نگهداری آگاو آتناتا (آگاو دم روباهی)

نگهداری آگاو آتناتا

آشنایی کامل با نحوه نگهداری آگاو آتناتا (آگاو دم روباهی)

آگاو آتناتا (Agave Attenuata) یک ساکولنت غیرعادی و از انواع آگاو است. این گیاه بومی نواحی مرکزی مکزیک است که دارای گل‌هایی با رنگ سبز-زرد است. نام‌های دیگر این گیاه آگاو دم روباهی، دم شیری یا گردن قویی است که به دلیل شکل و ظاهر برگ‌های این گیاه است. برگ‌های آتناتا از مرکز گیاه به اطراف رشد خواهند داشت و ابعادی به اندازه ۵۰ تا ۷۰ سانتی‌متر طول و ۱۲ تا ۱۵ سانتی‌متر پهنا خواهند داشت. هنگامی که برگ‌ها خشک شده و از بین می‌روند ساقه این گیاه نمایان خواهد شد. این ساقه می‌تواند تا یک متر و نیم تا سه متر در ارتفاع رشد داشته باشد. آگاو دم روباهی در طول زندگی پاجوش‌هایی از خود تولید خواهد کرد که برای تکثیر و پرورش آن استفاده می‌شود. نگهداری آگاو آتناتا با رعایت موارد زیر تقریباً در هر مکانی امکان‌پذیر است.

آگاو آتناتا
آگاو آتناتا

نور و دمای مناسب نگهداری آگاو آتناتا

برای نگهداری آگاو آتناتا نیاز به محیط با نور کامل خورشید است. این گیاه البته در محیطی نیمه سایه نیز رشد خواهد داشت. مخصوصاً در طول بعد از ظهر. آتناتا می‌تواند تا دماهای بسیار گرم را تحمل کند. اگر شما این گیاه را در مکانی نیمه سایه نگهداری می‌کنید و می‌خواهید آن را به مکانی با نور زیاد انتقال دهید، باید بتدریج این کار را انجام دهید. انتقال آگاو آتناتا به مکانی با نور مستقیم می‌تواند تا چند هفته به طول انجامد. اگر به سرعت این کار را انجام دهید، به گیاه شما استرس وارد شده و ممکن است برگ‌هایش را از دست دهد. به دلیل اینکه این گیاه ابعاد نسبتاً بزرگی دارد و به نور کامل نیاز خواهد داشت، نگهداری آن در محیط خانه توصیه نمی‌شود.

همانطور که گفته شد، این گیاه بومی نواحی مکزیک است. بنابراین به دمای محیطی گرم نیاز خواهد داشت. آگاو آتناتا تا دمای منفی ۲ درجه سانتی‌گراد را نیز می‌تواند تحمل کند. بهترین دما برای نگهداری آگاو دم روباهی دمایی بین ۲۱ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد است.

آبیاری و تغذیه آگاو دم روباهی

آگاو آتناتا یک ساکولنت است. بنابراین آبیاری بیش از حد یا کم‌تر از حد برای آن مشکل ایجاد خواهد کرد. این گیاه در خاک‌های ماسه‌ای رشد می‌کند. بنابراین باید اجازه داد در بین دو آبیاری خاک به طور کامل خشک شود. حداقل یک هفته در محیطی با نور کامل زمان بین دو آبیاری نیاز است. در طول فصول سرد آگاو دم روباهی نیاز به آبیاری کم‌تری دارد. گیاه کاشته شده در گلدان نیز نیاز به آبیاری بیشتری خواهد داشت. در طول فصول رشد نیز در تابستان، می‌توان هر دو هفته یکبار آن را آبیاری نمود. دم روباهی نیاز به آبیاری زیادی نخواهد داشت. این گیاه خشکی را به خوبی تحمل خواهد کرد. و نیاز به آبیاری‌های غیر متناوب خواهد داشت. این گیاه در طول زمستان نیازی به آبیاری چندانی نخواهد داشت. هنگام آبیاری نیز نباید روی برگ‌های گیاه آب ریخت. هرگز در زمستان اجازه غرق آب شدن خاک گلدان را ندهید.

خاک و تعویض گلدان آگاو آتناتا

همانطور که در بالا اشاره شد این گیاه در خاک‌های ماسه‌ای با سنگ‌ریزه‌های فراوان رشد خوبی خواهد داشت. خاک مناسب برای نگهداری آگاو آتناتا بستری با زه‌کشی مناسب است که بعد از آبیاری به سرعت خشک شود. اگر می‌خواهید از این گیاه در گلدان مراقبت کنید، می‌توانید از خاک کاکتوس نیز استفاده کنید. هنگام انتخاب گلدان دقت داشته باشید از گلدان‌های با عمق زیاد استفاده نکنید. سیستم ریشه‌ای این گیاه طوری است که در عمق حرکت نمی‌کند. هنگامی که از گلدان عمیق استفاده می‌کنید، باعث خواهید شد که انتهای گلدان برای مدتی طولانی مرطوب مانده و باعث ایجاد پوسیدگی شود.

خاک گلدان را می‌توانید هر دو سال یکبار تعویض کنید. یا اگر اندازه گیاه شما بزرگ‌تر از اندازه گلدان آن شده است، می‌توانید گلدان آن را نیز تغییر دهید. می‌توانید هنگام تعویض گلدان از پاجوش‌ها می‌توانید برای تکثیر آن استفاده نمایید. اگر گیاه شما در محیط نیمه سایه است، هرگز بعد از تعویض گلدان به طور ناگهانی آن را به محیط با نور مستقیم منتقل نکنید.

تکثیر گیاه آگاو آتناتا

تکثیر آگاو دم روباهی به آسانی از طریق پاجوش‌های روییده در اطراف گیاه مادر امکان‌پذیر است. ولی از طریق بذر هم می‌توان به پرورش این گیاه پرداخت. اگر می‌خواهید از طریق بذر این کار را انجام دهید، در طول بهار و تابستان می‌توان تکثیر را با استفاده از خاک مرطوب انجام داد. ولی بهترین روش و سریع‌ترین آن از طریق استفاده از پاجوش است. هنگام تعویض گلدان یا خاک آن پاجوش‌ها را جدا کنید و در گلدانی با خاک مناسب بکارید.

آگاو آتناتا
آگاو آتناتا

آفات و بیماری‌های آگاو دم روباهی

تعدا کمی از آفات و بیماری‌ها هستند که این گیاه را تحت تاثیر قرار خواهند داد. آفتی به نام شپشه آگاو وجود دارد که مخصوص انواع آگاو می‌باشد. این آفت می‌تواند گیاه شما را نابود کند و پی بردن به آلودگی گیاه به این آفت بسیار سخت است. این آفت به گیاهان ضعیف حمله ور شده و آن را از بین خواهد برد. خشک شدن برگ‌های این گیاه با نقاط قهوه‌ای روی آن نشان دهنده وجود آفت بر روی آگاو آتناتا است. اگر برای نگهداری آگاو آتناتا نور کامل و مناسبی فراهم نکنید بیماری‌های قارچی، پوسیدگی ریشه و تاج گیاه شکل خواهد گرفت.

انواع آگاو آتناتا

آگاو آتناتا واریگاتا (Agave Attenuata Variegata)

این نوع از آتناتا دارای برگ‌هایی به رنگ سبز کم رنگ است و خطوطی زرد رنگ است که مانند یال شیر می‌ماند. این گیاه شرایط مراقبت مشابه نگهداری آگاو آتناتا دارد ولی کمتر می‌توان از آن در مکانی نیمه سایه مراقبت کرد. اگر می‌خواهید شکل واریگاته گیاه حفظ شود آن را باید در نور کامل نگهداری کنید.

آگاو آتناتا نووا (Agave Attenuata Nova)

این گیاه را به نام (Agave Boutin Blue) نیز می‌شناسند. این گیاه دارای برگ‌هایی با رنگ سبز-آبی است که در مقابل سرما مقاومت بیشتری خواهد داشت.

آگاو آتناتا Ray Of Light

این نوع از آتناتا دارای برگ‌هایی ابلق است که داراری رنگ برگ سبز-طوسی از مرکز و سبز روشن‌تر با خطوط زرد کرمی است.

آگاو, نگهداری آگاو آتناتا

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری دراسینا فراگرنس (بلالی)
نوشتهٔ بعدی
نگهداری گیاه خورشیدی (کلویا)