نگهداری کاکتوس و ساکولنت

نگهداری کاکتوس و ساکولنت

نکات عمومی و راهنمای جامع نگهداری کاکتوس و ساکولنت

کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها امروزه به گیاهان محبوب و معمول در خانه‌ها و محیط کار ما تبدیل شده‌اند. آن‌ها در گونه‌ها و اشکال مختلف و سایزهای گوناگونی یافت می‌شوند. همانطور که در مقاله‌های قبلی نیز اشاره شد، کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها در یک گروه قرار می‌گیرند که هم خانواده هستند و هردوی آن‌ها در مناطق خشک قادر به زندگی می‌باشند. در این ادامه این مطلب ما قصد داریم شرایط نگهداری کاکتوس و ساکولنت را بیان کنیم.

محل طبیعی زندگی اغلب کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها بیابان است. بنابراین آن‌ها در شرایط با نور زیاد، زه‌کشی مناسب خاک، دمای مناسب و رطوبت کم بهترین رشد را خواهند داشت. این را هم بدانیم که برخی از کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها مثل کاکتوس اسکلامبرگا (کریسمس) در جنگل‌ها و جاهای معتدل با نور نیم سایه زندگی می‌کنند.

برای نگهداری کاکتوس و ساکولنت، بهترین راه فراهم کردن محیطی شبیه به محیط طبیعی زندگی آنها است. در اینجا نکته اصلی که باید در نظر گرفته شود تامین شرایط مراقبت از کاکتوس و ساکولنت است.

نگهداری کاکتوس و ساکولنت

نگهداری کاکتوس و ساکولنت

نور، دما و گردش هوا

کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها با نور زیاد و مناسب ادامه حیات می‌دهند، و بهترین مکان برای قرار گرفتن آن‌ها در مکان با نور مناسب و روشن است. پنجره های جنوبی می‌توانند نور خورشید مناسبی را به گیاهان شما برسانند. در همین حال توجه داشته باشید که از قرار دادن گیاه خود در نور مستقیم و شدید آفتاب  به خصوص در فصل تابستان بپرهیزید. این کار می‌تواند منجر به تغییر رنگ گیاه شما به زرد یا قرمز شود و گیاه شما را دچار آفتاب سوختگی کند. میزان معمول نور مورد نیاز کاکتوس و ساکولنت بستگی به نوع و گونه گیاه دارد.

در طول فصول پاییز و زمستان، بهترین حالت نگهداری کاکتوس و ساکولنت شما این است که در محیطی خنک در شب در دمای بین ۸ تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد قرار گیرد. در فصل بهار و تابستان گیاه به گردش هوای خوب نیاز دارد، ولی در دمای بالا با در نظر گرفتن گردش هوای مناسب زندگی می‌کند.

خاک مناسب کاکتوس

خاکی با زه‌کشی مناسب، بهترین مخلوط با کمک ماسه بهترین زه‌کشی را خواهد داشت. همچنین این خاک باید حاوی مواد مغذی برای نگهداری کاکتوس و ساکولنت شما باشد. یکی از اشتباهات رایج در نگهداری کاکتوس استفاده از خاک نامناسب است.

آبیاری و تغذیه کاکتوس‌ها

این یک تصور غلط است که کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها به میزان خیلی کمی آب نیازمند هستند. درحالیکه آنها دارای قابلیت ذخیره سازی آب در برگ‌ها و ساقه‌هایشان هستند که به آنها اجازه می‌دهد در محیط زندگی خشک زنده بمانند. این گیاهان مطمئناً بدون آب نمی‌توانند زنده بمانند و آبیاری صحیح بخشی از مواردی است که به رشد گیاه کمک می‌کند. آبیاری بیش از حد باعث باز ماندن گیاه از رشد و کمبود آبیاری نیز چروکیده شدن و خشک شدن گیاه می‌شود.

آبیاری با آب ولرم و آب باران برای تغذیه گیاه توصیه می‌شود نسبت به آب شهری که دارای کلر و مواد مضر برای گیاه است. این به خاطر این است که املاح موجود در داخل آب آشامیدنی در خاک گیاه رسوب کرده و از رسیدن مواد مغذی به گیاه جلوگیری می‌کند.

مراقبت از کاکتوس و ساکولنت

مراقبت از کاکتوس و ساکولنت

 

نگهداری کاکتوس و ساکولنت در بهار و تابستان

یکی از اصول نگهداری کاکتوس و ساکولنت آبیاری در فصول رشد گیاه است. در فصول رشد، معمولاً گیاهان نیاز به آبیاری حداقل هفته‌ای یکبار را دارند. هنگام آبیاری، خاک باید دارای قابلیت عبور آب را داشته باشد و آب را به سوراخ‌های کف گلدان هدایت کند. بین دو آبیاری اجازه دهید مخلوط خاک شما خشک شود.

با استفاده از کودهای مناسب یکبار در ماه در این فصول به گیاه خود تغذیه برسانید. این به گیاه کمک می‌کند تا در مقابل بیماری‌ها مقاوم‌تر شود و عمل گلدهی را بهتر انجام دهد. به سادگی از کود استقاده کنید و به میزان نصف مقدار توصیه شده از آن استفاده نمایید.

نگهداری کاکتوس و ساکولنت در پاییز و زمستان

نگهداری کاکتوس و ساکولنت در دوره استراحت گیاه یا رکود آن مهم است. دفعات و میزان آبیاری باید کم شود و به یکبار در ماه یا کمتر کاهش بیابد. زمان‌های آبیاری به مکان و محیط زندگی کاکتوس و به نوع گیاه بستگی دارد. کاکتوس‌هایی که در زمستان گل می‌دهند به جای گرمتر و به آبیاری در این زمان نیاز دارند. ولی کاکتوس‌های صحرایی باید بدون آبیاری رها شوند. شما در این مدت نیازی به کوددهی به گیاه خود ندارید.

تعویض گلدان کاکتوس

اگر گیاه شما تمام گلدان را فرا گرفته است می‌توانید گلدان آن را تعویض نمائید و بهترین زمان برای تعویض گلدان کاکتوس در فصل بهار است. ابندا به گیاه خود آب دهید و اجازه دهید خاک آن قبل از تعویض گلدان به طور کامل خشک شود. و از محافظ و دستکش برای حفاظت از دستان خود استفاده کنید. خاک‌های کهنه را از اطراف ریشه تمیز کنید و مواظب باشید به بدنه و ریشه گیاه صدمه نرسانید. کمی از مخلوط خاکی که از قبل آماده کرده‌اید در گلدان جدید بریزید، و گیاه را داخل آن قرار دهید. از آبیاری گیاه تا چند روز جهت جلوگیری از آسیب رسیدن به ریشه‌ها بپرهیزید.

کلام آخر

رعایت تمام این موارد به نگهداری از کاکتوس و ساکولنت شما کمک می‌کند. مورد مهمتر اینکه باز هم توجه داشته باشید نکات ذکر شده نکات عمومی است و می‌توانید با خواندن مطالب بیشتر در کاکتوس ایران اطلاعات خود را بالا برده و گیاه سالم تری داشته باشید.

,

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

هفت + 1 =

نوشتهٔ پیشین
اشتباهات رایج در نگهداری کاکتوس
نوشتهٔ بعدی
نگهداری گیاهان آپارتمانی

پست های مرتبط

فهرست