زندگی خواهد کرد. ولی بهترین عملکرد خود را در دمایی بین ۱۸ تا ۳۲ درجه سانتی‌گراد خواهد داشت. دماهای بالاتر از این را نیز تحمل خواهد کرد. و همانطور که گفته شد در زمستان و در دمای هوای پایین‌تر از صفر درجه سانتی‌گراد باید گیاه را با نایلون بپوشانید.

آبیاری و تغذیه گیاه گل کاغذی

گیاه گل کاغذی در مقابل بی‌آبی تا حدودی مقاوم است. برای نگهداری گیاه گل کاغذی در بهار و تابستان می‌توان یک یا دو روز در میان گیاه را آبیاری کرد. این کار به گلدهی بیشتر گیاه نیز کمک خواهد کرد. این شرایط آبیاری در مناطقی که آفتاب سوزان است و گرمای هوا بیشتر است توصیه می‌شود. البته باید خاک گیاه بتواند آب را به سرعت از خود عبور دهد. در غیر این صورت گیاه شما دچار پوسیدگی ریشه خواهد شد.

در پاییز و زمستان با سرد شدن هوا، آبیاری را کاهش دهید. اگر گلدان گیاه خود را با نایلون پوشانده‌اید، نیازی به آبیاری زیادی نخواهد داشت. هر دو تا سه هفته یکبار آبیاری برای گیاه شما کفایت می‌کند. هنگام غروب خورشید و در تاریکی هوا در زمستان گیاه خود را آبیاری نکنید و از آب با دمای معمولی استفاده کنید.

گل کاغذی نیازی به کوددهی و تغذیه زیاد نخواهد داشت. استفاده از کمپوست مناسب در بستر خاک گیاه نیازهای تغذیه‌ای آن را برطرف خواهد کرد. اگر می‌خواهید گیاه خود را تغذیه نمائید می‌توانید هر سال یا یک سال در میان یکبار در اوایل فصل بهار با استفاده از کودهای گیاهان آپارتمانی آن را تغذیه کنید.

گل کاغذی
گل کاغذی

خاک مناسب نگهداری گل کاغذی

بستر مناسب برای نگهداری گیاه گل کاغذی باید دارای زه‌کش مناسبی باشد. می‌توانید از مخلوط یک سوم کمپوست و دو سوم خاک رس برای کاشت گیاه خود استفاده کنید. هنگامی که گل کاغذی را در گلدان نگهداری می‌کنید باید از مخلوط طبیعی مناسب استفاده کنید. البته که این گیاه در هر نوع خاکی می‌تواند زندگی کند ولی میزان زیاد پیت ماس داخل خاک باعث خیس ماندن آن خواهد شد. در این صورت ریسک پوسیدگی ریشه افزایش خواهد یافت.

برای تعویض گلدان گیاه خود عجله نکنید. این گیاه نیاز چندانی به تعویض گلدان نخواهد داشت. و با هرس‌های درست و قبل از فرا رسیدن فصل رشد می‌توانید به پرپشت شدن آن کمک کنید. یکی دیگر از دلایلی که باید از تعویض گلدان‌های گیاه خودداری کرد، حساسیت بالای ریشه‌های گیاه است.

آفات و بیماری‌های گیاه گل کاغذی

یکی از آفاتی که ممکن است در نگهداری گیاه گل کاغذی با آن مواجه شوید، شته است. این آفت بروی برگ‌های تازه متولد شده و ضعیف گیاه در اوایل بهار پدیدار می‌شوند. می‌توانید با استفاده از فشار آب یا سموم شته‌کش به مقابله با آن بپردازید. یک نوع از کرم هم وجود دارد که به این گیاه حمله می‌کند. این کرم‌ها برگ‌های گیاه را خورده و از بین می‌برند. در مجموع گل کاغذی گیاهی مقاوم و در مقابل آفت و بیماری به شمار می‌آید.

انواع مختلف گل کاغذی

Nonya

Solar Flare

Little Guy

Golden Ice

Majik

Arora

Temple Fire

Miss Alice

Singapore Pink

گل کاغذی, نگهداری گیاه گل کاغذی

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری گیاه برگ بیدی
نوشتهٔ بعدی
نگهداری سمپریوم