تعویض گلدان گیاهان آپارتمانی

تعویض گلدان گیاهان آپارتمانی

صفر تا صد تعویض گلدان گیاهان آپارتمانی

با دانستن برخی نکات و رعایت مواردی تعویض گلدان گیاهان آپارتمانی بسیار آسان خواهد شد. اگر می‌خواهید تغییر دکوراسیون دهید، یا گیاه شما رشد زیادی داشته است، انجام تعویض گلدان برای شما لازم است. اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، تعویض گلدان فقط به معنی تغییر گلدان گیاه نیست. تعویض خاک گلدان نیز می‌تواند به این معنی باشد. خاک تازه به معنای مواد مغذی جدید است. اگر می‌خواهید گلدان گیاه خود را تغییر دهید باید در انتخاب سایز آن دقت داشته باشید. چرا که نباید برای اینکار گلدانی بیش از یک سایز بزرگ‌تر انتخاب نما‌یید.

اگر می‌خواهید گلدان گیاهی کوچک را تغییر دهید، گلدانی مناسب و متناسب با سایز گیاه انتخاب نمایید. سایز گلدان هنگامی دارای اهمیت بالایی خواهد بود که در صورت انتخاب گلدان با سایز بزرگ، خاک بیشتری در آن قرار خواهد گرفت. در نتیجه آب در خاک باقی مانده و باعث از بین رفتن گیاه خواهد شد.

چه زمانی نیاز به تعویض گلدان گیاهان آپارتمانی است؟

به طور معمول گیاهان هر ۱۲ تا ۱۸ ماه نیاز به تعویض گلدان پیدا خواهند کرد. بسته به میزان رشد آن. برخی از گیاهان رشد اندکی دارند و ممکن است تا سال‌ها نیازی به اینکار نداشته باشند. ولی نیاز است که خاک گلدان را تازه کرد. فصل بهار، قبل از شروع رشد مجدد گیاهان معمولاً بهترین زمان برای تعویض گلدان گیاهان آپارتمانی است.

تعویض گلدان گیاهان
تعویض گلدان گیاهان

اگر یک یا چند مورد از نکات زیر را مشاهده کردید، زمان تعویض گلدان گیاه شما رسیده است:

  • بیرون آمدن ریشه‌های گیاه از سوراخ‌های کف گلدان
  • ریشه‌ها گیاه شما را به سمت بالا هدایت کرده باشند
  • رشد گیاه شما در شرایط رعایت موارد نگهداری کند شده باشد (البته در زمستان رشد گیاهان کندتر خواهد بود)
  • گیاه شما بسیار بزرگ و سنگین شده و گلدان قدرت نگهداری آن را ندارد
  • خاک گیاه با سرعت بیشتری از شرایط معمول خشک می‌شود
  • مشاهده رسوبات نمکی و سفید رنگ روی خاک گیاه

مراحل تعویض خاک گلدان گیاهان

خارج کردن گیاه از گلدان

اولین مرحله در تعویض گلدان گیاهان آپارتمانی خارج کردن گیاه از گلدان است. گلدان گیاه خود را به یک سمت خم کرده و با دقت ساقه و برگ‌ها را نگه دارید. به کف گلدان ضربه بزنید تا گیاه کمی به بیرون از گلدان هدایت شود. با دقت و صبر این کار را انجام دهید و اگر لازم است از ساقه خود گیاه کمک بگیرید.

آماده سازی ریشه‌ها

با استفاده از دست خود با دقت ریشه‌ها را تمیز کنید. و خاک چسبیده به آن‌ها را جدا نمایید. اگر نیاز به هرس ریشه‌های پوسیده است اینکار را با استفاده از یک قیچی تمیز انجام دهید. ریشه‌های سیاه شده و پوسیده را از گیاه خود جدا نمایید.

آماده‌سازی خاک

دو سوم خاک قدیمی را از گلدان گیاه خود خارج نمایید. باید برای گیاه خود از نسبت مناسبی از خاک تازه استفاده کنید. این کار باعث می‌شود، مواد مغذی و تازه به گیاه شما برسد.

کاشت گیاه

گیاه خود را در همان عمق قبلی درون گلدان قرار دهید. سپس خاک تازه را در اطراف آن بریزید تا گلدان پر شود. زیاد از حد خاک را فشرده نکنید و اجازه دهید ریشه‌ها جای تنفس داشته باشند. بعد از این مرحله از تعویض گلدان گیاهان آپارتمانی، نوبت به آبیاری گیاه است. آبیاری را طوری انجام دهید تا آب از سوراخهای کف گلدان خارج شود. نیازی به تغذیه و کود دادن به گیاه نیست.

تعویض گلدان گیاهان
تعویض گلدان گیاهان

چگونگی تعویض گلدان گیاهان

برای تعویض گلدان گیاهان آپارتمانی باید گیاه را یک تا دو روز قبل از اینکار آبیاری کنید. این کار کمک خواهد کرد گیاه آسان‌تر از گلدان خود بیرون آید. همچنین ریسک وارد شدن شوک به گیاه شما کاهش خواهد یافت. با دقت گیاه را از گلدان خود خارج نمایید. بسته به سایز گیاه گلدان مناسب انتخاب کنید. اگر ریشه‌ها پیچ خورده و زیاد هستند، آن‌ها را با یک قیچی تمیز هرس کنید. خاک اطراف ریشه و چسبیده به آن را تمیز کنید. دقت کنید آسیبی به ریشه‌ها وارد نکنید. ریشه‌های سیاه یا قهوه‌ای گیاه را جدا کنید.

گلدانی انتخاب کنید که دارای سوراخ‌های مناسبی در کف برای خارج شدن آب اضافی باشد. اینکار به سلامت ماندن و عدم پوسیدگی گیاه شما کمک خواهد کرد. خاک تازه و تمیز را داخل گلدان جدید ریخته و در همان عمقی که گیاه شما کاشته شده بود، آن را در مکان جدید بکارید. کمی آب به گیاه خود دهید تا خاک آن مرطوب شود.

کارهایی که بعد از تعویض گلدان باید انجام دهیم

بعد از تعویض گلدان گیاهان آپارتمانی، گیاه مدتی به شوک فرو خواهد رفت. نگران نشوید. برگ‌های گیاه در این زمان ممکن است چروکیده شوند. در زمان ریکاوری گیاه که معمولاً یکهفته است، آن را در مکانی خنک‌تر با نور کمتری قرار دهید. هنگامی که خاک گیاه را تعویض می‌کنید، خاک تازه حاوی مواد مغذی است. بنابراین با کوددهی با گیاه خود آسیب نرسانید. حداقل تا دو ماه از تعویض گلدان نیازی به تغذیه گیاه نیست.

دلایلی که باعث می‌شوند گلدان گیاه را تعویض کینم

خاک تازه و مواد غذایی

گیاه آپارتمانی شما مواد غذایی موجود در خاک خود را جذب می‌کند. در طول زمان، خاک گیاه عاری از مواد غذایی خواهد شد. رنگ برگ‌های گیاه در رشد جدید عوض شده یا اینکه برگ‌های جدید کوچک هستند. در این مواقع گیاه شادابی اولیه را نخواهد داشت. اگر حتی کوددهی و تغذیه گیاه را به طور منظم انجام دهیدف تعویض گلدان گیاهان آپارتمانی با خاک جدید باعث رسیدن مواد غذایی مناسبی به آن خواهد شد. این مواد موجود در خاک برای سلامتی و زنده ماندن گیاه لازم هستند.

آب رسانی بهتر

وقتی گیاه برای مدت طولانی در یک گلدان آبیاری می‌شود، خاک آن به مرور زمان فشرده خواهد شد. سوراخ کف گلدان توسط رسوبات بسته خواهد شد. ریشه‌ها کل فضای گلدان را احاطه کرده و فضایی برای باقی ماندن خاک خواهد بود. در این شرایط نیاز به فضایی است که ریشه‌ها بتوانند رشد داشته باشند. این فضا همچنین باعث خواهد شد که آب در تمام گلدان حرکت کرده و به ریشه‌ها برسد.

فضای بیشتر برای تنفس و رشد جدید

گیاهان برای تنفس نیاز به فضا خواهند داشت. یکی دیگر از مواردی که باعث خواهد شد، رشد گیاه شما بیشتر شود، فضای مناسب در گلدان است. ریشه‌ها باید امکان تنفس را داشته باشند تا بتوانند انژی لازم برای رشد برگ جدید در گیاه را ایجاد نمایند.

جلوگیری از بیماری‌ها

هنگام انتخاب گلدان بزرگ یا اشتباه در آبیاری گیاه دچار پوسیدگی خواهد شد. ریشه‌ها سیاه رنگ شده و امکان بروز بیماری‌های بیشتری برای گیاه است. همچنین با گذشت زمان و از دست رفتن مواد مغذی خاک، گیاه ضعیف شده و احتمال بروز بیماری و آفات افزایش می‌یابد. با تعویض گلدان گیاهان آپارتمانی و خاک تازه، گیاه خود را ریکاوری کرده و امکان آسیب و بروز بیماری کاهش خواهد یافت.

تقسیم بوتع و تکثیر گیاه

هنگامی که تصمیم به تعویض گلدان گیاه می‌گیرید، بهترین زمان برای تقسیم بوته و استفاده از پاجوش‌های گیاه برای تکثیر آن است. بنابراین در زمان تعویض گلدان می‌توانید به راحتی این کار را انجام دهید.

در این مطلب با نکات و شرایط تعویض گلدان گیاهان آپارتمانی خود آشنا شدید، می‌توانید مشکلات و نظرات خود را در پایین همین مطلب بیان کنید. همچنین می‌توانید این مطلب را با دوستان علاقه‌مند خود به اشتراک بگذارید.

تعویض کلدان, تعویض گلدان گیاه

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
مشکلات کنتیا پالم
نوشتهٔ بعدی
نگهداری پپرومیا هندوانه ای