نگهداری پپرومیا هندوانه ای

نگهداری پپرومیا هندوانه ای

معرفی جامع و شرایط نگهداری پپرومیا هندوانه ای

پپرومیا هندوانه ای (Argyreia) یک گیاه آپارتمانی محبوب در بین علاقه‌مندان به گل و گیاه محسوب می‌شود. این گیاه که برگ‌های زیبایی دارد، به شکل کامپکت است. برگ‌های این گیاه علاوه بر رنگ‌های زیبا دارای شکل و ظاهری خاص هستند. این گیاه بومی نواحی آمریکای جنوبی و گیاهی استوایی است که در جنگل‌های بارانی زندگی می‌کند. در ادامه این مطلب به شرایط نگهداری پپرومیا هندوانه ای خواهیم پرداخت. پپرومیا دارای شرایط نگهداری آسان در خانه است. به خصوص هنگامی که آبیاری آن را به درستی انجام دهید. اگر بتوانید شرایط محیط طبیعی آن را برایش فراهم کنید، می‌تواند سالیان سال سبز بماند. این گیاه البته شرایط مرطوب را می‌پسندد. در بهار و تابستان گل‌هایی می‌دهد که با چیدن آنها می‌توانید انرژی بیشتری به گیاه برای رشد آن بدهید.

پپرومیا هندوانه ای
پپرومیا هندوانه ای

نور و دمای مناسب نگهداری پپرومیا هندوانه ای

مکانی را برای نگهداری پپرومیا هندوانه ای در خانه خود انتخاب نمایید که گیاه بتواند نور غیرمستقیم دریافت کند. در صورتی که پپرومیا برای مدت طولانی در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد، برگ‌های آن دچار سوختگی خواهند شد. این گیاه در شرایط نور کم هم می‌تواند زندگی کند. ولی برگ‌های آن کوچک خواهند بود و رشدی علفی خواهند داشت. می‌توانید آن را در نزدیکی پنجره جنوبی خانه خود نگهداری کنید.

پپرومیا هندوانه ای در شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب زندگی می‌کند. دمای معمول خانه و کمی رطوبت برای گیاه شما کفایت می‌کند. دقت داشته باشید گیاه را در معرض باد یا وسایل سرمایشی و گرمایشی قرار ندهید. اگر هوای محیط گیاه خشک باشد لبه برگ‌ها قهوه ای و خشک خواهد شد. برای تامین رطوبت گیاه می‌توانید از دستگاه رطوبت ساز استفاده نمایید.

آبیاری و تغذیه پپرومیا هندوانه ای

برای آبیاری گیاه باید اجازه دهید چند سانتی‌متر از سطح خاک خشک شود، سپس آبیاری را انجام دهید. طوری آبیاری کنید که آب از سوراخهای کف گلدان بیرون بیاید. پپرومیا هندوانه ای به هر دو مورد آبیاری بیش از حد و آبیاری اندک حساس است. در صورتی که در خاک برای مدت طولانی خیس بماند این گیاه دچار پوسیدگی شده و از بین خواهد رفت. همچنین در صورتی که خشکی بیش از حد به آن بدهید، گیاه شما خشک خواهد شد. پس دقت داشته باشید همانطور که گفته شد این گیاه رطوبت دوست است. ولی خیسی خاک را دوست ندارد.

خاک و گلدان مناسب نگهداری پپرومیا

این نوع پپرومیا در خاک‌های استاندارد گیاهان آپارتمانی بهترین عملکرد را خواهد داشت. البته باید این خاک سبک و دارای زه‌کشی مناسب باشد. یعنی هنگام آبیاری بتواند آب را به سرعت از خود عبور دهد. در حالیکه کمی رطوبت که مورد نیاز گیاه است را در خود ذخیره کند. هرگز از خاک های کاکتوس و ساکولنت استفاده نکنید. این بسترها نمی‌توانند آب مناسب را به ریشه این گیاه برسانند. مخلوطی از پیت ماس و پرلیت می‌تواند بهترین بستر برای نگهداری پپرومیا هندوانه ای باشد.

با توجه به حجم ریشه‌های گیاه باید گلدان مناسبی انتخاب کنید. گلدان‌های عمیق و بزرگ می‌تواند باعث خیس ماندن بیش از حد خاک و از بین رفتن گیاه شما شود. بسیار دیده شده است که فروشگاه‌ها برای فروش گیاهان خود از گلدان‌های تزئینی که چشم مشتری را به خود معطوف می‌کند استفاده می‌کنند. که این گلدان‌ها باعث از بین رفتن گیاهان طی مدت کوتاهی خواهند شد. حتماً از گلدان با سایز مناسب و دارای سوراخ در کف استفاده نمایید.

تکثیر پپرومیا
تکثیر پپرومیا

تکثیر پپرومیا هندوانه ای

راه تکثیر پپرومیا بسیار ساده است. این کار را باید در فصول رشد یعنی بهار و تابستان انجام داد. این گیاه از دو طریق قابل تکثیر است. تقسیم بوته و قلمه برگ. اگر شرایط مناسب نگهداری پپرومیا هندوانه ای را فراهم کنید، پاجوش‌های زیادی تولید می‌کند. از روش تقسیم بوته می‌توانید به راحتی گیاه خود را تکثیر نمایید.

ابتدا، گیاه را به طور کامل از گلدان خارج کنید. خاک‌های اطراف ریشه را به آرامی و طوری که به آنها آسیب وارد نشود، تمیز کنید. قسمت مناسبی از آن را انتخاب کنید که دارای ساقه و برگ باشد. با دقت و آرامش ریشه را جدا نمایید و در گلدانی مناسب بکارید. سپس آنرا آبیاری کنید. گلدان را در مکانی با نور ملایم و غیرمستقیم قرار داده و خاک را برای یک تا دو هفته ابتدایی کمی مرطوب نگه دارید. بعد از چند هفته می‌توانید آبیاری معمول را انجام دهید.

 

 

 

برای تکثیر پپرومیا از طریق برگ، یک برگ مناسب انتخاب و با ساقه‌ای به اندازه ۴ الی ۵ سانتی‌متر آن را جدا کنید. برگ را به دو قسمت تقسیم کنید. نصف قسمت بالای برگ را با یک جشم تیز و تمیز جدا کنید. یک گلدان با خاک مناسب انتخاب نمایید. نیمه بالای برگ را درون خاک مرطوب قرار دهید. طوری که نیمی از آن بیرون بماند. قسمت پایین برگ که ساقه به آن متصل است را نیز می‌توانید در همین خاک بکارید. می‌توانید قسمت ساقه دار را در آب هم ریشه دار کنید. در هر صورت گلدان را در مکانی نیمه سایه قرار داده و خاک را نیز مرطوب نگهداری کنید. بعد از یک تا دو ماه شاهد رویش برگ از کنار قلمه خود خواهید بود. می‌توانید قلمه‌های برگ دار را در گلدان‌های مناسب کاشته و نگهداری پپرومیا هندوانه ای خود را مانند قبل انجام دهید.

بیماری ها، مسکلات و آفات پپرومیا هندوانه ای

پپرومیا هندوانه ای, نگهداری پپرومیا

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
تعویض گلدان گیاهان آپارتمانی
نوشتهٔ بعدی
نگهداری گرپتووریا اوپالینا