نگهداری گیاه بنت قنسول

نگهداری گیاه بنت قنسول

معرفی کامل و نحوه نگهداری گیاه بنت قنسول (سرخ برگه) یا گیاه کریسمس

گیاه بنت قنسول (Poinsettia) اصلیتی مکزیکی دارد. و با فروش حدود ۸ میلیونی در انگلستان در ماه‌های دی و بهمن یکی از موارد مورد استفاده در دکوراسیون شب کریسمس محسوب می‌شود. نگهداری گیاه بنت قنسول یا گیاه کریسمس آسان است. هنگامی که کریسمس تمام می‌شود، این گیاه تقریباً از بین خواهد رفت. نوع قرمز رنگ این گیاه زیبا بیشتر از نوع سفید-کرم آن مورد توجه قرار می‌گیرد. البته این گیاه دارای رنگ صورتی هم هست. با داشتن برگ‌ها ستاره مانند، بنت قنسول به نام ستاره کریسمس هم در بسیاری از فرهنگ‌ها نامیده می‌شود. برگ‌های رنگارنگ این گیاه گاهی به جای گل اشتباه گرفته می‌شوند. گل این گیاه زرد رنگ است و از وسط برگ‌ها بیرون می‌آید.

گیاه بنت قنسول
گیاه بنت قنسول

نور و دمای مناسب نگهداری گیاه بنت قنسول

مناسب‌ترین محیط برای نگهداری گیاه بنت قنسول مکانی با نور متوسط و غیرمستقیم است. این گیاه نور فیلتر شده را می‌پسندد. می‌توانید در خانه آن را پشت پنجره شمالی، شرقی یا غربی خانه قرار دهید. اگر در خانه از آن نگهداری می‌کنید، هرچه می‌توانید نور بیشتری برای آن فراهم کنید.

دمای مناسب برای گیاه سرخ برگه بعد از هرس و گذر زمان استراحت دمای ۲۰ درجه سانتی‌گراد است. در طول فصول رشد نیز دما باید بین ۱۷ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد باشد. دمای معمول منزل برای گیاه معمولاً مناسب است. البته اگر بتوان در هنگام شب دما را تا ۱۷ درجه سانتی‌گراد نیز پایین آورد، گیاه حس بهتری خواهد داشت. گرمای بیش از حد باعث کوتاه شدن زمان گلدهی خواهد شد. این گیاه در دمای بالاتر از ۳۰ درجه سانتی‌گراد و پایین‌تر از ۱۰ درجه سانتی‌گراد آسیب خواهد دید. گلدان خود را در نزدیکی وسایل گرمایشی قرار ندهید. همینطور در مکان‌های سرد.

آبیاری صحیح گیاه سرخ برگه

بنت قنسول آبیاری زیادی نیاز نخواهد داشت. همیشه به یاد داشته باشید ریشه‌ها نباید همیشه خشک یا همیشه خیس باشند. آبیاری بیش از حد باعث بروز بیماری پوسیدگی و از بین رفتن آن خواهد شد. اگر مشاهده کردید برگ‌های گیاه زرد می‌شوند یا می‌ریزند، مطمئناً ایراد از آبیاری اشتباه گیاه است. مانند گیاهان ارکیده، بسیاری از گیاهان گلده علاقه به رطوبت دارند. ولی آبیاری بنت قنسول فقط باید هنگامی انجام شود که نیاز است. برای نگهداری گیاه بنت قنسول باید هنگامی که خاک گیاه کمی خشک شد، آبیاری را انجام دهید. این می‌تواند هر روز باشد یا هفته‌ای یکبار. بسته به محیط خانه شما زمان آبیاری متغیر است.

برای بررسی کردن اینکه گیاه به آب نیاز دارد یا خیر، باید گلدان گیاه را بلند کنید. اگر گلدان سبک بود، می‌توانید آبیاری را انجام دهید. راه دیگر بررسی خاک تست آن با انگشت یا یک تکه چوب است. انگشت خود را در خاک گلدان فرو ببرید. اگر رطوبتی احساس نکردید به گیاه خود آب بدهید. این به این معنی است که اگر چند سانتی‌متر از سطح خاک خشک شد، زمان آبیاری گیاه است. می‌توانید از کف هم این گیاه را آبیاری کنید. یعنی داخل زیرگلدانی آب بریزید تا از سوراخ‌های کف گلدان به گیاه برسد.

آبی که به گیاه می‌دهید باید هم دمای اتاق باشد. همچنین اگر گلدان گیاه کوچک است دقت کنید، خاک آن زودتر خشک خواهد شد. هنگامی که گیاه را آبیاری می‌کنید، باید آب اضافی داخل زیرگلدانی آن را تخلیه کنید. باقی ماندن آب در زیرگلدانی باعث بروز بیماری برای گیاه خواهد شد. اگر در زمان آبیاری گیاه شک دارید. صبر کنید تا در روزهای بعد به آن آب دهید. در مجموع در بین نکات نگهداری گیاه بنت قنسول آبیاری یکی از کلیدی‌ترین موارد است.

گیاه بنت قنسول
گیاه بنت قنسول

 

خاک و تعویض گلدان بنت قنسول

گیاه بنت قنسول معمولاً در گلدان‌های معمولی از فروشگاه‌ها خریداری می‌شوند. اگر خواستید گلدان آن را تعویض کنید، باید از خاکی با زه‌کشی مناسب استفاده کنید. بهترین بستر برای نگهداری گیاه بنت قنسول، خاکی با پایه پیت است. مخلوط خاک شما باید دارای ۵۰ درصد کمپوست و ۵۰ درصد پیت ماس و پرلیت باشد.

در بهار تقریباً دو سوم از ساقه‌های گیاه خود را هرس کنید. برای اینکه گیاه شما پرپشت شود، دو یا سه برگ روی هر ساقه نگه دارید. گیاه خود را کمی غبارپاشی کنید تا خشک نماند. این گیاه دوست ندارد که خیس و نمناک بماند. گیاه سرخ برگه علاقه‌مند به خاکی با قابلیت عبوردهی هوا و زه‌کشی مناسب است. برای تعویض گلدان گیاه خود گلدانی متناسب با اندازه گیاه در نظر بگیرید. عمیق بودن و بزرگ بودن گلدان باعث خیس ماندن بیش از حد خاک و از بین رفتن گیاه خواهد شد.

تغذیه و کوددهی بنت قنسول

هنگامی که گیاه دارای گل است نباید آن را کوددهی کرد. بعد از تمام شدن گلدهی گیاه، از بهار تا اواسط تابستان می‌توان با استفاده از کود NPK 20-20-20 یکبار در ماه آن را تغذیه کرد. هنگامی که برگ‌های جدید در گیاه مشاهده شد، کوددهی را به دوبار در ماه افزایش می‌دهیم تا رشد گیاه افزایش یابد.

نگهداری گیاه بنت قنسول در دوران استراحت

اگر می‌خواهید نگهداری گیاه بنت قنسول خود را بیشتر از یک فصل انجام دهید، باید مواردی را رعایت کنید. تشویق گیاه به گلدهی و رشد مجدد کار ساده‌ای نیست. پس اگر در بار اول موفق نبودید نباید ناامید شوید. کار از آنجا شروع می‌شود که در دوران زمستان که گیاه رشد دارد، آبیاری را انجام می‌دهید. با فرا رسیدن بهار بتدریج آبیاری را کاهش دهید. اجازه دهید خاک گیاه در بین دو آبیاری کامل خشک شود. دقت داشته باشید، ساقه‌ها نباید شروع به چروکیده شدن کنند. این نشانه استرس گیاه و مردن آن است.

در یک تا دو هفته اول، هنگامی که گیاه در حال استراحت است، آن را به محیطی با دمای ۱۵ درجه سانتی‌گراد انتقال دهید. ساقه‌های گیاه را همانطور که قبلاً گفته شد هرس کنید و آن را در گلدانی کمی بزرگ‌تر با خاک تازه بکارید. گیاه را به خوبی آبیاری کرده و آن را به مکانی با نور بیشتر منتقل کنید. دما را دوباره به دمایی بین ۱۷ تا ۲۰ درجه سانتی‌گراد افزایش دهید. هنگامی که سطح خاک خشک شد آن را آبیاری کنید. هنگامی که اولین نشانه‌های رشد را مشاهده کردید، گیاه را هر دو هفته یکبار تغذیه کنید.

با فرا رسیدن تابستان گیاه خود را به محیط خارج از خانه منتقل کنید. آن را در مکانی نیمه سایه قرار داده و آبیاری و تغذیه آن را انجام دهید. در اواسط مرداد ماه چند سانتی‌متر از ساقه‌ها را کوتاه کنید. این کار به پرپشت شدن گیاه کمک می‌کند. در انتهای تابستان گیاه را به محیط داخل خانه و مکانی روشن منتقل کنید. برای گلدهی مجدد نگهداری گیاه بنت قنسول باید در مکانی با ۱۰ تا ۱۲ ساعت نور انجام شود. از اواسط پاییز گیاه را از ساعت ۵ عصر تا ۸ صبح در تاریکی مطلق قرار دهید. هرگونه نور در این ساعات منجر به تاخیر در گلدهی می‌شود.

در آذر ماه نگهداری گیاه بنت قنسول در تاریکی را قطع کنید. اجازه بدهید گیاه در همان مکان کنار پنجره باشد. در این زمان می‌توانید گلدهی گیاه خود را مشاهده کنید. که باید کوددهی و تغذیه را متوقف کنید.

گیاه سرخ برگه, نگهداری گیاه بنت قنسول, نگهداری گیاه کریسمس

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری گیاه کالاتیا
نوشتهٔ بعدی
نگهداری ساکولنت مرواریدی