گلدان مناسب و اهمیت آن در سلامت گیاهان

گلدان مناسب

اهمیت انتخاب گلدان مناسب در سلامتی گیاهان آپارتمانی

انتخاب یک گلدان مناسب نقض به سزایی در سلامتی و رشد گیاهان خواهد داشت. نکته‌ای که امروزه کم‌تر مورد توجه بسیاری از علاقه‌مندان به گل و گیاه و کاکتوس و ساکولنت قرار گرفته است. اکثر ما هنگام خریداری یک گیاه جدید، گلدانی با توجه به دکوراسیون خانه و سلیقه خود برای آن تهیه خواهیم کرد. بسیاری از نکات هستند که هنگام انتخاب گلدان از چشم ما مخفی می‌مانند. هنگامی که گیاهی را به خانه خود می‌آوریم و به آن عشق می‌ورزیم، بعد از گذشت مدت زمانی می‌بینیم که گیاه ما شادابی اولیه خود را از دست داده، برگ‌هایش زرد شده و از بین خواهد رفت.

به غیر از تاثیر مواردی نظیر نور، آبیاری و خاک، انتخاب گلدان مناسب تاثیر به سزایی در سلامتی گیاه ما خواهد داشت. در ادامه به نکات مهم و اساسی در انتخاب گلدان مناسب که در سلامتی گیاهان ما تاثیرگذار است اشاره خواهیم کرد.

انتخاب گلدان گیاهان آپارتمانی
انتخاب گلدان گیاهان آپارتمانی

انتخاب سایز مناسب گلدان

در گلدان بزرگ‌تر از حد، خاک به کندی خشک خواهد شد. امکان پوسیدگی ریشه گیاه بالا خواهد رفت. هنگامی که گیاه نیز برای گلدان خود بزرگ باشد، باز هم مشکل‌ساز خواهد بود. در گلدان کوچک‌تر از حد، خاک به سرعت خشک خواهد شد و با چالش بزرگی در زمان‌بندی آبیاری گیاه مواجه خواهیم شد. رشد گیاه کند شده و ریشه‌ها به صورت مجتمع می‌شوند. ایده‌آل‌ترین گلدان، گلدانی است که به اندازه خود گیاه باشد. هنگامی که گیاهی را تهیه می‌کنید و می‌خواهید گلدان آن را تعویض کنید، باید گلدانی را در نظر بگیرید که یک سایز از گلدان قبلی بزرگ‌تر باشد. اگر گلدان مناسب انتخاب نکنید و گلدان بسیار بزرگ باشد، گیاه شما با مشکل مواجه خواهد شد.

خیلی مهم است که به ارتفاع گلدان هم توجه کنید. امروزه گلدان‌هایی با قطر کم و ارتفاع زیاد مورد توجه بسیاری از علاقه‌مندان قرار گرفته است. این گلدان‌ها به هیچ وجه توصیه نمی‌شوند. ارتفاع زیاد آن‌ها باعث باقی ماندن بیش از حد آب در پایین ریشه‌ها شده و گیاه شما را از بین خواهد برد.

جنس مناسب گلدان

معمول‌ترین جنس گلدان‌ها گلدان‌های پلاستیکی و سفالی هستند. گلدان‌های پلاستیکی، سبک، در رنگ‌های مختلف و ارزان قیمت هستند. این گلدان‌ها رطوبت را در خود نگه می‌دارند. بنابراین زمان بین دو آبیاری گیاه افزایش خواهد یافت. گلدان پلاستیکی را هنگامی که می‌خواهید از آن روی دیوار، قفسه یا آویز استفاده کنید، انتخاب کنید. این هم به دلیل وزن سبک آن است.

گلدان‌های سفالی، سنگین‌تر، با طرح‌های زیباتر و البته گران‌تر هستند. این گلدان‌ها دارای منافذ بیشتری هستند. بنابراین گیاه ما به آبیاری بیشتری نیازمند خواهد بود. گلدان‌های سفالی مناسب برای گیاهانی هستند که نیاز به خشک شدن سریع خاک یا گردش هوا در خاک دارند. نظیر کاکتوس و ساکولنت، ارکیده‌ها و بروملیادس‌ها.

در مجموع و طبق تجربه بهترین گلدانها برای گیاهان آپارتمانی گلدانهای سفالی لعابدار هستند. البته همانطور که قبل‌تر هم گفته شد، عمق و سایز گلدان هم باید مورد توجه قرار گیرد.

سوراخ‌های کف گلدان

بیشتر گیاهان در شرایط خیسی بیش از حد خاک زنده نخواهند ماند. پس گلدان مناسب باید دارای سوراخ‌های زه‌کش مناسبی در کف باشد. این سوراخ‌ها به خارج شدن آب اضافی گلدان کمک خواهند کرد. و از آن طرف اجازه ورود هوا به خاک را نیز می‌دهند. اگر از گلدان‌های بدون سوراخ در کف جهت دکوراسیون خانه خود استفاده می‌کنید، باید از آن به عنوان گلدان فرعی برای گیاه در نظر بگیرید. به این معنا که گلدانی که گیاه در آن قرار دارد را درون گلدان دکوری مورد نظر قرار دهید.

هر گلدان با هر جنسی را که دوست دارید انتخاب کنید. مانند سبدهای حصیری یا گلدان‌های فلزی که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. و گلدان اصلی را درون آن قرار دهید. ولی در هر صورت گلدان مناسب، گلدانی است که دارای سوراخ در کف خود باشد.

در این مطلب متوجه شدیم که انتخاب گلدان مناسب برای گیاهان ما تا چه اندازه اهمیت خواهد داشت. پس حتماً هنگام خرید گلدان دقت کنید. سلامت گیاهان شما به عوامل زیادی وابسته است که یکی از آن‌ها و از جمله مهمترین آن‌ها گلدان است.

انتخاب گلدان مناسب, گلدان مناسب

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری گیاه اگزالیس
نوشتهٔ بعدی
نگهداری آلوئه آریستاتا