نگهداری آلوئه نوبیلیس

نگهداری آلوئه نوبیلیس

تمام نکات نگهداری آلوئه نوبیلیس (آلوئه دندان طلایی)

آلوئه نوبیلیس یک ساکولنت همیشه سبز، با برگ‌های مثلثی شکل و بومی نواحی آفریقای جنوبی است. این گیاه متعلق به خانواده Asphodelaceae و از انواع آلوئه است که به طور کلی آلوئه ورا گفته می‌شوند. لبه برگ این گیاه به رنگ کرم-سفید یا زرد است که به همین دلیل آن را آلوئه دندان طلایی نیز می‌گویند. برگ‌های مثلث شکل آن معمولاً به رنگ سبز روشن هستند ولی با تابش نور زیاد به رنگ نارنجی هم درمی‌آیند. ابعاد این گیاه تا ۳۰ سانتی‌متر در پهنا و تا ۳۰ سانتی‌متر در ارتفاع نیز خواهد رسید. بعد از گذشت سالها از نگهداری آلوئه نوبیلیس، پاجوش‌هایی از اطراف گیاه بیرون خواهند آمد. که از آن‌ها می‌توان برای تکثیر گیاه استفاده نمود.

نگهداری آلوئه نوبیلیس
نگهداری آلوئه نوبیلیس

نور و دمای مناسب نگهداری آلوئه نوبیلیس

برای نگهداری آلوئه نوبیلیس نیاز به محیطی روشن و نیمه سایه است. این گیاه برای در امان ماندن در مقابل آفتاب سوزان نیاز به کمی سایه هنگام ظهر دارد. محیط خشک و گرم بهترین مکان برای این ساکولنت محسوب می‌شود. هنگامی که نوبیلیس را در مکانی با نور کامل نگهداری می‌کنید، رنگ برگ‌های آن نارنجی رنگ خواهند شد. با افزایش نور بیشتر گیاه دچار سوختگی خواهد شد. این ساکولنت در مقابل دمای هوای سرد مقاومت چندانی نخواهد داشت. کمترین دمایی که می‌تواند تحمل کند منفی ۴ درجه سانتی‌گراد در صورت خشکی خاک است. بهترین دما نیز برای آن دمای معمول خانه محسوب می‌شود.

آبیاری و تغذیه آلوئه دندان طلایی

این ساکولنت نیازی به آبیاری زیاد نخواهد داشت. در طول فصول گرم سال و در فصل رشد می‌توانید با خشک شدن کامل خاک گلدان آن را آبیاری کنید. ولی در زمستان برای نگهداری آلوئه نوبیلیس باید آبیاری را تقریباً متوقف کنید. یعنی می‌توانید هر یکماه یکبار فقط جهت جلوگیری از خشکی بیش از حد خاک آبیاری را انجام دهید. هرگز هنگام آبیاری نوبیلیس، روی برگ‌ها آب نریزید. ریختن آب روی قسمت ساقه و برگ گیاه می‌تواند باعث پوسیدگی و از بین رفتن آن شود.

از آنجایی که آلوئه نوبیلیس یک ساکولنت است، در مقابل خشکی مقاومت خوبی خواهد داشت. این گیاه می‌تواند مدت زیادی را بدون آب زندگی کند. همچنین آبیاری بیش از حد منجر به پوسیدگی ساکولنت خواهد شد. در مجموع نیازی به کوددهی به این ساکولنت نیست. ولی ممکن است تغذیه بتواند به رشد آن سرعت ببخشد. به خصوص وقتی که خاک گیاه مواد مغذی خود را از دست داده است. فقط در طول بهار و تابستان می‌توانید از کودها برای تغذیه گیاه استفاده نمایید. و هرگز نباید کود را روی برگ گیاه بریزید. یکبار فصل تغذیه برای این ساکولنت کافیست.

خاک و گلدان مناسب آلوئه نوبیلیس

بستر مناسب نگهداری آلوئه نوبیلیس خاکی ماسه‌ای و با زهکشی مناسب است. اضافه کردن ماسه و سنگ‌ریزه به خاک گلدان می‌تواند محیطی مناسب برای گیاه فراهم نماید. می‌توانید از خاکهای استاندارد ساکولنت رایج در بازار هم استفاده کنید. در انتخاب گلدان برای گیاه خود دقت کنید. هرگز از گلدان‌های بزرگ و عمیق استفاده نکنید. سیستم ریشه‌ای این گیاه گلدان‌هایی با عمق مناسب و متناسب با سایز گیاه را می‌پسندد. برای تعویض گلدان نیز در بهار اقدام کنید. و از همان خاک برای کاشت آن استفاده کنید.

نگهداری آلوئه نوبیلیس
نگهداری آلوئه نوبیلیس

تکثیر آلوئه نوبیلیس

تکثیر آلوئه نوبیلیس از طریق کاشت بذر، قلمه برگ و پاجوش امکانپذیر است. بذر این گیاه در غده تشکیل شده در قسمت پایین گل این ساکولنت است. بعد از اینکه گل گیاه خشک شد و به رنگ قهوه‌ای یا سیاه درآمد، می‌توانید بذر را از آن بیرون آورید. بذر را باید روی بستر خاک مرطوب قرار دهید. این کار در بهار بهترین جواب را به شما خواهد داد.

برای تکثیر از طریق قلمه برگ، یک برگ سالم و مناسب را انتخاب کنید. آن را با یک جسم تیز و تمیز جدا کنید. اجازه دهید یک روز در مکانی خشک و نور کم بماند. برگ را روی خاک خوابانده و روی گلدان را با پلاستیک بپوشانید. چند هفته طول می‌کشد، که جوانه و ریشه‌ها بوجود آیند. خاک باید در این مدت مرطوب بماند. بعد از بوجود آمدن گیاه جدید، نگهداری آلوئه نوبیلیس خود را مانند قبل انجام دهید.

پرورش گیاه از طریق پاجوش بسیار راحت‌تر و با سرعت بیشتری انجام خواهد شد. پاجوشها را از اطراف گیاه مادر جدا کنید. هر کدام را می‌توانید در گلدانی مناسب بکارید. به همین راحتی شما گیاهی جدید خواهید داشت.

بیماری و آفات آلوئه دندان طلایی

آلوئه نوبیلیس در مقابل بسیاری از آفات و بیماری‌ها مقاوم است. و در بسیاری از شرایط قادر به ادامه زندگی است. با بررسی گیاه خود از عدم وجود شپشک آردآلود و پولک اطمینان حاصل کنید. این آفات از طریق مکیدن شیره برگ‌ها آنها را از بین خواهند برد. با استفاده از پارچه آغشته به الکل می‌توانید آن‌ها را به صورت فیزیکی از بین ببرید. شلیدگی و لهیدگی برگ آلوئه ناشی از آبیاری بیش از حد گیاه است. حتماً به نکات آبیاری دقت داشته باشید.

می‌توانید سوالات و نظرات خود را در قسمت پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید. همچنین می‌توانید این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

آلوئه, آلوئه دندان طلایی, نگهداری آلوئه

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نشانه های آبیاری بیش از حد گیاه
نوشتهٔ بعدی
مشکلات گیاه پرنده بهشتی