نشانه های آبیاری بیش از حد گیاه

نشانه های آبیاری بیش از حد گیاه

نشانه های آبیاری بیش از حد گیاه و علائم آن در گیاهان

حتماً شما علاقه‌مندان به گل و گیاه اهمیت زیادی برای گیاهان آپارتمانی خود قائل هستید و مراقبت خوبی از آنها انجام می‌دهید. ولی آیا می‌دانستید یکی از موارد معمول که باعث مرگ گیاهان می‌شود، آبیاری بیش از حد آنهاست؟ اگر شما علامت و نشانه های آبیاری بیش از حد گیاه را بدانید قطعاً می‌توانید از تکرار اشتباه جلوگیری نمایید.

زرد شدن برگ گیاه
زرد شدن برگ گیاه

چگونه متوجه شوم گیاه من دچار مشکل آبیاری بیش از حد شده است؟

آبیاری بیش از حد یکی از اشتباهات رایج بین علاقه‌مندان به گیاهان است. و بسیاری از علائم این اشتباه منحصر به فرد هستند. هنگامی که گیاه شما شادابی خود را از دست می‌دهد، این مهم است که به تمام قسمت‌های آن نگاه کنید. اگرچه تصور ما بر این است که این مشکل فقط ناشی از باقی ماندن آب در گلدان گیاه است. نور اندک، گردش هوای نامناسب و انتخاب گلدان نیز در باقی ماندن آب در گلدان نقش به سزایی خواهند داشت.

این را هم توجه داشته باشید، بهترین زمان برای آبیاری گیاه در ساعات اولیه صبح و قبل از رسیدن نور به آن است. اولین نکته‌ای که در مواجهه با آبیاری بیش از حد گیاه با آن روبرو می‌شوید، بررسی خاک گلدان است. چند سانتی‌متر از سطح خاک را بررسی کنید. اگر مرطوب یا خیس بود، دلیل بر آبیاری بیش از حد است. یکی دیگر از نشانه های آبیاری بیش از حد گیاه می‌تواند بروز بیماری‌های قارچی باشد. بیماری‌های قارچی نشان از رطوبت بیش از حد است. باقی ماندن بیش از حد رطوبت در خاک گیاهان از علت‌های آبیاری بیش از حد است.

نشانه های آبیاری بیش از حد گیاه

زرد شدن برگ گیاه

یکی از علائم و نشانه‌ها روی گیاهان زرد شدن برگ گیاه است. البته ممکن است ساقه گیاه و برگ‌ها از مرکز و پایه آن سیاه رنگ و حالت لهیدگی داشته باشد. اگر گیاه شما دچار پوسیدگی ریشه و مرکز ساقه شود، دیگر هیچ کاری از دستمان بر نخواهد آمد. گیاه از بین خواهد رفت. هرچه زودتر به مشکلاتی که بر اثر آبیاری اشتباه ایجاد می‌شوند، پی ببریم، شانس زنده ماندن گیاه ما بیشتر است.

لکه های سیاه و قهوه ای روی برگ‌ها

بروز لکه‌های قهوه‌ای و سیاه رنگ روی برگ‌های گیاهان از نشانه‌های دیگر بروز بیماری‌های قارچی در گیاه است. در این مواقع باید با اطمینان از منشا مشکل، آبیاری را متوقف و اجازه داد تا خاک گیاه خشک شود. ریشه‌های گیاه را بررسی و در صورت مشاهده ریشه سیاه یا گندیده آن را با یک جسم تیز و تمیز جدا نمود. خاک تازه برای گیاه خود فراهم و آن را در مکانی جدید بکاریم.

نشانه پوسیدگی گیاه
نشانه پوسیدگی گیاه
توقف رشد

کند شدن و توقف رشد یکی دیگر از نشانه های آبیاری بیش از حد گیاه است. با پوسیده شدن و از بین رفتن ریشه‌ها طبیعتاً رشد گیاه شما کند و به تدریج متوقف خواهد شد. چرا که آب و اکسیژن مناسب برای رشد ساقه و برگ گیاهان شما تامین نمی‌شود.

ریزش برگ‌ها

آبیاری بیش از حد ممکن است منجر به ریزش برگ‌های جدید و قدیمی گیاه شما شود. این را به خاطر داشته باشید که برگ ممکن است بدون تغییر رنگ ریزش پیدا کند. بنابراین تمامی شرایط نگهداری گیاه خود را در این مواقع مورد بررسی قرار دهید.

بوی بد خاک

در مواقعی از پوسیدگی ریشه و ساقه بوی بدی از خاک گیاه بلند خواهد شد. در صورت استشمام بوی بد از خاک باید به سراغ بررسی ریشه‌ها بروید. چون به طور حتم با مشکل پوسیدگی ریشه در اثر آبیاری اشتباه مواجه شده‌اید.

جلوگیری از آبیاری بیش از حد

یکی از راه‌هایی که می‌توان از آبیاری صحیح گیاهان آپارتمانی اطمینان حاصل کرد، این است که فقط با خشک شدن خاک گیاه را آبیاری نمود. نور مناسب و گردش هوا برای آن تامین کرد و در انتخاب گلدان برای گیاه خود دقت کنیم. بسیار دیده شده است که علاقه‌مندان فقط زیبایی و دکوراسیون گلدان را در نظر می‌گیرند. غافل از اینکه قبل از آوردن هر گیاه به خانه باید ابتدا مکان مناسبی برای آن در نظر گرفت. البته که گلدانی با اندازه و عمق مناسب می‌تواند نقشی اساسی در سلامتی گیاه ما داشته باشد.

داشتن سوراخ‌های زهکشی در کف گلدان برای خارج شدن آب اضافی از ضروریات است. این سوراخ‌ها همچنین باعث ایجاد گردش هوای مناسب در اطراف ریشه‌ها خواهند شد. در صورتی که گلدان شما دارای سوراخ کف نباشد، مطمئناً گیاه خود را از دست خواهید داد. باقی ماندن آب و رطوبت برای مدت طولانی در اطراف ریشه، مطمئناً باعث پوسیدگی آن خواهد شد.

آبیاری اشتباه گیاه, پوسیدگی گیاه

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری گرپتووریا اوپالینا
نوشتهٔ بعدی
نگهداری آلوئه نوبیلیس