حلقه شدن برگ فیکوس الاستیکا

حلقه شدن برگ فیکوس الاستیکا

علت حلقه شدن برگ فیکوس الاستیکا چیست؟ چگونه می‌توان آن را برطرف کرد؟

فیکوس الاستیکا یک گیاه مناسب برای آپاتمان محسوب می‌شود که زیبایی و طراوات خاصی را به محیط اطراف خود می‌بخشد. این گیاه که نکات نگهداری آسانی دارد، مورد توجه بسیاری از علاقه‌مندان قرار گرفته است. مواردی هستند که باعث حلقه شدن برگ فیکوس الاستیکا می‌شوند که گیاه ما را از زیبایی انداخته و سلامتی آن را به خطر می‌اندازند. دلایل اصلی حلقه‌ای شدن برگ فیکوس نور بیش از حد، رطوبت اندک، آبیاری غیر اصولی، آفات و سرمای هوا است. پیدا کردن علت و برطرف کردن درست آن می‌تواند گیاه را به شرایط عادی برگرداند.

رشد جدید یکی از عوامل عادی در حلقه شدن برگ فیکوس الاستیکا

یکی از دلایل لوله‌ای شدن برگ فیکوس رشد برگ‌های جدید گیاه است. اگر لوله شدن برگ فیکوس شما به این دلیل باشد، نیازی نیست نگران شوید. این مورد بعد از باز شدن کامل برگ جدید برطرف می‌گردد. اگر برگ جدیدی در گیاه شما در حال روئیدن بود، نگران حلقه شدن برگ فیکوس خود نباشید.

لوله ای شدن برگ فیکوس
لوله ای شدن برگ فیکوس

آبیاری بیش از حد

اگرچه گیاه فیکوس الاستیکا نیاز به آبیاری منظم در طول فصول رشد یعنی بهار و تابستان را دارد. آبیاری بیش از حد باعث حلقه شدن برگ فیکوس الاستیکا و در حالت حاد باعث پوسیدگی ریشه‌ای خواهد شد. آبیاری بیش از حد همچنین دلیلی برای ریزش برگ‌های گیاه است. این گیاه علاقه‌ای به خیس ماندن بیش از حد خاک نخواهد داشت. در طول زمستان، نیازهای آبیاری گیاه کاهش می‌یابد. این به دلیل کاهش رشد و دمای محیط است. اگر همچنان خاک گلدان شما خیس بماند، پوسیدگی محتمل است. گیاه شما به همین دلیل ممکن است از بین برود. شما باید به سرعت در صورت بروز ایرادات ناشی از آبیاری بیش از حد وارد عمل شوید.

دلایل اساسی برای خیس ماندن خاک گلدان شما وجود خواهند داشت. آبیاری بیش از حد، عدم زه‌کشی مناسب خاک و سنگینی آن و گلدان بزرگ یا بدون سوراخ کف از جمله عوامل تاثیرگذار هستند.

راه حل

برای رفع مشکل حلقه شدن برگ فیکوس الاستیکا در شرایطی که ایراد از آبیاری بیش از حد است. باید دقت داشته باشیم که فقط هنگامی گیاه را آبیاری کنیم که چند سانتی‌متر از سطح خاک گلدان خشک شده باشد. همچنین باید بدانیم که خاکی با زه‌کشی مناسب برای گیاه خود فراهم کنیم. و گلدانی مناسب با سوراخ کف برای فیکوس خود انتخاب نماییم. در طول فصول رشد که گیاه ما در حال فعالیت است، آبیاری بیشتری نیاز دارد. در طول پاییز و زمستان نیز هنگام دوره استراحت گیاه آبیاری را کاهش دهید تا دچار مشکل آبیاری بیش از حد نشوید.

آبیاری کمتر از حد

به جز مشکل آبیاری بیش از حد که موجب حلقه شدن برگ فیکوس الاستیکا خواهد شد، آبیاری اندک هم می‌تواند به این مشکل منجر شود. به این دلیل که گیاه ما در اثر کمبود رطوبت دچار استرس خواهد شد. و با لوله شدن برگ‌ها این مشکل را به ما نشان خواهد داد.

راه حل

اگرچه فیکوس الاستیکا تا حدودی در مقابل کم آبی‌های مقطعی مقاوم است، آبیاری منظم برگ‌های گیاه را سالم نگهداری می‌کند. مشکلات ناشی از آبیاری از رایج‌ترین موارد مشکل ساز برای گیاهان است. بنابراین با رعایت موارد آبیاری می‌توان به سلامتی گیاه خود کمک کرد.

دمای هوای سرد

یکی دیگر از دلایل حلقه شدن برگ فیکوس الاستیکا به علت سرمای هوای محیط نگهداری گیاه است. فیکوس یک گیاه استوایی محسوب می‌شود که هنگام نگهداری در خارج از خانه و در دمای سرد زمستان دچار مشکل خواهد شد. تداوم این شرایط می‌توان منجر به ریزش برگ فیکوس نیز شود. برای نگهداری این گیاه در محیط خانه دقت داشته باشید از قرار دادن گلدان در معرض باد سرد و هوای خنک نیز خودداری نمایید. این گیاه علاقه به مکان‌های گرم با دمایی مطلوب را دارد. اگر در دمای محیط خانه خود احساس رضایت دارید، گیاه شما هم همین حس را خواهد داشت.

راه حل

برای جلوگیری از لوله ای شدن برگ گیاه فیکوس خود مکانی با دمایی بین ۱۳ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد در تمام طول سال را فراهم کنید. به علاوه همانطور که گفته شد، از قرار دادن گیاه خود در مکان‌های سرد و در معرض وزش باد خودداری نمایید. اگر از گیاه خود در خارج از خانه مراقبت می‌کنید باید در فصول سرد آن را به محیط خانه منتقل کنید. اگر دمای محیط گیاه به زیر ۱۲ درجه سانتی‌گراد افت پیدا کند، گیاه ما دچار مشکل خواهد شد.

رطوبت اندک

گیاه فیکوس الاستیکا بومی نواحی گرم و استوایی مرطوب است. و در محیط خانه برای رشد مناسب و صحیح نیاز به تامین رطوبت آن می‌باشد. در صورتی که رطوبت محیط این گیاه پایین باشد، منجر به حلقه شدن برگ فیکوس الاستیکا خواهد شد.

لوله ای شدن برگ فیکوس
لوله ای شدن برگ فیکوس

راه حل

برای بالا بردن رطوبت محیط به سطح مورد نیاز این گیاه در محیط خانه، می‌توان از راه‌های زیر استفاده نمود.

می‌توان با نگهداری گروهی گیاهان رطوبت محیط اطراف گیاه را افزایش داد.

با استفاده از یک زیرگلدانی با سایز بزرگ‌تر از کف گلدان و ریختن سنگ ریزه و آب داخل آن طوری که آب با کف گلدان در تماس نباشد می‌توان به افزایش رطوبت کمک کرد. تبخیر آب از زیر گلدانی می‌تواند به تامین رطوبت گیاه کمک کند.

هفته‌ای چند بار می‌توان برگ‌های گیاه را با اسپری آب هم دمای اتاق اسپری کرد. (البته این کار زیاد توصیه نمی‌شود. زیرا ممکن است به بروز بیماری‌های قارچی کمک کند.)

 

 

اگر حمام یا دستشویی منزل شما نورگیر است، می‌توانید گلدان خود را در این مکان قرار دهید.

در آخر هم می‌توانید در محیط خانه خود از یک دستگاه بخور استفاده کنید که برای خود شما هم مفید است.

آفات

یکی دیگر از موارد تاثیر گذار در حلقه شدن برگ فیکوس الاستیکا آلودگی گیاه به وسیله آفات است. شپشک آرد آلود، عنکبوت قرمز و حشرات فلسی از جمله آفاتی هستند که در محیط خانه ممکن است گیاه ما را آلوده کنند. بلافاصله بعد از دیدن این آفات باید وارد عمل شده و از گسترش آن‌ها جلوگیری کنید.

شپشک آرد آلود شیره گیاه شما را می‌مکد. این آفت موجودات بسیار ریز و با ظاهری مو مانند هستند که به روی ساقه و برگ‌ها یافت می‌شوند.

کنه قرمز همانند شپشک آردآلود می‌تواند شیره گیاه را بمکد. این موجود بسیار ریز است و به راحتی از گیاهی به گیاه دیگر انتقال پیدا می‌کند.

حشره فلسی نیز بیشتر هنگام نگهداری فیکوس در خارج از محیط خانه به آن حمله ور خواهد شد. این آفت بسیار کوچک و درازتر است سایر آفات است که پوششی فلس مانند دارد. مانند شپشک آردآلود و عنکبوت قرمز این آفت نیز شیره گیاه شما را مکیده و باعث ضعیف شدن و در نهایت حلقه شدن برگ فیکوس الاستیکا خواهد شد.

راه حل

درست زمانی که آفاتی که اشاره شد را روی گیاه خود مشاهده کردید، باید با استفاده از روغن چریش یا صابون مخصوص آفات گیاه وارد عمل شوید. بهتر است هر چند وقت یکبار گیاه خود را بررسی کنید و از عدم وجود آفات اطمینان حاصل نمایید. یکی دیگر از روش‌ها هم تمیز کردن ماهانه برگ گیاه است که می‌تواند به سلامتی آن کمک کند.

نرو بیش از حد

در صورتی که علاوه بر حلقه شدن برگ فیکوس الاستیکا رنگ برگ‌ها هم به سبز روشن درآمد، می‌توان گفت که نور مستقیم و نامناسب به گیاه آسیب رسانده است.

راه حل

برای جلوگیری از این مشکل باید برای فیکوس خود یک مکان مناسب که بتواند نور مناسب دریافت کند را فراهم کنید. برای رشد بهتر و زیبایی بیشتر این گیاه به نور مناسب و محیطی روشن و نور غیرمسقیم نیاز خواهد داشت. می‌توان با نورهای مصنوعی هم نیاز گیاه را برطرف نمود. در هر صورت، اگر گیاه شما نتواند نور مناسب را دریافت کند، رشدی علفی و زشت خواهد داشت. می‌توانید این مشکل را با انتقال گیاه به محیطی با نور بیشتر برطرف نمایید. بعلاوه، اگر تصمیم دارید که گیاه فیکوس خود را در مکان خارج از خانه نگهداری کنید، باید مکانی به دور از نور مستقیم خورشید برای آن فراهم کنید.

آیا برگ‌های حلقه ای شده و خم شده به حالت اولیه باز می‌گردند؟

این موضوع بستگی به میزان آسیبی دارد که به گیاه شما وارد شده است. حلقه شدن برگ فیکوس الاستیکا اگر به صورت اندک باشد و سریعاً مورد رسیدگی قرار بگیرد، برطرف خواهد شد. برخی اوقات، برگ‌ها آسیب جدی دیده‌اند که در نهایت بازیابی نخواهند شد. و در نهایت می‌ریزند.

چگونه از حلقه شدن برگ فیکوس الاستیکا جلوگیری کنیم؟

اولین و اساسی‌ترین نکته این است که شرایط نگهداری گیاه خود را داشته و تامین کنیم. لوله شدن برگ‌ها نشانه وارد شدن استرس گیاه از بسیاری جهات است. مطمئن شوید که شرایط مناسب رشد را برای فیکوس الاستیکا خود تامین کرده‌اید. در برخی موارد گیاه را در مکانی با نور و دمای نامناسب قرار می‌دهیم که این به بروز مشکلات برای گیاه ما کمک خواهد کرد. خوشبختانه، فیکوس تا حدودی در مقابل سهل انگاری‌های ما و شرایط بد مقاوم است. پس گزینه مناسب و خوبی نیز برای علاقه‌مندان به نگهداری گیاهان آپارتمانی محسوب می‌شود.

لوله شدن برگ فیکوس الاستیکا, مشکلات نگهداری فیکوس الاستیکا

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
انواع کاکتوس اپونتیا
نوشتهٔ بعدی
مشکلات نگهداری ارکیده جواهر