نگهداری گرپتووریا اوپالینا

نگهداری گرپتووریا اوپالینا

معرفی جامع و شرایط نگهداری گرپتووریا اوپالینا

یکی از انواع محبوب ساکولنت گرپتووریاست. اوپالینا در سال ۱۹۸۸ توسط یک پرورش دهنده ساکولنت به نام Robert Grim شناخته و معرفی شد. از آنجایی که این گیاه از خانواده Crassulaceae است، یک ساکولنت همیشه سبز محسوب می‌شود. برگ‌های این گیاه شبیه به یک غنچه رشد کرده و به سمت بالا می‌روند. این برگ‌ها دارای سطحی صاف و سفت هستند. این گیاه در بهار گل‌های زرد نیز از خود تولید می‌کند. با در نظر گرفتن ظاهر، نیازهای نگهداری اندک و موارد دیگر این گیاه یکی از موارد محبوب برای نگهداری در آپارتمان محسوب می‌شود. در ادامه مطلب به نحوه نگهداری گرپتووریا اوپالینا خواهیم پرداخت.

اگرچه اوپالینا بومی نواحی نیمه استوایی است، در شرایط آب و هوایی خنک رشد بهتر و بیشتری خواهد داشت. رشد این ساکولنت در فصول بهار و پاییز بیشتر و در تابستان و زمستان کمتر است. در مجموع، این ساکولنت از دسته گیاهان با رشد خوب محسوب شده و پاجوش‌های بسیاری از خود تولید می‌کند. گرپتووریا اوپالینا از برگ‌های غنچه مانند به رنگ صورتی-آبی تشکیل شده که تا پهنای ۱۵ و ارتفاع ۲۰ سانتی‌متر رشد خواهد کرد.

گرپتووریا اوپالینا
گرپتووریا اوپالینا

نور و دمای مناسب نگهداری گرپتووریا اوپالینا

شما می‌توانید نگهداری گرپتووریا اوپالینا را در مکانی نیمه سایه با مراقبت اندکی انجام دهید. در هر صورت اگر می‌خواهید ساکولنت شما زیبایی خود را حفظ کند، بهتر است شرایطی با نور کامل خورشید برای گیاه خود فراهم کنید. رنگ برگ‌های این گیاه بسته به نور دریافتی تغییر می‌کند. هنگامی که گیاه را در شرایطی محیطی با نور کمتر نگهداری کنید، برگ‌ها به رنگ آبی-سبز در می‌آیند. در صورت دریافت نور بیشتر و کامل برگ‌ها به رنگ آبی با لبه‌های صورتی رنگ درمی‌آیند. پیشنهاد می‌کنیم گیاه خود را در نزدیکی پنجره جنوبی خانه و در شرایطی با نور ۶ تا ۸ ساعت در روز نگهداری نمایید.

دمای مناسب برای این گیاه دمایی بین ۱۵ تا ۲۱ درجه سانتی‌گراد است. همانطور که گفته شد، اوپالینا در محیط‌های با دمایی خنک رشد بهتری خواهد داشت. ولی پایین‌ترین دمایی که بتواند تحمل کند، تا منفی ۳ درجه سانتی‌گراد است. در برخی شرایط هم دیده شده است که این گیاه تا دمای پایین‌تر را نیز تحمل نماید.

آبیاری و تغذیه اوپالینا

برای نگهداری گرپتووریا اوپالینا در بهار و پاییز اجازه دهید خاک گیاه در بین دو آبیاری خشک شود. با این کار ریسک پوسیدگی ریشه آن را کاهش خواهید داد. هنگام آبیاری هرگز آب را روی برگ‌های گیاه نریزید. در زمستان نیز ساکولنت خود را آبیاری نکنید. در صورت خیسی خاک در دمای هوایی سرد، گیاه از بین خواهد رفت. از نشانه‌های نیاز این ساکولنت به آبیاری، چروکیدگی برگ‌هاست. البته این مورد می‌تواند بر اثر عوامل دیگری نیز رخ دهد. حتماً شرایط را بررسی سپس به رفع آن بپردازید.

از آنجایی که گرپتووریا اوپالینا در خاک‌های ضعیف هم رشد می‌کند، شما فقط یکبار هنگام شروع فصل رشد آن را تغذیه کنید. کودهای مخصوص کاکتوس و ساکولنت می‌توانند گزینه مناسبی برای آن باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر مطلب ما درباره کوددهی ساکولنت را مطالعه نمایید.

خاک مناسب نگهداری گرپتووریا اوپالینا

کیفیت خاک نگهداری گرپتووریا اوپالینا به موضوع مکان کاشت آن بستگی خواهد داشت. در شرایط کاشت گیاه در محیط خارج از خانه خاک‌های خیلی ضعیف هم به آن آسیبی وارد نخواهند کرد. البته که خاک باید دارای زه‌کشی مناسبی باشد. و بتواند آب و هوا را از اطراف ریشه‌های ساکولنت ما عبور دهد. در شرایط کاشت آن در گلدان از خاک مخصوص کاکتوس و ساکولنت به همراه پیت ماس استفاده کنید. البته نیاز کمی به پیت در مخلوط خاک می‌باشد. نیاز به تعویض گلدان این ساکولنت بسیار اندک است. ولی در صورتی که می‌خواهید این کار را انجام دهید در انتخاب گلدان، همچنین اندازه آن دقت کنید. برای آشنایی با گلدان مناسب گیاه خود مطلب ما را در اینباره مطالعه کنید.

گرپتووریا اوپالینا
گرپتووریا اوپالینا

تکثیر گرپتووریا

تکثیر اوپالینا کار آسانیست. این کار را می‌توانید از طریق کاشت بذر، قلمه برگ یا پاجوش انجام دهید. سریع‌ترین روش از طریق پاجوش‌هایی است که اندازه مناسبی پیدا کرده‌اند. شما البته می‌توانید برگ مناسبی را انتخاب کرده و آنرا از قسمت انتهای آن از گیاه جدا کنید. اجازه دهید محل بریدگی به مدت ۵ روز در محیطی خشک و کمی خنک خشک شود. بعد از این مدت می‌توانید برگ را روی خاکی مرطوب قرار دهید. بعد از گذشت چند هفته ریشه‌ها و برگ جدید بوجود خواهند آمد. ریشه دار کردن برگ را در آب نیز می‌توانید انجام دهید. البته همانطور که گفته شد، استفاده از پاجوش‌ها بهترین روش است. هنگامی که می‌خواهید خاک یا گلدان گیاه خود را تعویض کنید. یا در بهار قبل از شروع فصل رشد گیاه، می‌توانید پاجوش‌های ریشه دار را از گیاه مادر جدا کرده و در گلدانی مناسب بکارید.

بیماری و آفات اوپالینا

در شرایطی که نگهداری گرپتووریا اوپالینا به درستی انجام شود، ساکولنتی سالم خواهید داشت. گیاهی در گلدان با زهکشی خاک مناسب ریسک پوسیدگی ریشه را کم می‌کند. باقی ماندن رطوبت و خیسی خاک بزرگترین دشمن سلامتی این گیاه است. برخی از آفات نظیر شپشک و شته نیز می‌توانند به آن آسیب وارد کنند.

شاید شما با مطالعه این مطلب به شباهت زیاد این گیاه با اچوریا پی برده باشید. البته که این دو ساکولنت متفاوت هستند. اولین و مشخص‌ترین تفاوت اچوریا و گریپتووریا در ضخامت برگ آنهاست. برگ‌های گرپتووریا دارای ضخامت بیشتری در مقابل برگ اچوریا هستند. همچنین برگ اچوریا باریکتر از گرپتووریا است.

می‌توانید نظرات و مشکلات خود را در قسمت پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید. همچنین می‌توانید این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

گرپتووریا اوپالینا

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری پپرومیا هندوانه ای
نوشتهٔ بعدی
نشانه های آبیاری بیش از حد گیاه