تعویض گلدان کاکتوس

تعویض گلدان کاکتوس

چگونه تعویض گلدان کاکتوس کوچک، بلند و بزرگ خود را انجام دهیم و مراقبتهای بعدی به چه شکل است؟

در این مطلب کاکتوس ایران می‌خواهد رازها و نکاتی در مورد چگونگی تعویض یا تغییر گلدان کاکتوس‌های کوچک، بزرگ و بلند خود را به شما آموزش دهد. همچنین در مورد تعویض گلدان کاکتوس بدون آسیب رسیدن به گیاه و خود شما نیز بحث نماییم و در آخر درمورد نگهداری گیاه بعد از تعویض گلدان مباحثی را مطرح کنیم.

تعویض گلدان
تعویض گلدان

 

آیا کاکتوس من نیاز به تعویض گلدان دارد و چه وقتی تعویض گلدان باید انجام شود؟

بله، شما نیاز به تعویض کردن گلدان کاکتوس به صورت سالانه دارید. و برای کاکتوس‌های بالغ هر دو سال یکبار. تعویض گلدان کاکتوس خیلی مسئله مهمی است. به این دلیل که باعث رشد گیاه شما و در نهایت گیاه به فضای بیشتری برای رشد و خاک مناسب‌تری دارد.

هنگام رشد کاکتوس ریشه‌های آن در مخلوط خاک رشد می‌کند، و جای بیشتری را نیاز دارد. شما می‌توانید رشد ریشه‌ها را از سوراخ‌های انتهای گلدان بررسی نمایید. اگر ریشه‌ای از کف گلدان بیرون زده بود شما باید گلدان کاکتوس را به سرعت تعویض نمایید. تعویض گلدان همچنین هنگامی که اندازه گیاه شما از اندازه گلدان آن بزرگ‌تر شد و ریشه‌ها قابل مشاهده بودند باید انجام شود.

بهترین زمان تعویض گلدان کاکتوس چه وقتی است؟

بهترین زمان برای تعویض گلدان زمانی است که دوران استراحت کاکتوس است. این کار از وارد شدن استرس به گیاه شما می‌کاهد. زمان توقف رشد یا استراحت گیاه‌های گوناگون متفاوت است. ولی در اکثر کاکتوس‌ها که در محیط‌هایی با زمستان سرد هستند، زمان توقف رشد از انتهای پاییز تا بهمن ماه می‌باشد.

نکات عمومی برای تعویض گلدان کاکتوس

هرگز به کاکتوس خود قبل یا بعد از تعویض گلدان آب ندهید. اجازه دهید خاک گلدان خشک شود تا ریشه‌ها آسیب نبینند. همچنین برای آب دادن کاکتوسی که گلدان آن را تعویض نموده‌اید تا ده روز صبر نمایید. این خیلی مهم است، بدین دلیل که ممکن است به ریشه‌های گیاه آسیب وارد شود. و هرگونه تماس گیاه با آب ممکن است منجر به مرگ آن شود.

برخی از کاکتوس‌ها خارهای خیلی تیزی دارند، پس هنگام تعویض گلدان آن‌ها باید بیشتر دقت داشته باشید. این کار را می‌توانید با تکه‌ای روزنامه، دستکش یا پارچه انجام دهید.

شما باید از دستان خود هنگام تعویض گلدان کاکتوس محافظت کنید. برخی کاکتوس‌ها دارای خارهای بلند تر و تیزتری هستند، پس مراقبت خود را افزایش دهید.

تعویض گلدان کاکتوس
تعویض گلدان کاکتوس

چگونه مرحله به مرحله گلدان کاکتوس خود را تعویض کنیم؟

قبل از شروع کردن به تعویض گلدان، فضا و امکانات اینکار را فراهم کنید. همچنین مخلوط خاک مناسب گیاه، و یک ظرف پلاستیکی را فراهم کنید.

یک گلدان برای کاکتوس خود انتخاب کنید. گلدان جدید باید از گلدان قبلی یک سایز بزرگ‌تر و شسته شده و با استفاده از قارچ‌کش ضدعفونی شده باشد. هرگز گلدان خیلی بزرگ‌تر انتخاب نکنید. بعد از انتخاب گلدان، که عمق آن هم خیلی زیاد نباشد و همچنین جای مناسبی برای جایگیری ریشه‌ها داشته باشد. اگر ریشه‌های کاکتوس شما ضعیف هستند همان سایز گلدان را انتخاب نمایید. کمی پودر استخوان یا پوسته تخم مرغ به مخلوط خاک خود اضافه نمایید. ماسه و کمی ذغال خرد شده نیز به مخلوط خاک خود اضافه کنید.

این‌کار به زه‌کشی بهتر خاک و جلوگیری از گرفتگی سوراخ‌های کف گلدان کمک می‌کند. کاکتوس خود را به آرامی از گلدان قبلی خارج نمایید و خاک‌های اطراف ریشه را بدون آسیب رساندن به ریشه گیاه تمیز نمایید. کاکتوس را درون گلدان جدید گذاشته و مخلوط خاک را در گلدان بریزید.

چگونه کاکتوس کوچک تا متوسط خود را از گلدان قبلی خارج نماییم؟

چند روش برای این‌کار وجود دارد که از آسیب دیدن دست شما و یا گیاه جلوگیری می‌کند.

چگونه گلدان کاکتوس سایز بزرگ را تعویض کنیم؟

اگر کاکتوس شما در محیط بیرونی است، یا خیلی بلند و بزرگ می‌باشد شما به دقت بیشتری نیاز دارید. دستکش روکش دار دست کنید و از روزنامه چند لایه استفاده کنید برای جا‌به‌جایی گیاه. شما همچنین می‌توانید از حوله استفاده نمایید. اگر نتوانستید از این روش‌ها استفاده کنید گلدان کاکتوس را بشکافید و ریشه‌ها را از آن بیرون بکشید.

اگر اینکار شما را اذیت کرد و باز هم کاکتوس با مشکل خارج می‌شد، با اسپری آب به اطراف خاک گیاه اسپری کنید. اینکار ریشه‌ها را نرم می‌کند. فقط دقت داشته باشید هنگام انتقال به گلدان جدید حتماً اجازه دهید آب اطراف ریشه‌ها خشک شده باشد. از دو میله یا چوب در اطراف و زیر کاکتوس بزرگ برای تعویض گلدان کاکتوس می‌توانید کمک بگیرید.

تعویض گلدان
تعویض گلدان
بعد از خارج کردن کاکتوس از گلدان قبلی

بعد از خارج کردن کاکتوس از گلدان قبلی، شما باید خاک اطراف ریشه را تمیز نمایید. این‌کار اگر خاک گیاه خشک باشد بسیار آسان است. ولی اگر خاک خشک بود و شما نتوانستید آن را تمیز کنید، گیاه را روی یک ظرف پلاستیکی قرار داده و در آب ولرم (۵۰ درجه سانتی‌گراد) بمدت ۲۰ تا ۴۰ دقیقه ریشه گیاه قرار دهید. هنگامی که ریشه‌ها نرم شدند، آن‌ها را با آب شسته تا تمیز شوند. اجازه دهید تا ریشه‌ها بمدت ۱۲ تا ۳۰ ساعت کاملاً خشک شوند.

نگاهی به ریشه‌های کاکتوس خود بیندازید

هنگامی که کاکتوس خود را خارج نمودید و خاک اطراف ریشه‌ها را تمیز کردید، ریشه‌ها را بازدید نمایید. برای آزمایش ریشه‌ها، آن‌ها را از لحاظ انگل‌ها و پوسیدگی‌ها بررسی کنید. اگر پوسیدگی مشاهده کردید، آن‌ها را با یک قیچی ظریف و تیز جدا کنید. ولی قبل از بریدن آن‌ها از تمیز و استریلریزه بودن قیچی اطمینان داشته باشید. می‌توانید آن‌را با الکل ضدعفونی کنید، یا با آتش و یا آب جوش و یا صابون آنتی باکتریال این کار را انجام دهید.

قرار دادن کاکتوس در گلدان جدید

بعد از بررسی کردن ریشه‌ها، کاکتوس را در گلدان جدید قرار دهید. برای اینکار باید در زیر گلدان از سنگ ریزه و ذغال و برای روی خاک آن از مخلوط مناسب برای کاکتوس استفاده کنید. اطراف گیاه را در گلدان جدید با خاک مناسب پر کنید.

بعد از ۵ تا ۷ روز می‌توانید کاکتوس خود را آب دهید. اگر خاک گیاه زیاد پایین رفت، کمی خاک به گلدان اضافه نمایید. یک کاکتوس سلامت باید در خاک ثابت و راحت باشد در طی دو الی سه هفته بعد از تعویض گلدان گیاه آن‌را چک کنید. اگر کاکتوس شما ثابت نبود و در جای جدید لق میزد به کمی کمک نیاز دارد و خاک اطراف آنرا کمی مرتب نمایید.

تعویض صحیح گلدان کاکتوس, تعویض گلدان کاکتوس

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
گیاهانی که کمک میکنند راحت بخوابید
نوشتهٔ بعدی
گلدان کاکتوس