نگهداری اچوریا الگانس

نگهداری اچوریا الگانس

معرفی کامل و نحوه نگهداری اچوریا الگانس

اچوریا الگانس (Echeveria Elegans) یک ساکولنت همیشه سبز و گلده و بومی نواحی صحرایی مکزیک است. این گیاه متعلق به خانواده Crassulaceae می‌باشد و به اسم‌های گوله برف مکزیکی و رز سفید مکزیکی نیز نامیده می‌شود. این ساکولنت شبیه به یک بوته و غنچه است که به رنگ‌های نقره‌ای-سبز یا آبی است. نگهداری اچوریا الگانس کار سختی نیست و یک ساکولنت زیبا برای کلکسیونرها محسوب می‌شودو شبیه به نگهداری ساکولنت‌های دیگر است. سایز این گیاه به ۲۰سانتی‌متر در ارتفاع و ۳۰ سانتی‌متر در پهنا می‌رسد. گلدهی این گیاه در اوایل بهار است و گلهایی به رنگ صورتی با لبه‌های زرد می‌دهد.

اچوریا الگانس
اچوریا الگانس

نور مناسب نگهداری اچوریا الگانس

برای نگهداری اچوریا الگانس نیاز به محیطی روشن با قسمتی نور خورشید است. می‌توانید این ساکولنت را در فصل تابستان به محیط بیرون از منزل منتقل کنید. دقت کنید اگر در مناطق گرمسیر زندگی می‌کنید، از قرار دادن این گیاه زیر نور مستقیم خورشید به خصوص هنگام تابش شدید و گرمای زیاد خودداری کنید. این گیاه در مقابل سرمای هوا هم مقاومت کمی دارد و اجازه پایین آمدن دما از ۱۳ درجه سانتی‌گراد را ندهید.

برای نگهداری اچوریا الگانس در منزل می‌توانید گیاه را در پر نورترین قسمت منزل خود که معمولاً نزدیک پنجره جنوبی است قرار دهید. این گیاه برای رشد مناسب و سالم ماندن نیاز به دریافت حداقل ۶ ساعت نور دارد.

آبیاری مناسب اچوریا الگانس

همانند سایر و اغلب گونه‌های ساکولنت بهترین روش برای آبیاری ساکولنت این است که در بین دو آبیاری باید اجازه داد خاک گیاه خشک شود، سپس آن را آبیاری کرد. به بیان دیگر ظاهر گیاه بینگر نیاز آن به آب است. باید اجازه دهید خاک گیاه به طور کامل خشک شود و برگ‌های آن ظاهری چروک به خود بگیرند، سپس گیاه را آبیاری کنید. هنگام آبیاری، کامل خاک گیاه را خیس کنید. اینکه زمانبندی مشخصی را برای این کار در نظر گرفت بستگی به شرایط محیط نگهداری اجوریا الگانس شما دارد. برای مثال، در طول زمستان برای هر دو روش نگهداری داخل و بیرون از منزل، آبیاری فقط ممکن است یکبار در ماه نیاز باشد. ولی در فصول گرم سال، آبیاری گیاه ممکن است به صورت هفتگی یا دو هفته یکبار انجام شود.

بهترین راه برای دریافتن نیاز گیاه به آب در نظر داشتن و بررسی مداوم آن است. هنگامی که برگ‌های این ساکولنت کمی چروکیده شدند، زمان آبیاری فرا رسیده است. از آبیاری بیش از حد گیاه خودداری کنید، زیرا ممکن است باعث پوسیدگی و از بین رفتن اچوریا شما شود.

اچوریا الگانس
اچوریا الگانس

تغذیه مناسب اچوریا الگانس

به طور معمول، گوله برف مکزیکی نیازی به کوددهی ندارد. در هر حال، بسته به وضعیت سلامت خاک گیاه، کمی مواد مغذی اضافه مفید است. اگر می‌خواهید گیاه خود را تغذیه کنید، هرگز در آن زیاده‌روی نکنید. زیرا موجب از بین رفتن گیاه شما می‌شود. استفاده از کودهای مخصوص کاکتوس و ساکولنت برای یک یا دو بار در فصول بهار و تابستان می‌تواند به گیاه شما کمک کند.

خاک مناسب نگهداری اچوریا الگانس

برای نگهداری اچوریا الگانس نیاز به مخلوط خاک کاکتوس و ساکولنت با زه‌کشی مناسب است. اگرچه تقریباً هر نوع خاک با زه‌کشی مناسب می‌تواند محیطی مناسب برای رشد این ساکولنت باشد، مخلوط خاک ساده پیت‌ماس و پرلیت نیز برای شرایط نگهداری آن در خانه می‌تواند استفاده شود. حتماً دقت کنید که زه‌کش کف گلدان و خاک گیاه مناسب باشد و بتواند به راحتی آب را از خود عبور دهد.

نگهداری اچوریا الگانس در زمستان و هوای سرد

از آنجایی که اچوریا الگانس می‌تواند تا دمای -۴ درجه سانتی گراد را تحمل کند، یک گیاه مقاوم در برابر سرما است. البته، اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که دمای هوا برای مدت طولانی سرد است و از گیاه در محیط بیرونی نگهداری می‌کنید، گیاه را قبل از یخ زدگی به محیط گرم داخل منزل منتقل کنید. در زمستان گیاه را در محیطی گرم، و با شرایط دریافت نور مناسب پشت پنجره قرار دهید. برای آبیاری اچوریا الگانس در زمستان نیز، نیازی به آبیاری چندان نیست. زیرا گیاه وارد فصل استراحت خود شده است و فقط ممکن است هر ماه یکبار یا فقط دوبار در کل زمستان نیاز به آبیاری باشد.

اچوریا الگانس
اچوریا الگانس

تکثیر ساکولنت اچوریا الگانس

تکثیر از طریق پاجوش

هنگام نگهداری اچوریا الگانس شاهد پدید آمدن پاجوش‌هایی در بهار خواهیم بود. این پاجوش‌ها، در اطراف گیاه مادر بوجود می‌آیند. می‌توانید آنها را برای پرورش گیاه جدید استفاده کنید. برای این کار آنها را جدا کرده و اجازه دهید برای یک تا دو روز محل زخم‌ها خشک شود. گلدان با سوراخهای زه‌کش مناسب را انتخاب کرده و مخلوط خاک مناسب را داخل آن بریزید. خاک را مرطوب کرده و سوراخهایی درون آن ایجاد کنید. سپس پاجوش‌ها را در آنها در عمق کم بکارید. برای آبیاری آنها اجازه دهید خاک به طور کامل خشک شود سپس آبیاری را انجام دهید.

تکثیر از طریق قلمه برگ

برای تکثیر اچوریا الگانس از طریق قلمه برگ، برگ‌های سالم و سفت گیاه را انتخاب و از گیاه مادر به دقت جدا کنید. هنگامی که برگ‌ها را انتخاب کردید، اجازه دهید چند روز تا محل زخم آنها خشک شود. یک گلدان مناسب انتخاب کرده و داخل آن مخلوط خاک مناسب ریخته و آن را خیس کنید. برگ‌ها را روی خاک قرار دهید. هنگامی که خاک گیاه کاملاً خشک شد می‌توانید آن‌ها را مجدداً آبیاری کنید. هنگامی که ریشه‌ها بوجود آمدند و جوانه برگ‌های جدید نمایان شدند، می توانید آنها را در گلدان مناسب جدید بکارید.

بیماری‌ها و آفات اچوریا الگانس

اگر شرایط نگهداری اچوریا الگانس به درستی فراهم شود، یگ گیاه مقاوم در مقابل بیماری است. البته در مقابل آبیاری بیش از حد مقاوم نیست. برای جلوگیری از آبیاری بیش از حد، که ممکن است به برگ‌ها آسیب بزند، باید همانطور که گفته شد اجازه دهید خاک گیاه به طور کامل در بین دو آبیاری خشک شود.

آفاتی که ممکن است به این گیاه هجوم آورند، شته، شپشک آردآلود هستند. اگر آثاری از این آفات روی گیاه خود مشاهده کردید، می‌توانید با استفاده از اسپری کردن با فشار آب آنها را از روی گیاه خود تمیز کنید. از اسپری کردن آفت کش‌ها به صورت مستقیم روی برگ‌ها خودداری کنید. این کار ممکن است باعث بروز آسیب به برگ شود.

نگهداری اچوریا, نگهداری اچوریا الگانس

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری سنپدرو
نوشتهٔ بعدی
نگهداری گیاه زاموفیلیا