نگهداری ژمینو کالیسیوم بالدیانوم

نگهداری ژمینو کالیسیوم بالدیانوم

راهنمای جامع نگهداری ژمینو کالیسیوم بالدیانوم

ژمینو کالیسیوم بالدیانوم (Gymnocalycium Baldianum) یک کاکتوس کوتوله متلق به نواحی کوهستانی و سرسبز در منطقه‌ای از آرژانتین است. این کاکتوس را به نام اچینو کاکتوس باندیانوس و ژمینوکالیسیوم پلاتنس نیز می‌شناسند. این کاکتوس شکلی گرد دارد و ۸ تا ۱۳ سانتی‌متر در قطر رشد می‌کند. ارتفاع این گیاه از ۸ تا ۱۱ سانتی‌متر تجاوز نمی‌کند و خارهایی صاف و کروی دارد. اگر شرایط نگهداری ژمینو کالیسیوم بالدیانوم رعایت شود گل‌هایی به رنگ قرمز، بنفش، سفید با قطر ۴ تا ۶ سانتی‌متر در بهار و تابستان می‌روید.

آیا ژمینو کالیسیوم بالدیانوم یک کاکتوس برای نگهداری در داخل است یا خارج؟

این گیاه در هر دو محیط بیرونی و داخلی می‌تواند رشد کند. چیزی که شما باید درباره این کاکتوس بدانید این است که این گیاه نور فیلتر شده را به نور مستقیم آفتاب ترجیح می‌دهد. همانطور که در بیرون از منزل می‌تواند به خوبی رشد کند، در داخل منزل نیز در صورتی که شرایط نگهداری ژمینو کالیسیوم بالدیانوم رعایت شود می‌تواند رشد کند. اگر در داخل منزل از این کاکتوس نگهداری می‌کنید، برای گیاه گردش هوای مناسب را فراهم کنید. این گیاه هوای ثابت را نمی‌پسندد.

 

ژمینو کالیسیوم بالدیانوم
ژمینو کالیسیوم بالدیانوم

نور مناسب برای نگهداری ژمینو کالیسیوم بالدیانوم در داخل منزل

نور زیاد و محیط روشن هنگام نگهداری این گیاه در داخل منزل نیاز است و همانطور که گفته شد گردش هوای مناسب.

هنگامی که از این گیاه در داخل منزل نگهداری می‌کنید پرنور ترین نقطه منزل را برای آن در نظر بگیرید. در هر صورت شما باید در مقابل تابش مستقیم و نور شدید آفتاب به این کاکتوس محافظت نمایید. بهترین مکان معمولاً برای این گیاه در منزل پنجره جنوبی است که گیاه بتواند بیشترین نور در بعد از ظهر دریافت کند.

حتماً به این نکته توجه داشته باشید که کاکتوس را چسبیده به پنجره قرار ندهید. زیرا گرمای شدید و نور شدیدی در آنجا به گیاه صدمه می‌زند. بهترین نقطه برای نگهداری ژمینو کالیسیوم بالدیانوم در منزل روشن ترین نقطه ولی با نور فیلتر شده خورشید است. هنگامی که از این کاکتوس در روزهای گرم تابستان در داخل منزل نگهداری می‌کنید، گردش هوای مناسب و هوای تازه و دور نگه داشتن آن از گرمای شدید را فراهم نمایید.

فراهم کردن حداقل ۴ تا ۶ ساعت روشنایی و نور فیر مستقیم برای گیاه ضروری است. در هنگام زمستان هنگامی که روزها کوتاه تر می‌شوند، یا نور خارج از منزل کافی نیست، شما می‌توانید برای فراهم کردن نور کافی برای این کاکتوس از نور مصنوعی برای گیاه استفاده نمایید. نور کم و سایه بیش از حد باعث ضرر رساندن به گیاه خواهد شد.

نیاز‌های نوری ژمینو کالیسیوم بالدیانوم در خارج از محیط منزل

نور مناسب برای نگهداری ژمینو کالیسیوم بالدیانوم در بیرون از منزل نور روشن و فیلتر شده است. در تابستان و در مدت حرارت شدید و گرمای زیاد، این کاکتوس نیاز به محافظت در برابر تشعشعات خورشید دارد. نور شدید خورشید می‌تواند به گیاه شما آسیب برساند و در نتیجه منجر به عدم گلدهی آن می‌شود. برای اینکه گیاه خود را در بیرون از منزل در این مدت شاداب نگه دارید، نیاز است که نور را فیلتر کنید. گیاه شما در نور کامل و شدید خورشید رشد خوبی نخواهد داشت.

در مکان طبیعی رشد گیاه در بین گیاهان و بوته‌ها و مکان‌های نیمه سایه است که از نور مستقیم خورشید محافظت خواهند شد. به همین دلیل، این کاکتوس مکان‌های نیمه سایه، با گردش هوای بالا و خنک‌تر را ترجیح می‌دهد. هنگام گرمای زیاد یا نور شدید خورشید، به ریشه‌ها هنگام حرارت زیاد شوک وارد می‌شود. در این حالت گیاه نمی‌تواند به خوبی آب را برای زنده ماندن جذب نماید.

هنگام بروز موج گرما یا وقتی که هوا بسیار گرم است، گیاه را به نقطه‌ای منتقل کنید که نمیه سایه است. کاکتوس را در اطراف گیاهان بلند‌تر قرار دهید یا زیر یک صندلی یا میز قرار دهید تا سایه برای گیاه فراهم شود. اگر نیاز شد، از آفتابگیر برای نگهداری ژمینو کالیسیوم بالدیانوم استفاده کنید.

آفتابگیر می‌تواند جان گیاه را حفظ کند. به خصوص در مکان‌هایی که حرارت خورشید بالا است. از آن می‌توانید در انتهای فصل بهار و اوایل تابستان استفاده نمایید.

مقاومت کاکتوس ژمینو کالیسیوم بالدیانوم در مقابل سرما

این کاکتوس می‌تواند تا دمای منفی ۶ درجه سانتی‌گراد را به شرط اینکه خاک گیاه خشک باشد را تحمل نماید.

این کاکتوس می‌تواند سرما را تا مدت کم تحمل نماید. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که سرمای شدیدی دارد، نباید از گیاه در خارج از منزل مراقبت نمایید. باید کاکتوس خود را در فصول سرد به داخل منزل یا گلخانه منتقل نمایید.

بهترین دمای نگهداری ژمینو کالیسیوم بالدیانوم بین ۱۵ تا ۳۰ درجع سانتی‌گراد است.

خاک مناسب ژمینو کالیسیوم بالدیانوم

برای اینکه کاکتوس شما بهترین محیط رشد را داشته باشد، خاک با زه‌کشی و دارای خلل و فرج بالا نیاز است. بهتر است شما از خاک مخصوص کاکتوس و ساکولنت و مخلوط آن با پرلیت بیشتر برای زه‌کشی بهتر خاک استفاده کنید. این دو مخلوط را به اندازه ۱:۱ با هم مخلوط نمایید. می‌توانید به جای پرلیت از سنگ‌های کمی درشت‌تر هم استفاده نمایید.

تعویض گلدان ژمینو کالیسیوم بالدیانوم

نگهداری ژمینو کالیسیوم بالدیانوم نیاز به تعویض گلدان مکرر ندارد و برای سال‌ها می‌تواند در گلدان خود به زندگی ادامه دهد. می‌توانید برای تامین نیاز‌های تغذیه‌ای این کاکتوس از کود مناسب در طول فصول رشد به فاصله هر یک ماه استفاده نمایید.

هنگامی که اندازه گلدان به قدری شد که خواستید گلدان آن را تعویض نمایید، این کار را هنگامی که خاک کاکتوس خشک است انجام دهید. بعد از تعویض گلدان کاکتوس چند روز اجازه دهید که گیاه به خاک جدید عادت کند، سپس کاکتوس را آبیاری نمایید.

ژمینو کالیسیوم بالدیانوم
ژمینو کالیسیوم بالدیانوم

آبیاری مناسب و صحیح ژمینو کالیسیوم بالدیانوم

نیازهای آبی ژمینو کالیسیوم بالدیانوم در طول فصول مختلف متفاوت است و بستگی به سایز گیاه نیز دارد. گیاهان بالغ به نور کمتری نسبت به گیاهان جوان دارند.

آبیاری کاکتوسی که روی زمین کاشته شده است

اگر کاکتوس شما روی زمین رشد می‌کند، بهترین روش آبیاری عمیق است. سپس اجازه دهید که خاک گیاه خشک شود. هنگامی که از این روش استفاده می‌کنید تعداد دفعات آبیاری کاکتوس شما افزایش می‌یابد. ۱۰ تا ۱۴ روز یکبار در تابستان برای گیاه می‌تواند کافی باشد. شما باید تعداد دفعات آبیاری را هنگام گرمای بیشتر هوا افزایش دهید. هنگام پاییز و زمستان تا اوایل بهار آبیاری گیاه را کاهش دهید.

 

آبیاری کاکتوسی که در گلدان و داخل منزل نگهداری می‌شود

کاکتوس ژمینو کالیسیوم بالدیانوم کاشته شده در گلدان، نیاز به آبیاری بین ۷ تا ۱۰ روز برای گیاهان کوچک و آبیاری بین ۷ تا ۱۴ روز برای گیاهان بزرگتر در تابستان دارد. شما باید تعداد دفعات آبیاری را هنگام گرمای بیشتر هوا افزایش دهید. گیاه را آبیاری و اجازه ماندن آب در زیر گلدانی را ندهید. حتماً به این نکته توجه کنید که خاک گیاه در بین دو آبیاری خشک شده باشد.

آبیاری ژمینو کالیسیوم بالدیانوم هنگامی که گلدان آن تعویض شده است

اگر گلدان کاکتوس خود را تعویض کرده‌اید، به آن بلافاصله بعد از تعویض گلدان آب ندهید. اجازه دهید کاکتوس شما برای مدت یک هفته به مکان جدید خود عادت کند تا به ریشه‌های آن استرس وارد نشود و فرصت ریکاوری را داشته باشند. بعد از یک هفته می‌توانید آبیاری را انجام دهید.

آبیاری ژمینو کالیسیوم بالدیانوم در زمستان

هنگامی که دمای هوا در پاییز و زمستان کاهش پیدا می‌کند، نیازهای آبی گیاه کاهش پیدا می‌کنند. معمولاً کاکتوس نیاز کمتری به آب پیدا می‌کند و این می‌تواند به ماهی یکبار کاهش پیدا کند.

هنگامی که از این کاکتوس در فصول سرد در منزل نگهداری می‌کنید، نیاز آبی گیاه بسیار کاهش می‌یابد. آبیاری ماهی یکبار یا شش هفته یکبار فقط در حدی نیاز است که خاک گیاه دچار خشکی مفرط نشود.

تکثیر کاکتوس ژمینو کالیسیوم بالدیانوم

ژمینو کالیسیوم بالدیانوم می‌تواند از طریق بذر یا از طریق پاجوش تکثیر پیدا کند. برداشت بذرهای گیاه در اوایل بهار هنگامی که دما بین ۱۹ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد است انجام می‌شود. تکثیر این کاکتوس از طریق بذر نیازمند صبر و زمان است. پاجوش‌ها می‌توانند گزینه بهتری برای تکثیر این گیاه باشند.

ژمینو کالیسیوم
ژمینو کالیسیوم

گلدهی ژمینو کالیسیوم بالدیانوم

اگر شرایط نگهداری کاکتوس ژمینو کالیسیوم بالدیانوم به خوبی رعایت شود، می‌تواند گل‌های زیبایی تولید کند. برای اینکه کاکتوس شما گل بدهد باید زمستان خنک‌تری را سپری کند. اگر آبیاری صحیح این گیاه انجام نشود هم نمی‌توان انتظار داشت که گلدهی کند.

هنگامی که آبیاری را به میزان گفته شده در فصول رکود و استراحت کاکتوس کاهش می‌دهید و اجازه استراحت را به آن می‌دهید، می‌توانید با رسیدن فصل بهار و تابستان شاهد گلدهی گیاه باشید. این کار را می‌توانید با فرا رسیدن فصول رشد با آبیاری مناسب و کوددهی به کاکتوس انجام دهید.

آیا ژمینو کالیسیوم بالدیانوم سمی است؟

این کاکتوس برای حیوانات خانگی سمی نیست. ولی دارای خارهای تیزی است که می‌تواند به حیوانات خانگی آسیب بزند و شما باید آموزش های لازم را به حیوان خانگی خود هنگامی که نگهداری ژمینو کالیسیوم بالدیانوم را انجام می‌دهید، داده باشید.

نگهداری این کاکتوس در داخل و خارج از منزل همانطور که گفته شد با رعایت قوانین بالا راحت است. این کاکتوس معمولاً دچار بیماری خاصی نمی‌شود. فقط موردی که بیشتر ممکن است پیش آید پوسیدگی بر از آبیاری بیش از حد است که می‌توانید با رعایت موارد گفته شده در مورد روش‌های صحیح آبیاری این کاکتوس از آن جلوگیری کنید.

همچنین برای جلوگیری از آفتاب سوختگی ژمینو کالیسیوم باید از آن در مقابل تشعشعات مستقیم آفتاب محافظت نمود.

نگهداری ژمینو کالیسیوم بالدیانوم

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری گیاه مارانتا ماکویانا
نوشتهٔ بعدی
پرلیت چیست و چه استفاده‌ای دارد؟