نگهداری کراسولا مولتی کاوا

نگهداری کراسولا مولتی کاوا

معرفی جامع و نحوه نگهداری کراسولا مولتی کاوا (Crassula Multicava)

کراسولا مولتی کاوا یک ساکولنت از خانواده Crassulacea و بومی آفریقای جنوبی است. این گیاه در مناطق کوهستانی به طور طبیعی رشد می‌کند. نام‌های دیگر مولتی کاوا گیاه گل حشره‌ای، Pittel Crassula، Fairy Crassula است. نام این گیاه از ریشه لاتین کلمه Crassus به معنی ضخیم گرفته شده است. این نام از برگ‌های آن گرفته شده است. کراسولا کوادریفیدا و سپتیمیا مولتی کاوا نیز همان کراسولا مولتی کاوا هستند. این گیاه همیشه سبز رشدی نسبتاً سریع‌تر نسبت به ساکولنت‌های دیگر دارد. این گیاه دارای برگ‌های بیضی مانند و براق است که در طول ساقه رشد می‌کنند. اگر نور محیط گیاه زیاد باشد برگ‌ها به رنگ روشن و اگر سایه بیشتری در محیط باشد برگ‌ها تیره خواهند بود. برگ‌ها دارای قابلیتی هستند کخ می‌توانند رطوبت را از هوای اطراف جذب گیاه کنند. در ادامه این مطلب می‌خواهیم به شرایط نگهداری کراسولا مولتی کاوا بپردازیم.

کراسولا مولتی کاوا
کراسولا مولتی کاوا

نور و دمای مناسب نگهداری کراسولا مولتی کاوا

برای نگهداری کراسولا مولتی کاوا نیاز به مکانی روشن، با نور مناسب خورشید است. این گیاه را می‌توان در مکان‌های نیمه سایه قرار داد. دقت داشته باشید در صورتی که این گیاه نتواند نور کافی را دریافت کند گلدهی نخواهد کرد. البته که باید در تابستان نیز باید مراقب نور مستقیم خورشید باشید. نور شدید به خصوص هنگام ظهر در تابستان می‌تواند منجر به سوختگی برگ‌ها شود. اگر می‌خواهید مولتی‌کاوا را در محیط داخل خانه خود مراقبت کنید، باید آن را در نزدیکی پنجره‌ای قرار دهید که نور به آن برسد.

این مکان می‌تواند پنجره جنوبی خانه شما باشد. ساکولنت کراسولا در مقابل رنج‌های مختلف دمایی نیز مقاوم است. و تا دمای منفی چهار درجه سانتی‌گراد را نیز می‌تواند تحمل کند.

 

 

آبیاری و تغذیه کراسولا مولتی کاوا

بهترین روش برای آبیاری این گیاه همیشه سبز، آبیاری عمیق آن است. البته باید دقت داشته باشید که خاک گیاه در بین دو آبیاری باید به طور کامل خشک شده باشد. افراط در آبیاری گیاه می‌تواند منجر به بروز بیماری پوسیدگی شود. اجازه دهید خاک گیاه به طور کامل خشک، و آنقدر آبیاری کنید که آب از سوراخ‌های کف گلدان خارج شود. در زمستان نیز باید میزان آبیاری را کاهش و فواصل بین دو آبیاری را افزایش دهید.

برای نگهداری کراسولا مولتی کاوا در فصل بهار و تابستان می‌توانید از کودهای مخصوص کاکتوس و ساکولنت استفاده نمائید. میزان این کودها باید نصف مقدار توصیه شده روی بسته بندی باشد. یکبار در اواسط بهار و یکبار در اواسط تابستان کوددهی برای این گیاه کفایت خواهد کرد.

کراسولا مولتی کاوا
کراسولا مولتی کاوا

خاک و گلدان مناسب مولتی کاوا

همانند بیشتر ساکولنت‌ها، مولتی کاوا نیاز به خاکی با زه‌کشی مناسب دارد. این خاک باید بتواند به سرعت آب را از خود عبور داده و سریعاً خشک شود. می‌توانید از خاک‌های مناسب کاکتوس و ساکولنت به همراه مقداری ماسه یا پرلیت استفاده کنید. بهترین زمان برای تعویض گلدان این گیاه هنگام گرم بودن هوا است. می‌توانید این کار را از اواسط بهار تا اوایل تابستان انجام دهید.

گلدانی که برای نگهداری کراسولا اواتا نیز انتخاب می‌کنید باید با اندازه گیاه نسبت مناسب داشته باشد. و دارای سوراخ‌های زه‌کش در کف برای خارج شدن آب اضافی از گلدان نیز باشد.

تکثیر کراسولا

مولتی کاوا را می‌توان به راحتی از طریق برگ، تقسیم بوته یا پاجوش تکثیر کرد. می‌توانید برای تکثیر از طریق قلمه برگ، برگ مناسبی از گیاه را جدا کنید. اجازه دهید یک تا دو روز محل بریدگی آن خشک شود. سپس آن را روی بستری مناسب از خاک کاکتوس و ساکولنت قرار دهید. خاک را کمی مرطوب نگهداری کنید تا ریشه‌ها نمایان شوند. از قرار دادن گلدان در مقابل نور مستقیم خورشید نیز خودداری کنید. برای تکثیر از طریق تقسیم بوته و پاجوش نیز بهترین زمان هنگام تعویض گلدان است. به آرامی پاجوش‌ها یا بوته مناسب و مستقلی از گیاه خود را انتخاب کنید و آن را داخل خاک مناسب بکارید. بعد از مشاهده اولین نشانه از رشد گیاه می‌توانید نگهداری کراسولا مولتی کاوا خود را مانند گذشته انجام دهید.

بیماری‌ها و آفات کراسولا مولتی کاوا

همانند بسیاری از ساکولنت‌ها این نوع از کراسولا همانطور که گفته شد، ممکن است در اثر آبیاری بیش از حد دچار پوسیدگی شود. همچنین آفاتی نظیر شپشک آردآلود از عواملی هستند که ممکن است به گیاهان ضعیف حمله‌ور شوند.

نگهداری کراسولا, نگهداری کراسولا مولتی کاوا

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری سدوم کلاواتوم
نوشتهٔ بعدی
نگهداری گیاه گل سنگ (هیپوستس فیلوستاچیا)