نگهداری دراسینا فراگرنس (بلالی)

نگهداری دراسینا فراگرنس

معرفی کامل و شرایط نگهداری دراسینا فراگرنس (دراسینا بلالی)

گیاه دراسینا فراگرنس یا دراسنا بلالی یکی از انواع گیاهان آپارتمانی محبوب و قدیمی است. این گیاه استوایی اهل آفریقاست و شبیه به درختچه‌ای همیشه سبز است که از اواسط دهه ۱۸۰۰ میلادی محبوبیت خاصی در بین آمریکایی‌ها پیدا کرد. فراگرنس رشد کندی دارد و به خاطر شکل ساقه‌ها که برگ‌هایی شبیه به بلال تولید می‌کنند، به نام بلالی شناخته می‌شود. محل رشد این گیاه ظاهری شبیه به درختچه‌های پالم به آن بخشیده است. این گیاه بخاطر قد و قامتی که دارد و شکل ظاهریش به یک گزینه مناسب برای دکوراسیون خانه تبدیل شده است. نگهداری دراسینا فراگرنس همچنین بسیار آسان است و در تمام فصول سال می‌توان آن را به خوبی در خانه مراقبت کرد.

دراسنا بلالی
دراسنا بلالی

 

نور و دمای مناسب نگهداری دراسینا فراگرنس

وقتی که درباره نور مناسب برای این گیاه صحبت می‌کنیم، باید بگوییم بهترین مکان برای قرار دادن آن در خانه کنار پنجره‌ای است که بتواند نور فیلتر شده مناسب را دریافت نماید. نور اندک می‌تواند باعث از دست رفتن رنگ برگ‌ها و رشد علفی گیاه ما شود. همچنین نور مستقیم خورشید نیز می‌تواند منجر به سوختگی برگ‌ها و خشک شدن آن‌ها شود. در محیط خارجی نیز باید گیاه را در مکانی نیمه سایه قرار دهید. این گیاه در مقابل بادهای قوی نیز مقاومت اندکی دارد و نباید دمای محیط نگهداری آن از ۱۰ درجه سانتی‌گراد پایین‌تر بیاید. بهترین دما برای نگهداری دراسینا بلالی دمایی بین ۱۵ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد است.

آبیاری و تغذیه مناسب گیاه دراسینا بلالی

برای نگهداری دراسینا فراگرنس از ابتدای بهار تا پاییز، خاک گیاه را باید همواره مرطوب نگهداری کنید ولی نباید بیش از حد خیس بماند. از اواسط پاییز باید میزان آبیاری را کاهش دهید. در مجموع نباید اجازه دهید که خاک گیاه به مدت طولانی خشک بماند. خاک خشک و خشکی محیط باعث خشک شدن لبه برگ‌های دراسنا ما شود. قهوه‌ای شدن نوک برگ‌های گیاه ممکن است به دلیل کمبود آبیاری و رطوبت محیط باشد. همانند سایر دراسیناها، فراگرنس نیز به فلوراید و مواد شیمیایی موجود در آب حساس است. بنابراین باید برای آبیاری گیاه از آب جوشیده استفاده کنید. می‌توانید در صورت استفاده از آب شهری، به مدت ۲۴ ساعت آن را در محیط قرار دهید.

بهتر است جهت تامین مواد مغذی و مورد نیاز گیاه از خاک ارگانیک غنی استفاده کنید. ولی می‌توانید در صورتی که بیش از شش ماه از کاشت گیاه در خاک جدید می‌گذرد، به صورت ماهیانه در طول فصول رشد، از کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنید. در طول پاییز و زمستان نباید از کود استفاده نمایید.

دراسنا بلالی

خاک مناسب دراسینا فراگرنس

برای نگهداری دراسینا فراگرنس خاکی غنی و سبک پیشنهاد می‌شود. خاک باید دارای زه‌کشی مناسبی باشد و بتواند آب را به خوبی از خود عبور دهد. در صورتی که ریشه‌های گیاه مدت زیادی خیس بمانند گیاه ما دچار پوسیدگی خواهد شد. خاک‌های معمولی مخصوص گیاهان آپارتمانی با مخلوطی از پرلیت و ماسه برای دراسنا بلالی گزینه مناسبی به حساب می‌آیند. گلدان این گیاه را باید هر ساله یا هر دو سال یکبار تعویض کنید و خاکی تازه برای آن فراهم نمایید. برای تعویض گلدان آن باید خاک‌های کهنه اطراف ریشه را به خوبی تمیز کنید. دقت داشته باشید که به ریشه‌های آن آسیب نرسانید. سپس خاک تازه را داخل گلدان ریخته و گیاه را در آن بکارید. در انتخاب گلدان هم دقت داشته باشید که سایز مناسبی از آن را انتخاب کنید. بزرگ بودن بیش از حد گلدان باعث بروز بیماری‌هایی نظیر پوسیدگی خواهد شد.

تکثیر دراسنا بلالی

برای تکثیر دراسینا فراگرنس می‌توان به روش ریشه‌دار کردن قلمه ساقه آن اقدام نمود. باید ساقه‌ای مناسب را انتخاب کنید که حداقل اندازه‌ای داشته باشد. آن را می‌توانید در خاکی مناسب کاشت قلمه که مرطوب باشد قرار دهید. پودر هورمن ریشه‌زایی می‌تواند فرآیند ریشه‌دار شدن آن را سرعت ببخشد. بعد از مشاهده اولین نشانه‌های رشد در گیاه می‌توانید نگهداری دراسینا فراگرنس را مانند قبل انجام دهید.

انواع دراسینا فراگرنس

دراسینا فراگرنس ماسانگانا (Dracaena Fragrans Massangeana)

این نوع از گیاه دراسینا بسیار رایج است و دارای برگ‌های لیمویی رنگ و با خطوطی زرد در مرکز آن‌ها است.

دراسینا فراگرنس لیندنی (Dracaena Fragrans Lindenii)

برگ‌های این نوع از دراسنا دارای لبه‌های زرد رنگ هستند.

دراسینا فراگرنس ویکتوریا (Dracaena Fragrans Victoria)

این نوع از دراسینا بلالی بسیار شبیه به نوع ماسانگانا است. خطوط زرد از مرکز برگ به بیرون آمده است. ولی این برگ‌ها کوچک، پهن‌تر و معمولاً به شکل مثلثی است. نگهداری دراسینا فراگرنس ویکتوریا هم مانند سایر انواع این گیاه است.

دراسینا فراگرنس لمون لایم (Dracaena Fragrans Lemon Lime)

برگ‌های این نوع از فراگرنس خطوطی به رنگ سفید-زرد در اطراف و سبز-طوسی از مرکز دارد.

بیماری‌ها و آفات دراسینا فراگرنس

قهوه‌ای شدن لبه برگ‌های دراسینا فراگرنس ممکن است به دلیل فلوراید موجود در آب، و تغییر رنگ برگ‌ها نیز می‌تواند به دلیل کمبود آب یا کلسیوم باشد. همچنین، باید دقت داشته باشید که آفاتی نظیر کنه قرمز، تریپس‌ها، حشره پولک نیز به گیاه شما هجوم آورند. این آفات ظاهر گیاه را آسیب دیده و ناسالم جلوه می‌دهند. و شما می‌توانید حرکت آن‌ها را روی برگ‌ها مشاهده کنید. باید به سرعت وارد عمل شده و به مبارزه با آن‌ها بپردازید.

دراسنا, دراسینا بلالی, نگهداری دراسینا فراگرنس

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
انواع کاکتوس به همراه عکس
نوشتهٔ بعدی
نگهداری آگاو آتناتا (آگاو دم روباهی)