نگهداری گیاه گل سنگ (هیپوستس فیلوستاچیا)

نگهداری گیاه گل سنگ

معرفی جامع و شرایط نگهداری گیاه گل سنگ (Hypoestes Phyllostachya)

گل سنگ یک گیاه کوچک با نقاطی به رنگ روشن روی برگ‌های خود است که چشم هر علاقه‌مندی را به خود معطوف می‌کند. بیشتر انواع این گیاه با رنگ برگ‌های صورتی و با نقاط سفید در بازار برای خرید موجود است. ولی این گیاه دارای انواع دیگری به رنگ‌های بنفش، سفید، سبز روشن، قرمز و رنگ‌های دیگر نیز هست. معمولاً نگهداری گیاه گل سنگ با دشواری خاصی مواجه نیست. ولی به دلیل اینکه این گیاه بومی نواحی گرم است، به صورت سالیانه پرورش داده می‌شود. و هر ساله آن را با گیاه جدیدی جایگزین می‌کنند. این گیاه را همچنین می‌توان درون گلدان در خانه نیز نگهداری کرد. کاشت آن همواره در بهار صورت می‌گیرد و دارای میزان رشد متوسط است. این گیاه کوچک است. به خصوص هنگامی که از آن در خانه مراقبت می‌کنند.

گیاه گل سنگ
گیاه گل سنگ

نور و دمای مناسب نگهداری گیاه گل سنگ

هنگامی که نگهداری گیاه گل سنگ را در محیط خارج از خانه انجام می‌دهید، نیاز به محیطی با شرایط نیمه سایه دارد. در واقع اگر محیط مراقبت از آن زیادتر از حد روشن باشد، رنگ برگ‌ها کم‌رنگ شده و محو خواهد شد. بهترین نور برای این گیاه در محیط خانه نور غیرمستقیم است. می‌توانید گل سنگ را در نزدیکی پنجره شرقی یا جنوب شرقی خانه خود قرار دهید. رطوبت و دمای مناسب محیط نگهداری این گیاه امری موثر در سلامت و رشد آن است. از قرار دادن این گیاه در نور مستقیم خورشید به خصوص در تابستان جداً خودداری نمایید. نور مستقیم و دمای بسیار بالا به سوختن برگ‌ها و خشک شدن گیاه منجر خواهد شد.

بهترین دما نیز برای نگهداری گیاه گل سنگ دمایی بین ۲۱ تا ۲۶ درجه سانتی‌گراد است. این گیاه باید در بهار در خارج از خانه مراقبت شود. با فرا رسیدن فصل سرد نیز باید به داخل خانه منتقل شود. این گیاه همچنین به رطوبتی به میزان ۵۰ درصد نیز نیاز دارد. اگر می‌خواهید رطوبت محیط گیاه را بالا ببرید، می‌توانید از یک زیرگلدانی که داخل آن سنگ‌ریزه و آب ریخته‌اید استفاده کنید. یا از دستگاه رطوبت‌ساز استفاده نمائید.

آبیاری و تغذیه گل سنگ

این گیاه همانطور که در قسمت قبل گفته شد، به میزان رطوبت مناسب محیط و خاک نیاز دارد. هرگز اجازه ندهید که خاک گیاه به طور کامل خشک شود. این امر باعث چروکیده شدن بر‌گ‌ها و بروز مشکلاتی برای گیاه شما خواهد شد. همچنین نباید خاک گیاه شما غرق آب شود. این کار باعث خواهد شد که گیاه شما در اثر پوسیدگی از بین برود. بهترین روش آبیاری در نگهداری گیاه گل سنگ این است که اجازه دهید تا تقریباً نیمی از خاک گلدان آن خشک شود و آبیاری را انجام دهید. این را نیز در ذهن داشته باشید که اگر گیاه در گلدان است به آبیاری بیشتری نیاز پیدا خواهد کرد. از این گذشته باید در زمستان و با شروع سرما میزان آبیاری را کاهش دهید. و در فصل بهار دوباره به حالت قبل برگردانید.

گل سنگ نیاز فراوانی به تغذیه و کوددهی خواهد داشت. در نگهداری آن در محیط باغچه، می‌توانید از یک لایه کمپوست در خاک گیاه استفاده کنید. هنگام نگهداری گیاه گل سنگ در گلدان یکبار در ماه می‌توانید در فصول رشد از کود استفاده نمایید. نوع کودی که استفاده می‌کنید باید از انواع مخصوص گیاهان آپارتمانی باشد. در فصل پاییز و زمستان تغذیه گیاه خود را متوقف نمائید.

خاک مناسب نگهداری گل سنگ

نگهداری گیاه گل سنگ (Polka Dot) نیازمند خاکی غنی با زه‌کشی مناسب است. این گیاه را می‌توان در مخلوطی از خاک‌های موجود در بازار که مخصوص گیاهان آپارتمانی هستند و پرلیت یا پومیس کاشت. دقت داشته باشید، خاک این گیاه باید بتواند آب را به سرعت از خود عبور دهد. همچنین رطوبت مورد نیاز گیاه را تامین نماید.

گیاه گل سنگ
گیاه گل سنگ

تکثیر گل سنگ

تکثیر گیاه گیاه گل سنگ را می‌توان از دو روش کاشت بذر و قلمه انجام داد. اگر می‌خواهید این کار را با کاشت بذر انجام دهید، باید در اوایل بهار اقدام کنید. بذرهای گیاه را روی مخلوط مناسبی از خاک بریزید و خاک را مرطوب کنید. گلدان بذرها را در مکانی گرم قرار دهید. این بذرها در عرض چند روط جوانه خواهند زد. و بعد از چند هفته می‌توان آن‌ها را به گلدانی مستقل منتقل نمود. برای تکثیر گل سنگ از روش قلمه، ساقه‌ای از گیاه که حداقل ۱۰ تا ۱۲ سانتی‌متر طول دارد را انتخاب کرده و آن را از گیاه خود جدا کنید. برگ‌های قسمت پایین ساقه را جدا کرده و آن را در پودر هورمون ریشه‌زا فرو ببرید. سپس می‌توانید قلمه را در گلدانی بکارید و خاک را مرطوب و محیط را گرم نگهداری کنید.

ریشه‌ها بعد از چند هفته نمایان خواهند شد. بعد از مشاهده اولین نشانه رشد می‌توانید نگهداری گیاه گل سنگ جدید خود را مانند قبل انجام دهید. دقت داشته باشید خیسی بیش از حد خاک قلمه موجب پوسیدگی خواهد شد.

بیماری‌ها و آفات گیاه گلل سنگ

دقت داشته باشید که در نگهداری گیاه گل سنگ باید شرایط محیطی فراهم باشد. خشکی بیش از حد یا خیس ماندن خاک گیاه همراه با بیماری و هجوم آفات خواهد بود. شته، شپشک آردآلود و مگس سفید از جمله آفاتی هستند که ممکن است با آن‌ها مواجه شوید. ممکن است مشاهده کنید برگ‌های گیاه گل سنگ شما دارای سوراخ‌هایی شده، رنگ آن‌ها تغییر کند. این نشانه عدم سلامت و شادابی گیاه است. اگر در خانه بتوانید شرایط محیطی مانند مکان طبیعی رشد گیاه را ایجاد کنید، گیاهی سالم خواهید داشت.

انواع گیاه گل سنگ

به جز نوه هیپوستس فیلوستاچیا این گیاه دارای انواع دیگری نیز هست. که به خاطر رنگ برگ‌های مختلف آن‌ها پرورش داده می‌شوند.

کامینا (Camina) که دارای برگ‌های سبز تیره و نقاطی قرمز روی برگ‌ها می‌باشد.

کانفتی (Confetti) برگ‌های این گیاه سبز و دارای نقاطی سفید، صورتی و قرمز می‌باشد.

پینک بروکید (Pink Brocade) دارای برگ‌های سبز و نقاطی صورتی کم رنگ است.

اسپلش سریز (Splash Series) برگ‌های آن با رنگ‌های سبز و صورتی، قرمز و سفید آمیخته شده است.

انواع گیاه گل سنگ, گیاه گل سنگ, نگهداری گیاه گل سنگ

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری کراسولا مولتی کاوا
نوشتهٔ بعدی
نگهداری کاکتوس دم میمونی