نگهداری گیاه کروتون

نگهداری گیاه کروتون

معرفی جامع و نحوه نگهداری گیاه کروتون

کروتون (Croton) یک گیاه با برگ‌های رنگی، شکل برگ‌های مختلف و زیبا است. ولی این گیاه معایبی هم دارد که یکی از آنها مشکل در نگهداری گیاه کروتون در منزل و محیط‌های بسته است. در شرایط و محیط طبیعی رشد، کوروتون یک گیاه رطوبت دوست و گرما دوست و نیازمند آبیاری زیاد با نور نیمه سایه است. هنگامی که از این گیاه در محیط‌های داخلی نگهداری می‌کنید مشکل اصلی میزان دمای ایده‌آل محیط است. هنگامی که هوا خیلی سرد باشد کروتون شروع به از دست دادن برگ‌هایش می‌کند. در هر صورت مراقبت از این گیاه کار ساده‌ای نیست و به توجه و شرایط ایده‌آلی نیاز دارد.

کرروتون یک گیاه بوته مانند همیشه سبز است و معمولاً در محیط خارجی ارتفاع آن به سه متر هم خواهد رسید. ولی پرورش‌دهندگان آن سعی در آن داشته‌اند که اندازه آن را در گلدان طوری کاهش دهند که به عنوان گیاه آپارتمانی هم قابل نگهداری باشد.

حتی در شرایط نگهداری گیاه کروتون در محیط‌های خارجی در صورت سردی هوا به خصوص در شب برگ‌های آن شروع به ریزش می‌کنند. این گیاه نیازمند مراقبت زیاد و مناسب است. رنگ برگ‌های این گیاه به میزان نور دریافتی بستگی دارد. رطوبت کم محیط داخلی موجب بروز بیماری‌هایی در این گیاه خواهد شد و گیاه را مستعد هجوم آفت کنه یا عنکبوت قرمز می‌کند. برای جلوگیری از بروز این آفت می‌توان گیاه را به صورت روزانه غبارپاشی نمود.

در ادامه با موارد زیر آشنا خواهیم شد:

نور مورد نیاز نگهداری کروتون

آبیاری صحیح گیاه کروتون

رطوبت مورد نیاز گیاه

خاک مناسب نگهداری کروتون

کود و تغذیه گیاه

گلدان مناسب نگهداری گیاه کروتون

انواع گیاه کروتون

مشکلات نگهداری کروتون

نور مناسب نگهداری گیاه کروتون

گیاه کروتون
گیاه کروتون

نگهداری گیاه کروتون نیازمند نور متوسط تا روشن و زیاد ولی غیر مستقیم است. همانطور که گفته شد رنگ برگ‌های آن بستگی به میزان نور دریافتی دارد. اگر از این گیاه در خانه مراقبت می‌کنید، فاصله مناسب محل قرار‌گیری آن با پنجره برای دریافت نور مناسب حدود یک متر می‌باشد. پنجره‌های غربی یا شرقی معمولاً بهترین محل برای قرار دادن گلدان است. اگر در مناطق استوایی و نیمه استوایی زندگی می‌کنید، می‌توانید بدون ترس از زمستان‌های سرد گیاه خود را در خارج از خانه نگهداری کنید.

کمبود نور موجب لهیدگی و یا باریک شدن برگ‌های گیاه کروتون شود و از زیبایی آن خواهد کاست. گیاهانی که نور مناسبی دریافت کنند دارای برگ‌های زیباتر و ساقه‌های قدرتمندتری خواهند بود.

آفتاب بیش از حد و گرمای شدید هم باعث سوختگی لبه‌های برگ کروتون خواهد شد. به سادگی می‌توانید با مشاهده این آثار گیاه خود را از محل نور شدید خارج کرده و مکان قرارگیری آن را تغییر دهید. آفتاب سوختگی شدید ممکن است منجر به سوختگی و از بین رفتن کامل گیاه شما شود.

آبیاری مناسب گیاه کروتون

کروتون نسبت به رطوبت حساس است و نسبت به محیط نگهداری نیاز به آبیاری هفتگی یا روزانه دارد. خاک گیاه نباید هرگز برای مدت زیادی خشک بماند. ولی شما باید در بین دو آبیاری اجازه دهید خاک تا حدی خشک شود تا گیاه را آبیاری کنید. اگر مشاهده کردید برگ‌های گیاه شروع به ریزش می‌کنند، خاک و آبیاری گیاه را بررسی کنید. اگر نگهداری گیاه کروتون را داخل محیط منزل انجام می‌دهید، در هر بار آبیاری اندازه‌ای به گیاه آب دهید تا آب اضافی از سوراخ‌های کف گلدان خارج شود. بعد از گذشت ۱۵ دقیقه آب اضافی داخل زیر گلدانی را خالی کنید.

در واقع گیاه کروتون یک گیاه استوایی است و به آبیاری عمیق نیاز دارد. خاک گیاه همیشه باید تا حدی مرطوب باشد و اجازه ندهید خاک گیاه به طور کامل خشک و یا خیلی خیس بماند. در صورتی که گیاه شما خشکی بکشد، گیاه شما پژمرده خواهد شد. آبیاری گیاه را کامل انجام دهید ولی دقت به زه کشی بالای خاک و گلدان داشته باشید. زه‌کشی برای کروتون خیلی مهم و اساسی است و هرگز نباید گیاه غرق در آب شود. ماندن آب بیش از حد در خاک یا زیرگلدانی گیاه موجب بروز بیماری پوسیدگی در سیستم ریشه گیاه خواهد شد.

رطوبت مورد نیاز کروتون

برای نگهداری گیاه کروتون و سلامتی آن نیاز به بوجود آوردن شرایط محیطی مرطوب است و نیاز به غبار پاشی گیاه می باشد. چند بار در هفته غبار پاشی و در صورت امکان یکبار در روز در صورت خشک بودن هوای محیط نگهداری توصیه می‌شود. غبارپاشی کمک می‌کند تا سطح رطوبت مورد نیاز برای سلامتی گیاه تامین شود. می‌توان برای تامین رطوبت از یک زیرگلدانی بزرگتر استفاده کرد و داخل آن را با سنگ ریزه پر کرد و آب داخل آن ریخت طوری که کف گلدان با آب در تماس نباشد. این کار به تامین رطوبت گیاه کمک می‌کند.

خاک مناسب برای نگهداری گیاه کروتون

همانطور که گفته شد خاک با زه‌کشی مناسب برای این گیاه ضروری است. مخلوط خاک‌های معمول موجود در بازار برای کروتون مناسب است. مخلوط‌های خاک رایج در بازار به اضافه کمی پرلیت بهترین گزینه برای استفاده و کاشت گیاه کوروتون است. خاک گیاه باید طوری باشد که آب را برای مدت زیادی در خود نگهداری نکند. زیرا موجب پوسیدگی ریشه‌ها خواهد شد. پوسیدگی ریشه هنگامی صورت می‌گیرد که به ریشه‌ها میزان مناسبی از هوا نرسد.

گیاه کروتون
گیاه کروتون

دمای مورد نیاز گیاه کروتون

دمای محیط نگهداری گیاه کروتون را بالاتر از ۱۵ درجه سانتی‌گراد حفظ کنید و از قرار دادن در مکان‌های سرد بپرهیزید. رطوبت همراه با کمبود نور محیط هم روی رنگ برگ‌های گیاه شما تاثیر می‌گذارد. رطوبت محیط گیاه را بین ۴۰ تا ۸۰ درصد باید نگه دارید. اگر رطوبت محیط به این اندازه کافی نباشد، برگ‌های کوروتون شروع به ریزش می‌کنند. اگر در نگهداری رطوبت خانه در این سطح مشکل دارید می‌توانید از یک رطوبت ساز در نزدیکی گیاه استفاده کنید یا آن را نزدیک گیاهان دیگر خود قرار دهید.

این گیاه دمایی در حدود ۲۶ درجه سانتی‌گراد را می‌پسندد و همانطور که گفته شد دما نباید به زیر ۱۵ درجه افت داشته باشد. وگرنه برگ های گیاه شروع به ریزش می‌کنند. کروتون در مقابل تغییرات یکباره دما نیز حساس است. هنگامی که گیاه خود را در مکانی قرار می‌دهید، دیگر مکان آن را تغییر ندهید.

کوددهی و تغذیه کروتون

برای نگهداری گیاه کروتون لازم است هر ماه یکبار با استفاده از کودهای محلول در آب مخصوص گیاهان آپارتمانی در فصول رشد گیاه را آبیاری کنید. کودهای NPK 5-5-5 برای کروتون مناسب است. هرگز در طول زمستان و ماه‌های سرد به گیاه خود کود ندهید. معمولاً پیشنهاد می‌شود، میزان کود مورد استفاده به میزان نصف مقدار توصیه شده روی بسته‌بندی کود باشد.

گلدان و تعویض گلدان گیاه کروتون

تعویض گلدان را در فصل بهار در صورت نیاز انجام دهید. اگر می‌خواهید گلدان را تعویض کنید به این نکته توجه داشته باشید که سایز گلدان انتخابی شما یک سایز از گلدان قبلی بزرگتر باشد. هنگامی که کاشت گیاه در گلدان جدید را انجام دادید، آن را آبیاری کنید و اگر نیاز است به گلدان خاک اضافه نمایید تا از لبه گلدان ۲ سانتی‌متر خالی بماند.

انواع گیاه کروتون

صدها گونه از کروتون امروزه وجود دارد که در این قسمت به برخی از گونه‌های محبوب آن اشاره می کند.

Coroton Variegatum Pictum: بزرگ، با رنگ های برگ نارنجی روشن، قرمز، برنز، سبز، بنفش، سبز و زرد می باشد و تا ارتفاع یک تا دو متر به عنوان گیاه آپارتمانی رشد می‌کند.

Coroton Variegatum Gold Star: برگ های نازک، خطی، سبز و با نقاط زرد روشن دارد. شبیه یک درختچه است و در حدود ۵۰ سانتی‌متر رشد می‌کند.

Coroton Variegatum Petra: یکی از گونه های محبوب و با برگ های تخم مرغی شکل، سبز رنگ با رگ های صورتی، قرمز، نارنجی و زرد می باشد. در نگهداری گیاه کروتونپترا در منزل ارتفاع آن می‌تواند تا ۲ متر برسد.

بیماری و مشکلات گیاه کروتون

این گیاه مانند بسیاری دیگر از گیاهان در مقابل آبیاری اندک یا آبیاری بیش از حد دچار مشکلاتی خواهد شد. پوسیدگی از شایع‌ترین مشکلات در اثر آبیاری بیش از حد گیاه است. در صورتی که در انتخاب گلدان اشتباه کنید. یا آبیاری نامناسب انجام دهید. گیاه شما دچار این مشکل خواهد شد.

از دیگر مواردی که ممکن است با آن مواجه شوید، شپشک آرد آلود است. این آفت که بیشتر در موارد خشکی بیش از حد خاک یا ضعف گیاه به آن حمله می‌کند، ظاهری سفید رنگ و چسبناک دارد. با استفاده از یک پارچه و الکل اتانول می‌توانید به صورت فیزیکی آن را نابود کنید.

نگهداری گیاه کروتون, نگهداری گیاهان آپارتمانی

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری مامیلاریا پلوموزا
نوشتهٔ بعدی
نگهداری گیاه سرخس