نگهداری مامیلاریا پلوموزا

نگهداری مامیلاریا پلوموزا

آموزش کامل نحوه نگهداری مامیلاریا پلوموزا

کاکتوس پَر یا مامیلاریا پلوموزا (Mammillaria Plumosa) در گلدان‌های با عمق کم و پهن به خوبی رشد می‌کند. گل‌های زیبای این کاکتوس به رنگ‌های مختلف از سفید تا زرد و صورتی هستند. و اگرچه در برخی مناطق در تمام طول سال گل‌ها نمایان هستند، معمولاً در فصل بهار می‌رویند. این کاکتوس شکل ظاهری زیبایی دارد و به صورت مجتمع و کنار هم رشد می‌کند. نگهداری مامیلاریا پلوموزا در منزل با رعایت شرایط و برخی نکات کار آسانی است.

مامیلاریا پلوموزا
مامیلاریا پلوموزا

آبیاری و تغذیه مناسب مامیلاریا پلوموزا

نحوه آبیاری مامیلاریا پلوموزا همانند بسیاری از کاکتوس ها و ساکولنت‌ها می‌باشد. این به این معنی است که در بین دو آبیاری در فصول رشد یعنی در بهار و تابستان باید اجازه داد خاک گلدان گیاه خشک شده باشد و سپس آن را آبیاری کرد.

هرگز نباید خاک این کاکتوس برای مدتی خیس بماند. خیس ماندن خاک ممکن است منجر به بروز بیماری‌های قارچی و پوسیدگی آن شود.  در هنگام نگهداری مامیلاریا پلوموزا در زمستان میزان آبیاری را کاهش دهید و فقط مقداری آبیاری را انجام دهید تا خاک گیاه دچار خشکی مفرط نشود.

برای تغذیه مامیلاریا می‌توانید یکبار در سال در فصل بهار با استفاده از کودهای مخصوص کاکتوس و ساکولنت به میزان نصف مقدار توصیه شده روی بسته‌بندی کود گیاه خود را تغذیه کنید.

گلدهی مامیلاریا پلوموزا

گل‌های این کاکتوس همانطور که گفته شد معمولاً در فصل بهار نمایان می‌شوند. غنچه‌های گل بسیار قوی هستند و دارای رنگ‌های گوناگون و زیبایی می‌باشند. این گل‌ها انواع زنبور و پروانه و انواع دیگر حشرات مکنده را به خود جذب می‌کنند. برای گلدهی بهتر این کاکتوس باید در دوران استراحت و در فصول پاییز و زمستان با کاهش دما و قطع کردن آبیاری به گلدهی آن کمک کرد.

نور و دمای مناسب نگهداری مامیلاریا پلوموزا

کاکتوس صحرایی مامیلاریا پلوموزا یا کاکتوس پَر نیاز به محیطی روشن و نور زیاد و مستقیم خورشید دارد. اگر نگهداری مامیلاریا پلوموزا را در منزل انجام می‌دهید، گلدان گیاه خود را در پشت پنجره جنوبی یا غربی منزل در جایی که بیشترین نور را دریافت کند قرار دهید. شما می‌توانید برای تامین نور این کاکتوس از لامپ‌های مخصوص رشد گل و گیاه استفاده کنید. دقت کنید هرگز مامیلاریا پلوموزا را به یکباره زیر اشعه و نور مستقیم خورشید قرار ندهید. این کار را بتدریج انجام دهید و نور محیط گیاه را به تدریج افزایش دهید.

هنگام نگهداری گیاه در محیط خارجی، محیطی نیمه سایه و با نور مناسب را در طول روز برای آن فراهم کنید. نور کم محیط باعث کم شدن خارهای گیاه و عدم گلدهی آن می‌شود و رنگ سبز آبی بدنه آن را تغییر می‌دهد. دمای مناسب نگهداری مامیلاریا پلوموزا دمای حدود ۲۲ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد است. این کاکتوس برای مدت کوتاه تا دمای منفی ۶ درجه سانتی‌گراد را نیز می‌تواند تحمل کند.

مامیلاریا پلوموزا
مامیلاریا پلوموزا

 

خاک و تعویض گلدان مناسب مامیلاریا پلوموزا

هنگامی که نگهداری مامیلاریا پلوموزا به عنوان گیاه آپارتمانی انجام می‌دهید، استفاده از یک مخلوط خاک با کیفیت بسیار مناسب و دارای زه‌کشی مطلوب برای آن ضروری است. می‌توانید از مخلوط های خاک مناسب کاکتوس با میزان زیاد سنگ‌ریزه برای زه‌کشی آن استفاده کنید. این کاکتوس حساسیتی نسبت به میزان PH خاک ندارد و می‌تواند به خوبی در خاک‌های اسیدی، قلیایی و خنثی به رشد خود ادامه دهد.

پلوموزا نیازی به تعویض گلدان متناوب ندارد و می توانید به سادگی هر چند سال یکبار گلدان آن را با گلدان یک سایز بزرگتر و با مخلوط خاک مناسب و تازه در فصل بهار تعویض کنید.

تکثیر مامیلاریا پلوموزا

تکثیر از طریق قلمه

برای تکثیر مامیلاریا پلوموزا از طریق قلمه، می‌توانید با استفاده از یک جسم تیز و استریل شده مانند قیچی یا چاقو قسمتی از ساقه گیاه را از بدنه اصلی جدا کنید. اجازه دهید چند روزی قسمت بریده شده خشک شود. و سپس آن را در مخلوط خاک مناسب با زه‌کشی بالا بکارید. هنگامی آبیاری را انجام دهید که خاک گیاه به طور کامل خشک شده باشد.

تکثیر از طریق پاجوش

وقتی نگهداری مامیلاریا پلوموزا را انجام می‌دهید شاهد پدید آمدن پاجوش‌هایی در اطراف گیاه مادر خواهید بود. می‌توانید به سادگی آنها را از ساقه اصلی کنید. برای یک تا دو روز اجازه دهید زخم آن‌ها خشک شود و سپس در گلدان مناسب با مخلوط خاک مناسب بکارید.

تکثیر از طریق بذر

تکثیر این کاکتوس از طریق بذر هم ممکن است ولی نسبت به دو روش قبلی زحمت و صبر بیشتری را می‌طلبد.

مامیلاریا, نگهداری کاکتوس, نگهداری مامیلاریا پلوموزا

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری گیاه شمعدانی
نوشتهٔ بعدی
نگهداری گیاه کروتون