نگهداری گیاه برگ بیدی

نگهداری گیاه برگ بیدی

آشنایی کامل با نحوه نگهداری گیاه برگ بیدی

یکی دیگر از انواع گیاهان آپارتمانی که بسیار محبوب و رایج نیز است، گیاه برگ بیدی (Spiderwort) است. نگهداری گیاه برگ بیدی بسیار آسان است. و از این رو یکی از گیاهان محبوب و مناسب برای نگهداری در خانه محسوب می‌شود. تا جایی که بتوانید شرایط مطلوبی برای این گیاه در خانه خود فراهم کنید، در محیط آپارتمانی می‌توانید از آن نگهداری کنید. برای برگ بیدی خود باید خاکی سبک با پایه خاک رس و کمپوست استفاده کنید. محیط مراقبت از گیاه باید روشن و با نور فیلتر شده باشد. می‌توانید برای اینکه گیاهی پرپشت داشته باشید، به هرس آن بپردازید. این کار باعث می‌شود گیاهی کامپکت و زیبا در خانه خود داشته باشید. در فصل بهار برای نگهداری آن باید محیطی گرم فراهم کنید. می‌توانید در بهار و تابستان آن را خارج از خانه نگهداری کنید. در طول فصول رشد باید آبیاری گیاه را منظم انجام دهید و کوددهی هر ماه یکبار انجام دهید.

یکی از چالش‌هایی که در نگهداری گیاه برگ بیدی در خانه با آن مواجه خواهیم شد، نگهداری میزان رطوبت مناسب آن است. این گیاه رطوبت دوست است. خاک آن باید مرطوب باشد ولی غرق در آب نباشد. مطمئن شوید خاک گیاه شما زه‌کشی مناسبی دارد. در غیر این صورت به راحتی دچار پوسیدگی ریشه خواهد شد.

گیاه برگ بیدی
گیاه برگ بیدی

نور و دمای مناسب نگهداری گیاه برگ بیدی

همانطور که گفته شد برای نگهداری گیاه برگ بیدی نیاز به مکانی روشن و با نور غیرمستقیم است. اگر میزان نور محیط نگهداری آن کم باشد، به خصوص در انواع ابلق، رنگ برگ‌ها محو خواهد شد. نور بیش از حد محیط نیز می‌تواند منجر به سوختگی برگ‌های گیاه شود. اگر در خارج از محیط خانه از این گیاه نگهداری می‌کنید، باید در تابستان مراقب تابش مستقیم خورشید باشد. قهوه‌ای شدن و سوختن لبه برگ‌های برگ بیدی می‌تواند به دلیل تابش نور مستقیم خورشید و گرمای محیط باشد.

در خانه یا آپارتمان بهترین مکان برای این گیاه نزدیک به پنجره‌های جنوبی خانه است. معمولاً بیشترین نور از پنجره جنوبی می‌تواند به خانه ما وارد شود. علت بلند شدن بیش از حد ساقه‌ها و فاصله زیاد بین برگ‌ها می‌تواند از کمبود نور دریافتی گیاه نیز باشد.

تمام انواع برگ بیدی در دمایی بین ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد نگهداری می‌شوند. هوای گرم برای نگهداری گیاه برگ بیدی مناسب است. باید مراقب افت شدید دما باشید. دمای هوای پایین‌تر از ۱۰ درجه سانتی‌گراد می‌تواند به برگ‌های گیاه ما آسیب وارد کند.

آبیاری و تغذیه گیاه برگ بیدی

برای نگهداری گیاه برگ بیدی در بهار و تابستان که فصول رشد گیاه هستند، آبیاری باید به صورت منظم انجام شود. همانطور که گفته شد، خاک گیاه باید مرطوب باشد ولی خیس نماند. هنگامی که سطح خاک برگ بیدی خشک شد، گیاه خود را آبیاری کنید. با سرد شدن هوا باید میزان آبیاری را کاهش دهید. زمان‌بندی آبیاری گیاه با توجه به شرایط محیطی آن است. این طور نیست که بتوان گفت آن را هفته‌ای یکبار آبیاری کنید. در پاییز و زمستان آبیاری دو هفته یکبار برای گیاه در محیط آپارتمانی کافی است.

برگ بیدی نیاز زیادی به کوددهی نخواهد داشت. در فصول رشد همانطور که قبلاً اشاره شد، می‌توانید ماهیانه یکبار گیاه را تغذیه کنید. کودهای مناسب گیاهان آپارتمانی به میزان نصف مقدار توصیه شده روی بسته‌بندی برای گیاه مناسب هستند. افراط در تغذیه گیاه باعث ریزش برگ‌های آن خواهد شد. همچنین، در زمستان و پاییز از تغذیه گیاه خودداری کنید.

خاک و تعویض گلدان گیاه برگ بیدی

بهترین بستر برای نگهداری گیاه برگ بیدی خاک با بستر رس و کمپوست است. خاک این گیاه باید دارای زه‌کش مناسبی باشد. می‌توانید برای بالا بردن زه‌کش خاک از مقداری ماسه در مخلوط خاک استفاده کنید. این کار می‌تواند باعث شود که خاک گیاه به هم نچسبد و زودتر خشک شود. اکثر علاقه‌مندان این گیاه را در گلدان‌های آویز نگهداری می‌کنند. به دلیل ساختار برگ و ساقه‌های گیاه گلدان‌های آویز مناسب‌تر هستند. عدم تعویض گلدان برگ‌بیدی منجر به از بین رفتن آن نخواهد شد. ولی بهتر است که هر ساله گلدان آن را یک سایز بزرگ کرد.

تکثیر گیاه برگ بیدی

تکثیر و پرورش برگ بیدی بسیار آسان است. می‌توانید به راحتی ساقه‌های مناسب این گیاه که حداقل یک برگ و بند روی آن است را بریده و آن را داخل آب ریشه‌دار کنید. هورمون ریشه‌زایی برای این کار ضروری نیست. و ساقه به راحتی ریشه‌دار خواهد شد. هنگامی که ریشه‌ها به اندازه مناسبی رسیدند می‌توانید قلمه را داخل خاک بکارید. البته ریشه‌دار شدن ساقه در خاک مرطوب هم ممکن است. و می‌توانید به صورت مستقیم ساقه را در خاکی مناسب و مرطوب بکارید. چند هفته زمان لازم است تا گیاه جدید ریشه‌دار شده و رشد کند.

گیاه برگ بیدی
گیاه برگ بیدی

انواع گیاه برگ بیدی

برگ بیدی پالیدا (Purple Heart) که دارای برگ‌های بنفض رنگ است.

برگ بیدی پندولا گوره‌خری (Zebrina Pendula) دارای برگ‌های با رنگ بنفش مایل به قرمز است.

برگ بیدی کالیسیا (Callisia) که از انواع دارای رگه‌هایی از رنگ سفید است.

مشکلات و بیماری‌های گیاه برگ بیدی

یکی از مشکلات معمول در نگهداری گیاه برگ بیدی پوسیدگی ریشه است. این مشکل معمولاً به دلیل زیاده‌روی در آبیاری گیاه بوجود خواهد آمد. از عوامل دیگر پوسیدگی ازدیاد مواد طبیعی و یا کوددهی بیش از حد است. همانطور که گفته شد می‌توان به بستر خاک قبل از کاشت گیاه مقداری ماسه یا پرلیت اضافه کرد. یکی دیگر از مواردی که ممکن است با آن برخورد کنیم، کم‌رنگ شدن نقوش برگ‌ها است. این مشکل به دلیل کاهش دما یا استفاده بیش از حد از کود است. همانطور که گفته شد نور مستقیم بیش از حد نیز باعث سوختگی و قهوه‌ای شدن برگ‌ها خواهد شد.

از جمله آفاتی که ممکن است در مراقبت از گیاه با آن مواجه شوید، شته و کنه قرمز است. می‌توانید در صورت مشاهده هرکدام از این آفات می‌توانید با استفاده از فشار آب به مقابله با آن بپردازید.

گیاه برگ بیدی, نگهداری گیاه برگ بیدی

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری اسپاتی فیلوم
نوشتهٔ بعدی
نگهداری گیاه گل کاغذی