نگهداری گیاه شفلرا

نگهداری گیاه شفلرا

معرفی جامع نحوه نگهداری گیاه شفلرا

گیاه شفلرا (schefflera) یک گیاه معمول برای نگهداری در محیط‌های، خانه، آپارتمان و محیط‌های اداری می‌باشد. این گیاه زیبایی منحصر به فردی به محیط پیرامون خود می‌بخشد. نگهداری گیاه شفلرا آسان است. اسم علمی گیاه شفلرا، شفلرا آربوریکولا و از خانواده آرالیاکائه و جز گیاهان خانگی محسوب می‌شود. ارتفاع این گیاه در محیط‌های داخلی به ۳ متر و در محیط‌های طبیعی تا ۳۰ متر هم می‌رسد. خاک این گیاه خاک مخصوص گیاهان آپارتمانی است و به نور متوسط و غیر‌مستقیم نیاز دارد.

شفلرا جز گیاهان استوایی است. این گیاه دارای دو نوع مختلف می‌باشد. شفلرا آکتینوفیلا (Schefflera Actinophylla) که به گیاه چتری نیز شناخته می‌شود. این گیاه دارای برگ‌های بلند، براق و بیضی شکل است. این برگ‌ها از یک مرکز مانند چتر به بیرون آمده‌اند. یک گیاه شفلرا بالغ معمولاً دارای ۱۲ تا ۱۶ برگ به هم پیوسته است. که این در گیاهان جوان به ۶ برگ کاهش پیدا خواهد کرد. نوع دیگر این گیاه شفلرا آربوریکولا (Schefllera Arboricola) است. که برگ‌های کوچک‌تر و دارای رنگی ابلق در برخی از انواع آن است. به غیر از ظاهر کوچک‌تر از بسیاری جهات شبیه به همان نوع قبلی است.

گیاه شفلرا از دسته گیاهان با رشدی سریع است. مخصوصاٌ اگر در محیط خارج از خانه نگهداری شود. در محیط داخلی رشد کندتری خواهد داشت. اگر این گیاه را در محیطی گرم و خارج از خانه نگهداری کنید از بهار تا پاییز رشدی مناسب دارد.

تاریخچه گیاه شفلرا

شفلرا یک درختچه است که معمولاً در محیط‌های داخلی برای زیبایی محیط دیده می‌شود. این گیاه به خاطر زیبایی که دارد مورد توجه است ولی این توجه بیشتر به خاطر این است که گیاه شفلرا به راحتی با محیط زندگی خود تطبیق پیدا می کند و به این دلیل در محیط‌های داخلی زیاد دیده می شود. گیاه شفلرا در مقابل آبیاری، دما و نگهداری بردبار است و نیاز این گیاه فقط به یک اتاق با دمای بین ۱۲ تا ۲۲ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. هنگامی که نگهداری گیاه شفلرا را انجام می‌دهید، بهتر است گیاه در معرض گرمای زیاد قرار نگیرد.

شفلرا
شفلرا

نور مناسب نگهداری گیاه شفلرا

این گیاه باید در یک اتاق با نور کامل ولی غیر مستقیم قرار داشته باشد. گیاه شفلرا نور کم را می‌تواند تحمل کند ولی نقش و نقاط آن در نور بیشتر مشخص می‌شوند. نور مستقیم و شدید می‌تواند باعث سوختگی برگ‌ها و از بین رفتن آنها شود. بهترین مکان برای نگهداری گیاه شفلرا در محیط‌های داخلی پنجره‌های جنوبی می‌باشد. دقت کنید گیاه را به پنجره نچسبانید.

همانطور که گفته شد شفلرا نیاز به نور غیرمستقیم خواهد داشت. در تابستان می‌توان گیاه را به خارج از خانه انتقال داد. ولی باید محیطی روشن به دور از نور مستقیم برای آن در نظر گرفت. اگر ساقه‌های گیاه شما بلند است، به معنی کمبود نور گیاه است.

آبیاری مناسب گیاه شفلرا

آبیاری گیاه زمانی نیاز است که خاک آن خشک شده باشد. دقت کنید در بین دو آبیاری خاک گیاه خشک شده باشد. ولی نه به طور کامل. هنگامی که به گیاه آب می‌دهید آب باید هم دمای اتاق باشد و از آبیاری گیاه با آب سرد بپرهیزید. در انتها از جا به جایی‌های مکرر این گیاه خودداری کنید، بدین دلیل که نیاز به زمان برای عادت کردن به جای جدید خود دارد. هر دو الی سه سال باید گلدان این گیاه را تعویض نمود.

همانطور که گفته شد، بهتر است که برای آبیاری گیاه صبر کنیم تا خاک گیاه قبل از هر آبیاری خشک شود. در نتیجه آبیاری گیاه با توجه به دمای محیط نگهداری گیاه شفلرا باید صورت پذیرد. پیشنهاد ما یکبار در هفته آبیاری می‌باشد که البته این به عواملی مانند گردش هوا، دما و جنس گلدان گیاه بستگی دارد.

اگر دمای محیط نگهداری گیاه شفلرا کمی خشک است یا در فصول تابستان، این محتمل است که گیاه را بیشتر آبیاری کنیم. ولی همیشه برای آبیاری صبر کنید تا خاک سطح گلدان گیاه خشک شده باشد. سطح برگ‌های گیاه باید به طور زمان‌بندی شده با اسپری آب غبار پاشی شود. این کار به کیفیت و زیبایی برگ‌ها نیز کمک می‌کند. البته گردش هوای مناسب باید برای گیاه فراهم باشد. در غیر این صورت احتمال بروز بیماری های قارچی می‌باشد. خیس ماندن بیش از حد برگ‌ها باعث بیماری و از بین رفتن آن‌ها خواهد شد.

هرس کردن گیاه شفلرا

هرس ساقه‌های این گیاه برای بوجود آمدن ظاهر زیبای گیاه مهم است. هرس ساقه‌های اصلی گیاه باعث بوجود آمدن ساقه‌های جدید در گیاه می‌شود.

بیماری‌ها و اشتباهات رایج در نگهداری گیاه شفلرا

شفلرا
شفلرا

 

از دست دادن برگ گیاه شفلرا

ریزش برگ شفلرا بسیار شایع است ولی در حالتی که گیاه به طور طبیعی برگ از دست بدهد. تا وقتی که گیاه به طور متناوب ریزش برگ نداشته باشد. هنگام ریزش برگ غیرطبیعی باید آبیاری گیاه و سطح خشکی خاک را بررسی نمود. این همچنین می‌توانند بدلیل تعویض گلدان و یا تعویض مکان نگهداری گیاه شفلرا باشد. همچنین کمبود نور جز مواردی است که موجب ریزش برگ‌های این گیاه می‌شود. و این موارد باید به سرعت بررسی و رفع شود.

 

زرد شدن برگهای گیاه شفلرا

این مورد در اکثر اوقات بدلیل حجوم آفت‌های ریز می‌باشد. از بین بردن این آفات می‌تواند بوسیله آفت‌کش‌های طبیعی برطرف شود. از استفاده از آفت‌کش‌های شیمیایی به خصوص در محیط‌های داخلی دوری کنید. اشتباهات در آبیاری گیاه نیز می‌تواند منجر به زرد شدن برگ‌های گیاه شود.

سفیدک های چسبنده روی برگهای گیاه

هنگام نگهداری گیاه شفلرا ممکن است این مورد بدلیل وجود شپشک‌های آردآلود و حشره‌های ریز بوجود می آید. که باید با استفاده از سموم آفت کش‌های ارگانیک از بین برود.

تکثیر گیاه شفلرا

تکثیر این گیاه بسیار ساده است و معمولاً با گرفتن قلمه از گیاه قابل انجام است. قسمتی از ساقه گیاه که از سبزی درآمده و به صورت چوبی شده است را به اندازه ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر با ابزار مناسب بریده و داخل کمپوست بذر و قلمه یک سوراخ با انگشت یا مداد ایجاد کرده و قلمه را در آن قرار دهید. خاک کاشت قلمه باید مرطوب باشد و البته غرق آب نباشد. ریشه‌ها طی چند هفته پدید می آیند و برگ‌ها ممکن است چند ماه طول بکشد که پدید آیند.

,

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
کاکتوس چیست؟
نوشتهٔ بعدی
نگهداری گیاه سیکلمن

پست های مرتبط

فهرست