نگهداری گیاه مارانتا ماکویانا

نگهداری گیاه مارانتا ماکویانا

راهنمای جامع نگهداری گیاه مارانتا ماکویانا

گیاه مارانتا ماکویانا (Maranta Makoyana) یا گیاه معروف به طاووس یک گیاه فوق‌العاده است که اگر نگهداری گیاه مارانتا ماکویانا به خوبی صورت بگیرد می‌تواند تا ارتفاع ۶۰ سانتی‌متر رشد کند. این گیاه بومی برزیل است و یک گیاه محبوب در دنیا برای نگهداری در منزل می‌باشد. و این به این دلیل است که در هر خانه‌ای می‌تواند زیبایی خاصی را ایجاد کند.

مکان زندگی طبیعی و ظاهر گیاه

این گونه از آنجایی که متعلق به نواحی استوایی است، یک گیاه بلند و باریک است و با نگهداری و مراقبت مناسب رنگ‌های زیبایی را به منزل شما می‌بخشد. به دلیل شکل ریشه‌های گیاه، مارانتا ماکویانا به یک گیاه رطوبت دوست است و اگرچه حفظ رطوبت در سلامتی آن تاثیر به سزایی دارد غبار پاشی و آب پاشی گیاه می‌تواند منجر به آسیب رساندن به برگ‌های آسیب پذیر گیاه شود.

گیاه طاووس زیبایی و ظرافت دم طاووس نر را دارد، که اسم آن هم به همین دلیل انتخاب شده است. برگ‌های این گیاه سبز کم رنگ با رگه‌ها و خطوط سبز تیره می‌باشد که از وسط برگ به اطراف کشیده می‌شوند. هنگامی که برگ‌های جدید می‌رویند، رنگ زیرین آنها صورتی-قرمز است که رنگ دیگری را به این گیاه زیبا می‌بخشد. این گیاه باید در مکانی قرار بگیرد که نور کمی و غیر مستقیمی را دریافت کند. این به این دلیل است که ممکن است به برگ‌ها آسیب برسد.

به این دلیل که برای نگهداری گیاه مارانتا ماکویانا خاک باید همیشه مرطوب بماند، هوشمندانه‌ترین کار این است که گیاه را در مکانی قرار داد که بتوان گیاه را به سهولت آبیاری کرد.

 

مارانتا ماکویانا
مارانتا ماکویانا

سطح و میزان نگهداری گیاه مارانتا ماکویانا

به این دلیل که مارانتا ماکویانا نیاز به سطح مناسبی از رطوبت برای گلدهی دارد. این گیاه برای کسانی که تازه کار هستند گیاهی مناسب به حساب نمی‌آید. اگر احساس می‌کنید نمی‌توانید دمای مطلوب و رطوبت مناسب را برای این گیاه فراهم کنید از نگهداری گیاه مارانتا ماکویانا خودداری نمایید.

دمای مناسب نگهداری مارانتا ماکویانا

بهترین دما برای نگهداری گیاه مارانتا ماکویانا بین ۱۵ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد است. هرگز اجازه این را ندهید که دما به یکباره افت کند که این مسئله در رشد گیاه تاثیر به سزایی دارد.

نور مناسب نگهداری گیاه مارانتا ماکویانا

نور غیر مستقیم مناسب ترین گزینه برای این گیاه است. تابش نور مستقیم خورشید می‌تواند به برگ‌های این گیاه آسیب وارد کند. و نور خیلی کم هم باعث کند شدن رشد آن می‌شود. بنابراین شما باید تعادل را در رسیدن نور به آن رعایت کنید. نگهداری گیاه مارانتا ماکویانا خود را در نزدیکی یکی از پنجره‌های خانه انجام دهید. اگر این گیاه را در نزدیکی پنجره جنوبی قرار دادید، باید مراقب آفتاب سوختگی برگ‌ها باشید. قهوه‌ای شدن نوک برگ‌های مارانتا ممکن است به دلیل دریافت نور بیش از حد هم باشد.

آبیاری مارانتا ماکویانا

برای نگهداری گیاه مارانتا ماکویانا در طول فصول رشد آبیاری گیاه را به صورت منظم انجام دهید. و به طور متوسط ۲ تا ۳ بار در هفته در فصول بهار و تابستان آن را ادامه دهید. در فصول سرد میزان آبیاری و دفعات آن را کاهش دهید. حتماً از زه‌کشی گلدان گیاه اطمینان حاصل کنید. هرگز اجازه خیس ماندن بیش از حد خاک را ندهید. همچنین باید بعد از هر آبیاری آب اضافی زیرگلدانی را خالی کنید. با خشک شدن یک سوم از خاک گلدان اقدام به آبیاری مجدد گیاه خود کنید. البته این مورد در بهار و تابستان که فصل رشد است باید رعایت شود.

مارانتا ماکویانا
مارانتا ماکویانا

خاک مناسب و تعویض گلدان مارانتا ماکویانا

همانطور که گفته شد برای این گیاه خاکی مناسب است که بتواند به خوبی رطوبت را در خود حفظ نماید. می‌توانید برای خاک این گیاه از مخلوط خاک ۲ قسمت پیت ماس و یک قسمت پرلیت برای زه‌کشی و حفظ مناسب رطوبت در خاک استفاده نمایید. برای تعویض گلدان گیاه هم هر دو سال یکبار در فصل بهار می‌توانید با گلدان یک سایز بزرگتر یا همان سایز گلدان این کار را انجام دهید.

کوددهی مارانتا ماکویانا

برای کوددهی به گیاه این‌کار را با استفاده از کودهای مناسب گیاهان آپارتمانی به صورت دو هفته یکبار از اردیبهشت تا اواخر تابستان انجام دهید.

رطوبت مورد نیاز نگهداری مارانتا ماکویانا

برای برای نگهداری گیاه مارانتا ماکویانا همانطور که گفته شد رطوبت مناسب در هوای اطراف گیاه لازم است. اگر این رطوبت برای گیاه حفظ نشود منجر به قهوه‌ای شدن برگ‌ها و از بین رفتن آن می‌شود. اگر از این گیاه در خانه نگهداری می‌کنید بهترین روش استفاده از بخور در اطراف گیاه یا ریختن سنگ در زیر‌گلدانی و ایجاد فاصله با کف گلدان و استفاده از آب در آن است. برای آشنایی با افزایش رطوبت محیط گیاهان مطلب ما در این مورد را مطالعه کنید.

تکثیر مارانتا ماکویانا

تکثیر این گیاه از طریق تقسیم بوته قابل انجام است. این زمانی قابل انجام است که گیاه شما به اندازه کافی رشد کرده باشد. و بتوان از طریق ریشه‌ها و قلاف ساقه‌های گیاه آن‌را تکثیر نمود. برای اینکه گیاه شما به خوبی رشد کند، برای نگهداری گیاه مارانتا ماکویانا جوان باید روی گلدان آن را با نایلون پوشاند تا گرما و رطوبت مورد نیاز آن تامین شود. تقسیم بوته را هم در هنگام تعویض گلدان گیاه انجام دهید.

نگهداری گیاه مارانتا, نگهداری گیاه مارانتا ماکویانا

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری گیاه فیکوس لیراتا
نوشتهٔ بعدی
نگهداری ژمینو کالیسیوم بالدیانوم