گیاهانی که کمک میکنند راحت بخوابید

گیاهانی که کمک میکنند راحت بخوابید

آیا شما خواب راحتی در شب ندارید؟ این مقاله گیاهانی که میکنند راحت بخوابید را به شما معرفی می‌کند

بی‌خوابی برای ساعات بسیاری می‌تواند باعث استرس و نگرانی شما شود. برخی شب‌ها دچار تلاطم و جابه‌جایی‌های بی‌پایانی شوید، و هنگامی که از خواب بیدار می‌شوید، احساس خستگی بیشتری نسبت به زمان قبل خواب کنید. بسیاری از مردم برای اینکه راحت‌تر بخوابند از قرص استفاده می‌کنند. بعضی دیگر به موسیقی گوش می‌دهند و برخی اعمال آرام‌بخش انجام می‌دهند تا بدن آن‌ها احساس آرامش کند. آیا شما می‌دانید نگهداری برخی از گیاهان کنار شما می‌تواند شما را از شر بی‌خوابی خلاص کند؟ این گیاهان هوای اتاق خواب شما را تصفیه می‌کنند و هوای تازه‌ای را برای تنفس شما فراهم می‌کنند. گیاهانی که کمک میکنند راحت بخوابید.

هنگامی که شما تنفس بهتری در شب هنگام خوابیدن دارید، فردای آن روز برای انجام کارهای روزانه خود سرحال‌تر هستید. شما انرژی بیشتر و هیجان بیشتری برای گذراندن روز خود خواهید داشت. در بیشتر مواقع، دلایلی که باعث مشکلات هنگام خوابیدن می‌شوند در طول روز اتفاق می‌افتند و این است که روز خود را با استرس و نگرانی سپری کرده‌اید. اگر شما بتوانید مقداری از استرس خود را در زندگی را با استفاده از اختصاص فضایی برای گیاهانی که تصفیه کننده هوا هستند و کمک به تنفس شما میکنند کاهش دهید، در دراز مدت احساس خیلی بهتری خواهید داشت.

خود بنده دچار بی‌خوابی بودم، ولی بعد از نگهداری چند تا از گیاهان زیر در اتاق خواب خود، خیلی احساس بهتری داشتم. در این نوشته، می‌خواهم برای شما چندتا از گیاهانی که به شما کمک می کنند راحت بخوابید را معرفی کنم.

آلوئه‌ورا
آلوئه‌ورا

 

آلوئه ورا (Aloe vera)

آلوئه ورا بیشتر به خاطر مصارف مفیدی که برای پوست و خوراکی دارد معروف است. ولی این گیاه، یک گیاه خوب برای بالابردن کیفیت هوای اتاق است. بعد از غروب خورشید در بعد از ظهر‌ها، این گیاه شروع به انتشار اکسیژن در هوا می‌کند. خوابیدن در اتاقی که اکسیژن بیشتری دارد به شما کمک می‌کند آرامش بیشتری داشته باشید.

این گیاه نیاز به مراقبت چندانی ندارد. حتی در نور بسیار کم هم می‌توان از این گیاه مراقبت کرد و به آبیاری کمی نیاز دارد. این گیاه به راحتی هم تکثیر می‌شود.

گل یاس
گل یاس

 

گل یاس (Jasmine)

یک گیاه با عطر و بوی خوش است که معروف به آرامش بخشیدن و ریلکس کردن بدن می‌باشد. این گیاه حالت‌های پریشانی و عصبی را کاهش می‌دهد که این به این معنی است که می‌توانید خواب بهتری اگر این گیاه در اتاق خواب شما باشد داشته باشید.

از آنجایی که گل یاس میزان استرس را کاهش می‌دهد، شما می‌توانید خواب بهتری در شب داشته باشید و در طول روز تنش کمتری را تجربه کنید.

اسطوخودوس
اسطوخودوس

 

اسطوخدوس (Lavender)

یکی دیگر از گیاهانی که کمک میکنند راحت بخوابید اسطوخدوس است. اسطوخدوس یکی دیگر از گل‌هایی است که رایحه قوی دارد. این گیاه بومی مناطق تپه‌ای فرانسه است. اسطوخدوس می‌تواند ضربان قلب را کاهش دهد و استرس و اضطراب را بکاهد.

که به شما کمک می‌کند راحت‌تر بخوابید و راحت‌تر از خواب بیدار شوید. این گیاه علاقه به نور زیاد خورشید دارد و خاک با زه‌کشی بالا را می‌پسندد. پس برای نگهداری این گیاه باید پنجره‌ای را در نظر بگیرید که نور کامل خورشید را در طول روز بتواند دریافت کند.

سانسوریا
سانسوریا

 

 

سانسوریا (Sanseveria)

گیاه سانسوریا یک گیاه محبوب و معروف آپارتمانی است. این به این دلیل است که نگهداری آسانی دارد و نیاز به رسیدگی زیادی ندارد. در واقع، این گیاه نیاز به آبیاری زیادی ندارد و آبیاری دو تا سه هفته یکبار برای آن کافی است. این گونه از گیاه هنگام شب در اتاق اکسیژن تولید می‌کند و دی‌اکسید‌کربن و آلودگی‌های محیط را فیلتر می‌کند.

پاپیتال
پاپیتال

 

پاپیتال (Common ivy)

از دیگر گیاهانی که کمک میکنند راحت بخوابید، پاپییتال است. پاپیتال یکی دیگر از گیاهانی است که کیفیت هوای خانه شما را بالا می‌برد. یک گیاه بسیار عالی برای از بین بردن آلودگی‌های هوا است. همچنین یک گیاه خوب برای بیماران آسمی و دارای آلرژی می‌باشد. این گیاه نیاز نوری بسیار کمی دارد، که آن‌را به گیاهی با مراقبت اندک تبدیل کرده است. بعلاوه، برگ‌های این گیاه برای کودکان و حیوانات خانگی سمی است. پس در هنگام نگهداری از آن مراقبت لازم را در این خصوص بعمل آورید.

اسپاتی فیلیوم
اسپاتی فیلیوم

 

اسپاتی فیلوم (Peace Lily)

گیاه اسپاتی فیلوم یا گیاه Peace Lily یک گزینه خوب برای کسانی است که مشکل خواب دارند و برخی اوقات، هنگامی که در خواب هستید سرفه‌ها و عطسه‌های خشک می‌کنند. این گیاه می‌تواند مقداری رطوبت به هوای محیط خود انتشار دهد که باعث کاهش خشکی هوا می‌شود و اجازه می‌دهد راحت‌تر بخوابید.

این گیاه همچنین زیبایی خاصی دارد و نیاز به مراقبت چندانی ندارد. مکان‌های نیمه‌سایه را می‌پسندد و نیاز آبی آن یکبار در هفته است. که این نکات گیاه را به گزینه‌ای مناسب برای هر اتاق خوابی تبدیل کرده است.

یاسمن
یاسمن

 

یاسمن (Common Jasmine)

اگر شما مشکل خواب دارید یا کیفیت خواب شما مناسب نیست، رایحه گل یاسمن به شما کمک می‌کند. یکی از گیاهانی که کمک میکنند راحت بخوابید گل یاسمن است. در واقع، مطالعات جدید نشان می‌دهد این گل شما را از اضطراب و نگرانی نجات می‌دهد و کمک می‌کند شما خوابی عمیق و راحت داشته باشید. این گیاه نور مستقیم خورشید را دوست ندارد، خاک اسیدی را می‌پسندد و دمای بالای ۲۱ درجه سانتی‌گراد را دوست ندارد.

سنبل الطیب
سنبل الطیب

 

سنبل الطیب (Valerian)

گل‌های این گیاه برای مصارف عطرسازی در قرن ۱۶ بکار می‌رفتند. فیزیک‌دانان اهل رم باستان از ریشه‌های این گیاه برای کمک برای خواب رفتن بیماران خود استفاده می‌کردند. بنابراین اگر این گیاه را در اتاق خواب خود نگهداری کنید، تاثیرات خود را خواهد داشت. این گیاه همچنین با گیاهان دیگری مخلوط می‌شود و کمک می‌کند که بی‌خوابی افراد از بین برود.

ژربرا
ژربرا

 

ژربرا (Gerbera Aurantiaca)

یکی دیگر از گیاهانی که کمک میکنند راحت بخوابید ژربرا است. گیاه ژربرا مورد علاقه کسانی است که از آلرژی‌های فصلی و ایست موقت تنفسی رنج می‌برند. در طول شب، این گیاه میزان اکسیژن هوا را بالا می‌برد. بالا رفتن سطح اکسیژن هنگام تنفس در شب، کمک می‌کند که سریع‌تر و راحت‌تر به خواب بروید.

این گیاه دارای شرایط نگهداری بسیار مشکلی است. ریشه‌های این گل به راحتی دچار بیمار‌ی‌های قارچی می‌شوند. پس شما نیاز دارید که نور گیاه را بدون رسیدن گرما به آن تامین کنید.

پیتوس طلایی
پیتوس طلایی

 

پیتوس طلایی (Golden Pothos)

در ادامه مطالب درباره گیاهانی که کمک میکنند راحت بخوابید پیتوس طلایی را معرفی می‌کنیم. پیتوس طلایی یک گیاه فوق‌العاده در اتاق خواب برای کسانی است که در شهرهایی با آلودگی بالا زندگی می‌کنند و آلودگی به راحتی به داخل محیط آن‌ها وارد می‌شود. این گیاه تقریباً ۷۰ درصد از آلودگی‌های موجود در هوا را در روز می‌تواند از بین ببرد. فقط مراقب باشید این گیاه کمی سمی است، و باید آن را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور کنید.

 

 

 

می‌توانید نظرات و سوالات خود را در پایان همین صفحه بیان کنید. همچنین این مطلب را می‌توانید با دوستان علاقه‌مند خود به اشتراک بگذارید.

گیاهانی که کمک میکنند راحت بخوابید

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری کاکتوس در خانه
نوشتهٔ بعدی
تعویض گلدان کاکتوس